Cyklostezka místo dálnice, kdo rozkradl evropské dotace a co vymyslel Babiš na Čapím hnízdě

Napsal/a Robert Malecký 18. prosince 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Věci kolem dálnice D8 se konečně daly do pohybu. Přesně po 523 letech od vybudování prvního úseku dálnice do Saska (tehdy obchodní stezka vedla přes loupežnický hrad Šaunštejn kousek od Jetřichovic, ale na změny trasy jsme na severu Čech zvyklí) byl v sobotu slavnostně otevřen i úsek přes České středohoří. Do pohybu se dal i svah pod dálnicí, nepřivyklý stavebnímu ruchu (čtyři Tatry a bagr), pročež byla dálnice dočasně otevřena s omezením. Tato dočasnost prý potrvá pár týdnů, rozuměj do doby, než bude uzavřena úplně.

  • Otevření nejdražší cyklostezky na světě, kterou jsme si nákladem 12 miliard a péčí Ředitelství silnic a dálnic vybudovali v Českém středohoří, vyvolalo řadu reakcí. I škarohlídi, co jim není nic svaté a furt by jen remcali, měli potřebu připojit svůj zbytečný komentář. Mezi nimi známý cyklista a propagátor zdravého životního stylu, pan Miloš Zeman z Nového Veselí.

„Před zhruba patnácti lety jsem jako předseda vlády otevíral šestnáctikilometrový úsek z Roudnice nad Labem do Lovosic, a říkal jsem si, fajn, na německé hranice je už to jen kousek a za pár let už to bude hotovo. Uplynulo patnáct let, a teď otevíráme spolu další úsek, a já se ptám, proč to trvalo těch patnáct let? A odpověď je velice prostá. Ve vašem kraji řádili a dosud řádí tak zvaní zelení aktivisté, to jsou lidé, kteří podávali jednu žalobu za druhou, když to prohráli, tak se odvolávali, a díky těmto soudním komplikacím tito bojovníci za čistotu ovzduší strpěli, že kamiony na serpentinách přes středohoří čoudí desetkrát víc, než by čoudily na dálnici. Takže, já bych vám všem chtěl popřát například, jak říkal Olda Bubeníček, až se bude stavět dálniční spojení mezi Chomutovem a Prahou, zbavte se zelených aktivistů a přestaňte jim věřit.“
(Prezident ČR Miloš Zeman v projevu při otevření dálničního úseku Bílinka – Řehlovice, 17. prosince 2016)

Omlouváme se za delší flák textu, citaci jsme sem dali celou, obsahuje totiž určité nepřesnosti. Ta první se týká roku 2001, kdy Zeman coby předseda vlády skutečně otevíral šestnáctikilometrový úsek D8, ale nikoli z Roudnice do Lovosic, ale z Nové Vsi do Doksan. V tomto punktu Miloše Zemana trochu zklamala paměť, což chápeme, je to přece jen už nějaká doba. A co jsou viděno z Prahy nějaké Nové Vsi, Roudnice nebo Doksany. I když Lovosice, ty by si Zeman pamatovat mohl, sídlí tam Lovochemie, kdyby nevěděl, třeba mu poradí kamarád Grégr. Druhá věc se týká řádění ekoteroristů. V tom má Zeman pravdu, skutečně na severu Čech už delší dobu taková skupina operuje, jen neběhají s transparenty po kopcích, ale sedí v teple stavebních úřadů v Lovosicích nebo na kraji v Ústí. Jsou to zjednodušeně řečeno úředníci, kteří sveřepým vydáváním nezákonných rozhodnutí aktivistům umožnili, aby byli u soudů úspěšní. Apel zbavit se zelených aktivistů by tak mohl padnout na úrodnou půdu u zmíněného Zemanova kamaráda, hejtmana Oldy Bubeníčka, který drží jistou moc nad možností neschopné ouřady vyházet.


Politici a další veřejně činné osoby se den co den „dopouštějí“ zaznamenáníhodných slov, jež je dobré uvést do patřičného kontextu.


  • K situaci okolo pohyblivého svahu se vyjádřil i předseda vlády Bohuslav Sobotka. Ne že by o stavebnictví nebo geologii něco věděl, ale má teď období, kdy se snaží předstírat, že řídí kabinet.

„Klíčové je, aby ministerstvo dopravy a ŘSD monitorovaly situaci v tom problematickém úseku. A pokud by se něco dělo, cokoli, co by mělo ohrožovat stabilitu té dálnice, tak je potřeba přijmout příslušná opatření, včetně uzavření dálnice v budoucnosti. Ani to se nedá vyloučit, protože ten terén je opravdu geologicky velmi složitý,“
(Premiér Bohuslav Sobotka v Teplicích na krajské konferenci ČSSD, 17. prosince 2016)

Je to samozřejmě přesně obráceně, ten terén je z geologického hlediska naopak úplně jednoduchý a čitelný, což vědí všichni experti, kteří se k tomu za posledních třicet let vyjádřili. Ten terén prostě jede a pojede, což se tak zcela nedá tvrdit o dálnici. Nicméně zajímavý je ten pojem uzavření, o tom by se skutečně mělo uvažovat, především ve vztahu k osobám, které tohle všechno věděly, a přesto nechaly vylít 12 miliard v betonu do lesa pod Kletečnou.

  • Teď se dopustíme tzv. oslího můstku, hlavně proto, abychom ukázali, že tento opovrhovaný žurnalistický kousek ani nám není cizí a ovládáme ho levou zadní. Dálnice D8, v Praze známá jako teplická dálnice, do Teplic nikdy nevedla, nevede a nepovede. Zato vede do Ústí nad Labem, kde se v týdnu zatýkalo. (Ten byl, co?)

„Je třeba, aby bylo úplně zřejmé, co se koho týká, kdo má jaký problém z pohledu policie. Z hlediska věcného to jsou věci, které se odehrávaly před osmi lety, bylo to v jiné době.“
(Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ke kauze ROP Severozápad, v níž bylo v úterý obviněno 24 lidí, mezi nimi i význační sociální demokraté)

My si samozřejmě můžeme ťukat na čelo, protože je zřejmé, že nejde ani tak o to, kdo má jaký problém z hlediska policie, ale kdo má jaký problém z hlediska voliče. A tím je samozřejmě ČSSD, která se teď ocitá v nástupní stanici lanovky směrem dolů, v ODS před třemi lety by mohli vyprávět. Ale neuděláme to, nebudeme si ťukat, necháme za sebe promluvit člověka k dotační problematice nejpovolanějšího.

„To si určitě nemyslím, že je v pořádku, co říká pan Sobotka. Byl u toho, když se na ROP tohle korupční chování dělo, protože v té době byl prvním místopředsedou ČSSD. Takže za chování svých spolustraníků nese odpovědnost.“
(Vicepremiér a majitel menší stodoly u Olbramovic Andrej Babiš v reakci na Sobotkova slova)

Boží. Babiš si zajel pro inspiraci na Čapí hnízdo, věc promyslel a ráno vypálil, že Sobotka v podstatě rozkradl ROPy. To je fair enough, za nás palec nahoru.

2016-12-18-1

  • Neděláme to často, ale na závěr se připojíme k žádosti o pátrání. Orgány hledají člověka, který se dopustil závažného zločinu krádeže peněz z bankomatu. Nám je povědomý, ale ne a ne si vzpomenout. Tak kdybyste ho náhodou poznali…

Příště se zde sejdeme už po svátcích, tak klidnou mysl a neberte je tak vážně. Politiky, ne ty svátky.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)