Čínská CEFC rozesílá nové předžalobní výzvy. Kvůli nejasné minulosti svých šéfů

Napsal/a Robert Břešťan 16. prosince 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Čínská CEFC, jež v řádech desítek miliard rozsáhle nakupuje firmy a nemovitosti v České republice, rozeslala prostřednictvím právní kanceláře Pokorný, Wagner & partneři novou várku předžalobních výzev.

Chce jimi bránit ve zveřejňování informací o tom, že představitelé CEFC mají ve své minulosti škraloup – působení v propagandistické platformě politického oddělení Čínské lidové armády, Čínské asociaci pro přátelské styky se zahraničím (CAIFC).

Ta například podle badatele Marka Stokese z Institutu Projekt 2049 slouží mimo jiné k šíření propagandy a verbování potenciálních zpravodajských zdrojů.

Čínská CEFC si Prahu zvolila za centrálu pro svou evropskou expanzi, v představenstvu firmy působí například exministr obrany Jaroslav Tvrdík či bývalá ředitelka České pošty a TV Barrandov Marcela Hrdá.

V CEFC ještě před několika dny působil i nový ředitel protokolu Pražského hradu Miroslav Sklenář.

Zmaříte nám fúzi s J&T

Předžalobní výzva doputovala v říjnu do redakce slovenského deníku SME; v reakci na článek o CEFC a jejím zájmu o koupi společnosti J&T.

„Napsali jsme, že se premiér Fico tajně sešel s prezidentem společnosti CEFC Čchen Čchiou-tchu (v čínské transkripci Chan Chauto, pozn. red.). Napsali jsme, že tento pán v minulosti působil v propagandistické platformě Čínské lidové armády,“ říká zástupce šéfredaktorky SME Petr Šabata.

Následně vydavatel a šéfredaktorka listu obdrželi výzvu „ke zdržení se neoprávněného zásahu do pověsti společnosti a žádost o zveřejnění odpovědi“.

„Citovaný výrok nejen, že poškozuje skupinu CEFC, ale současně může ohrozit schválení transakce – nabytí podílu ze strany společnosti ve skupině J&T – ze strany příslušných regulátorů, a to i regulátorů slovenských (např. Slovenská národní banka),“ stojí mimo jiné v předžalobní výzvě (celá ke stažení ZDE).

Právník Radek Pokorný dále v textu píše, že tvrzení o působení předsedy představenstva Chana Chauta v CAIFC není pravdivé a není objektivně doložitelné. S tím však lze polemizovat.

„Ověřili jsme si, že příslušnost pana Chana k šanghajské pobočce CAIFC bylo ještě nedávno v jeho oficiálním medailonku na stránkách Smíšené česko-čínské komory,“ konstatuje Šabata (který ve funkci na Slovensku končí a bude od ledna působit v Českém rozhlase, pozn. red.).

Fakt, že členství Chana Chauta v CAIFC veřejně potvrzovala i Tvrdíkova česko-čínská komora, dokazuje (níže publikovaný) zachovaný printscreen původní podoby životopisu.

V aktuální verzi je již zmínka o tom, že Chauto byl „náměstkem Generálního tajemníka Šanghajské asociace pro mezinárodní přátelské styky“, vynechána.

chauto-puvodni-medailonek

HlídacíPes.org o komentář k předžalobním výzvám, jejich důvodům, množství i výsledkům požádal e-mailem opakovaně CEFC, tak i právníka Radka Pokorného. Žádné odpovědi se ale nedočkal.

Zlovůle malých čínských partnerů

V mírně jiných kulisách se tak na Slovensku opakuje historie z Česka. Sérii předžalobních výzev zaslali právníci CEFC už dříve i některým českým deníkům a například i poslanci za TOP 09 Marku Ženíškovi. Důvod – jejich texty, v nichž psali o členství Jie Ťien-minga, spolumajitele CEFC a také poradce českého prezidenta Miloše Zemana, právě v problematické CAIFC.

HlídacíPes.org text původní předžalobní výzvy publikoval a doložil, že se minimálně ve dvou oficiálních životopisech členství Jie Ťien-minga v propagandistické platformě objevuje.

„Skončilo to poté, co mi předžalobní výzvu poslali a vy jste to publikovali. Žádné pokračování nebylo. Ani omluva, myšleno z jejich strany,“ říká dnes poslanec Ženíšek.

„Spojení s touto skupinou by vrhlo stín na obraz Jieho a CEFC v některých zemích, kde společnost podniká,“ nabízí americký časopis Fortune ve svém nedávném textu vysvětlení, proč spojování s propagandistickou platformou politického oddělení Čínské lidové armády v Evropě (na rozdíl od Číny) firmě tak vadí.

Dokumenty, které Jie Ťien-mingovu minulost v CAIFC potvrzovaly, byly donedávna veřejně dostupné, CEFC je ale stáhla.

Níže je printscreen životopisu z výroční zprávy CEFC, kde stojí, že Jie Ťien-ming působil v CAIFC ve funkci zástupce generálního tajemníka.

cefc-zivotopis-sefa

Sám Jie Ťien-ming vazby na CAIFC odmítá. Říká, že byl sice v minulosti požádán, aby se stal jejím ředitelem, ale odmítl to. „Menší partneři v Číně se snažili nafouknout mou roli ve stycích s vládou pro svůj vlastní prospěch, a tak se moje jméno objevilo v těch starých životopisech,“ vysvětloval v rozhovoru pro Fortune.

„Starý“ životopis pocházel z výroční zprávy CEFC z roku 2012 a z oficiálního hlášení pro singapurskou burzu.

„Zdá se, že “menší partneři” nafukují co se dá, a CEFC nestačí stahovat informace z webu. Pochyby to nerozptyluje,“ komentuje to sinolog Martin Hála.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)