Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
HlídacíPes.org,

Další komplikace v kauze Hard. Moravia Industry se zatím z areálu v Jeseníku nestěhuje a zažalovala výpovědi z nájmu

Ve čtvrtek 1. března měla firma Moravia Industry opustit haly v areálu jesenického závodu Hard, které měla pronajaté od vítkovického holdingu. Když však na místo dorazili právní zástupci Vítkovic, narazili na odpor. Moravia haly opustit odmítá a výpovědi zažalovala. Zároveň však již teď dluží vítkovickému holdingu zhruba 3 miliony za nájem a služby.

Když Moravia Industry (MI) koupila loni v insolvenci za 1,5 milionu výrobu v Hardu, získala stroje, zaměstnance a několik budov. Výrobní haly však zůstaly vítkovickému holdingu Jana Světlíka a MI měla platit za nájem a služby. To se nedělo a dluh se vyšplhal na zhruba 3 miliony korun.

„Vítkovice daly nájemci areálu podle smlouvy výpověď s výpovědní lhůtou, která končí k 1. 3. 2018. Čekáme tedy na uplynutí této lhůty a věříme, že společnost Moravia Industry bude respektovat naše právo vlastníka,“ uvedla začátkem letošního roku pro HlídacíPes.org mluvčí vítkovického holdingu Eva Kijonková.

Když ale zástupci vítkovického holdingu dorazili ve čtvrtek do Jeseníku, do areálu Hardu se nedostali.

„Právní zástupci MI nevpustili naše zástupce do vítkovických hal s odůvodněním, že je nepředají, protože MI zažalovala neplatnost výpovědi z nájmu, kterou jí daly Vítkovice, a.s.,“ uvedla pro HlídacíPes.org Kijonková.

Majiteli vstup zakázán

„Moravia Industry i nadále trvá na svých předchozích stanoviscích. Výpověď z nájmu výrobních hal je neplatná, společnost v tomto smyslu podala žalobu a bude činit další právní kroky,“ uvedl pro HlídacíPes.org mluvčí Moravia Industry Pavel Kočiš.

„Nevpustili nás ani na kontrolu hal s tím, že majetek Vítkovic je ve stejném stavu, jaký si Vítkovice zkontrolovaly minulý pátek,“ popsala situaci Kijonková.

Právní zástupci MI současně Vítkovicím sdělili, že údajně požádali soud o předběžné opatření, aby mohla MI vítkovické haly i dále užívat, dokud soud nerozhodne o platnosti nebo neplatnosti výpovědi z nájmu.

„Vítkovice, a.s., s chováním MI pochopitelně zásadně nesouhlasí. Vítkovice jsou jednoznačným vlastníkem předmětné části areálu v Jeseníku a hájí tedy svá práva. Tento postup MI vnímáme jako hrubý zásah do vlastnických práv společnosti Vítkovice, a.s.,“ kritizuje chování Moravie Kijonková.

E-mail o rabování areálu

Vítkovice chtěly ve čtvrtek zkontrolovat haly mimo jiné i proto, že mezi bývalými zaměstnanci Hardu koluje e-mail, který popisuje údajné nešetrné zacházení Moravie s halami v areálu. Najatí dělníci údajně z Ukrajiny mají podle e-mailu rozebírat a odvážet šrot a vše, co se dá. Hovoří se v něm přímo o „rabování“. E-mail obdržela i redakce HlídacíPes.org.

Při poslední kontrole minulý pátek však zástupci Vítkovic podle mluvčí Kijonkové na žádné důkazy o podobných aktivitách údajně nenarazili.

„Jsme soukromou společností, která zásadně nekomentuje spekulace třetích stran o jejích aktivitách, cílech a úmyslech. Vzhledem k situaci okolo insolvence Vítkovic a dalším krokům, které připravujeme, se nechceme k naší činnosti související se závodem HARD Jeseník blíže veřejně vyjadřovat,“ uvedl za Moravii mluvčí Kočiš.

Situace okolo závodu Hard je tak čím dál komplikovanější. Momentálně se zdá, že většina sporů nakonec skončí u soudu.

Zatímco Moravia Industry zažalovala vítkovický holding kvůli jedné aukci majetku a nově i kvůli výpovědím z nájmu, sama čelí řadě žalob od svých bývalých zaměstnanců kvůli drsné podobě výpovědí, které brzy po koupi areálu rozdala.
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

10 komentářů

 1. Déčko napsal:

  Je až zarážející, s jakým křížkem po funuse přicházejí Vítkovice a.s.. Kdybych byl majitelem takového majetku a dostala se mi pod ruce firma typu Moravia Industry, první co bych udělal by bylo to, že bych si posadil na vrátnici svou ostrahu a kontroloval každý kamion, opouštějící brány závodu, zda obsahuje skutečně jen majetek který MI zakoupila… Místo toho dostane MI tři měsíce volnou ruku, ať si v podstatě dělá co chce… Nepochopitelné.
  Nynější napadení výpovědi z nájmu a s tím související prodlení již bude bohatě MI stačit k tomu, aby dokonala své dílo zkázy a nechala za sebou jen prázdné haly.
  Když si vzpomenu, že po poslední inventuře byla hodnota výdejny (nástroje, nářadí, pracovní a ochranné pomůcky atd.) blížící se ke čtyřem milionům a srovnám to s cenou, za kterou MI koupila vše, stoupá mi krevní tlak nebývalou rychlostí… A to je jen špička ledovce.
  Moravia Industry nepřišla do Hardu náhodou! A přestože se do firmy dostavili zástupci MI až po samotné koupi, moc dobře museli vědět, co vše se v útrobách Hardu skrývá a jakou hodnotu má majetek, pořízený za pouhý milion a půl. Kam nyní směřují všechny kamiony z Hardu? Opravdu jde o rozjezd firmy a ne její dojezd? Nedalo se v případě MI zasáhnout jinak? Dřív? Opravdu to vypadá, že se věci dají do pohybu až ve chvíli, kdy bude MI dána k ledu a nebude možné dohnat někoho k odpovědnosti…
  Jestliže se uspokojení pohledávek věřitelů smrskne jen do prodeje za „pár šlupek“ a zbytek jde do kapsy podnikavcům (podvodníkům, zlodějům – ať si každý doplní sám), bude nejspíš něco velmi špatně… A nepovolení vstupu Vítkovice a.s. na vlastní pozemky je v tomto případě ten menší průšvih.
  Tady nejde jen o samotný HARD. Jde o to, že z insolvenčních řízení si někdo udělal velmi výnosný kšeft, v podstatě podnikání. A že tento systém již 25 let funguje a prochází….
  Samotné zakoupené budovy nikdy nebudou přepsány na katastru na MI, protože by to byla jen zátěž pro firmu, která zanedlouho zanikne. Tahle akce je těsně před svým koncem. Soudím nejen z toho, že zbývající tři zaměstnanci dostali výpovědi, ale proto že už nebude na Hardu co brát. Jsem pak velmi zvědav, co bude pan Kočiš troubit do světa!
  (Můj odhad je, že to bude něco ve smyslu: My jsme chtěli podnikat, ale všichni nám házeli klacky pod nohy, Vítkovice, odbory a bývalí zaměstnanci také. Takže jsme museli firmu vystěhovat a výrobu začneme někde jinde…)

  • Antibakala napsal:

   Pokud notorický lhář a Bakalův mluvčí Kočiš bude zase prášit něco, že firma se přestěhovala, pak musí uvést kam… Jinak by ta lež neměla smysl.
   Co vypustí Pavel Kočiš, to je lež nad lež. V mlžení a lhaní je to přeborník.
   Není to z mé hlavy, vycházím z faktů a jiných zdrojů, viz například zde:
   https://www.borovan.cz/hraci_dne/pr-agentura-emc

   • Déčko napsal:

    Pan Kočiš si jistě něco vymyslí, nebo mu někdo napíše, co říkat. Vtip je v tom, že v tu dobu už nebude MI existovat, takže bude v podstatě jedno, co řekne. Naopak ještě může MI zažalovat, že ho podvedli – aby vypadal jako jedna z obětí a měl klid.

  • Yarda napsal:

   Je to jako přes kopírák, děje se to v celé republice

 2. Cecko napsal:

  Pani Kijonkova pekne lze. V arealu HARDu uz neni vubec nic z majetku Vitkovic, jelikoz vse je odvezeno. V HARDu pracuje 20 ukrajinskych delniku a vse demontuji, odvazeji, vytrhavaji atd. Uz tam nejsou zadne stroje, zadne zelezo, zadne pocitace, proste nic. Vitkovice jen mlzi a mlzi. Pani Kijonkova ani nevi, kde HARD lezi a kudy se tam jede. Jeden velky podvod pana Vandrovce, Lepky a Kocise. Rozkradani majetku a rozdeleni se. Neni to prvni pripad techto tri panu. Ale dukazy se shromazduji, i pres vyhruzky mame fota prazdnych hal a nalozenych kamionu…bozi mlyny melou…

  • Déčko napsal:

   Vítkovice přece vlastní haly a infrastrukturu. Pokud tam MI opravddu vykopávala dveře a odvrtávala zámky, je to přece poškozování cizí věci, ne? Pokud by MI nešetrnou manipulací poškodila např. plynové potrubí, rozvod elektřiny atd., je to taky průšvih. Počítače mohly být například Vítkovice IT Solutions, která je měla na starosti. Zkontrolovat si stav svého majetku, na to má myslím majitel právo. Jen nechápu, proč tak pozdě. Informace o tom, jak se MI chová přece prosakovaly dávno.

 3. pepa napsal:

  A co p. Vandrovec musel vědět komu to prodáva

  • Déčko napsal:

   Řekl bych, tedy jen dle mého názoru, že vznik MI inicioval samotný p. Vandrovec. Nokdo jiný nemohl Lepkovi dát informace o tom, co vše je na Hardu k mání…

 4. Pavel napsal:

  Z 90% za to může náš právní systém !!!!!! Česká republika není stát !! Je to bezprávní kus pozemku, kde si může každý dělat co chce a nejvíce spekulanti. Nejhorší je ,že stát zaplatil odstupné za M.I a nějak moc mu to nevadí, ale jak má přidat na sociálním příspěvku např. invalidům tak se tak cuká !!!!!!!! Nemám rád tuto bezprávní zem jenom hodné, poctivé a pracovité lidi. Bohužel ti mají většinou smůlu co se týká jejich práva.

 5. Vít Filipenský napsal:

  Konkurzní mafie v holportu s bankovním sektorem. Taky už jsem si myslel, že to u nás možné není. Ale místo toho se k tomu přidaly zajišťovací příkazy. Tak radostně podnikejte a budujte… Komančové Vám to zase Vezmnou. Už teď máte hlavního STBáka u vesla a komanče zase u koryt. Komunističtí soudci z těch židlí ani neslezli, takže budou zase dobře sloužit, až Vás budou znovu okrádat a vraždit.

Přidávání komentářů není povoleno