Evropští populisté vyhlížejí eurovolby. Okamura jim slouží jako pěšák na cestě k vlivu a penězům

Napsal/a Tereza Engelová 7. května 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

VIDEOKOMENTÁŘ. Do eurovoleb zbývají tři týdny a evropští populisté se společně snaží voliče přesvědčit, že jsou parta výborných kamarádů. Malé strany typu Okamurovy SPD ale mezi sebe berou jen proto, aby získali větší vliv a přístup k financím z europarlamentu, tvrdí odborník na krajní pravici Anton Šechovcov. Podívejte se na video v úvodu článku.

Společná pózování na fotografiích a vřelá objetí nechyběla ani nedávno v Praze. Setkání zástupců europarlamentní frakce Evropa národů a svobody (ENF) uspořádal Tomio Okamura a sjely se na něj některé špičky evropské populistické scény.

Mezi nimi například nizozemský kritik islámu Geert Wilders nebo předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová.

Šéf italské strany Liga Matteo Salvini poslal do Prahy jen krátkou videozdravici. Po květnových volbách chtějí tyto strany posílit svůj vliv v Evropském parlamentu.


OBCHODNÍCI SE STRACHEM

Nová publikace HlídacíPes.org mapující český i evropský POPULISMUS.

Více informací ZDE.


„Oni teď přemýšlejí, jak získat širší podporu, a nejde přitom jen o počty zvolených poslanců, ale i o počet zemí, ze kterých pocházejí, protože i to ovlivňuje přístup frakce k financím z europarlamentu. To je myslím jediná věc, na kterou myslí, když spolupracují s lidmi jako je Okamura,“ tvrdí ukrajinský politolog a expert na vztahy Ruska s krajní pravicí v Evropě Anton Šechovcov.

Frakci Evropa národů a svobody (ENF) spojuje skepse vůči dosavadnímu stylu evropské integrace, nacionalismus a odpor proti migraci. Přesto se nedá říci, že by šlo o společenství rovnocenných partnerů. Ukazuje to i síla jednotlivých stran v průzkumech před volbami do Evropského parlamentu.

Například italská Salviniho Liga v nich má podporu víc než 35 procent, německá AfD ale sotva 11 procent a česká SPD jen kolem pěti procent.


Tento text vznikl díky podpoře Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)