Havlistická probruselská klika pryč! Aneb v Česku už se zase požadují vyhazovy z práce

Napsal/a Robert Malecký 4. dubna 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Prezident Miloš Zeman by rád, aby volné místo v Radě Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) obsadila spisovatelka Lenka Procházková. Senát bude o jeho návrhu hlasovat na schůzi, která začíná za dva týdny. Mezi historiky se zvedla vlna nesouhlasu; poukazují na to, že Procházková, dříve disidentka, nyní spolupracuje s komunisty, což je s členstvím v radě neslučitelné. Mají za to být vyhozeni z práce, jak požaduje jeden ze známých českých vlastenců a internetových trollů Jiří Jeřábek?

Petr Blažek a Miroslav Vodrážka, kteří zastupují odborové organizace v ÚSTR, vyzvali senátory, ať prezidentův návrh na volbu Lenky Procházkové odmítnou. Argumentují jejími názory z poslední doby, odporem vůči EU a NATO, vystupováním proti katolické církvi nebo faktem, že spolupracuje s komunistickými Haló novinami.

„Pokud se stane nepsaným pravidlem, že kvalifikací pro člena Rady Ústavu bude krajní stranický a politický aktivismus, potom bude i nadále pokračovat nejen krize Ústavu pro studium totalitních režimů, ale i dalších podobných institucí a společnost bude stále hlouběji politicky rozdělována,“ napsali Blažek s Vodrážkou v otevřeném dopise senátorům.

Jeřábkovy stavy

Historiky před několika dny veřejně podpořili i předsedové devíti poboček Konfederace politických vězňů. „Paní Lenka Procházková se dlouhodobě a cíleně, prostřednictvím jejích častých vystoupení na veřejnosti, vyjadřujících podporu těch aktivit KSČM, které se hlásí k předlistopadové politické linii předchůdkyně této strany, KSČ, dostává do rozporu se zákonem, který říká, že KSČ byla organizací zločinnou a zavrženíhodnou,“ píší předsedové poboček Konfederace.

Naopak na obranu Lenky Procházkové vystoupila v Haló novinách bývalá mluvčí KSČM Monika Hoření, která je označila za kádrováky. A pak je tu otevřený dopis, který je adresován přímo ÚSTR a kde je požadováno, aby byli historici vyhozeni z práce. Jeho autorem je Jiří Jeřábek z Olomouce, na sociálních sítích známý profilem Jeřábkovy stavy (a po loňském zrušení profilu Jeřábkovy stavy II).

Muž, který chtěl vystřílet Českou televizi jako Charlie Hebdo.

Nemám kalašnikov, ale…

„V reakci na otevřený dopis odborářů ÚSTR Miroslava Vodrážky a Petra Blažka, ve kterém vyzývají senátory k odmítnutí spisovatelky Lenky Procházkové za její politický aktivismus navržené prezidentem Milošem Zemanem na členku Rady ÚSTR, apeluji na ukončení pracovního poměru těchto dvou agitátorů,“ píše Jeřábek v postu z 27. března.

Redakce HlídacíPes.org Jeřábka kontaktovala s žádostí, aby svou představu upřesnil. Na žádost ale nereagoval. Musíme se tedy spokojit se samotným obsahem jeho dopisu.

„Nejde jenom o pány Miroslava Vodrážku a Petra Blažka, celá ta mainstreamová havlistická probruselská klika zavádí svůj dogmatismus s totalitními prvky (propaganda, budování kultu osobnosti, kádrování, hledání třídního nepřítele), a je tak nositelem praporu bolševismu, kterému se musí ostatní občané v rámci zachování demokracie postavit,“ píše Jeřábek.

Je to po delší době pokračování jeho aktivistické kampaně na facebooku. Na čas se totiž stáhl – a měl k tomu dobrý důvod.

2017-03-30 (4)

Loni v únoru reagoval na jednu z reportáží pořadu Reportéři ČT, která se zaměřila na sluhy ruské propagandy, těmito slovy.

„Tak se dělá propaganda na ČT. Česká televize by si zasloužila vystřílet jak Charlie Hebdo.“

Česká televize tehdy prostřednictvím své právní zástupkyně podala na Jeřábka trestní oznámení. V rozsáhlém materiálu o tom loni na jaře psal týdeník Respekt.

Jak se v Česku daří postihovat takto otevřené projevy nenávisti? To není ani po roce snadné zjistit. Případ totiž skončil v přestupkovém řízení, ze kterého úřady informace neposkytují.

Nic neřekneme!

Původně to vypadalo na policejní vyšetřování. Podnětem se zabývalo olomoucké státní zastupitelství. To si s ním ale nevědělo rady, tak se raději zeptalo na další postup až u nejvyšších žalobců.

„Spisový materiál týkající se pana Jiřího Jeřábka byl ze strany zdejšího státního zastupitelství postoupen na Nejvyšší státní zastupitelství v Brně, odkud byl následně zaslán k dalšímu opatření na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4,“ říká olomoucký žalobce Jindřich Pazdera.

V Praze se ale spis taky neohřál a putoval zpátky do Olomouce. „Vámi dotazovaný případ byl dozorován Obvodním státním zastupitelstvím pro Prahu 4 a v listopadu loňského roku předán do správního řízení odboru správních činností v Olomouci, jelikož ze strany policejního orgánu nebyly shledány znaky skutkové podstaty trestného činu,“ říká mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

A na olomouckém magistrátu pátrání končí. Informace z přestupkového řízení jsou totiž neveřejné. Mluvčí Radka Štědrá proto odmítla konkretizovat, zda byl pan Jeřábek uznán vinným z přestupku, případně jaký dostal trest.

Hlasování v polovině dubna

Senát má Zemanovu žádost zatím pevně zařazenu jako třicátý bod schůze, která začne ve středu 19. dubna.

Zatím opatrně kolem návrhu přešlapuje ČSSD. Předseda Senátu Milan Štěch serveru Lidovky.cz řekl, že zatím neshledal nic, co by v první fázi vadilo.

Podporu naopak Procházková má u senátora za Zemanovce Jana Veleby, proti je například ODS. A nezávislá místopředsedkyně Senátu (s podporou lidovců a zelených) Miluše Horská říká: „Asi už nás bohužel nepřekvapuje, jaké kandidáty nám prezident ČR připravuje. Myslím, že zvýšená aktivita historiků ÚSTR směrem k politikům i veřejnosti je velmi žádoucí.“


Chcete podpořit HlídacíPes.org?

Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.


 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)