Ruský velvyslanec v Praze: Putinův muž nechal z mapy zmizet náměstí Borise Němcova
Když velvyslanec Ruské federace v Česku Alexandr Vladimirovič Zmejevský vystupoval počátkem února před Černínským palácem ze svého diplomatického vozu, šel už celkem najisto. Takzvaně na koberečku na českém ministerstvu zahraničí byl za dosavadních pět let ve funkci opakovaně. Hlavu si z toho ale rozhodně nedělá.
Bylo to v polovině února rovných pět let, co se stal Alexandr Vladimirovič Zmejevský velvyslancem v České republice. K pohovoru s českým ministrem zahraničí, či naposledy jeho náměstkem, byl za tu dobu předvolán opakovaně. Ve světě diplomacie to značí již jistou míru rozladění nad vzájemnými vztahy či konkrétními výroky a událostmi.
Naposledy to bylo počátkem února, kdy náměstek ministra Aleš Chmelař tlumočil Zmejevskému nesouhlas se s odsouzením opozičního lídra Alexeje Navalného a brutálními zásahy policie proti pokojným demonstrantům v Rusku.
Postoj Ruska zase dal veřejně najevo sám velvyslanec: 3. února publikoval na webu ambasády svůj komentář, podle nějž to byl spíše on, kdo umravňoval českou stranu: „Jednoznačně jsme upozornili partnery, že vměšování Prahy do vnitřních záležitostí Ruska je nepřípustné.“
Podle něj Praha používá v přístupu k lidským právům dvojí standardy. „Položili jsme otázku, zda Praha vyjádřila znepokojení nad osudem známého aktivisty v oblasti lidských práv. Assangeho, pronásledovaného Washingtonem z politických důvodů,“ předvedl Zmejevský dokonalou ukázku takzvaného whataboutismu. Pokud jde o zásahy proti demonstrantům, připomněl prý při jednání „použití síly Policií ČR proti účastníkům shromáždění na Staroměstském náměstí v říjnu 2020, kteří vyjadřovali svou občanskou pozici“.
Budu to tlumočit Moskvě
V březnu 2018 si Zmejevského povolal tehdejší ministr Martin Stropnický – kvůli ruským výrokům o tom, že smrtící nervový plyn novičok, jimž se ruští agenti v Londýně pokusili zavraždit bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala, mohla vyrobit i Česká republika.
Ani v tomto případě se velvyslanec za nic neomlouval. „Dostalo se nám ujištění, že Rusko ČR a další státy neobviňuje, pouze poukazuje, že tyto chemické látky mají schopnost vyrábět i další jmenované země,“ popsalo průběh schůzky české ministerstvo zahraničí.
V dubnu 2019 přijal Zmejevského ministr zahraničí Tomáš Petříček. Jak tehdy popsal Deník N, řešil s ním téma pronájmu zhruba dvou set diplomatických ruských bytů v Praze a osobu diplomata Alexandra Těrentěva, který pode výpovědí šikanoval některé nájemníky. Ministr požadoval, aby nižšího diplomata Moskva sama stáhla ze země. Na konci srpna Těrentěv skutečně z Česka odjel.
V červnu 2019 ruského velvyslance předvolal dokonce i prezident Miloš Zeman, který se jinak netají vřelými vztahy s Ruskem. Velvyslanci sdělil, že nesouhlasí s přijetím zákona, který by uznal účastníky sovětské okupace Československa v roce 1968 za válečné veterány a označil to doslova za „drzou provokaci“. Novela, kterou navrhli a prosazovali ruští komunisté, státní dumou neprošla.
V polovině listopadu 2019 si Ministerstvo zahraničí, konkrétně náměstek Martin Povejšil, předvolal ruského velvyslance kvůli tomu, že Rusko zařadilo českou humanitární organizaci Člověk v tísni na seznam nežádoucích organizací, protože údajně verbuje a cvičí demonstranty. „Velvyslanec ujistil náměstka, že bude tlumočit stanovisko české strany v Moskvě,“ uvedla česká diplomacie. Člověk v tísni ovšem nadále v Rusku působit nemůže.
Zasloužilý soudruh z MGIMO
Jak je patrné i z tohoto stručného výčtu, Zmejevský rozhodně není v Česku nenápadným diplomatem, podobně jako celá ruská ambasáda. Do Prahy přijížděl s puncem Putinova muže, ale i zasloužilého soudruha. Do diplomatických služeb nastoupil už v roce 1979, ihned po absolvování známého Státního institutu mezinárodních vztahů – MGIMO, z něhož se tradičně rekrutovali i příslušníci tajné policie KGB.
„V době, kdy jsem končil školu, polovina absolventů dostala umístěnku na ministerstvo zahraničí, třetina šla do KGB a 20 procent do vojenské rozvědky. To byly stabilní kvóty, to dnes není žádné tajemství,“ potvrdil už před lety autorovi tohoto textu Stanislav Čerjňavskij, tehdejší ředitel centra postsovětských studií MGIMO.
Zmejevský (ročník 1957) byl v oné půlce, co zamířila do služeb diplomacie. Až do roku 1996 působil na různých pozicích na ministerstvu, naposledy jako ředitel právního odboru. Od roku 1996 byl čtyři roky zástupcem stálého ruského představitele při OSN v New Yorku.
Následně byl ředitelem Odboru nových výzev a hrozeb ruského MZV, mezi lety 2007-2011 vedl stálou misi Ruska při mezinárodních organizacích ve Vídni. V roce 2011 se pak stal stálým Putinovým představitelem „pro otázky mezinárodní spolupráce v boji s terorismem a nadnárodní organizovanou zločinností“.
V honosné vile někdejšího prvorepublikového bankéře Poppera na Praze 6, jen pár kroků od parku Stromovka, úřaduje už pět let, jmenován velvyslancem v Česku byl 19. února 2016. Je rozvedený, jeho dcera je již dospělá, a tak se může jako zástupce Ruska naplno věnovat práci. A také se činí.
Pravidelně například objíždí různé akce spojené s válečnou historií. Silně se angažoval v odporu proti odstranění pomníku maršála Koněva, pravidelně zdůrazňuje zradu spojenců v Mnichově a naopak připravenost SSSR pomoct Československu.
Vloni 22. června, při projevu na slavnostním ceremoniálu odhalení obnoveného čestného pohřebiště rudoarmějců v Ořechově, kritizoval právě odstranění sochy Koněva a vybudování pomníku vlasovcům v pražských Řeporyjích. „Heroizaci pomahačů nacistů považujeme za zradu památky našich otců a dědů a ničení pomníků osvoboditelů za zbabělou odpornou podlost,“ řekl.
Když pak z náměstí Interbrigády v Praze 6 zmizel 20. listopadu i zbývající podstavec pomníku maršála Koněva, napsal, že jde o přímé porušení Smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci z roku 1993.
Jako velvyslanec se účastní se i setkávání s českými absolventy MGIMO, jež Rusové vnímají jako ambasadory svých zájmů, či akcí Ruského střediska vědy a kultury v Praze. Dává rozhovory české sekci Ruskem placeného webu Sputnik, na ambasádě pravidelně hostí tuzemské politiky včetně současného i bývalého prezidenta, lobbuje za Rosatom ve snaze získat zakázku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany.
Náměstí z mapy zmizelé
Naopak pro obyčejné krajany toho – podle zkušenosti některých v Česku žijících Rusů – ambasáda mnoho nedělá.
Anna T. je původem z Moskvy, v Praze studuje ČVUT, má zde dlouhodobý pobyt. Rusko se rozhodla opustit po velkých demonstracích v Moskvě před několika lety, v Praze je ve vztahu k ruské ambasádě opatrná. „Rodiče mám v Moskvě, táta byl taky aktivní, chodil na demonstrace, psal na web články. Pak mu začali vyhrožovat, i přes rodinu. Říkali mu, že vědí, že jeho dcera žije a studuje v Praze,“ řekla už dříve Anna pro HlídacíPes.org s tím, že má v plánu usilovat o trvalý pobyt a později i o české občanství.
Ruská ambasáda se podle Anny sice věnuje řadě činností, konkrétní práci pro Rusy žijící v Česku ale poměrně málo. „Když jsem potřebovala nový pas, jela jsem raději do Karlových Varů, protože na pražské ambasádě je čekací doba asi čtyři měsíce, ve Varech jsou to jen dva měsíce. Stejně to nakonec trvalo čtyři měsíce,“ shrnuje.
Zatímco před deseti lety mělo v tuzemsku povolení k pobytu 23 300 občanů Ruské federace, v červnu 2018 to bylo 37 300 a vloni již 41 274 osob. Podle neoficiálních odhadů je ale Rusů v Česku mnohem více. Sami zástupci ruské menšiny odhadují, že Rusů žije v Česku kolem sta tisíc.
Vloni v dubnu vypravilo v souvislosti s covidem Rusko speciální repatriační let pro ty své krajany, kteří raději chtěli opustit Česko a vrátit se domů. Na palubu letadla nastoupilo pouhých 34 lidí.
Se životem v Česku je spokojen i velvyslanec Zmejevský. „Česká republika je krásná země a Praha je jedno z nejkrásnějších měst Evropy a světa. Je to velká čest a velká odpovědnost pracovat zde. Ale život není jenom v práci, Praha má spoustu míst, kde můžete dobře strávit čas. Nedaleko od velvyslanectví jsou dva parky. Jeden z nich je doslova sousedící s velvyslanectvím — park Stromovka. Na pracovišti velvyslanectví se tak můžete uvolnit. Takže personál velvyslanectví má možnosti i pro odpočinek,“ pochvaloval si lokalitu v rozhovoru pro Sputnik.
Mimochodem – když Praha vloni v únoru přejmenovala původní náměstí Pod kaštany, kde ruská ambasáda roky oficiálně sídlí, na náměstí Borise Němcova – tedy po zavražděném ruském opozičním politikovi, vyřešilo to Rusko jednoduše. Sídlo ambasády formálně přesunulo na adresu Korunovační 36, kde stojí další z jeho vil.
Na stránce s kontaktními údaji velvyslanectví je i mapa s názvy ulic v azbuce, jméno náměstí pojmenovaného po zavražděném Němcovovi bychom v ní ale hledali marně. Stejně jako promenádu Anny Politkovské (pojmenovanou po zavražděné ruské novinářce) vedoucí hned za ruskou ambasádou.
Prý povedu hnízdo špiónů
Hlavní pozornost ruská ambasáda v Praze dlouhodobě poutá svým rozsáhlým aparátem diplomatů a administrativně-technických pracovníků i rozsáhlým vozovým parkem s diplomatickými značkami.
Ve vzpomínaném rozhovoru pro Sputnik z roku 2018 si Zmejevský postěžoval, jak se ještě před jeho příjezdem psalo, jak v Praze „povede hnízdo špiónů“ a uváděla se prý „ nějaká nebetyčná čísla“ o počtu lidí na ruské ambasádě. „Ale jak jsme počítali, nesouhlasí tato čísla s celkovým počtem našich zaměstnanců, ani včetně rodinných příslušníků a dětí. Toto hovoří samo za sebe. Myslím si, že konspirační teorie jsou samozřejmě populární a bylo to tak vždycky, ale nemají nic společného s realitou, přinejmenším v tomto případě,“ prohlásil Zmejevský.
Data o počtu lidí na ruské ambasádě, která opakovaně publikoval i HlídacíPes.org, však sedí: vycházejí z oficiálních dat českého ministerstva zahraničí. Na stránkách ministerstva je veřejně dostupná diplomatická listina se jmenným přehledem diplomatů akreditovaných pro Českou republiku včetně jejich rodinných příslušníků s diplomatickým pasem. Teď je jich na na listině osmdesát, včetně konzulátů v Brně a Karlových Varech. Jenže členové administrativně-technického personálu (vybaveni taktéž služebními pasy) tam uvedeni nejsou.
Vloni v létě byl aktuální součet 136 lidí – poté, co kvůli „kauze ricin“ byli z Česka vyhoštěni dva diplomaté. Česko později opustil – tentokrát více méně dobrovolně – i další diplomatický pracovník ruské ambasády, pracovník vojenské sekce. Poté, co jej česká policie v červnu zatkla, když na předměstí středočeských Říčan nakupoval nelegálně náboje do odstřelovacích pušek a další munici.
„Co se tyče přátel, máme jich v Praze a v České republice hodně. Jedná se o lidi, kteří mají rádi naši zemi a její lid, pamatují si na společný boj našich národů za osvobození Evropy od fašismu. Jsme jim velmi vděční a velice si vážíme jejich podpory,“ řekl už dříve velvyslanec.
Jsou to právě i takové zdánlivě neformální vztahy či obdiv k Rusku, které jako rizikové vnímá česká kontrarozvědka BIS. Podle své výroční zprávy mimo jiné spatřuje hrozbu pro českou ústavnost „v činnosti proruských aktivistů, kteří šířili dezinformace“, kdy cílem je „podlamovat důvěru ve zdejší politické uspořádání a v zapojení Česka do západních spojeneckých struktur, jako je Evropská unie či NATO“.
Proti varováním BIS se Zmejevský otevřeně vymezil. „Zaregistrovali jsme prohlášení ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelky, jenž 19. listopadu t.r. v rozhovoru pro Deník N současně s tradičním souborem propagandistických útoků vůči naši zemi obvinil ruské tajné služby z terorismu. Toto tvrzení nemá nic společného s realitou. Taková nepodložená veřejná obvinění od oficiálních činitelů jsou absolutně nepřípustná,“ napsal ve svém velvyslaneckém komentáři Zmejevský vloni 20. listopadu.
V kritice BIS a jejího ředitele Michala Koudelky si tak Putinův muž dobře rozumí s českým prezidentem Milošem Zemanem, pro něhož je Koudelka veřejným nepřítelem a celá BIS „čučkaři“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
56 komentářů
V Rusku žije zhruba 140 000 000 lidí a mají v ČR 136 diplomatů.
V ČR žije 10 000 000 lidí a v Rusku je 12 českých diplomatů.
Z logiky věci, by dva čeští diplomaté měli z Ruska odjet, aby byl poměr spravedlivě vyvážený. Jinak, ostatní jsou kecy.
Tyto věci se neřídí vaší zvrácenou lineární logikou, ale intenzitou vzájemných vztahů. To, že česká strana připustila takovou nerovnováhu v diplomatických vztazích, ji činí v každém ohledu zranitelnou. Zájem Rusů je v každém ohledu diktován zájmy po dominanci na evropském poli a válkou proti západu, kterou vede Rusko již více než 100 let. Pro nás je to rozhodně hrozba, které se neumíme bránit.
Kolik pracovniku ambasady u nas ma Indie? 😀
Pocet zamestnancu velvyslanectvi, pokud chcete argumentovat sluzbami pro sve obcany v zahranici, by se mel ridit spise temi, co v Rusku neziji, presneji receno, temi rusy, co ziji/pracuji v CR. A i tak by mohl byt mensi, protoze jak bylo v clanku zmineno – dost rusu zije v CR, protoze utekli pred Putinem. A ti sluzby ambasady s putinovskou rozvedkou vyuzivaji co mozna nejmene.
Že puťkův poskok lže, jako když tass tiskne, a kydá vlastní špínu na ostatní, není bohužel nic překvapivého.
Má to v popisu práce. Tak je to třeba brát a nestavět se kvůli tomu na hlavu.
Zkuste se zeptat španělského velvyslance na Katalánsko a taky bude jen trapně blábolit a lhát. nebo německého na to, jak Německo likviduje lužickosrbské školství a snaží se tento národ totálně poněmčit, tedy zgenocidovat.
A to jste si vycucal odkud, že španělský velvyslanec bude trapně blábolit? Máte snad s ním nějaké osobní zkušenosti? S trapným blábolením v poslední době vyrukoval tak akorát čínský velvyslanec a pak v článku uvedený rusák. To za prvé. Za druhé, opravdu si myslíte, že od španělského velvyslance lze očekávat fantasmagorické výklady mezinárodní smlouvy, kterou notabene neporušujeme my ale právě druhý signatář dané smlouvy?
Už se mu to před novináři stalo. Ovšem, v „bruselských listech“ se o tom trapasu nedočtete.
Tak odkažte na „nebruselské listy“. Nebo se zase jen vymlouváte?
Zgustly si na tom Parlamentní listy, ale už je to nějaký pátek a do jejich archivu se neumím dostat.
Takže se vymlouváte.
Kdybyste sledoval zdroje na internetu, tak byste to věděl. A možná, že tuhle znalost pouze popíráte.
Kdybyste se dokola nevymlouval, tak byste nemusel vypadat trapně.
Nehodlám kvůli vám kupovat přístup do volně nedostupných archivů.
Ještě, že soudruh velvyslanec a jeho podřízení netuší, kdo byl Jan Zajíc a proč se ta ulice kousek od jejich vyslanectví tak jmenuje, jinak by musel více oříznout printscreen… 🙂
Z článku jsem nabyl dojem, že si ruský velvyslanec s kritiky našich politiků nic nedělá. A s čím by si taky měl dělat hlavu. Obzvláště, když ho k „vážnému“ pohovoru předvolá pan Petříček. To byl asi strachy celý bez sebe. Z Koudelky měl určitě přetěžké spaní. Že Praha vyjadřuje „znepokojení“ jenom Rusku je stará vesta. Je to již trapné, jednomu ano, druhému ne. Pan ruský velvyslanec má moje sympatie.
Ta země je ztracená…
„Jednoznačně jsme upozornili partnery, že vměšování Prahy do vnitřních záležitostí Ruska je nepřípustné.“
Opáčil bych panu velvyslanci, že vměšování ruských agentů do Prahy je také zcela nepřípustné…
Nechme lidská práva stranou to je věc jejich vlády. Horší je že narušené vztahy se promítnou do vzájemné obchodní činnosti dovozu a vývozu.
Jako vystudovaný chemik, musím konstatovat, že skutečně není nic nemožného pro každou normálně vybavenou laboratoř se středně vzdělaným personálem a se zaměřením na organické syntézy, vyrobit látky typu novičok v laboratorních množstvích, zejména když o nich existuje spousta odborných článků a další literatury. Jiná otázka je, zda je možné, bez specielně vybudovaných bezpečnostních opatření zabránit kontaminování zaměstnanců. Platí také, že chceme-li umět látku detekovat a následně třeba provádět dekontaminaci, musíme nutně mít vzorek kontaminantu, který buď někde koupíme, nebo jinak, třeba i tím, že si ho vyrobíme, získáme.
Z tohoto odborného pohledu je logické, že vzhledem k dřívějšímu prohlášení kompetentních činitelů, že čeští armádní chemici umí tyto BCHL dekontaminovat, že mohly být jejich vzorky v ČR v laboratorních množstvích vyrobeny (což ostatně přiznala v tv zpravodajství o ruském prohlášení, i Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (od roku 1999), který je pověřen dohledem nad zacházením s takovými látkami v ČR). Jde jen o politikum, mohl to inkriminované prohlášení, oprávněně prohlásit kdokoliv a měl by, z čistě odborného hlediska, pravdu.
Souhlas. Novičoky se vyráběly pro účely výuky na vojenských školách a výcviku vojáků, hlavně chemických vojsk. Je to bezpečnější, než je vozit třeba z toho Ruska.
K tomu dodávám ještě to, že jsme tu měli „dočasně umístěné“ vojáky sovětské armády, do jejichž objektů nepustili ani naše tehdejší nejvyšší představitele. Byly tu rozmístěny jaderné hlavice, což se nyní ví, ale klidně tu mohly být i sudy či bazény novičoků. A některé tyhle (a další podobné) věci mohou být na našem území uschovány ještě nyní, pro „strýčka Příhodu“. Což se nemáme šanci dozvědět, dokud ten strejda nedorazí.
Jednou jsem vás nazval lhářem-
10.10.20.nesouhlasil jsem s internacionální pomoci a přesto jsem zůstal vedoucím výroby,kterou jsem několik let vedl a pak jsem byl povýšen na hlavního nákupčího technologií ze západních států,znal jsem dobře jazyky.Narodil jsem se v Červnicích (Bukovina),do ČR jsem přijel s matkou a starší sestrou o 7 let v roku 1938,
13.10.20.Celý život jsem se živil jako chemik (novičok) Jako šetiletý jsem viděl živého Hitlera.
27.12.20.Do 18 let jsem musel pracoval jako dělník (kdy jste začal studovat?to jste studoval v dělnické škole práce)
20.2.21.Otce v roce 1949 zavřel Fuchs,zavřel i matku já jsem zůstal jako 15.letý u babičky a mladšími sourozenci(7 a 3) bez prostředků
Volná citace vaších příspěvků.Na rozdíl od tupého viruse se snažíte vypadat jako nestranný komentátor dění,ukřivděný komunisty a ne tolik jak dnes.
Co jste?
Jsem člověk s nickem Oskar (hanák z Hané) a víc Vám po tom není. Já se Vás také neptám, co jste.
Jenom Vás opravím, žádná, ani žádné, Červnice v té Bukovině nejsou, ale skutečně jsem se narodil dost daleko na východě, dnes to území má zabrané Ukrajina. Nebyl jsem nákupčím, ani hlavním, byl jsem ten technik, který specifikoval stroje a zařízení na chemickou a farmaceutickou výrobu, kterou jsem rozjížděl a léta řídil, protože jsem to uměl, stejně jako umím anglicky, německy a rusky. Jednal jsem s dodavateli, parafoval smlouvy za technickou správnost a jezdil k výrobcům na západ, jinde se ty stroje nekupovaly, na byl technická jednání a zkoušení hotových sestav linek před jejich převozem na místo určení do n.p. v kterém jsem 26 roků byl zaměstnán jako chemik-technik- vedoucí a ještě potom nějaký ten rok přesluhoval v důchodu jako auditor a poradce.
Otce nezavřel Fuchs, zavřeli ho jiní a ti ho pak převezli do TNP v Třinci, který pod Fuchsovo řízení spadal. K zatčení rodičů došlo v dubnu 1949, 15. let mně tehdy bylo a mladší sourozenci a babička taky byli.
Spokojen?
Ještě poznámka: Na vojně jsem byl u chemické jednotky, jako chemický zbrojíř, rok v PŠ a rok u útvaru.
Bohuzel ma pravdu! Cesi jako kaspari Evropy jsou pro smich celemu svetu. Nase minulost je strasna…a budouctnost jeste horsi!
Ještě bych dodal, že nevidím nic nepřátelského na tom, že nás od německých nacistických okupantů osvobodil SSSR a to svými rusky mluvícími vojáky. Jsem toho očitým svědkem, bylo mně tehdy téměř 12 let.
Kdysi na stáži v SSSR jsem vysvětlil sovětským kolegům tento rozpor (mezi roky 1945 a 1968) jasným příkladem: Žena si může vybrat, jestli bude panna nebo prostitutka. Avšak nemůže být čistou pannou a přitom provozovat toto lukrativní zaměstnání. Bylo to krátce po smrti Černěnka, kdy se už zaváděla glasnosť.
A proč by měl na tu trapnou Hřibovinu reagovat jinak?
Ten novinářský pes je opravdu zábavný. Představa, že by ruský diplomat kupoval v nějakém pražském obchodě náboje do odstřelovačské pušky svědčí o tom jak protiruští aktivisté trpí neopodstatněným optimismem, že čtenáři jsou hlupáci.
To je jasne ze nebude kupovat naboje v nejakem praszkem obchode. Kdyz si je muze koupit na predmesti v Ricanech 😀
Jestli tomu správně rozumím, tak Rusové mají na svých ambasádách vyškolené profíky, kteří za všech okolností a důrazně hájí zájmy svého státu. S tím se přece musí počítat, od toho tam ten člověk je.
Zatímco, jak je to v našem případě, když se lukrativní funkce velvyslanců rozdávají jako trafiky odcházejícím neschopným politikům?
Jestli také předvolávali na kobereček španělské , francouzské , americké vyslance při brutálních zásazích policie proti demonstrantům v jejich zemích ? Navalnyj je odsouzený za kriminální činy !
To odsouzení za kriminální činy bych zase tak jasně neviděl. V Rusku (a celém východním bloku) existuje dlouholetá tradice dělat z politických oponentů kriminální živly. Ty návody a zaběhané pracovní postupy zcela jistě existují a jsou používány dodnes. A zdaleka ne jen tam.
A když jsme u toho, tak američtí soudruzi Asagneho taky hned obvinili z kriminálních aktivit a zaplatili si (patrně) nějaké dámy, které jím byly údajně znásilněny.
Víte, v tom je ale celosvětový problém, že justice má všude poměrně široký prostor při relativizaci obvinění, v kladném nebo záporném směru.
Tomu se těžko ubrání jak občan, tak ale sice opoziční. leč izolovaný politik bez bližších konexí na vysokých místech. A potom už ani obvykle nepomůže změna vlády, protože justiční stroj jede strnule dál, a ten zlikvidovaný , odepsaný politik už nikoho nezajímá..
Fantasmagoriím, které si čtyřicetimiliardový puťka vycucal z prstu o tom kdo co (kromě něj) spáchal se odborně říká monstrproces nebo také justiční zločin.
Jenže „puťka“ soudil i opravdové zločince, typu Chodorkovského.
Tak, tak kandidovat proti puťkovi to je zločin, který se neodpouští.
Chodorkovskij krátil daně. Za to můžete sedět v USA i kdekoli ve starých zemích EU.
Nechme stranou lidská práva,což je záležitost regulerní ruské vlády.Daleko horší je dopad zhoršených vztahů na vzájemnou obchodní činnost což může pocítit i každý z nás.
Ruských významných lidí je mnoho,tak je z čeho vybírat,když se nějaký Němcov Rusům nelíbí.
nj, to je ale hnus. samozrejme, Petrickovi se muze vysmat a nic se mu nestane. vypakovat celou ruskou ambasadu vcetne tohohle putlerova poskoka!! je to ostuda co se tady deje…a to zdaleka o vsem nevime. pryc s nimi, snad se o to pristi vlada bez Burese uz konecne postara,!!
A koho máte mít rádi určuje BIS.
„Borise Němcova – tedy po zavražděném ruském opozičním politikovi, vyřešilo to Rusko jednoduše. Sídlo ambasády formálně přesunulo na adresu Korunovační 36, kde stojí další z jeho vil.“
Proč dnešní Vedení Ruské federace formálně přesunulo sídlo ambasády na jinou adresu?
Podotýkám pro všechny, že Boris Němcov, byl Vicepremiér Ruské federace!
„Borise Němcova – tedy po zavražděném ruském opozičním politikovi, vyřešilo to Rusko jednoduše. Sídlo ambasády formálně přesunulo na adresu Korunovační 36, kde stojí další z jeho vil.“
Čímž elegantně vymanévrovali provokaci provedenou Kolářem. Palec nahoru!
V USA si s demonstracemi žádné problémy nedělají. Důkazem je střelba do studentů Kentske univerzity a devět mrtvých studentů. Národní garda popravovala za pochodu. To je tak, když odmítneté jít vraždit do Vietnamu.
Uvědomte si, že ty protesty proti válce ve Vietnamu byly prakticky stoprocentně organizované a financované KGB. Když se za Jelcina pootevřely bývalé sovětské archivy, tak se to tam prokázalo naprosto jednoznačně. Psalo se o tom v tehdejší době i u nás. Stejně jako o tom, že na základě materiálů z těchto archivů neexistoval odsouzený za „neamerickou činnost“ za éry McCarthyho, který by neměl vazby na sovětské tajné služby.
Máte nějaký nezpochybnitelný důkaz, že protesty proti válce ve Vietnamu KGB financovalo? Že se o tom psalo i u nás, není žádný relevantní důkaz.
Skrz uši zakryté puťkovýma půlkama fakta pronikají obzvlášt těžce.
…fakta z minulosti popustil na veřejnost dávno demokrat Boris Jelcin, čili Putin už nemá co zveřejňovat, protože už se vše ví…
to Josef
Tím, že ty archivy jsou znovu uzavřené, mohou pavlové a podobní lidé v ruské (či sovětské či neomarxistické) režii příslušná fakta dál zpochybňovat. Po vzoru popíračů holokaustu.
Tak, proč pořád zapíráš josef, když „se to ví“?
Bylo to vytaženo z archivů bývalého SSSR za Jelcina. Dnes jsou ty archivy zase zavřené. V té době (90. léta) se o tom psalo. Možná i v tištěných novinách a časopisech (což by ovšem znamenalo pár dnů či spíš týdnů strávit po studovnách a čítárnách různých knihoven).
Je to prokazatelné asi stejně, jako že byla nějaká třicetiletá válka.
Tak to obraťme, když by tedy KGB neorganizovalo a nefinancovalo ty protesty – když bych to připustil, tak by to znamenalo, že v USA by nebyly protesty proti válce ve Vietnamu žádné, že těch více jak 50 tis.jejich (ale nejenom jejich) vojáků, by vůbec v USA nikomu nevadilo ?
..(doplnění) – 50 tis.vojáků padlých…
Pořádaly se v USA nějaké protesty proti účasti tohoto státu v první nebo druhé světové válce? Možná ano, ale naprosto bagatelní a nepočetné. V podstatě bagatelní a nepočetné jsou i protesty proti vojenskému angažmá v Afghánistanu a v jiných zemích v současné době.
A pokud se týká těch padlých: Jen během prvních 14 dní okupace bylo v Jižním Vietnamu povražděno cca 300 000 lidí. Bylo to víc, než těch 50 tisíc+ na straně USA a o něco víc na straně Vietkongu. A i poté severovietnamští komunisté vraždili, pochopitelně, dál, celá léta, takže celkový počet obětí „mírových aktivistů“ dosahuje několik milionů. Přesné číslo patrně neví ani totalitní vietnamský režim, mj. proto, že se spousta lidí utopila (nebo jinak zahynula) při pokusech z tohoto hrůzostátu uprchnout.
Přitom USA v podstatě tu válku vyhrály, pouze masové protesty „aktivistů“ zabránily americkým politikům nasadit sílu pro vynucení dodržování pařížských dohod.
ten můj vstup byl pouze o více jak 50 tis.padlých vojáků USA tam ve Vietnamu, netýkal se všech padlých v této válce. Protože v USA začaly protesty když se „začal plnit“ cintorínek v Arlingtonu, teprve pak si začala veřejnost (možná některá) v USA uvědomovat více, že USA „zase někde prosazují mír“. A proto jsem se ptal, že kdyby nebylo „údajné financování těchto demonstrací od KGB“, tak pak by nebyly demonstrace vůbec ?. Celkový počet padlých civilistů ve světě, kde všude USA „válčí“, si myslím, že občany USA příliš nevzrušují, protože ani často neví kde se takové nějaké místo ve světě nachází… Jakýmsi mezníkem války ve Vietnamu bylo My Lai, ale to bylo konec konců „vytaženo z vlastních řad“. Američané by možná „řešili války“ s Mexikem resp. s Kanadou, protože tam mohou mít povědomost, že je to blízko…
Tak to obraťme, když by tedy KGB neorganizovalo a nefinancovalo ty protesty – když bych to připustil, tak by to znamenalo, že v USA by nebyly protesty proti válce ve Vietnamu žádné, že těch padlých více jak 50 tis .jejich (ale nejenom jejich) vojáků, by vůbec v USA nikomu nevadilo ?
Boris Jefimovič Němcov (rusky Борис Ефимович Немцов; 9. října 1959 Soči – 27. února 2015 Moskva) byl ruský liberální opoziční politik, kritik administrativy prezidenta Vladimira Putina. V letech 1997–1998, v době prezidentství Borise Jelcina, zastával funkci vicepremiéra země. Původním povoláním byl matematik a fyzik. V únoru 2015 byl zastřelen v Moskvě.
Viz. Vikipedie