Hejtmanova hejtovačka narazila. Všiml si jí úřad pro dohled na kampaněmi

Napsal/a Michaela Susedíková 30. srpna 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

AKTUALIZOVÁNO: Kontroverzní kampaň olomouckého hejtmana Oklešťka se dostala do hledáčku úřadu dohlížejícího na politické strany. Muž dvojí role současně vykonávající funkci hejtmana a poslance odmítá, že by jeho iniciativa měla sloužit jako kampaň pro volby do Poslanecké sněmovny. „Hejtovačka“ na sebe upozornila chybějícími informacemi o zpracovateli, jímž je PR poradce kraje.

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí zveřejnil 11. srpna tiskovou zprávu ohledně připravovaného zahájení správních řízení ve věci porušování pravidel volební kampaně.

Informuje o zahájení prvních kroků směřujících ke správnímu řízení ve dvou případech. Podle zjištění iROZHLAS.cz se má Úřad zaměřit i na olomouckého hejtmana Ladislava Oklešťka (ANO).

HlídacíPes.org o prolínání činností Ladislava Oklešťka informoval už před nedávnem. Ať už se jedná o aktivity „soukromé“nebo vedené z pozice hejtmana, je zřejmé, že nejsou od sebe nijak odděleny. Rovněž tomu tak je, i co se týká prezentace na sociálních sítích nebo oficiálních stránkách.

Redakce rovněž upozornila na fakt, že tvůrcem oné kampaně je PR poradce Ondřej Polák. Mimo jiné bývalý spolupracovník hnutí ANO a v současné době externí zaměstnanec Olomouckého kraje.

Hejtman odmítl spojitost s volbami do Poslanecké sněmovny

„V případě druhém se jedná o skutečnost, že kandidující subjekt nezajistil, aby volební materiály obsahovaly informaci o zadavateli a zpracovateli,“ stojí v tiskové zprávě ÚDHPSH jako odůvodnění připravovaného řízení.

Hejtman nicméně odmítá, že by mu kampaň Hejtuj hejtmana měla sloužit jako propagace k volbám do Poslanecké sněmovny.

„To vůbec nemá souvislost s kampaní pro volby do Poslanecké sněmovny. Tuto iniciativu (kampaň Hejtuj hejtman – pozn. red.) jsem zahájil už před vyhlášením voleb a na billboardech ani plakátech není zmínka o politickém hnutí, ani o mém jméně, je to pouze ve vztahu k funkci hejtmana,“ sdělil Okleštěk iROZHLASU.cz

Je na místě, aby se Úřad kampaní zabýval

Zcela jiný názor má však místní opozice, která se hlasitě vymezuje vůči současnému hejtmanovi. „Nás jako Zelené by ale zajímalo, jak je možné, že odkaz na kampaň v současné době vede přímo na stránky, kde už se prezentuje vlastním jménem a kde prezentuje vlastní vize a cíle,“sdělil redakci za Stranu zelených v Olomouckém kraji její 1. místopředseda Ondřej Plachý.

„Ano, ty může sice označit za hejtmanské, ale stejně dobře mu určitě poslouží i při kampani do Poslanecké sněmovny. Proto je namístě, aby se tím příslušný úřad zabýval,“ pokračuje dál.

Kromě chybějící informace o zadavateli a zpracovateli, se podle serveru iROZHLAS.cz měl Úřad zajímat také o červnové vydání měsíčníku Olomoucký kraj. Krajský tisk na sebe upoutal pozornost, když se v jednom vydání objevil současně sloupek hejtmana a reklama k jeho kampani.

Úřad zahájil řízení s krajem i PR poradcem

Podle dnešních informací iRozhlasu.cz se Úřad se nyní bude zabývat jak Olomouckým krajem, tak PR agenturou Ondřeje Poláka -Viventis media. Kraj rovněž potvrdil, že byl informován o zahájení správního řízení. Důvodem je zřejmě využití krajského tisku pro Oklešťkovu volební kampaň a dále také chybějící informace o zadavateli a zpracovateli iniciativy Hejtuj hejtmana.

Kolem hejtmanovy kampaně se od jejího počátku objevilo hned několik nejasností. Přestože si vzala za cíl reagovat na podněty občanů, ukázalo se, že právě kritické připomínky ignoruje. Iniciativa Hejtuj hejtmana mimo jiné získala letos v červnu druhé místo v soutěži Česká cena za public relations.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)