Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook: PENAM, zdroj

Co peče Agrofert. Na Slovensku mu za porušování pravidel soutěže hrozí pokuta až 16 miliard

Skupina Agrofert, v níž je konečným uživatelem výhod český premiér Andrej Babiš, se znovu pokouší navýšit svůj podíl na českém pekárenském trhu. Po dřívějších neúspěšných pokusech se opět chystá převzít rivala United Bakeries. Proto je na místě připomenout případ, který už několik let v souvislosti s Agrofertem a kdysi konkurenčními pekárnami řeší slovenský antimonopolní úřad.

Slovenský regulátor na základě podezření, že Agrofert zatajuje skutečný tržní podíl a že neohlásil svůj záměr koupit dvě slovenské pekárny, provedl v roce 2017 neohlášené inspekce v pekárnách holdingu. Kontroly měly zajistit dokumenty, které by doložily skutečný podíl Agrofertu na výrobě čerstvého pečiva na Slovensku.

Pokud by se údajně utajené ovládnutí pekáren dvou pekáren pod Tatrami prokázalo, hrozí firmě pokuta až do výše 641 milionů eur, což je přes 16 miliard korun, ale i další sankce, které mohou významně ovlivnit chod firmy.

„V oblasti výroby a prodeje pekárenských výrobků Antimonopolní úřad SR uskutečňuje šetření. Vzhledem k tomu, že případ je ve stádiu šetření, nezveřejňujeme další podrobnosti,“ uvádí pro HlídacíPes.org mluvčí úřadu Adriana Oľšavská.

Nakupoval Agrofert oklikou?

Podnět, který Slováci musí prošetřit, přišel podle nepotvrzených informací ze strany evropského regulátora. Slovenský úřad však tuto zprávu nepotvrdil a ani evropský antimonopolní úřad nemůže kvůli pravidlům anonymity věc komentovat.

Podle dostupných informací pokračující slovenské šetření souvisí právě s pokusem Agrofertu o nabytí podílů v pekárnách ze skupiny United Bakeries již z roku 2011.


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


Zatímco český regulátor tehdy neměl s transakcí problémy, u slovenského antimonopolního úřadu Agrofert narazil; v roce 2012 byl obchod zamítnut. Andrej Babiš v té době tvrdil, že slovenský antimonopolní úřad použil při posuzování nesprávnou metodiku. Na trhu prý nezapočítal všechny hráče, Agrofertu proto podle Babiše úřad přisoudil příliš velký podíl.

Agrofert přesto na Slovensku v oboru expandoval. O dva roky později holding získal pekárny v Bratislavě a v Žilině. Ovšem jak se zdá, poněkud oklikou. Žilinskou pekárnu Peza ovládla společnost Arfos, ve které byl předsedou představenstva advokát Tomáš Šimonovič. Ten byl několik let pracovníkem právní kanceláře Vojtěcha Agnera, člena vedení Agrofertu a Babišova dvorního advokáta.

Firmu Prvá Bratislavská Pekárenská, která provozovala největší bratislavské pekárny, zase odkoupila malá zemědělská společnost Majetky. Už od prosince 2013 byl jejím vlastníkem český Penam z holdingu Agrofert.

Babišova firma si tedy na trhu s pečivem připsala významné zisky a přesto podle všeho nemusela plán nahlašovat regulátorovi. Pokud se  podezření, že šlo o záměrný nákup přes nastrčené firmy, potvrdí, půjde o porušení pravidel hospodářské soutěže. Dosud v této věci však není rozhodnuto.

Třetina trhu – od chleba po koblihy

Délka šetření se v jednotlivých případech může lišit vlivem několika faktorů, náročnosti problematiky, charakteru případů,“ konstatuje mluvčí Oľšavská.

Slovenské pekárny ze sítě Agrofert pečou chléb, rohlíky či sladké pečivo a dodávají je velkým řetězcům jako Tesco, Kaufland či Billa. Skupině patří zhruba třetina celého slovenského trhu.

Nyní chce holding posílit i v Česku. V tuzemsku chce koupit třináct pekáren United Bakeries se zhruba tisícovkou zaměstnanců. Firmy se dlouho soudily o vrácení zálohy, kterou v roce 2011 před plánovanou akvizicí vyplatil Agrofert United Bakeries. Druhá jmenovaná firma v srpnu 2018 souhlasila s vrácením stomilionové zálohy za nerealizovaný obchod.

Agrofert po dalších dvou měsících oznámil záměr koupit prostřednictvím společnosti Penam jediného akcionáře United Bakeries – lucemburský UB Holding. Věc nyní posuzuje český regulátor.

Ten nechce komentovat, zda na posuzování bude mít vliv případ, který nyní vyšetřují slovenští a unijní kolegové.

„Úřad řeší jiný případ, než řešila Evropská komise, tudíž vliv to na naše správní řízení skutečně mít nemůže, respektive dokonce mít nesmí. Posuzujeme dopady na český trh za současné situace,“ uvádí mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Švanda. Ani případná sankce z EU či Bratislavy tak zřejmě českou akvizici neovlivní.  

„Nezlobte se, ale běžící řízení se státními orgány v současnosti nebudeme nijak komentovat,“ vzkazuje  mluvčí Agrofertu Jan Pavlů.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

5 komentářů

 1. Jiří Šantavý napsal:

  Až se tak stane, budu muset přejít na suchary, tady na Brněnsku už Babišovi patří právě kromě United Bakeries všechny větší pekárny…

 2. Dušan napsal:

  Sorry jako! ANO, Bude líp! A všici kradnů! To je kampaň! Ja né! Kalousek za to může! Na co chleba? Je třeba více koblihu! Kleknem na ně! A stadion pro Sáblíkovou taky bude! To si zapamatujte!!! Nikdy neodstoupim!!! Nikdy! Čau lidí!

  • Tondach napsal:

   Nejhorší na tom, že mu to lidi furt bezhlavě žerou…

 3. Roman Sukop napsal:

  Bylo by žádoucí, aby šetření ať už na Slovensku či u nás, bylo ukončeno v krátké době. Ovládat monopoly, být trestně stíhán a lidem říkat, že bojují od začátku proti korupci, je vskutku mafiánský počin, tedy pokud všechny „ty věci“ okolo Agrofertu a samotného Babiše, už konečně doběhnou do rozuzlení…

 4. Jan Víšek napsal:

  Staré rčení že : RYBA SMRDÍ OD HLAVY se znovu potvrzuje , poukazuje se na všelijaké lumpárny jinde ale na Babiše a Agrofert asi u nás nikdo nemá , ať už ve velikosti jeho lumpáren tak v jeho konečném odsouzení . Bohužel . Pro tohle jsme ale
  v 89 roce určitě nezvonily klíči. Jeden známý mi tehdy řekl že to nestačí a že příjde doba kdy bude nutno opět vyjít masově do ulic ale nezvonit klíči ale pořádnými řetězy. Honza.

Přidávání komentářů není povoleno