Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Karolina Lubryczynska, zdroj

Glosa: Kuba se otevírá světu, Česko může ostrouhat

Principiální postoj Česka k porušování lidských práv na Kubě může znamenat, že zůstaneme poslední mezi těmi, kdo se teď na Kubu pohrnou za byznysem.

Spojené státy, Francie, Španělsko a další země v poslední době předvádějí, jak vypadá pragmatická politika v praxi.

Americký prezident Barack Obama požádal Kongres o přehodnocení amerického obchodního embarga vůči Kubě a oznámil, že plánuje vyškrtnou Kubu ze seznamu zemí podporujících terorismus.

Netrvalo dlouho a na Kubu dorazil newyorský guvernér Andrew Cuomo a spolu s ním kam s ním i zástupci byznysu. Americké firmy si tak už obšlapávají možnosti, jak podnikat na stále ještě komunistickém ostrově. Mají to tam kousek a půl století americké embargo dost možná brzy padne.

Žraloci vás už nesežerou

Počátkem května Spojené státy už vydaly – nevídání, neslýcháno – licence na provoz trajektů pro osobní přepravu mezi Floridou a Kubou. Po padesáti letech by tahle cesta byla legální a bez výraznější hrozby, že vás při plavbě na bárce na trase Kuba – Florida slupne žralok.

V půlce května na Kubu jako vůbec první francouzský prezident dorazil Francois Hollande. Sešel se s bratry Castrovými a vyzval ke zrušení embarga.

A jaké to překvapení: i francouzská hlava státu nabídla volná místa ve vládním speciálu zástupcům desítek francouzských firem. Společnosti Total už dokonce zvládla uzavřít smlouvu s monopolní státní společností CubaPetroleo na průzkum ropných ložisek u pobřeží ostrova. Slušný výkon.

Prý se u tamních břehů v Mexickém zálivu nacházejí miliardy barelů ropy, což by byl zajímavější vývozní artikl, než pomeranče…

Španělé na vstřícnosti Evropské unie ke komunistické Kubě pracují vytrvale už roky. Mají tam také své historické a obchodní zájmy.

Česko je v EU na úplně opačném pólu, na vztahu ke Kubě a tamním disidentům vybudovala svého druhu privátní značku. Současný kubánský režim Česko nepovažuje za demokratický a dle oficiálního vyjádření ministerstva zahraničí „předpokládá jeho změnu demokratickou cestou, která musí vzejít ze samotné kubánské společnosti“.

Odměna za podporu demokracie?

Změny, politické i ekonomické na Kubě v poslední době viditelně probíhají. Jenže čekat na to až to na Kubě konečně převezmou disidenti a pak nás za odměnu vezmou do party? To je jako víra, že vám na dětském hřišti nikdo nerozšlápne tu vaši pracně uplácanou bábovičku.

V ideálním světě by mělo s postupným oteplováním americko-kubánských vztahů, jež jsou rozhodující, Česko získat něco jako „success-fee“.

Je však na místě obava, že to dopadne úplně jinak. Zformuloval ji ostatně nedávno i protřelý diplomat, nyní šéf zahraničního odboru Pražského hradu Hynek Kmoníček:

„Naše podpora demokracie na Kubě byla v kontextu Evropské unie zcela výjimečná a když se otevírají nové příležitosti, měla by být v takové chvíli také ohodnocena. Hodně nerad bych se dočkal toho, že všichni naši partneři v EU, kteří nás kritizovali za náš postoj k lidským právům na Kubě, budou nakonec za svou kritiku ekonomicky odměněni.“

Takže schválně – jak myslíte, že to dopadne?

Psáno pro Hospodářské noviny

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

3 komentáře

 1. Taoiseach napsal:

  Bohužel, selhání českých politických elit je dlouhodobé. Za minulého režimu např. zastupovalo americké zájmy na ostrově československé velvyslanectví. Po převratu se toho Československo zcela nesmyslně vzdalo a úlohu ochotně převzalo Švýcarsko…

  Čeští politici se sice snažili podporovat kubánské disidenty, ale reálně jim nepomohli ani trochu. Na rozdíl od papeže nebo prezidenta Francie. Z české strany nebyla sebemenší snaha o zprostředkování dialogu a dokonce ani žádné gesto ve stylu Mitterandovy snídaně s disidenty.

  Říká se tomu: vízězství morálky nad rozumem.

 2. petrph napsal:

  Ale to snad platí pro celkovou naší humanistickou politiku,kterou třeba provozujeme, ale nedokážeme jakkoliv využít v mezinárodních diplomatických jednáních pro prospěch našeho státu. My jsme snad dostali nějaký success-fee za Havla?
  Jak vždycky říkám, ani Nobelovu cenu míru mu nedali..

 3. Karel napsal:

  Česko ostrouhává,ale vždy tomu tak nebylo
  Československá zaoceánské námořní doprava směšně levně vozila na Kubu nejrůznější zboží, její likvidace ekonomice dnešního Československa nijak nepomohla jak lze zjistit z faktů http://www.namorniplavba.cz/

Přidávání komentářů není povoleno