Hejtmanský vedlejšák: Okleštěk v dozorčí radě nemocnic a jeho syn správcem vozového parku

Napsal/a Jakub Mikel 19. června 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Společnost Středomoravská nemocniční a.s. má od roku 2007 pronajaty od Olomouckého kraje nemocnice v Prostějově, Přerově a Šternberku. Jde o dceřinou firmu společnosti AGEL, významného hráče ve zdravotnickém byznysu – a Olomoucký kraj patří mezi její bašty. V dozorčí radě Středomoravské nemocniční sedí i současný hejtman Ladislav Okleštěk (ANO 2011). Jeho syn Martin před časem nastoupil do AGELu na místo správce vozového parku.

V polovině června to bude deset let, co společnost Středomoravská nemocniční a.s. získala od kraje do pronájmu tři nemocniční zřízení v Prostějově, Přerově a Šternberku. Rozšířila si tím své postavení jak na zdravotnickém trhu, tak především v Olomouckém kraji.

Součástí tehdejší dohody mezi krajem a firmou AGEL (mateřskou spolčeností Středomoravské nemocniční) byl také požadavek kraje mít možnost dohledu nad pronajímaným majetkem. Jednoduše řečeno si zástupci kraje dohodli, že v dozorčí radě nově vzniklé společnosti bude vždy alespoň jeden zástupce kraje.

Dohoda? Jen „per huba“

Na celé dohodě je nejzajímavější to, že vlastně ani neexistuje. Alespoň tedy v listinné podobě, jak by se na nakládání s veřejným majetkem slušelo.

„Jedná o historickou dohodu z roku 2007, která podle našich vědomostí nebyla kodifikována, její písemnou podobu se v současnosti nepodařilo dopátrat, přesto je ze strany nájemce respektována,“ říká mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová.

V dozorčí radě Středomoravské nemocniční sedí vždy jeden zástupce kraje. „Členy orgánů akciové společnosti volí valná hromada společnosti. V případě dozorčí rady Středomoravské nemocniční a. s. navrhují orgány Olomouckého kraje jednoho nominanta pro pozici člena dozorčí rady uvedené obchodní společnosti,“ vysvětluje Navrátilová.

Předchůdce zamlčel střet zájmů

V současné době je členem dozorčí rady hejtman Ladislav Okleštěk. Křeslo získal už v prosinci 2016, tedy v době, kdy v hejtmanském křesle ještě stále seděl Oto Košta.

Okleštěk vystřídal v dozorčí radě náměstka hejtmana Michaela Fischera (ČSSD). Ten si nesl ze svého působení v dozorčí radě škraloup. Podle informací z webu Bezkorupce.cz totiž v roce 2010 neuvedl své angažmá v dozorčí radě v oznámení o střetu zájmů a dostal od Magistrátu města Olomouc pokutu 2 000 korun.

Kumulace funkcí?

Radní Okleštěk se v únoru 2017 stává po sesazení Oto Košty hejtmanem. Místo v dozorčí radě ve Středomoravské nemocniční si ponechal a stal se historicky prvním hejtmanem v dozorčí radě Středomoravské nemocniční.

Mimo tyto funkce je také stále poslancem za hnutí ANO a oprávněnou osobou nadačního fondu Prostějov venkov. Křeslo v dozorčí radě Středomoravské nemocniční je mimo jiné honorováno. Společnost ale nechce být konkrétní, co se týče výše této odměny.

„Členové dozorčích rad pobírají pouze symbolickou odměnu za toto působení v řádech jednotek tisíc ročně,“ uvedla mluvčí společnosti AGEL Radka Miloševská. Přesnou částku ovšem říci odmítla.

Okleštěk tak mimo poslaneckého platu pobírá i plat hejtmanský a nespecifikovanou částku z účasti v dozorčí radě. Patří zároveň ke štědrým sponzorům hnutí ANO, zatím věnoval hnutí 400 000 korun, přičemž celých 300 000 jednou platbou loni v červnu.

Syn jako správce vozů

Hanácký večerník před časem informoval, že syn Ladislava Oklešťka Martin, nastoupil do AGEL na pozici správce vozového parku. Tuto informaci potvrdila i mluvčí společnosti.

„Pan Martin Okleštěk je zaměstnán ve společnosti AGEL Servis, a to na pozici referenta správy majetku. Nejedná se tedy o žádnou manažerskou funkci. Pan Okleštěk má na starosti správu vozového parku a byl vybrán z několika uchazečů na základě své praxe a zkušeností v oboru,“ říká mluvčí AGEL Radka Miloševská.

Ladislav Okleštěk popírá jakoukoli protekci. „Hejtman Olomouckého kraje odmítá komentovat zneužívání svých rodinných příslušníků v politických a novinářských kauzách. Každý, kdo chce znát pravdu, si může ověřit, že jeho syn pracuje na řadové pozici, která ohodnocením rozhodně nemůže vyvolávat dojem protekce či klientelismu,“ vzkázal po své tiskové mluvčí hejtman.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)