Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.

Den, kdy skončila legrace, jak policie zametla průšvih v Lipníku a kdo zhasne ve sněmovně?

PSÍ UŠI. Je to přesně rok, co se Bohuslav Sobotka pustil na pole politického dirty-talku (pro mladší ročníky: Sobotka je pán, který je stále ještě předsedou vlády ČR). V jednom ze svých k uzoufání dlouhých postů tehdy na facebooku použil slovo „předposraný“, čímž si vytvořil malý osobní rekord. Stalo se toho za ten rok hodně, což Sobotku dokonce na jaře vedlo k použítí termínu „ojebat“. My se nyní s tímto pánem rozloučíme a popřejeme mu hodně šťastných chvil v brněnském kroužku sci-fi a fantasy, kam v roce 1989 nedošel, neboť cestou omylem vstoupil do ČSSD. A nyní už k podstatnějším událostem.

  • V Česku skončila legrace. A to doslova. Úřad, který jsme si zřídili, aby dohlížel nad financováním kampaní politických stran (ve kterých se na nějaké limity samozřejmě dál kašle), začal dohlížet nad tím, aby si lidi z politiků nedělali legraci. A začal rozdávat pokuty, nejnověji Oskaru Fuchsovi, který na internetu nabízel trika a hrníčky se slogany o Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO, máme rádi kuřecí pařátky.

„Úřad má za to, že obsah internetových stránek … jsou volební kampaní, tj. že vyobrazení nabízených předmětů představují sdělení v neprospěch jak kandidujícího politického hnutí ANO 2011, tak i ing. Andreje Babiše jakožto kandidáta kandidujícího politického hnutí. Úřad příkladmo uvádí, že jsou zde vyobrazeny a nabízeny např. plakáty a pohlednice s nápisem Serou vás vaše děti? Volte ANO a poserte jim celý život.
(ze zdůvodnění 25tisícové pokuty, kterou úřad Fuchsovi udělil)

Vůbec nejhorší na celé věci je fakt, že zmíněný Úřad pro demonstraci vlastní zbytečnosti vymýšlením hovadin postupuje přesně podle litery zákona. Jeho duch ovšem uniká otevřeným oknem. My se nedomníváme, že za tímto cenzorským postupem je skutečně snaha potlačit v česku humor, politickou satiru a svobodu slova vůbec. Vidíme jen, jak si úředníci ve své tuposti léčí mindráky na obyčejných lidech, když na velké stranické (a prezidentské) ulejvárny nedosáhnou. Bohužel cesta k nápravě existuje jediná: někdo z postižených musí blbý zákon dotáhnout k Ústavnímu soudu, aby ho buď zrušil, nebo aspoň tupým úředníkům nastavil mantinely.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Kauza Modlitby pro Martu v Lipníku nad Bečvou dospěla k očekávanému konci, před kterým jsme zde varovali. Policejní prezidium prošetřilo zprávu o postupu policajtů, kteří zcela nezákonně vnikli do obydlí, a zcela podle očekávání tento průšvih zametlo pod koberec.

„Policisté vstoupili do kanceláře dle ustanovení § 40 zákona o Policii ČR (vstup do obydlí, jiného prostoru nebo na pozemek), neboť věc nesnesla odkladu a vstup tam byl nezbytný pro odvrácení závažného porušení veřejného pořádku.“
(ze zdůvodnění o oprávněnosti policejní šikany, podepsaného mjr. Jozefem Bocánem z Policejního prezidia, 24. listopadu)

Problém se skrývá přímo v citované větě, a to hned na dvou místech. Předně věc snesla odkladu, neboť do konce z okna vyhrávané písně chybělo přibližně deset vteřin. Vstup do obydlí potom nebyl nezbytný pro odvrácení závažného porušení veřejného pořádku, neboť o závažné porušení veřejného pořádku nešlo. Pro představu, kdy smí policie porušit domovní svobodu, což je jedno z důležitých základních práv: měl by být ohrožen život, zdraví a podobně. Jinak u vás doma nemá bez pozvání co dělat. Pořád doufáme, že žijeme v právním státě, věci se chopí nějaký statečný orel práva a policejní inspekce a zametače z Policejního prezidia z jejich omylu vyvede.

  • Stalo se už tak trochu zvykem, že každý bohatý podnikatel, kterého hnutí ANO, jsme pro pozdvižení obyvatelstva konzumací mletého separátu do politiky přivede, obohatí na úvod veřejný prostor nějakým tím novátorským nápadem. Babiš se stal prvním ministrem, jehož lustrační osvědčení nikdo nikdy neviděl, protože ho nemá. Jiří Hlavatý zase proslul divadelním kouskem, v němž rafinovaně dělá ze svých voličů blbce rolí Buridanova oslíka rozhodujícího se mezi sněmovnou a senátem. Zahanbit se ovšem nechce nechat ani majitel společnosti Brano Pavel Juříček.

„Vezměte si, jaké obrovské peníze stojí provoz sněmovny, v rozpočtu je miliarda a 300 milionů, kde jsme? Všude je přetopeno, všude se svítí.“
(člen společnosti ANO, jsme pro zabránění trestního stíhání Andreje Babiše Pavel Juříček v rozhovoru pro Hospodářské noviny, 24. listopadu)

Ale to už tady všechno bylo. V roce 2006 tehdejší šéf Zelených Martin Bursík peskoval na Hradě Václava Klause, že mu tam lustry víc hřejí než svítí. Jinak je na rozhovoru s Juříčkem pozoruhodná jiná věc: Ani fakt, že člověk vede velkou továrnu, nezabrání mu být obyčejnou Babišovou ovcí. Stíhání za Čapí hnízdo je účelovka, věc je deset let stará, nechme Babiše pracovat, je nejschopnější ze schopných. ANO, to poslední skutečně zaznělo. Doslova.

  • Ministerstvo vnitra oznámilo devítku jmen kandidátů, kteří se budou moci ucházet o prezientský úřad. Není mezi nimi Josef Toman, který tvrdí, že nasbíral 75 000 podpisů, na vnitro jich ale dodal jen 11. Slovy jedenáct. Zbytek mu prý na ministerstvu někdo ukradl, aby tak zhatil kandidaturu nepohodlného favorita.

„Jedná se o skandální volební podvod, který je v dějinách ČR zcela mimořádný, jedná se o vážné ohrožení demokracie v České republice.”
(člen Výboru pro veřejné blaho Norbert Naxera v prohlášení pro média, 21. listopadu)

My jsme samozřejmě velmi pro jakoukoli legraci, tuto nevyjímaje. Přesto si myslíme, že by vůbec nebylo od věci pana kandidáta Tomana, který se ohání žalobou k Nejvyššímu správnímu soudu a trestními oznámeními, trochu proškolit ze slušného vychování. Pro začátek bychom jako vhodné viděli stíhání za křivé obvinění. Ono to plevelení veřejného prostoru má totiž taky svoje hranice a každá legrace něco stojí.

Tak pokud možno klidnou mysl.

Follow @malecak

 
 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

2 komentáře

  1. gabor napsal:

    babis neni nejschopnejsi ze schopnych, on je bohuzel pravdepodobne vseho schopny. :/

  2. jan rich napsal:

    Byl příliš slušný na politika,byly mu cizí nátlaky a neuměl bouchnout do stolu,ten Sobotka.Jsme srandistický národ,ale Úřad má pravdu.Kdyby karikaturista zpodobnil Vaši manželku jak souloží s přítelem,je to problém Váš +několika těch,kteří Vás znají.U Babiše jde o miliony voličů.U Vás přichází všanc manželství,u Babiše pak premiérské křeslo.Doufám,že Ústavní soud nebude tak přiblblý jako Vy.Policisté vstoupili do obydlí právem.Zvuky,byť to byla milovaná píseň Kubišové,narušovaly předem ohlášenou akci.Zvukař by měl upnout své úsilí proti opětovnému zvolení jinak.Třeba agitací halasnějším zvukem či konáním v předprezidentské volební kampani.Vrcholní politici obohatili veřejný prostor o kdeco.Havel svou bohorovností k odnárodnění státního majetku,demokracií v mezích kapitalizmu a „volností“ k privatizaci Klause a jeho smečky.Klaus pak tím,že chtěl pro Svět vydat příručku „Jak privatizovat“ a jak nakopal ekonomické oponenty.Zeman tím,jak dohodl opoziční smlouvu,jak shozuje českou zahraniční politiku a jak si vůbec mimo vládu vede své.Harašil jste v době,kdy jmenovaní dělali v Evropě ostudu?Pokud ne,držte dnes ústu.Případ Josefa Tomana trochu posouvá státem garantovaný výběr prezidentských kandidátů do operetního prostředí.Stát by se měl polepšit.

Přidávání komentářů není povoleno