ctk.cz,

ČTK se stala terčem útoku hackerů. Ti tvrdí, že ukradli hesla

Napsal/a Robert Malecký 27. dubna 2016

Veřejnoprávní tisková agentura se v minulých dnech stala terčem útoku hackerů. Ten poslední z noci na středu byl nejvážnější, omezil dostupnost webových stránek. Agentura v tuto chvíli neumí vyvrátit tvrzení útočníků, že ze serverů společnosti stáhli data a přístupová hesla.

Podle interního mailu, který má redakce HlíádacíPes.org k dispozici, bylo útoků víc a odehrály se v několika posledních dnech. Zpravodajský servis a jeho dodávka klientům ohroženy nebyly, cílený útok však v noci na z úterý středu chvílemi omezil dostupnost některých webových stránek agentury.

„Bohužel také zatím nemůžeme vyvrátit tvrzení hackerů, že stáhli z našich serverů data a hesla. Pokud k tomu došlo, jedná se pravděpodobně o hesla části registrovaných uživatelů Fotobanky,“ píše se v mailu. Administrátoři ujišťují, že hesla jsou uložena v šifrované podobě a pravděpodobnost přímého ohrožení vnitřní sítě je nízká. „Nelze ale vyloučit, že stažená hesla lze prolomit cíleným útokem,“ varuje administrátor.

ctk

©©

ČTK zároveň ujišťuje odběratele, že na webových serverech neukládá žádné citlivé údaje zaměstnanců ani smluvních partnerů, taková data tedy zcizena být nemohla.

Situaci agentura řeší ve spolupráci s externím partnerem. „Zablokovali jsme adresy, ze kterých byly útoky dosud vedeny, analyzujeme uložené záznamy a v nejbližší době zavedeme některá opatření, která by měla riziko dále snížit,“ uvádí interní materiál. Klienty Fotobanky, které útok mohl zasáhnout, bude prý agentura vhodným způsobem informovat.

Čtěte též

2 komentáře

 1. Karel Novotný napsal:

  V této souvislosti je samozřejmě dobré se dívat, kdo činnosti hackerů proti zlému establishmentu tleská … Myslím, že nemusím jmenovat.

 2. český maloměšťák napsal:

  Stejně jako je velký rozdíl mezi např. dnešními whistleblowery a udavači mapř. na gestapo….je také velký rozdíl mezi zcela programovým a záměrným poškozováním nějaké hodnotné věci, někoho zasloužené dobré pověsti, nějakého užitečného procesu apod. a mezi odhalováním pravdy – např. pravdy o tom, že daná věc není až tak hodnotná, ba naopak…že daný zdánlivý dobrák je pěkná svině….že tolik propagovaný proces není vůbec užitečný – ale naopak je nebezpečně škodlivý etc etc…

  V zemi přiliš zasažené nešťastným mixem lhostejnosti (až úrovně letargie, odevzdanosti…) a angažovaného – avšak sprostého udavačství, v takové zemi je samozřejmě každý druhý oznamovatel špatného zlého brán za denuncianta, málem že ne za zvráceného bídáka.
  Lhostejný pravdě to tichý komplic zločinu je adorován a jeho postoj celebrován.

  V společnosti rostoucích nerovností je rovnost osob před zákonem čím dátí více jen blábolem a čím dál tím méně eticko-logickým východiskem náhledu na skutečnost a jejího hodnocení.
  Zákon tak přestává být někdy zákonem, mnohdy je jeho porušování naopak zákonem – respektive přirozeným právem, logicko-etickým nárokem tvora s názvem Homo sapiens sapiens. Heroové jsou pak ti, kteří tento nárok – i přes hrozbu sankcí ze strany domnělého “ zákona“ uplatní.Byť by je lhostejní, prodejní a grázlovití chtěli naopak soudit a odsoudit.

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies