2018: Veřejnost do sálu nesmí
Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedia,

„Dvakrát a dost“ v ústeckém zastupitelstvu končí. Opozice se opět může vyjadřovat k tématům bez omezení

Ústecké zastupitelstvo po dvou letech zrušilo „roubík“ pro opozici a veřejnost. Změna jednacího řádu, kterou v pondělí schválilo, umožňuje zastupitelům znovu v rozpravě k jednotlivým bodům vystoupit bez omezující podmínky „dvakrát a dost“. Nová pravidla též rozšiřují přístup veřejnosti, kterou před dvěma lety zastupitelé vykázali na balkon.

Omezující pravidla před dvěma lety v prosinci prosadila koalice vedená hnutím ANO společně s hlasy komunistů. Od té doby se zastupitelé směli k jednotlivým projednávaným bodům vyjádřit pouze dvakrát, navíc v limitu tří minut. Pokud u složitějších témat chtěli mluvit vícekrát, museli jim to hlasováním schválit kolegové.

Omezení se dotklo i veřejnosti. I její zástupci své příspěvky museli držet v limitu tří minut, navíc je zastupitelé vykázali ze sálu na balkon, přestože dříve do jednacího sálu, kde bývá dostatek místa, směli.

Opozice tato pravidla považovala za nedemokratická a označila je za skandální. Změnit je se podařilo až nyní, po dvou letech.

Odráží to i změny v rozložení sil mezi koalicí a opozicí, k níž v minulých měsících došlo. Původní koalice ANO, Ústecké fórum občanů (UFO), ODS a PRO Zdraví a sport už fakticky neexistuje. Zastupitelský klub ANO opustila Ivana Kurljuková, a koalice tak přišla o nejtěsnější většinu 19 hlasů. Vnitřní pnutí uvnitř koalice, které způsobily nedávné spory o odvolání ředitelů příspěvkových organizací, navíc vedly k tomu, že klub UFO nyní otočil a změnu jednacího řádu podpořil.

Lidově řečeno: Koalice vedená hnutím ANO po dvou letech v polovině volebního období přišla definitivně o většinu a nadále se bude muset ucházet o ad hoc podporu svých návrhů i u opozice.

Drobná, ale důležitá změna

Změnu jednacího řádu navrhla opoziční zastupitelka, starostka městského obvodu Neštěmice Yveta Tomková (Vaše Ústí). „I když jde o drobnou změnu jednacího řádu, je nesmírně důležitá. Omezení zastupitelů na dvě krátká vystoupení nám znemožňovala argumentovat a vyjadřovat se i k mimořádně důležitým bodům. Umožní i obyvatelům města se vyjadřovat na začátku projednání bodu a zastupitelům následně reagovat na jejich vyjádření, podněty či připomínky,“ uvedla Tomková pro HlídacíPes.org.

Zastupitelé se k jejímu názoru přiklonili. Návrh prošel dvaceti hlasy, zdrželi se zastupitelé za hnutí ANO, komunisté, část ODS a Sportovci.

Podle nových pravidel už zastupitelé jednají během probíhajícího pondělního prosincového jednání. Na pořadu je mimo jiné stanovení pravidel rozpočtového provizoria nebo omezení pravomocí městské rady.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu...Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

1 komentář

  1. Petr Kaminsky napsal:

    1) UFO a nesmrtelna „teta“ Nechybova. Jeste tam furt strasi? 2) Clovek si rika, co je horsi – ANO nebo UFO? 3) Co asi rika Petr Fiala na angazma ODS v ustecke koalici? Asi nic.

Přidávání komentářů není povoleno