kresba: Josef Albrecht pro HlídacíPes.org

Dopřejme Rusům jejich Norimberk. Jak ruská ambasáda v Praze slavila Den vítězství

Napsal/a Robert Břešťan 16. května 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

POZNÁMKA. Není to tak dávno, co se 9. května před ruskou ambasádou v Praze – Bubenči, v dnešní ulici Ukrajinských hrdinů, tvořila dlouhá fronta slavnostních hostů. Tradičně nechyběl bývalý prezident Václav Klaus či tehdy úřadující Miloš Zeman, nějací ti expremiéři, zneuznaní (ex)poslanci, komunisté či zasloužilí umělci jako Helena Vondráčková.

Tradiční opulentní recepce na ruském velvyslanectví, jejímž důsledkem někdy může být i ranní virózka, se – celkem pochopitelně – nekonala už vloni. Po únorovém útoku na Ukrajinu by den ruského vítězství přišel oslavit maximálně pacient po lobotomii. A to ještě omylem.

Vyfotit se ve zhasnutém kině

Lidem však za rok zase otrnulo, jak vidíme i na občasných proruských „vlajkoslávách“ na českých náměstích a na tzv. vlastencích oděných do triček s Putinem, tudíž by se asi znovu našli i tací, kteří by si do fronty na vodku, šašlik a kaviár přišli stoupnout rádi.

Ruská ambasáda dokonce na svých oficiálních stránkách tvrdí, že na letošní akci přišli hosté, „mezi nimiž byli zástupci českých společenských a politických kruhů“. Kdo konkrétně a zda ruská strana tak trochu nekecá, se můžeme jen domýšlet. Vodítkem ale může být doprovodná fotografie, na níž je vidět jen potemnělá místnost malého kinosálu a temena sotva dvacítky sedících osob.

Akcí ku příležitosti 78. výročí vítězství nad nacismem bylo totiž tentokrát jen promítání nového ruského filmu Norimberk režiséra Nikolaje Lebeděva. Konala se ovšem už 3. května. A abychom byli přesní, film je to rusko-česko-britsko-německý a natáčel se v době covidu, ještě před aktuální ruskou agresí.

Však také v době natáčení pan režisér mohl hovořit ještě poměrně volně a pronesl: „Hlavním zjištěním pro mne bylo asi to, že na začátku norimberského procesu byli všichni spojenci – Sovětský svaz, USA, Velká Británie, Francie. Byli spolu a navzájem se podporovali. A opravdu chci, aby toto téma bylo v našem filmu velmi jasně. Je lepší být spolu, ne od sebe, i v konfliktních situacích je lepší hledat řešení společně. To platí zejména dnes, kdy se mezinárodní vztahy zhoršují.“

Norimberský proces pro Putina

Ano, mezinárodní vztahy se kvůli Rusku a osobnostní vadě Vladimira Putina dosti zhoršily, což ovšem velvyslanec Alexandr Zmejevskij (který v Praze začal nedávno již svůj osmý rok působení) ve svém úvodním slově před řídkou návštěvou nereflektoval.

Takto jeho vystoupení zaznamenal tiskový orgán ruské ambasády: „Ve svém projevu připomněl roli norimberského tribunálu při vytváření základů moderního mezinárodního práva. Poznamenal, že i přes vítězství nad nacismem v roce 1945 je hrozba jeho znovuzrození zcela reálná, a proto je třeba udělat vše, aby se tomu zabránilo.“

Pochvalná zmínka o vzniku moderního mezinárodního práva je obzvláště roztomilá při vědomí toho, že na ruského prezidenta Vladimira Putina vydal v souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině Mezinárodní trestní soud v Haagu zatykač.

Přejme a dopřejme tedy Rusům a Putinovi jejich vlastní Norimberk.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)