Exministr hledá traktoristu aneb Životní cesta politika Petra Zgarby

Napsal/a -pes- 3. srpna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

V ministerském křesle vydržel jen několik měsíců, než byl kvůli skandálu při prodeji státních pozemků nucen rezignovat. Dvakrát jej voliči „vykroužkovali“ z místa, které mu na sociálně demokratické kandidátce zajišťovalo křeslo ve sněmovně (v jednom případě jej ale nakonec přeci jen získal jako náhradník za kolegu zvoleného do Senátu).

Různé skandály spojené se jménem Petra Zgarby opakovaně plnily v polovině minulého desetiletí mediální prostor. Pro mnohé se stal spolu s Jiřím Paroubkem či Jiřím Palasem synonymem klientelismu tehdejších vlád ČSSD.

Když si dnes zadáte do internetových vyhledávačů jeho jméno, dozvíte se, že hledá traktoristy do firmy, která podle obchodního rejstříku patří Marii Zgarbové a její jednatelkou je Helena Zgarbová. Jde o firmu Natur HB, kterou vystudovaný agronom Zgarba nejdříve založil, v době svého ministerského angažmá prodal a po jeho skončení zase získal zpět.


Pavučiny byznysu – HlídacíPes.org mapuje aktivity veřejně známých osob


Ve vysoké politice dnes již Zgarbu nenajdete, na Havlíčkobrodsku, kde bydlí a podniká, se ale dodnes objevují zmínky o zgarbovském zemědělském křídle v místní ČSSD. I když ani tam už není jeho vliv tak silný jako dřív, jak dokazují občasné zprávy z médií.

Před několika měsíci se Zgarbova tvář opět objevila v České televizi. Pozemkový úřad v Jihlavě odklepl a současná vláda následně schválila jeho firmě prodej statku, který má dosud v pronájmu. Jak z informací vyplynulo, šlo o velmi výhodnou cenu a na dlouhý splátkový kalendář. Navíc na prodej nebylo vypsáno výběrové řízení.

Po odvysílání informací prodej prověřovalo ministerstvo financí a nakonec jej zastavilo. Serveru HlídacíPes to potvrdil náměstek ministra Ondřej Závodský. Důvodem podle něj byl splátkový kalendář, který neodpovídal pravidlům Evropské unie.

Server HlídacíPes.org zmapoval s použitím analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode působení Petra Zgarby i vlastnickou strukturu jeho firmy.

Pavouka zobrazíte kliknutím na obrázek, jednotlivé položky můžete dále zvětšovat.

Zgarba2


Pavučiny byznysu – HlídacíPes.org mapuje aktivity veřejně známých osob


Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)