Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
fb.com, Radim Fiala

Dvojka SPD a střet zájmů. V Olomouckém kraji úředníci nechtějí Fialu prověřit i kvůli podjatosti

Z Ministerstva spravedlnosti do Olomouce a zase zpátky. Podnět k prošetření poslance a místopředsedy SPD Radima Fialy kvůli jeho možnému porušení zákona o střetu zájmů si už měsíc předávají úřady. Mezitím zmizel důvod, kvůli kterému byl podnět podán – přestal oficiálně vycházet Týdeník Prostějovska. Na něj mohl mít Fiala skrz síť firem vliv, i když mu to zmiňovaný zákon zakazuje.

„Ukončení: 5. března 2018,“ píše Databáze periodického tisku pro veřejnost o vydávání Týdeníku Prostějovska. Ten Fiala vlastnil skrze své firmy. Podle ministerstva spravedlnosti mohlo jít o porušení zákona. Vydávat periodický tisk totiž poslanci a další veřejní funkcionáři nesmějí.

Na dotaz, proč vydávání Týdeníku Prostějovska přerušil, odpověděl Fiala pro HlídacíPes.org v sms zprávě: „Týdeník Prostějovska není periodikem, nemá tištěnou podobu od roku 2015.“

Proč tedy Databáze periodického tisku pro veřejnost přišla s ukončením vydávání „týdeníku“ teprve nyní? „Nejsem přímý majitel ani statutární zástupce. Obraťte se na něj,“ reagoval Fiala.

Nepřímý majitel

Pavučiny byznysu Radima Fialy, které zpracoval HlídacíPes.org, ale vypovídají o tom, že Fiala vliv na Týdeník Prostějovska skrze své firmy má. Je jediným společníkem s vkladem sto tisíc korun ve společnosti BS Kings security, a tedy jejím jediným vlastníkem. Tato firma je stoprocentním akcionářem společnosti IF Holding, která zastřešuje několik firem.

Jednou z nich je také společnost Studio PN Prostějov. IF Holding je jejím jediným vlastníkem s vkladem 4,5 milionu korun. Podle Databáze periodického tisku pro veřejnost právě Studio PN Prostějov vydává periodikum Týdeník Prostějovska.

Ačkoli ještě na začátku března Týdeník Prostějovska byl mezi platnými periodiky, nyní už je v Databázi periodického tisku pro veřejnost veden jako ukončený, a to od 5. března 2018. Oficiálně tak funguje již pouze jako online zpravodajství, na které se zákon o střetu zájmů nevztahuje. Webová doména týdeníku je napsaná na Fialu.

„Prostinké pochybení“

Redakce HlídacíPes.org tedy oslovila jednatele společnosti Studio PN Prostějov Bohumila Pácla. „Šlo o prostinké administrativní pochybení, které bylo napraveno,“ říká Pácl.

„Když jsem nastoupil do funkce, zjistil jsem, že Týdeník Prostějovska není vymazán z evidence tisku, a proto jsem podal žádost, aby to z ní vymazáno bylo, a tím to skončilo,“ vysvětluje situaci Pácl. „Skutečně však Týdeník Prostějovska nevychází již od toho roku 2015,“ uzavírá.

Pácl nastoupil na pozici jednatele společnosti Studio PN Prostějov 22. ledna 2018. Ve stejný den, kdy nastoupil jako jednatel do další Fialovy firmy, a to společnosti ART ECON, která provozuje stejnojmennou soukromou školu v Prostějově.

V minulosti Pácl vzbuzoval pozornost jako mediální poradce prostějovské radnice. Za svou tříletou práci obdržel milionovou odměnu, a to aniž by z jeho činnosti existoval jakýkoli písemný výstup. Mezi jeho úkoly měl patřit také „monitoring opozičních aktivit“.

Jako horký brambor

Dříve než se ukončení vydávání Týdeníku Prostějovska objevilo v Databázi periodického tisku pro veřejnost, obdrželo Ministerstvo spravedlnosti podnět k prošetření poslance Fialy v této věci.

Ačkoli jej vyhodnotilo jako důvodný, nemělo možnost s jistotou určit, zda k přestupku došlo, či nikoli. Proto podnět dále postoupilo Magistrátu města Prostějova, který měl záležitost projednat podrobněji v přestupkovém řízení.

Vedoucí přestupkového oddělení v Prostějově Dagmar Nováková podnět obdržela, ale vzápětí musel být přidělen jinému úřadu. „Ve věci pana Fialy se cítím být podjatá, proto jsem tuto skutečnost v souladu se zákonem sdělila své nadřízené,“ vysvětlila změnu Nováková.

Fiala byl dříve členem prostějovského zastupitelstva. „Je to známý místní politik a my se s ním stýkali, v podstatě se s ním tady známe, takže je namístě, aby to rozhodoval někdo úplně neznámý a nezaujatý,“ dodává Nováková.

Podnět tedy putoval dál. Obdržel jej krajský úřad v Olomouci, který měl rozhodnout, jakému jinému úřadu bude přidělen. Projednáním a rozhodnutím o přestupku poslance Fialy byl pověřen Magistrát města Olomouce.

Pokračování? Někde jinde

Podnět obdržel Odbor správních činností – komise pro projednávání přestupků Magistrátu města Olomouce. Prvostupňové, tedy ústní jednání bylo nařízeno na počátek dubna 2018.

Podnět byl kvalifikován jako přestupek podle paragrafu 23/1e, zákona 159/2006. „Poslanec se dopustí přestupku tím, že v oznámení o svých činnostech uvede zjevně nepřesné, neúplné nebo nepravdivé údaje,“ říká zákon o střetu zájmů.

Krajský úřad, který věc Magistrátu města Olomouce k prošetření přidělil, mu ji ale také vzápětí odebral. „Jednání komise pro projednávání přestupků se na počátku dubna neuskuteční,“ odpověděla mluvčí města Radka Štědrá. Protože je Radim Fiala členem Zastupitelstva Olomouckého kraje, bylo by prý proti zákonu, aby se věc prošetřovala právě tady.

To potvrdil i mluvčí Olomouckého kraje Vladimír Lichnovský: „Skutečnost, že je Fiala členem Zastupitelstva Olomouckého kraje, znamená, že jeho přestupek nemůže být projednán žádným věcně příslušným správním orgánem v Olomouckém kraji.“

Prošetřování Fialy se tedy vrací zpátky na začátek. „Po obdržení spisové dokumentace bude věc obratem předložena Ministerstvu spravedlnosti, aby řízením o přestupku pověřilo jiný věcně příslušný správní orgán v jiném kraji,“ říká mluvčí kraje Lichnovský.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

5 komentářů

 1. An. napsal:

  „Nejsem přímý majitel ani statutární zástupce, vždycky jsme tam jen chodil diktovat co, o kom a jak se má psát… a hlavně jsem doufal, že to celé pojede, pokud možno zadarmo, zatímco si budu bagrovat přehradu.“ 😀 Zeptejte se kohokoliv, kdo s periodikem přišel do styku, na páně poslancovu platební morálku a obecně přístup k finančním závazkům – od tiskárny, webmasterů, redaktorů. Fiala je nepřeberná studnice témat, jen je vedle Okamury nespravedlivě opomíjen!

  • Frenki Hunter napsal:

   Je za bukem (Okamurou). A je to bývalý odeesák. To mi stačí. Nepromíjím ani členství k KSČ, ani přeběhlictví mezi partajemi. A nemám falešné ideály na jakéhokoliv politika. Považuji je za gaunery a špínu. Bez výjimky. Protože jsem nespadl z jahody a nikdo mne neopije kakaem. Bohužel, systém je nastavený takto blbě a já ho nezměním. Zástupce médií beru tak, jak to lze. Někdo je platí. Tečka. Platí trvale.

   • Anna Mezenska napsal:

    Skvělé. Urbi et orbi jste sdělil, že T.G.Masaryk byl gauner a špína. Budu vám věřit, když zdůvodníte proč a uvedete zdroj svých faktů. R.Fiala je zřejmě pohrdání hodný, ovšem ne proto, že je politik a byl v ODS, ale proto, jak se chová – tj. otázka jeho ch a r a k t e r u a ne členství v nějaké straně.

    • Frenki Hunter napsal:

     Ale kdepak! Budu Vám oponovat, jak sama hodnotíte charakter členů například nacistů a komunistů? Za situace, kdy tyto poitické partaje-jejich představitelé a členové, vraždili jiné lidi? Ve své i v cizích zemích. A přesto tyto partaje měly, nebo ještě mají své členy, kteří toto konali, nebo minimálně věděli, vědí a přesto jsou i nadále jejich členy. V naší nedávné historii byly popraveny a pronásledovány stovky našich spoluobčanů a za této situace vstupovali noví členové do strany. Každý to věděl, každý to mlčky, nebo dokonce nahlas schvaloval. Odpověď na Masaryka, nejsem životopisec, ale min. se musíte zamyslet nad tím, že za jeho kariéry se střílelo do stávkujících dělníků. Takže já si stojím za svým názorem, neznám naprosto čisté politiky, chcete li, bez viny. Neznám čistou politickou stranu, nebo hnutí, kde se nekradlo, nekrade a nepodvádí. Pokud Vy , madame, ano, tak je a její členy, prosím, dejte k dobru, rád se poučím. Nejsem děd vševěd, ale sděluji vlastní názor. A ten je mnohým nepříjemný.

 2. Frenki Hunter napsal:

  No, Zeman je „vodbytej“, SPD je na tapetě…úkol je splně. Hlídači, co tak něco o Pirátech? Těch zajímavých zaručených pikantností běhá v kuloárech a jinde docela dosti. Pochop, nechci být informován pouze „jednostranně“, z těch prolhaných proruských a dalších protizápadních, protisorosovských webů, ale rád bych si ty zvěsti ověřil od Hlídacího psa. Proč? No to je logické, od koho jiného je možné dočkat se relevantních informací?! Tak prosím o zveřejnění nějaké té zaručené pikantérie i z jiné strany, která má másla na hlavě tolik, že se až jeden čas nedostávalo na našem trhu. Mně fakt nestačí ten i váš oblíbený trojlístek „Zeman, SPD a komunisté“. Od „hlídače“ očekávám ostré zoubky a vrčení na vše strany!

Přidávání komentářů není povoleno