Ústecká koalice přišla o většinu, zastupitelka ANO přešla k opozičnímu Vaše Ústí

Napsal/a Robert Malecký 9. července 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Koalice ANO, UFO, ODS a PRO Zdraví a Sport přišla v zastupitelstvu města Ústí nad Labem definitivně o nejtěsnější většinu 19 hlasů. Klub ANO opustila zastupitelka Ivana Kurljuková, zvolená jako nezávislá právě na kandidátce Babišova hnutí. Kurljuková nově přechází do klubu opozičního hnutí Vaše Ústí. ANO tak oslabuje na 8 mandátů, stejný počet zastupitelů má i nejsilnější opoziční klub PRO! Ústí.

Kurljuková odchod zdůvodnila dlouhodobou nespokojeností. „Můj odchod z klubu ANO je klidný, bez zášti. Mezi mnou a ostatními členy panovaly dlouhodobé názorové neshody, odchod je proto logickým vyústěním situace,“ říká Ivana Kurljuková, která na rozdíl od ostatních „poslušných“ už dřív nehlasovala pro některé sporné body, které chtěla koalice prohlasovat právě nejtěsnější většinou.

Šlo například o loňský plánovaný prodej tří hektarů pozemků v průmyslové zóně Předlice-Sever nedaleko dopravního podniku. Koalice ho prosazovala, Kurljuková se tehdy hlasování zdržela. Problém měla i s víc než miliardovým úvěrem, který chtělo ANO s ODS a Sportovci, tentokrát za zády koaličního partnera z UFO, protlačit letos v červnu. Nakonec primátor Petr Nedvědický (ANO) materiál sám stáhl, proti úvěru se kromě UFO postavily i všechny ostatní kluby opozice.

Mandátu se nevzdá

Kurljuková zároveň avizuje, že mandátu v zastupitelstvu se nevzdá. „Cítím zodpovědnost vůči lidem, kteří ve mně vložili důvěru a dali mi v komunálních volbách hlas. Stejně jako já věřili a věří tomu, že Ústí se může odrazit ode dna a být lepším a přívětivějším městem pro své obyvatele i návštěvníky. A pro to udělám vše,“ doplňuje.

Podle informací Hlídacího psa kolem Kurljukové už týdny „kroužilo“ několik dalších klubů, například zmíněné UFO nebo PRO!Ústí, ona ale oslovila Vaše Ústí starostky Neštěmic Yvety Tomkové. „Vaše Ústí pro mě byla jediná možná volba. Tam, kde působí, je vidět obrovský kus poctivé práce. Navíc ukazuje, že jde dělat správné věci i s malým klubem a především, že bojuje za své obyvatele a dělá politiku i srdcem,“ doplňuje Ivana Kurljuková.

Kurljuková zůstane nezávislou, podle Tomkové do hnutí nevstupuje, aspoň prozatím. Vaše Ústí jejím přechodem do klubu získává čtvrtou zastupitelku (kromě Tomkové má ještě Renatu Zrníkovou a Blanku Konečnou). „Máme s Ivanou Kurljukovou zcela shodné programové priority, chceme zlepšit sociální situaci a vnímání města. Na našem původně volebním hesle se nic nezměnilo – děláme vše slušně a poctivě a každého slušného a poctivého člověka, kterému jde o město, si nesmírně vážíme. A takovým člověkem Ivana Kurljuková je,“ dodala Tomková.

V koalici krajského města to skřípe dlouhodobě. Naplno se rozpory ukázaly právě na červnovém zastupitelstvu. Tam UFO společně s opozicí odmítlo zrušení peněžního fondu na záchranu zoologické zahrady, které tlačilo v rámci závěrečného účtu právě ANO.


Jak nově vypadá složení zastupitelstva města:

ANO 8 zastupitelů

PRO!Ústí 8 zastupitelů

Ústecké fórum občanů 5 zastupitelů

Vaše Ústí 4 zastupitelé

ODS 4 zastupitelé (pro koalici ale fakticky jen 3)

KSČM 3 zastupitelé

SPD 3 zastupitelé

Pro Zdraví a Sport 2 zastupitelé


I když má i po odchodu Kurljukové koalice ANO, UFO, ODS a Sportovci opticky 19 hlasů, fakticky to tak není. Lenka Černá zvolená za ODS koaliční smlouvu nepodepsala a skoro celé dva roky hlasuje ve všech klíčových bodech s opozicí.

Překreslí se koaliční mapa?

Hlídací pes už dříve upozornil na to, že nedávné odvolání starosty obvodu Střekov Pera Vinše může rozhýbat dění i na dalších ústeckých radnicích.

Dění na Střekově totiž může mít širší souvislosti a předznamenat „překreslování“ koaličních map v dalších obvodech, či dokonce na „velké“ městské radnici.

Šlo právě o červnové dění kolem plánovaného miliardového úvěru. ANO se dostalo se do ostrého sporu s koaličním partnerem Ústecké fórum občanů – UFO. Primátor Petr Nedvědický (ANO) se svými lidmi protlačil radou města návrh, aby si město vzalo miliardový úvěr na investice. Jenže přitom obešel svoji náměstkyni a bývalou primátorku Věru Nechybovou (UFO), která má investice v radě na starosti. Zástupci klubu UFO v radě pak pro miliardový úvěr nezvedli ruku.

Definitivně pak o miliardovém úvěru mělo hlasovat červnové městské zastupitelstvo, kdy se mělo ukázat, zda má ANO stále většinovou podporu pro svůj koaliční projekt. Podle informací HlídacíPes.org několik týdnů probíhala kuloárová jednání, která měla primátorovi Nedvědickému zajistit chybějící hlasy. Ty ale ANO nakonec nesehnalo.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)