2018: Veřejnost do sálu nesmí

„Dvakrát a dost“ v ústeckém zastupitelstvu končí. Opozice se opět může vyjadřovat k tématům bez omezení

Napsal/a Robert Malecký 14. prosince 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Ústecké zastupitelstvo po dvou letech zrušilo „roubík“ pro opozici a veřejnost. Změna jednacího řádu, kterou v pondělí schválilo, umožňuje zastupitelům znovu v rozpravě k jednotlivým bodům vystoupit bez omezující podmínky „dvakrát a dost“. Nová pravidla též rozšiřují přístup veřejnosti, kterou před dvěma lety zastupitelé vykázali na balkon.

Omezující pravidla před dvěma lety v prosinci prosadila koalice vedená hnutím ANO společně s hlasy komunistů. Od té doby se zastupitelé směli k jednotlivým projednávaným bodům vyjádřit pouze dvakrát, navíc v limitu tří minut. Pokud u složitějších témat chtěli mluvit vícekrát, museli jim to hlasováním schválit kolegové.

Omezení se dotklo i veřejnosti. I její zástupci své příspěvky museli držet v limitu tří minut, navíc je zastupitelé vykázali ze sálu na balkon, přestože dříve do jednacího sálu, kde bývá dostatek místa, směli.

Opozice tato pravidla považovala za nedemokratická a označila je za skandální. Změnit je se podařilo až nyní, po dvou letech.

Odráží to i změny v rozložení sil mezi koalicí a opozicí, k níž v minulých měsících došlo. Původní koalice ANO, Ústecké fórum občanů (UFO), ODS a PRO Zdraví a sport už fakticky neexistuje. Zastupitelský klub ANO opustila Ivana Kurljuková, a koalice tak přišla o nejtěsnější většinu 19 hlasů. Vnitřní pnutí uvnitř koalice, které způsobily nedávné spory o odvolání ředitelů příspěvkových organizací, navíc vedly k tomu, že klub UFO nyní otočil a změnu jednacího řádu podpořil.

Lidově řečeno: Koalice vedená hnutím ANO po dvou letech v polovině volebního období přišla definitivně o většinu a nadále se bude muset ucházet o ad hoc podporu svých návrhů i u opozice.

Drobná, ale důležitá změna

Změnu jednacího řádu navrhla opoziční zastupitelka, starostka městského obvodu Neštěmice Yveta Tomková (Vaše Ústí). „I když jde o drobnou změnu jednacího řádu, je nesmírně důležitá. Omezení zastupitelů na dvě krátká vystoupení nám znemožňovala argumentovat a vyjadřovat se i k mimořádně důležitým bodům. Umožní i obyvatelům města se vyjadřovat na začátku projednání bodu a zastupitelům následně reagovat na jejich vyjádření, podněty či připomínky,“ uvedla Tomková pro HlídacíPes.org.

Zastupitelé se k jejímu názoru přiklonili. Návrh prošel dvaceti hlasy, zdrželi se zastupitelé za hnutí ANO, komunisté, část ODS a Sportovci.

Podle nových pravidel už zastupitelé jednají během probíhajícího pondělního prosincového jednání. Na pořadu je mimo jiné stanovení pravidel rozpočtového provizoria nebo omezení pravomocí městské rady.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)