Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Olomoucky kraj, zdroj

Dilema firemního hejtmana. Kraj, nebo sněmovna?

KOMENTÁŘ. Hejtman a nedávno opět zvolený poslanec Ladislav Okleštěk (ANO) musí řešit nelehké dilema. Jeho nejvyšší nadřízený, šéf hnutí ANO a nejspíše i budoucí premiér Andrej Babiš, se opakovaně nechal slyšet, že hejtmani, kteří se dostali do Poslanecké sněmovny, si budou muset vybrat, kterou pozici chtějí zastávat. Okleštěk by si přitom moc rád nechal obě funkce.

Širší vedení hnutí ANO ve středu vyzvalo hejtmany s poslaneckým mandátem, aby si vybrali po vzoru hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové – buď křeslo v poslanecké sněmovně, nebo vedení kraje.

„Byli jsme vyzváni, abychom následovali paní Jermanovou, a já tuto výzvu beru na vědomí. Zatím však nebudu činit žádné kroky, ale vyčkám, než se postaví vláda, která dostane důvěru. Poté se k tomu nějak postavím,“ sdělil Deníku Ladislav Okleštěk.

Okleštěk také Deníku přiznal, že dříve kumulaci funkcí kritizoval, ale v poslední době prohlédl. Skloubením obou funkcí může být prý pro obyvatele kraje daleko prospěšnější. „Vím, na které dveře v Praze zaklepat, a hlavně mě do těch dveří pustí,“ tvrdí. Jako blízký spojenec druhého muže hnutí ANO Jaroslava Faltýnka má v tomto smyslu nejspíše pravdu. Na olomoucké kandidátce obecně nechyběli důležití muži hnutí ANO. 

Po vyhrané bitvě ústup? Spíše NE

Z politického a ostatně i lidského hlediska lze postoj hejtmana Oklešťka pochopit. Na hejtmanském křesle nesedí zatím příliš dlouho. Do vedení kraje se dostal poté, co ze scény za velice zvláštních okolností zmizel lékař Oto Košta (ANO).

„Zimní hejtman“ musel skončit, jelikož přestal vyhovovat hnutí ANO, konkrétně, podle slov samotného Košty, převážně Jaroslavu Faltýnkovi a právě Ladislavu Oklešťkovi.

Nejprve se v médiích objevily informace o tom, že je Košta alkoholik, který je nekompetentní k výkonu funkce. Následně se od opilecké linky upustilo a oficiálně Košta nekomunikoval s podřízenými a náměstky.

Pomyslným posledním hřebíčkem do rakve pak mělo být neodvolání ředitelky krajského úřadu Lucie Štěpánkové a tříměsíční povolební spolupráce s bývalým hejtmanem Rozbořilem z ČSSD. Koštu nakonec odvolalo krajské zastupitelstvo a na jeho místo usedl právě Okleštěk.

Štěpánková se pak na místě ředitelky příliš neohřála a sama brzy skončila. Svůj odchod odmítla do médií  komentovat. V březnu ji pak nahradil Lubomír Baláš, tajemník prostějovského magistrátu. Vyhrál v tajném konkurzu, a to i přesto, že si z působení v Prostějově nesl vroubek.

V rozporu se zákonem o střetu zájmů neuvedl pozici v prostějovských vodovodech a kanalizacích. To ovšem Okleštěk neviděl jako vážný problém a Baláše jmenoval ředitelem. Zda hrálo roli to, že Baláš, Faltýnek i Okleštěk pocházejí z Prostějovska, je pak už čirou spekulací. 

Pevné otěže

Okleštěk tak po trnité cestě drží dvě významné funkce a je pochopitelné, že se jich nechce vzdát. Svou roli v jeho rozhodování mohou hrát dva slušné platy. Ostatně, stále není jasné, kolik zaplatil za netransparentní kampaň „hejtuj hejtmana“, o kterou se zajímá i specializovaný úřad.

Navíc Okleštěk mimo volených funkcí drží i další pozice. Vystupuje jako oprávněná osoba ve spolku Prostějov venkov o.p.s. a sedí v dozorčí radě Středomoravské nemocniční a.s.

Jak Okleštěk avizoval, rozhodnutí odkládá. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák se kupříkladu ve středu dohodl s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem, že zatím zůstane i poslancem. Serveru Aktuálně.cz Vondrák řekl, že pokud by souběh funkcí nezvládal, nechá si hejtmanský post. Bude zajímavé pozorovat Oklešťkovo dilema. Cesta na posty nebyla snadná, o to těžší bude rozhodnutí. Pokud nakonec bude vůbec třeba se rozhodnout.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

2 komentáře

  1. nováček napsal:

    U ČSSD to bylo nepřípustné, u ANO se to využilo k oblbnutí voličů, volili jednoho, ale ten na zvoleném postě nebude. Je to učebnicový příklad, jak udělat z voliče kastrovaného býka (vola). Nabízí se jízlivá poznámka, že u voličů ANO 2011, to ani přílišná „makačka na bednu“ není.

  2. Tondach napsal:

    Okleštěk už se jednou vyjádřil, že si nechá obě funkce…..a Babiš to nechá být, bude mít jiné starosti! To je jen další populistický výkřik pro jeho nemyslící a jednoduché voliče…

Přidávání komentářů není povoleno