Policie v Durynsku zasahuje na místě setkání tzv. Říšských občanů (červen 2023). Foto: Profimedia

Exkurze v parlamentu součástí plánů na převrat. Detaily vyšetřování údajného puče v Německu

Napsal/a Lucie Sýkorová 10. srpna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Dvě desítky údajných strůjců plánů na státní převrat v Německu zůstávají i nadále ve vazbě. Zatčeni byli loni 7. prosince při největší razii v poválečné historii Německa. Spolkový nejvyšší soud vydal v polovině července rozhodnutí o prodloužení vazby obviněných a přidal další detaily z vyšetřování. Třeba to, jak si členové skupiny prohlíželi zevnitř německý parlament, odkud chtěli při převratu násilím odvést poslance a členy vlády.

„Obvinění, kteří patřili k takzvanému říšskoněmeckému hnutí (Reichsbürger) a hnutí QAnon, se spojili a vytvořili organizaci, jejímž cílem bylo svrhnout stávající státní zřízení v Německu, zejména za použití vojenských prostředků a násilí proti představitelům státu, a nahradit jej vlastní formou státu, jejíž obrysy již byly vypracovány,“ stojí v tiskové zprávě Spolkového nejvyššího soudu.

Podle zjištění vyšetřovacích orgánů skupina očekávala útok „Aliance“, tajného spolku složeného z příslušníků cizích vlád, ozbrojených sil a tajných služeb, na státní vedení Spolkové republiky Německo v dosud neurčeném „dni X“. Členové seskupení vytvořili organizační a administrativní struktury včetně vojenské složky a Rady jako ústředního orgánu.

Vojenská složka měla při útoku „Aliance“ bojovat proti zbývajícím institucím a představitelům státu zbraněmi a zajistit převzetí moci prostřednictvím celostátní sítě takzvaných podniků vnitřní bezpečnosti (domobran). Těch mělo vzniknout celkem 286, některé byly v době policejní razie již založené. Po převratu měly tyto útvary zatýkat nebo dokonce popravovat místní politiky.

Nejbližší okruh vedení spolku dále plánoval násilný vstup ozbrojené skupiny do budovy Bundestagu, s cílem zatknout a odvést poslance, členy vlády a jejich zaměstnance. Za tímto účelem již členové skupiny zahájili konkrétní přípravné akce, tvrdí soud.

Spojka uvnitř parlamentu

Významnou roli hrála v plánování převratu bývalá soudkyně a poslankyně za AfD ve Spolkovém sněmu Birgit Malsack-Winkemannová. Podle zatykače, který zveřejnil Spolkový nejvyšší soud, několik měsíců před svým zatčením propašovala tři členy údajné teroristické skupiny do budovy Bundestagu a provedla je parlamentem.

Jedním z těchto návštěvníků parlamentu měl být „W“. Podle popisu v soudním rozhodnutí se s nějvětší pravděpodobností jedná o Petera Wörnera, bývalého důstojníka výsadkářů a lektora kurzů přežití, který byl zatčen ve Fichtelbergu v bavorských Smrčinách. HlídacíPes.org o jeho případu přinesl reportáž zde.

Birgit Malsack-Winkemannová vedla jeho a další dva spoluobviněné v září 2022 budovou Bundestagu, kam měla jako bývalá poslankyně stále neomezený přístup, a mohla kdykoli vzít dovnitř až šest osob.

Mezi zatčenými letos v květnu byla i žena, jejímž úkolem mělo být jménem skupiny kontaktovat ruského prezidenta Vladimira Putina a ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova a získat Kreml pro údajné plány na změnu státního zřízení ve Německu

„Asi o tři týdny později se společně se spoluobviněným W. vydala do budovy znovu. Tam v její přítomnosti pořídil několik videozáznamů z Domu Paula Löbeho a podzemních vchodů do dalších budov ve vládní čtvrti, včetně budovy Říšského sněmu, a z interiéru plenárního sálu německého Bundestagu,“ uvádí soud v rozhodnutí o prodloužení vazby Malsack-Winkemannové. Mezitím si W. měl také opatřit několik set nábojů, šest zásobníků do pušek, přístroje pro noční vidění, materiál pro znehybnění osob a další vojenské vybavení.

Soudkyně s puškou ve skříni

Podle zprávy soudu se Malsack-Winkemannová „v podstatě přiznala k účastenství, které je jí kladeno za vinu, po objektivní stránce“. Popřela ale teroristický záměr skupiny a to, že by věděla o plánovaném útoku na Bundestag. Obviněnou však s největší pravděpodobností usvědčí řada důkazů, píše soud: „Její ideologickou a konspiračně-teoretickou orientaci potvrzují četné chatové zprávy vyměňované se spoluobviněnými a písemné dokumenty nalezené u ní doma.“

Z chatů mimo jiné vyplývá, že spoluobviněným posílala informace ze Spolkového sněmu, aby „byli přesně v obraze a mohli plánovat“. Byl u ní rovněž nalezen revolver a poloautomatická samonabíjecí puška s teleskopickým zaměřovačem a asi sedm tisíc nábojů. Skupina, k níž se prý připojila nejpozději v dubnu 2022, s ní po převratu údajně počítala na post ministryně spravedlnosti.

Birgit Malsack-Winkemannová, působila v letech 2017-2021 jako poslankyně Spolkového sněmu za stranu AfD (Alternativa pro Německo) a až do svého zatčení pracovala jako soudkyně okresního soudu v Berlíně. Ještě za svého působení v Bundestagu zaměstnávala „vědmu“ Ruth Hildegard Leidingovou, které měla platit jakožto své poradkyni přímo za věštění z hvězd či karet.

Podle zdroje deníku Tageszeitung se jí měla poslankyně ptát předem na každé důležité rozhodnutí, ale také na banality jako je například objednávka pizzy. Také Ruth Leidingová měla blízko k AfD, v roce 2018 dokonce zakládala místní pobočku strany v Heppenheimu v Hesensku. HlídacíPes.org se jí blíže věnoval zde.

Celý případ má však i vysloveně bizarní souvislosti. Podle výzkumu organizace Globální síť pro extremismus a technologie (GNET) byly Leidingová i Malsack-Winkemannová členkami telegramového kanálu spojeného s příznivci konspirační teorie QAnon a věřily, že americký exprezident Trump se spojil s mimozemšťany v „Galaktické federaci“, aby vedli mezihvězdnou válku.

Kníže, pyramida a ruská stopa

Ve vazbě zůstává nadále i kníže Heinrich XIII. Reuss, který měl být hlavou celé organizace. Jeho lovecký zámeček Waidmannsheil v durynském Bad Lobensteinu měl podle vyšetřovatelů sloužit jako velitelství pro pučisty. Na konci loňského roku tam vyšetřovatelé nalezli více než tisíc nábojů a řadu bizarních předmětů.

Šlo například o ezoterický traktát „Smaragdové desky Thóta Atlantského“ a satelitní telefon zabalený do hliníkové fólie – zřejmě na ochranu před odposlechem. V zámeckém parku vyšetřovatelé narazili také na zlatou pyramidu se židlemi a táborovou postelí, která byla vyzdobena ručně psanými hieroglyfy, a dále na zalaminované „dekrety“ knížete Reusse. HlídacíPes.org přinesl reportáž z okolí zámku po razii zde. Jak informoval na začátku srpna deník Thüringer Allgemeine, zmíněnou pyramidu si navíc kníže postavil bez stavebního povolení, a bude ji proto muset zřejmě odstranit.

Objevila se již také řada důkazů, které ukazují na spojení knížete Reusse s Ruskem, uvedl magazín Der Spiegel. Například se jedná o doklady o účtu v ruské Sberbank a pozvánky z ruského konzulátu v Lipsku. Dále o vazbách na Rusko vypovídají informace, které vyplynuly z dalších zatýkání v kauze.

Mezi zatčenými letos v květnu byla i žena, jejímž úkolem mělo být jménem skupiny kontaktovat ruského prezidenta Vladimira Putina a ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova a získat Kreml pro údajné plány na změnu státního zřízení ve Německu. Žen, s jejichž pomocí se snažil kníže Reuss upevnit vztahy s Ruskem, bylo navíc hned několik. HlídacíPes.org o tom informoval podrobně zde.

Další rozhodnutí o prodloužení vazby, které soud zveřejnil, se týká hannoverského právníka Tima Paula Gorgasse. Ten se měl stát podle plánů skupiny po převratu ministrem zahraničí.

„Zjištění v tomto ohledu podporují dokumenty, které byly zabaveny u spoluobžalovaných L. a F. Kromě toho byla nalezena tištěná prezentace na témata ‚Ministerstvo zahraničních věcí – úkoly, cíle, oblasti činnosti‘, ‚Uzavírání mezinárodních smluv‘, ‚Ministerstvo zahraničních věcí – cíle a závazky‘ a ‚Jak je Německo vnímáno ve světě‘. Dále zabavené kartotéční lístky a ručně psané poznámky obviněného dokazují, že se zabýval pruskou ústavou a přestavbou zákonodárství a soudnictví po plánovaném převratu,“ píše soud ve svém rozhodnutí.

Spis má přes 200 tisíc listů

Dlouhou dobu vyšetřování kauzy odůvodňuje soud výjimečným rozsahem případu a spisu. „Přípravné řízení bylo vedeno se zvláštním urychlením, které je vyžadováno ve vazebních věcech. Vyšetřování v tomto komplexu, dvou řízeních vedených proti 63 obviněným a samostatně stíhaným osobám, bylo a je velmi rozsáhlé; to se mimo jiné odráží v rozsahu spisu, který v současné době čítá více než 200 tisíc listů. V souvislosti se zatčením obviněných i více než dvaceti spoluobviněných a samostatně stíhaných osob proběhly četné prohlídky v několika spolkových zemích,“ uvádí soud.

Celkem bylo zabaveno více než pět tisíc důkazních materiálů, včetně 1800 paměťových médií. Objem dat činí nejméně 265 terabytů. Jejich zkoumání, čtení a vyhodnocování je mimořádně časově a pracovně náročné, konstatuje soud. Kromě toho bylo nalezeno přibližně 1300 zbraní nebo jejich částí, které byly kategorizovány pro účely posouzení zákona o zbraních, a z nichž 239 se dodatečně zkoumá. Kromě toho je v současné době forenzně zkoumáno velké množství dalších dokumentů a fotografií.

Úřady dosud podezřelým zabavily více než 420 tisíc eur v hotovosti a přibližně 50 kilogramů zlatých a stříbrných mincí. Našla se u nich také bezpečnostní schránka se zlatými pruty v hodnotě šesti milionů eur.

Dosud trestní senát potvrdil naléhavé podezření z členství v teroristické organizaci i z přípravy vlastizrady u dvaceti obviněných, včetně jednoho, který byl při zatčení obviněn původně pouze z podpory teroristické organizace. V případě dalších dvou obviněných jde podle soudu o naléhavé podezření z podpory teroristické organizace.

„Všichni obvinění jsou považováni za osoby, u nichž hrozí nebezpečí útěku, a v případech členství jsou rovněž považováni za těžké zločince. Zvláštní rozsah a zvláštní obtížnost řízení ještě neumožňovaly rozhodnout a odůvodňují pokračování vazby,“ vysvětluje soud v tiskové zprávě.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)