Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
debaird™ via Foter.com / CC BY-SA, zdroj

Finanční úřad zlikvidoval firmu, která do státního rozpočtu odvedla miliardy. Vzniká v Česku gangsterský stát?

Společnost FAU Přerov měla stamilionové majetky a v minulosti do státního rozpočtu odvedla miliardy korun. Z insolvenčního rejstříku jednoznačně vyplývá, že jediným důvodem konkurzu proti FAU byly výzvy k zaplacení daně, kterou měl uhradit jiný subjekt, a příkazy na zajištění dosud nestanovené daně, jež vydaly různé orgány finanční správy.

Soudy v této kauze již (nepravomocně) rozhodly, že tyto zásahy byly nelegální. Na případ nejprve upozornily Hospodářské noviny, krátce poté se na twitterovém účtu anonymní skupiny Šuman objevila další nahrávka – údajně – předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Bývalý ministr financí na ní hovoří právě o opavské firmě FAU, která skončila po zásahu finanční správy v konkurzu.

Na nahrávce Babišův hlas říká, že „ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony“.

Pokud je tedy nahrávka pravá, znamená to, že „našimi“, kteří „klekli“ na společnost FAU, míní Babiš Finanční úřad pro Jihomoravský kraj, Celní úřad pro Moravskoslezský kraj a Specializovaný finanční úřad.

Tito „naši“ tak možná protizákonně způsobili krach společnosti, která měla stamilionové majetky a v minulosti do státního rozpočtu odvedla miliardy korun. Podle jednatele firmy šlo za posledních deset let o 17,8 miliardy korun.

Na úroveň gangsterského státu

Vždy budou existovat země, jejíž představitelé budou páchat rozličnou trestnou činnost. V mnoha zemích se stalo normou nečestné vynakládání veřejných prostředků a „prodej“ vládních rozhodnutí nejvyšší nabídce. Pravost výše uvedené nahrávky by však znamenala, že se Česká republika posunula do zcela jiné úrovně, kterou bychom mohli označit jako gangsterský stát.

Gangsterský stát je něčím jiným než státem zkorumpovaným, protože zločinecké struktury v něm nabývají zcela nový potenciál. Jedná se o stát, jehož představitelé kontrolují velké a mocné kriminální sítě za účelem ochrany zájmů svých a zájmů spřízněných osob.

V gangsterském státě tedy neovládají zločinci stát prostřednictvím úplatků a vydírání veřejných osob, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu.

Tato infrastruktura pak funguje ku prospěchu vládních činitelů nebo činitele a osob pod jejich ochranou.

Tak jako některé země mají své gangstery, v gangsterském státě mají zločinci svůj stát. Mohlo by se zdát, že tato forma státu vzniká pouze v zemích, které jsou stiženy válkou, jako je Afghánistán, v zemích, kde přestala fungovat státní správa, jako je Guinea-Bissau, nebo v zemích, kde kvete obchod s drogami.

Bohužel tomu tak není.

Příklady ze sousedství

Příkladem může být Ukrajina. Struktura distribuční plynové sítě z Ruska do Evropy, která vede přes Ukrajinu, je z větší části ovládána organizovaným zločinem, který má i z tohoto důvodu mimořádný vliv na státní zřízení této země.

Dalším příkladem ze sousedství může být únos syna slovenského prezidenta a vraždy s tím spojených osob v období vlády Vladimír Mečiara, což byl rovněž projev státem organizovaného zločinu.

Gangsterský stát je velmi obtížné charakterizovat popisem na tradiční škále začínající diktaturou a končící demokracií. Pravá podstata gangsterského státu je totiž skrytá.

Tento stát se snaží podmanit si systém ve své úplnosti, čímž se odlišuje od jiných autokracií. Podstatou je koncentrace politické a ekonomické moci sloužící jejím nositelům.

Gangsterský stát není založen na pochybném financování politických stran nebo na snaze podsvětí ovlivňovat politická rozhodnutí. V tomto státě totiž panují vztahy přesně opačné.

Politici nemusí získávat nelegální zdroje pro udržení své moci, ale činí rozhodnutí, na základě kterých získávají prostředky ze soukromé sféry. Taková rozhodnutí se mohou halit například do ekologického hávu nebo do hávu řádného výkonu státní správy.

Může se třeba jednat o podporu obnovitelných zdrojů energie nebo krajinotvorby či o podporu malého a středního podnikání nebo právě o rozhodnutí směřující k maximalizaci daňové výtěžnosti.

Privatizace státu, forma autokracie

Kriminální podsvětí již nepotřebuje dosáhnout korupčních rozhodnutí, protože nelegitimní zájmy jednotlivců jsou prosazovány legislativními a exekutivními opatřeními. V gangsterském státě se státem řízená invaze do privátní sféry stává systematickou. Gangsterský stát má formu privatizovaného parazitního státu.

Organizace gangsterského státu je pyramidová a je založena na patronství a loajalitě, která se soustředí okolo hlavy celého systému. Osoby a korporace, které nepatří do sféry vlivu hlavního oligarchy, musí čelit všem konsekvencím faktu, že jsou ousidery systému.

Nejedná se o přechodovou formu od diktatury k liberální demokracii, ale o samostatnou formu autokracie.

Organizovaná nelegální činnost zločineckých struktur je nahrazena výkonem legalizované veřejné autority státní moci. Účelem není jen udržení moci a bohatství oligarchy majícího rovněž politickou moc a jeho blízkých, ale jejich další rozšíření na úkor jeho konkurentů a občanů, a to za použití legitimní politické síly, která má však ochránit nelegitimní ekonomické zájmy. Zatímco politická síla je viditelná, ekonomické zájmy zůstávají skryty.

Gangsterský stát se snaží vystavět most mezi autokratickým režimem a kvazidemokratickými procesy. Jedná se tedy o legitimní vládu působící v nelegitimním režimu.

Následující měsíce přinesou odpověď na otázku, zda občané a státní správa bujení gangsterského státu v České republice zastaví, či nikoli.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

23 komentářů

 1. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Nemaje Velkého Vůdce, rádi se Češi spokojí s imigrantem ze Slovenska, co je Capo di tutti Capi; aspoň těch 30% Čechů.

  • Karel Rada napsal:

   Popsal jste to přesně. Jedná ale dle pokynů investorů, kteří byli na počátku jeho vzestupu. Kagana-chazarského chána.

 2. Nápravník napsal:

  Díval jsem se do sbírky listin u soudu a za poslední období tam má FAU zisk před zdaněním lehce přes 3 milióny korun (před tím to bylo vždy maximálně 10 milionů před zdaněním), takže to na miliardové odvody do státního rozpočtu rozhodně nevypadá. S 31 zaměstnanci a v oboru distribuce toho nikdy nemohli dosáhnout. Takže lež jako věž.

  Teď je otázka proč se takto lživý článek objevil na serveru Žurnalistika ve veřejném zájmu? Je to Fake news nebo obyčejná hloupost autora?

  • Robert Břešťan napsal:

   Jak jste si nevšiml suma je zdrojována jednatelem firmy, ten by jaksi měl vědět, kolik státu odvedl. A opravdu si myslíte, že jediný odvod (tím spíše firmy podnikající v tomto oboru) je daň ze zisku?

  • Karel Rada napsal:

   Víte jaký je systém daní v ČR? Asi NE.

  • Tomáš napsal:

   Dań ze zisku je to nejmenší. Podstatná je DPH a spotřební daň. To stát hlavně živí.

  • Frenky napsal:

   Víte co je to daň z přidané hodnoty?

  • watabi napsal:

   Vy chytrolíne, spotřební daň a třeba DPH vám nc neříká? Když už, tak si nastudujte problematiku a pak mudrujte….

  • Oldřich Bezdek napsal:

   A DPH, spotřební daň a dalsi daně se všechny počítají ze zisku pred zdaněním? Nejlepší je, když lidé, kteří něčemu nerozumí, dělají rozumy a soudy, co je fake news. Potom se nedivím, ze ANO vyhraje volby.

  • Plicht napsal:

   Pane Nápravniku, tušíte, z čeho se skádají odvody státu a jáké % v nich představuje daň z přijmu pravnických osob?
   Neznám celou kauzu, ale něž obviním znovu novináře, dalal bych jim kredit že celé cěci věnovali trochu více času.

 3. Nemec napsal:

  Pan Rozehnal má jistě pravdu ale s malou chybou, která je ve slovech ne vzniká ale s příchodem pana Babiše do politiky gangsterský stát vznikl. Myslí si to i nějaký kriminalista Komárek o policejním prezidentovi zase z jiného pohledu. Bohužel naše Česká policie to má velmi složité když ten gangsterský stát podporuje dokonce ministr spravedlnosti s prezidentem a blbínci co volí spolek ANO. Jediná naděje je znovu volit ODS. Tam sice byli také dacani ale ne tak velcí a nedovolil si je podporovat žádný prezident ani ministr vnitra.

  • Řehoř napsal:

   Opravdu si přejete vladu jedné strany ( ODS ) ? To tu už jednou bylo.

   • Josef původní napsal:

    Omyl, pane Řehoři. To už tu bylo dvakrát. A pokaždé to skončilo ostudně. Po několikaleté vládě tu po dvakráte zůstala po ODS obrovská kupa hnoje, kterou bylo třeba uklidit. Bohužel se to těm následným uklízečům ne vždy povedlo uklidit bezezbytku, na různé hromádky hnoje stále ještě narážíme, ale proti nepořádku zanechaném tu po dvakráte vládou ODS, se přece jen pokrok projevil. Jenže pokud volby dopadnou podle průzkumů veřejného mínění, pak nás další hromada hnoje nemine. A patrně to bude hromada ještě mnohem větší než ty dvě, které tu po sobě zanechala ODS.

 4. Petr Kaminsky napsal:

  Nevim, jestli jsme uz v tehle fazi. Spis mi to pripada jako „urednicka zvule“. Nespravnym urednim postupem nekomu vznikne skoda, ten se nakonec domuze odskodneni v arbitrazi. Kdo nese odpovednost? Jaktoze urednici nejsou nikomu odpovedni? Pod kazdym rozhodnutim prece musi byt nekdo konkretni podepsany. V tomto pripade je zarazejici, ze insolvencni spravce firmu rozprodal a soud kolem pokut jeste nerzhodnul. Neexistuje neco jako predbezne opatreni? V kazdem konkurzu je (v civilizovanych zemich) bezna ochrana pred veriteli.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Vy opravdu uvažujete o tom, že současná ČR by mohla být civilizovanou zemí? To už je přece dávná minulost.

 5. Weber napsal:

  Jestli se nepletu, tak jsou stále omílány schopnosti A. Babiše cokoli zařídit, tu v tomto článku třeba účelovou likvidaci konkurence (možná jen osinu v zadku) našeho spasitele od starých pořádků (nepořádků). Já o schopnostech A. Babiše nepochybuji, mně stačí to, že dokázal zlikvidovat dokumentaci o dotaci na „čápy“ nejen na našich úřadech, ale dokonce i v Bruselu a to je tedy dílo! Když tedy stejnými schopnostmi dokáže zařídit naši prosperitu a „německé“ platy pro většinu pracujících, tak mu klidně odpustím to tupé lhaní, aroganci a minulé hříchy, včetně „čápů“. Pro mne je legrační, jak všichni, co nalezli z osobních důvodů do pohnutí ANO začínají mít vítr z toho, že s „utopením“ svého guru ztratí nejen víru v lepší zítřky pod správným praporem, ale budou asi směšní obecně. Učí se rychle zpochybňovat vše, co nesvědčí chlebodárci, hájí jej, to především pro svá současná a budoucí korýtka a okatě se snaží zavděčit, to nejspíše pod heslem dávno tradovaném “ v jednotě je síla“. Ti, co obhajují „velkého imigranta“ jen tak, z trucu, tak neví co činí, lépe jim nebude!

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   „Pro mne je legrační, jak všichni, co nalezli z osobních důvodů do pohnutí ANO začínají mít vítr z toho, že s „utopením“ svého guru ztratí nejen víru v lepší zítřky pod správným praporem, ale budou asi směšní obecně“.
   Směšní jsou už teď, ale jde hlavně o ty lepší zítřky, jejich lepší zítřky!

  • teufel3424 napsal:

   Když tak toužíte po německých platech, běžte pracovat do Andyho firmy. V jeho chemičkách dostanete tolik, že ty prachy budete doma přehazovat vidlema.

 6. petrph napsal:

  No vidíte to, ještě že je u nás ta demokracie a právní stát. Babiš si díky svým médiím zajistí podporu voličů a bude premiérem. Trestní stíhání zastaví pro formální chyby nějaký uznalý soudce.
  A ted si představte tu hrůzu, kdyby nějaký autokratický premiér ve vládě dal pokyn tajné policii aby Babiše prostě „sebrala“ a strčila do vyšetřovací vazby a nějaký soudce ho na základně zjevné viny rychle odsoudil. Ale to přece nejde, to by byla totalita.
  Halt si musíme vybrat..

  • Vladimir K napsal:

   Máte pravdu, ve státě, kde by policie mohla někoho (kdekoho) sebrat na pokyn premiéra a soudce by odsuzoval na „zjevné viny“ bych opravdu žít nechtěl. Ale stejně nechci jen sedět a krčit rameny, že se nedá nic dělat. Naprosté minimum je přemýšlet, nesouhlasit a hlavně – ZVOLIT NĚKOHO JINÉHO.

   • petrph napsal:

    Jenomže, já to nemyslel pozitivně, já tohle považuji za dost principiální slabinu naší demokracie, totiž účelový formální výklad zákonů jenom pro někoho. Proboha, kdyby se alespoň každý mohl spolehnout, že tentýž formální výklad platí pro každého. Ale ani to není pravda. Pokud se nejedná o vyhlášený precedens (NS nebo ÚS), tak jiný (nebo i stejný soud) může rozhodnout v jiném případě zcela jinak.
    A když se jedná o osvobozující rozsudky v případě prominentních politiků, tak samozřejmě občan – volič samozřejmě musí předpokládat že i někteří soudci jsou součástí oné oligarchie, resp. jak se zde píše gangsterského (či po italsku mafiánského) státu. Jenomže voliči soudce volit ani odvolávat nemohou.. A dokonce nelze ani dost dobře změnit pravidla pro soudce zákonným způsobem protože ÚS takové omezení zákonem zruší jako omezení nezávislosti soudců.
    Tohle se bohužel jen nějakými volbami – volte demostranu A místo demostrany B vyřešit nedá. A sám nevím jak by se to mohlo řešit – ale každopádně to prohlubuje nedůvěru obyvatel k reálné demokracii u nás.

 7. Tondach napsal:

  Napsáno velmi dobře, ale pro jednoduché voliče Babiše zcela nepochopitelné. Pro ně jsou srozumitelná jen jednoduchá hesla jako „všeci kradnů a myzme tu pro lidi“…. Bohužel těch jednoduchých je v zemi pořád víc a víc…..

 8. monarchista napsal:

  Přátelé, nevěšte hlavy, nejmoudřejší je přece lid (jeho hlas je hlasem Božím). Mi, lid, víme, že Andrej už nebude krást, protože už má dost; až mu bude patřit všechno, bude to rozvíjet a my všichni z toho budeme mít prospěch. Aby mu to mohlo patřit, musí občas někomu sebrat firmu, anžto mu ji majitel nechtěl prodat, nebo zlikvidovat úrodu na poli, které mu taky ten idiot nechtěl prodat. Až pak s panem prezidentem zatrhnou tipec pražské kavárně, rozvinou své kamarádšofty v Rusku a Číně, pak teprve bude u nás líp. S nimi přijde další, který nám dá netušené možnosti dělat si v tzv. referendu srandu úplně ze všeho, politiky volit a zase odvolávat, třeba obden. Poslouží prokurátoři, soudci, ministři. Co s tím? Jít k volbám a celou tuhle hrůzu shodit, od ANO k prezidentovi !

Přidávání komentářů není povoleno