Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Azzazello, zdroj

Čínská CEFC rozesílá nové předžalobní výzvy. Kvůli nejasné minulosti svých šéfů

Čínská CEFC, jež v řádech desítek miliard rozsáhle nakupuje firmy a nemovitosti v České republice, rozeslala prostřednictvím právní kanceláře Pokorný, Wagner & partneři novou várku předžalobních výzev.

Chce jimi bránit ve zveřejňování informací o tom, že představitelé CEFC mají ve své minulosti škraloup – působení v propagandistické platformě politického oddělení Čínské lidové armády, Čínské asociaci pro přátelské styky se zahraničím (CAIFC).

Ta například podle badatele Marka Stokese z Institutu Projekt 2049 slouží mimo jiné k šíření propagandy a verbování potenciálních zpravodajských zdrojů.

Čínská CEFC si Prahu zvolila za centrálu pro svou evropskou expanzi, v představenstvu firmy působí například exministr obrany Jaroslav Tvrdík či bývalá ředitelka České pošty a TV Barrandov Marcela Hrdá.

V CEFC ještě před několika dny působil i nový ředitel protokolu Pražského hradu Miroslav Sklenář.

Zmaříte nám fúzi s J&T

Předžalobní výzva doputovala v říjnu do redakce slovenského deníku SME; v reakci na článek o CEFC a jejím zájmu o koupi společnosti J&T.

„Napsali jsme, že se premiér Fico tajně sešel s prezidentem společnosti CEFC Čchen Čchiou-tchu (v čínské transkripci Chan Chauto, pozn. red.). Napsali jsme, že tento pán v minulosti působil v propagandistické platformě Čínské lidové armády,“ říká zástupce šéfredaktorky SME Petr Šabata.

Následně vydavatel a šéfredaktorka listu obdrželi výzvu „ke zdržení se neoprávněného zásahu do pověsti společnosti a žádost o zveřejnění odpovědi“.

„Citovaný výrok nejen, že poškozuje skupinu CEFC, ale současně může ohrozit schválení transakce – nabytí podílu ze strany společnosti ve skupině J&T – ze strany příslušných regulátorů, a to i regulátorů slovenských (např. Slovenská národní banka),“ stojí mimo jiné v předžalobní výzvě (celá ke stažení ZDE).

Právník Radek Pokorný dále v textu píše, že tvrzení o působení predsedy představenstva Chana Chauta v CAIFC není pravdivé a není objektivně doložitelné. S tím však lze polemizovat.

„Ověřili jsme si, že příslušnost pana Chana k šanghajské pobočce CAIFC bylo ještě nedávno v jeho oficiálním medailonku na stránkách Smíšené česko-čínské komory,“ konstatuje Šabata (který ve funkci na Slovensku končí a bude od ledna působit v Českém rozhlase, pozn. red.).

Fakt, že členství Chana Chauta v CAIFC veřejně potvrzovala i Tvrdíkova česko-čínská komora, dokazuje (níže publikovaný) zachovaný printscreen původní podoby životopisu.

V aktuální verzi je již zmínka o tom, že Chauto byl „náměstkem Generálního tajemníka Šanghajské asociace pro mezinárodní přátelské styky“, vynechána.

chauto-puvodni-medailonek

HlídacíPes.org o komentář k předžalobním výzvám, jejich důvodům, množství i výsledkům požádal e-mailem opakovaně CEFC, tak i právníka Radka Pokorného. Žádné odpovědi se ale nedočkal.

Zlovůle malých čínských partnerů

V mírně jiných kulisách se tak na Slovensku opakuje historie z Česka. Sérii předžalobních výzev zaslali právníci CEFC už dříve i některým českým deníkům a například i poslanci za TOP 09 Marku Ženíškovi. Důvod – jejich texty, v nichž psali o členství Jie Ťien-minga, spolumajitele CEFC a také poradce českého prezidenta Miloše Zemana, právě v problematické CAIFC.

HlídacíPes.org text původní předžalobní výzvy publikoval a doložil, že se minimálně ve dvou oficiálních životopisech členství Jie Ťien-minga v propagandistické platformě objevuje.

„Skončilo to poté, co mi předžalobní výzvu poslali a vy jste to publikovali. Žádné pokračování nebylo. Ani omluva, myšleno z jejich strany,“ říká dnes poslanec Ženíšek.

„Spojení s touto skupinou by vrhlo stín na obraz Jieho a CEFC v některých zemích, kde společnost podniká,“ nabízí americký časopis Fortune ve svém nedávném textu vysvětlení, proč spojování s propagandistickou platformou politického oddělení Čínské lidové armády v Evropě (na rozdíl od Číny) firmě tak vadí.

Dokumenty, které Jie Ťien-mingovu minulost v CAIFC potvrzovaly, byly donedávna veřejně dostupné, CEFC je ale stáhla.

Níže je printscreen životopisu z výroční zprávy CEFC, kde stojí, že Jie Ťien-ming působil v CAIFC ve funkci zástupce generálního tajemníka.

cefc-zivotopis-sefa

Sám Jie Ťien-ming vazby na CAIFC odmítá. Říká, že byl sice v minulosti požádán, aby se stal jejím ředitelem, ale odmítl to. „Menší partneři v Číně se snažili nafouknout mou roli ve stycích s vládou pro svůj vlastní prospěch, a tak se moje jméno objevilo v těch starých životopisech,“ vysvětloval v rozhovoru pro Fortune.

„Starý“ životopis pocházel z výroční zprávy CEFC z roku 2012 a z oficiálního hlášení pro singapurskou burzu.

„Zdá se, že “menší partneři” nafukují co se dá, a CEFC nestačí stahovat informace z webu. Pochyby to nerozptyluje,“ komentuje to sinolog Martin Hála.

 

6 komentářů

 1. Karel Novotný napsal:

  Zajímavá je ta zmínka o slovenských regulátorech resp. Národnej bance Slovenska ve vztahu k akvizici J&T. Žil jsem v představě, že J&T Banka má sídlo v Praze, kde je ČNB historicky (naštěstí!) velmi obezřetná k původu kapitálu a získat licenci české finanční instituce (nebo si tu nějakou koupit) není taková brnkčka jako např. na Kypru 😉 Doufám, že formulace nenaznačují, jakoby chtěli Prahu obejít … I když nevím, jestli je to možné, snad ne …

  • Robert Břešťan napsal:

   Pokud se nemýlím, musejí mít souhlas regulátorů snad ve všech zemích, kde působí. Proto to taky (mj.) tak dlouho trvá.

 2. Němec napsal:

  Číňani nás budou mlátit holemi a zaprodaní našinci žalobami. Je naprosto jasné, že se někdo snaží zlikvidovat naše svobodná média. Například Trampa a Zemana spojuje nenávist k novinářům. V Rusku a Čině to už mají vyřešené.

 3. Fero napsal:

  Marcela Hrdá nebola riaditeľka Slovenskej pošty? Máte tam Českej.Opravte si.

  • Ondřej Neumann napsal:

   Marcela Hrdá byla ředitelkou České pošty. Byla ovšem i ředitelkou Slovenské pošty, v tom máte pravdu. Děkujeme za doplnění.

 4. petrph napsal:

  Jestli tomu správně rozumím, tak Číňané dokonale využívají náš vlastní právní destabilizovaný systém ke své potřebě, a to v naprosto stejném rozsahum jako naši vlastní právníci a exekutoři bez skrupulí.
  A jak už i zde uvedl pan doktor Malecký, zásadní nedostatek našeho právního systému je jeho naprostá nepředvídavost. V podstatě nikdo nedokáže předem zaručit, jak rozhodne soudce, až po předžalobní výzvě příjde žaloba, navíc s požadavkem na předběžné opatření. Jestli
  za a)odmítne okamžitě žalobu za bezpředmětnou
  nebo za b) Dá svolení jednotce policajtů aby tu redakci šli vymlátit a sebrat každého koho tam najdou..
  Není to tak?

Přidávání komentářů není povoleno