Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Miloš Zeman - prezident ČR, zdroj

Diplomatická bota Jaroslava Tvrdíka: zaměnil velvyslankyně Srbska a Chorvatska

Vzhledem ke komplikované moderní historii obou balkánských států je záměna Srbska a Chorvatska faux pas nejvyššího diplomatického kalibru.

Tím spíše, když se na oficiálním zvacím dopise na Česko-čínské investiční fórum exministr obrany a zástupce čínské CEFC v Česku Jaroslav Tvrdík podepisuje jako „zvláštní vyslanec českého prezidenta pro česko-čínské vztahy“.

Jeden ze zvacích dopisů na China Investment Forum probíhající na Pražském hradě se záštitou českého prezidenta (zveřejnil jej server irozhlas.cz ) je adresován její excelenci Ines Troha. Což je však velvyslankyně Chorvatska , nikoli Srbska, jak ji dopis tituluje.

Jakkoli může jít jen o politováníhodný omyl, větší diplomatickou botu ve vztahu k oběma státům bývalé Jugoslávie si lze stěží představit.

V dopise přitom Tvrdík svým jménem prosí o šíření informací o fóru mezi podnikateli dané země.

„Dovolujeme si Vás a jednoho člena Vaší ambasády srdečně pozvat na tuto významnou událost ve spolupráci mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy. Zároveň bychom Vás chtěli požádat o laskavou pomoc s pozváním politické delegace z Vaší země a o šíření informace o registraci na CIF 2017 mezi podnikateli ve Vaší zemi,“ stojí v dopise.

V tomto případě tak žádá chorvatskou velvyslankyni o šíření dobrého jména Česko-čínského fóra mezi srbskými podnikateli.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

8 komentářů

 1. Objektivne napsal:

  Tvrdik je vypatlanej, na co sahne to po*ere a nerozumi ani anglicky, natoz cinsky. Pouze siri cinske zajmy a CR z toho ma akorat mezinarodni ostudu.

 2. Jakub Kamenicky napsal:

  Co čekat od lampasáka, jenž neumí anglicky a jeho jedinou funkcí je kasírovat prachy od soudruhů z Číny, Kyrgyzstánu a nevím jakých dalších despotických kolonií…

 3. ČERT napsal:

  Tak je pravda, že tohle je možná ještě větší faux pas, než když před lety George W. Bush, tehdy ještě jako president USA, při své oficiální návštěvě Austrálie děkoval jejich „rakouským vojákům“ za podíl ve válce v Iráku – tady šlo o jazykovou záležitost (v angličtině „Australia/Austria“) a Bush ml. řekl „Austrian soldiers“ namísto „Australian soldiers“. Jinak, k takovéhle záměně dvou různých států dochází docela často a stává se to třeba i při mezinárodních sportovních utkáních (že třeba litevským fotbalistům pustí lotyšskou hymnu nebo naopak, něco takového se před časem mělo stát u nás). – – – A to nemluvím o záměnách, ke kterým dochází v takovém všeobecném povědomí a které se pak také mohou odrazit při nějakých významnějších příležitostech – kromě záměny Litvy a Lotyšska se tak může snadno zaměnit Slovensko se Slovinskem nebo třeba taky, asi na základě nějakých nejběžnějších stereotypů, Mexiko a Peru. Ostatně, je-li tu řeč o Srbsku a Chorvatsku, tj. bývalé Jugoslávii, traduje se, kterak si lidé ve světě často zaměňovali bývalou Jugoslávii s bývalým Československem. — A ještě jsem si vzpomněl… Myslím, že to byl nedávno zesnulý bývalý německý kancléř Kohl, kdo jednou v nějakém veřejném projevu řekl místo „Tschechien“ (Česko), které měl na mysli, „Tschetschenien“ (tedy Čečensko)…

 4. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Také si vzpomínám, že exguvernérka Aljašky a kandidátka na viceprezidentku USA jménem Palin(ová) chtěla atomově bombardovat Prahu, aby se těm lidem ukázalo „zač je toho loket“, když neposlouchají co jim z USA nařizují.
  Spletla prý si tehdy Česko s Čečenskem a v duchu amerického „nevměšování“ vydala tisku příslušné prohlášení. Naštěstí se viceprezidentkou nestala a (zřejmě zapracovali ruští hackeři pod přímým vedením Putina) a Praha byla zachráněna.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Dodávám: kam se na Mrs. Palin(ovou) se.. Jaroslav Tvrdík.

 5. rich napsal:

  Tady nejde tolik o diplomatickou botu nevýznamného člověka.Tady jde o ostudu České republiky,kdy se za čínsko-české vztahy staví jakýsi Tvrdík.Ministerstvo zahraničí mělo okamžitě reagovat,že tuto osobu nezná.Hradní úředníci jakbysmet.Máme na patřičných místech kompetentní osoby?

  • Brok napsal:

   Ano, uhodl jste, NEMÁME. Ale pozor, někdy za uhodnutí hádanky hrozí i možnost přijít o hlavu (viz pohádka „Tři zlaté vlasy děda Vševěda“).

  • Jíra napsal:

   Obávám se, že se jedná o realistickou řečnickou otázkou. Na základě své úvahy nezkušeného důchodce, dovoluji si vám s nemalou mírou přesnosti odpovědět, že nikoliv. Ano, bude hůř.

Přidávání komentářů není povoleno