Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Víta Bárty, zdroj

Druhá míza véčkaře Bárty. Čekání na novou šanci si krátí výnosným byznysem se státem

Vít Bárta je jako aktivní politik již v kolektivním zapomnění. Jeho plán udělat z politiky svého druhu rodinnou firmu nevyšel. Dnes navzdory tomu exministr dopravy Bárta proniká do politiky zadními vrátky a vydělává víc než kdy jindy. Tam, kde vždy chtěl – ve veřejné správě.

Svědčí o tom jeden z jeho posledních zářezů. Jeho SBS agentura bude hlídat tuzemské jaderné elektrárny. Pětiletý kontrakt jí celkově přinese 1,1 miliardy korun.

I přes krach politického projektu Věci Veřejné se potvrzuje, že Vít Bárta umí v politice chodit. Zamiloval si Tomia Okamuru i protiislámské celebrity. V byznysu se státem se mu to vrací.

Část šestistránkové Strategie 2009-2014 soukromé bezpečnostní služby ABL Víta Bárty z roku 2008 se dnes navzdory zdánlivé politické prohře naplňuje:

„Rozvoj komplexního bezpečnostního servisu pro ekonomické elity jako Chrenek, Babiš, Praha, či rozvoj nových kategorií zákazníků v oblasti veřejné správy ve zdravotnictví, školství, státní úřady, samospráva, sociální služby,“ stálo tehdy v jeho strategii.

S novým jménem, pro rodinu

Bártu potopily právě podobné dokumenty, potvrzující, že Bárta s rodinou ještě jako generální ředitel soukromé bezpečnostní služby ABL plánoval vstup do politiky jako byznysplán pro rozvoj firmy.

I když se dnes Bárta dušuje, že s politikou už údajně nemá do činění, po krátkém výpadku zakázek se jeho firmám začalo dařit a dnes opět patří k těm, které jsou ve veřejné správě protežované.

 

 

Pomohlo i to, že se ABL v březnu 2012 přejmenovala na Mark2 Corporation. Bezpečnostní skupinu tvoří sedm sesterských českých firem, které zastřešuje Mark2 Corporation Investment SE.

Společnost je majetkově propojena také se subjekty v Polsku, Nizozemsku, či Turecku. Ve vedoucích orgánech firmy Vít Bárta papírově nyní nepůsobí, jsou tam ale jeho rodinní příslušníci. Klíčové pozice ve vedení obsazuje bratr Matěj a švagrová Stanislava.

Bártova rodina získala zakázku na ostrahu Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví, v Ústavu hematologie a krevní transfuze, či v několika pobočkách Úřadu práce.

Mezi nejlukrativnější zakázky patří také zakázky firem se státní či krajskou účasti v Praze a Brně. Desítky milionů korun za rok fakturuje Mark2 Corporation Českému vysokému učení technickému v Praze, Masarykově univerzitě či Vysokému učení technickému v Brně. V hlavním městě má zakázku na ostrahu Dopravního podniku, na Ústecku zas v hasičském sboru.

Obrovským byznysem s celostátním významem je pak kontrakt s desítkami poboček České pošty, na Letišti Václava Havla, pardubickém letišti, Správě železniční dopravní cesty a v Budějovickém Budvaru.

Celkově se firma za jediný rok stala smluvní stranou ve více než 500 dokumentech veřejných zadavatelů. Mark2 Corporation se ovšem k dotazům na úspěchy firmy nevyjadřuje.

Podle účetní závěrky, kterou firma zveřejnila za rok 2016, měla aktiva v hodnotě 454 milionů, což byl meziročně nárůst o zhruba 100 milionů. Objem veřejných zakázek v roce 2017 také výrazně vzrostl.

Robert Břešťan, HlídacíPes.org

Poté, co Bárta po obviněních z uplácení stranických kolegů a kolegyň v listopadu 2013 rezignoval na funkci předsedy Věcí veřejných, se seznámil s jednadvacetiletým Sergejem Pavljukem, proruským blogerem a studentem Vysoké školy ekonomické v Praze.

Ten mimo jiné zaujal i svou vysokou angažovaností v kampani před prezidentskými volbami. Napsal články, ve kterých označoval kandidáta Karla Schwarzenberga za bolševika a účastníka jakéhosi velkého kapitalistického spiknutí politiků. Většina Pavljukových textů byla publikována na serverech označovaných za konspirační.

Vít Bárta z Pavljuka udělal svého asistenta a obchodního partnera. Zaujala ho myšlenka přímé demokracie, o které Pavljuk plamenně psal.

Pro přímou demokracii sháněl Vít Bárta podporu u jiných politických subjektů; uspěl u Tomia Okamury. Ten na myšlence přímé demokracie postavil již svůj předešlý politický subjekt Úsvit. Vít Bárta se dokonce v jeho barvách pokoušel dostat zpět do sněmovny. Reinkarnace politického byznysu ovšem nevyšla a stranu mohl ovlivňovat jenom mimo parlament.

Cesta po zádech extremistů

Přímo v Úsvitu naopak zakotvil Pavljuk. Stal se asistentem poslance a klíčového Okamurova partnera Radima Fialy. Po jeho boku zůstal i po rozpadu Úsvitu a zamířil do rodící se SPD.

O tom, že nikdy nešlo a nejde o běžného poslaneckého asistenta, vypovídá Pavljukova podnikatelská aktivita. Muž, kterého SPD skrývá před zrakem veřejnosti, se stal v polovině roku 2015, tedy ve stejném období, kdy vzniklo hnutí SPD, členem představenstva IF Holding. Jde o firmu, kterou vlastnicky ovládá Radim Fiala.

IF Holding je rovněž společníkem firmy IFP Servis, kde Pavljuk ve stejném období jako v IF Holdingu působil ve stejné pozici. Nyní figuruje i ve firmě Videoefekt, kterou převzal po členovi vedení hnutí Úsvit – Národní koalice Janu Zilvarovi.

Co se týče Víta Bárty, ten nadále ovlivňuje dění v SPD a jiných extrémních subjektech. Tomio Okamurovi třeba poskytuje právníky. Stál také za Blokem proti Islámu a sdruženími neúspěšného politika Martina Konvičky. Bárta zkrátka stále čeká na svou novou politickou šanci. Ty byznysové ale už docela úspěšně proměňuje.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

26 komentářů

 1. PP napsal:

  Krátce řečeno: člověk s příznačnými iniciálami VB se po svém neúspěchu ve vládě spojuje s extrémisty, korupčníky a proputinovskými osobami a snaží se i nadále co nejvíc dojit veřejný sektor. Pan Vít Bárta je tedy kmotr a bezpečnostní hrozba pro stát.

 2. Tondach napsal:

  Je to podvodník jako Babiš s Čapím hnízdem … nastrčit místo sebe rodinné příslušníky a nikdo na to nepřijde!

 3. Petr Kaminsky napsal:

  Hodne podobny pribeh jako Babis. Doporucuju Kmentovu knihu Superguru Barta. Babis se poucil. Koupil si Mafru. Takze na strankach MF Dnes si urcite uz nikdy neprecteme interni dokumenty unikle z Agrofertu, kde se Babis chlubi, jak si koupi (nebo mozna uz koupil) celou CR a jak to udela.

 4. Weber napsal:

  Zajímavý článek a pokud to není předsilvestrovský hoax, tak mne zajímá co na to BISka, ve výroční zprávě ani slovo. Někomu se mohou nebezpečí kolem Huawei jevit jako prkotina oproti aktivitám Víta Bárty a jeho úspěšnému tažení k ovládnutí důležitých postů ve „službě“ státu a také špionáži k prospěchu nejen vlastnímu. Stačí si jen domyslet jeho možnosti.

  • PP napsal:

   Hoax to opravdu není. A asi nebude ani náhoda, že „Úsvit – národní koalice“ měl stejně jako Bártova ABL v logu hlavu lva.

   • Haniball napsal:

    A stejne tak najdete mezi nimi lidi s napojenim na byvale dustojniky BIS, kteri „koriguji“ koho za kolik a kdy.

 5. Simonphoenix napsal:

  Každýmu kdo jde do politiky jde jen a pouze o prachy a byznys, od Ods přes Ano,Piráti, Komunisti,Tp 09, atd,atd………. tak nevim čemu se tu divíte jelimánci.

 6. Nemec napsal:

  Pokud tomu správně rozumím , tak české strategické instituce bude hlídat další Putinův člověk. Jistě pod dohledem ruských tajných služeb. Což jistě bylo upozornění v neveřejné správě BIS. Proto asi také ta zloba prezidenta Zemana.
  Jak dlouho si budou kolaboranti rozebírat a ovládat Českou republiku v zájmu cizí mocností ? Nebo už to mají povoleno?

 7. Zdenek napsal:

  Takhle nějak vznikal Islámský stát.

 8. pavel napsal:

  zajímavé je,že M2C přišlo o prověrku NBÚ a přesto bude hlídat jádro. V rozsudku Nejvyššího správního soudu je tato firma označena jako bezpečnostní riziko a ekonomická hrozba pro Český stát.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   „… přišlo o prověku NBÚ …“. Možná není zapotřebí pro tuto činnost,a tak o ni ani nežádalo (prověrka se musí obnovovat po uplynutí stanovené doby).

  • Roman napsal:

   To je teda fór. To snad ani není možné? Pracoval jsem u ostrahy JE a prověrku jsme si museli dělat všichni. A to ten rozsudek nikoho nezajímá? No typckej bordel po Česku…

   • Jarmila napsal:

    Uf, 500 státních instituci a bez prověrky , co na to ony? To už jsme se tady koupili vsichni navzájem? To je tedy vyhlídka do nového roku, ach jo🤦🏻‍♀️

 9. Zdenek napsal:

  Takhle vznikal Islámský stát.

 10. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Informace jako každá jiná.
  Otázka zní : získala firma M2 Corporation státní zakázky na bezpečnostní zajištění – ostrahu a podobně, ve veřejně vypsané soutěži?
  Jestli ano, a konkurenti nepodali protesty u ÚOHS, nebo podali a neuspěli, je zřejmě vše v pořádku a článek je školní příklad závisti neúspěšného konkurenta, nebo pomluva – fake news.
  Ovšem získala-li zmíněná firma státní zakázky bez veřejné soutěže, pak jde o nezákonný postup, či dokonce o trestný čin úředníků, všech státních institucí, jež služby M2 Corporation využívají. Pak je ku podivu, že to nešetří orgány činné v trestním řízení, ale jakýsi novinář, co si říká Tomáš Lemešani a možná se tak i jmenuje. (U novinářů člověk nikdy neví …)

  • petrph napsal:

   Pokusil bych se podat vysvětlení – i bez znalosti těch konkrétních případů. Totiž – získání státní zakázky bez výběrového řízení u nás není vždy protiprávní (natož trestné), leč je možné v některých případech za splnění jistých specifických, zákonem stanovených zákonem.
   A problém je v tom, že ty podmínky nejsou specifikovány tak úplně přesně, že na jejich naplnění existují zcela rozdílné právní názory. Není prakticky možné /a tak hloupý by ani žádný státní politik či úředník nebyl/, aby ve svém rozhodnutí nějaké své subjektivní, leč právní zákonem vyžadované zdůvodnění, proč je přiřazeno té určité firmě bez výběrového řízení, nenapsal.
   Čím pádem je „pokryta“ policie – ta, pokud nemá jiné přímé důkazy o korupci, proti tomuto sama těžko něco zmůže. A NKÚ – pokud by snad i zjistil v tomto nějaké právní pochybeni /leč NKÚ taky nemá kapacity hlídat všechno/, v první řadě by svůj návrh sankcí směřoval ke správní pokutě vůči tomu úřadu – což je ale zcela neúčinné…

 11. mišák napsal:

  O Bártovi se nepíše protože jeho otec je někdo. Vydělával prachy a jeho chyba byla jít do politiky. Zničila ho ODS aspolu s ČSSD a ostatními pol. stranamy, ale v podnikání mu nezabránili. To samé se opozice snaží s Babišm, jsou to jen závistivci, kteří v životě nic nedokázali jenom kecat.

  • Haniball napsal:

   Zkuste zapatrat o spojeni Barta a byvaly dustojnik BIS, Barta sel do politiky pro informace, ty jsou to nejcenejsi, BaBun si prisel to osefovat sam a dnes mu chodi svodky z cele spolecnosti o tom co se prodava , kde a za kolik no a komu, ne nahodou zisky jeho (ne)vlastnimu imperiu vzrostl majetek behem politickeho utrpeni o vice nez 100%. Viz oficialni udaje dle justice.cz Dnes je slozitejsi stopovat radu firem spravuji pravnici spojeni s Anofertem.

 12. Emil napsal:

  Tak vnikalo KSČ

 13. Luboš napsal:

  Se sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak blbouni

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Copak Bárta, ten neslíbil, že mně zvedne důchod, ale Babiš-Bureš, ten to slíbil od 1. ledna 2019. Je pátek 28. prosince 2018 odpoledne a vládní úřad, nestačil ani rozeslat oznámení s výpočtem zvýšení důchodu a to jsem dost blízko začátku abecedy, dříve ta oznámení chodila s předstihem, to poslední 19.12.2017. Vzhledem k tomu, že premiér lže více než často (tedy skoro pořád, s výjimkou oslovení jako – „čau lidi“), nedivil bych se, kdyby bylo důchodcům oznámeno, že „ono se to nestihlo vypočítat“ a že zvyšování tedy bude od 1.1.2020 místo plánovaného 1.1.2019. nebyl by to první ani jediný případ „nestíhání“ za Babišovy vlády.
   Ona každá koruna ve státním rozpočtu je, na př. na dotace AGROFERTU, dobrá.
   No, uvidíme …

 14. Pedro napsal:

  Jedna podstatná nepravda se v článku objevila – Budějovický Budvar s.p. střeží Centr Group, který nesplnil zadání výběrového řízení – fyzické testy pro ostrahu – bezpečnostní šéf Budvaru pan Bína, by se měl zpovídat, bylo by zajímavé na co by se vymluvil, že mu to nevadí!!! M2C tedy nepůsobí v Budvaru!

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Působí M2C vůbec někde? Zdroj není u článku uveden, kdoví jak to vlastně je s tím bártou..

 15. petph napsal:

  Inu, vzhledem k tomu že pan Bárta už není aktivním vládním politikem, je patrno, že toto už není problém s těmito vládními politiky, leč s ohromnou státní správou , v níž se dá spousta úředníků na všech úrovních snadno zkorumpovat.
  A už prostě nestačí mediálně křičet, zloděj Babiš, zloděj Bárta, nebo kdo…muselo by se dělat pravidelně a důsledně to proč byl protlačen registr smluv. Skutečně každou tu smlouvu v tom registru podrobně prostudovat – a pokud je zřejmé že byla předražena, či jinak znevýhodněna pro stát, udělat vždycky řádný mediální řev (minimálně na úrovni zjištění Babišova syna), a žádat aby to policie řádně prošetřila a obvinila pachatele na obou stranách..
  Ale něco mi říká, že kvůli něčemu tak „přízemnímu“ naše elity tisíce lidí do demonstrací proti státní správě nepoženou ((((

Přidávání komentářů není povoleno