Ilustrační foto: Petr Topič/ MAFRA / Profimedia

Co je ekonomika života a smrti a proč na mrtvé planetě není vítězů

Napsal/a Jan Žabka 28. července 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Lidstvo se při honu za krátkodobými zisky a konzumem žene do propasti, je přesvědčen americký autor literatury faktu, „lovec ekonomik“ a aktivista John Perkinsn. Zvrátit to podle něj může obrat k takzvané ekonomice života. Ta se vyznačuje důrazem na udržitelnost, spolupráci a dlouhodobý profit. „Jsme součástí přírody, nejsme od ní oddělení. To si musíme uvědomit,“ říká.

„Když jsem se tady procházel a viděl jsem poprvé toto magické místo plné železa, říkal jsem si, že to je přesně ten příklad transformace sebedestruktivní ekonomiky smrti,“ říká na adresu vítkovických železáren v Ostravě muž, který se proslavil kontroverzní knihou Zpověď lovce ekonomik

Už roky zde probíhá festival Colours of Ostrava, jehož součástí je i diskuzní fórum Meltingpot, jehož hostem Perkins byl.

„Jsme v srdci sovětské oceli a uhlí. Když v devadesátých letech těžba uhlí skončila, zhroutilo se to tady. Systém vytěžil sám sebe. Naštěstí se někteří lidé rozhodli nepodlehnout zoufalství a proměnili to tu v prostor, který ctí umění, hudbu a výměny vizí. Udělali krok k ekonomice života,“ popisuje.

Vy i já jsme mimozemšťané. Nevnímáme se za součást přírody. Cítíme se od ní být oddělení nebo dokonce nad ní, a to je nutné změnit. Ať už jsme Amerika, Čína nebo nějaká korporace.

Ekonomikou smrti má na mysli přístup státu a společností, který „na základě maximalizace krátkodobého zisku vede ke změnám klimatu, příjmové nerovnosti či vymírání živočišných druhů“. Ekonomikou života naopak aktivitu firem a státu s důrazem na péči o životní prostředí, zaměstnance a místní komunity.

Nutnost spolupráce s Čínou?

„Společenská odpovědnost podniků je jen jedna – využívat své zdroje a vykonávat činnosti, které mají zvýšit zisky,“ řekl v sedmdesátých letech minulého století americký ekonom a držitel Nobelovy ceny Milton Friedman. Jeho myšlenky a teorie výrazně ovlivnily ekonomické myšlení managementu, řízení podniků a jejich strategie.

Právě to podle Perkinse dalo šéfům firem a nadnárodních korporací mandát, „aby maximalizovali zisky, nehledě na ničení životního prostředí a okamžité spotřebě omezených zdrojů, které společnost bude potřebovat v dlouhodobém horizontu“. „Vznikl z toho systém, který devastuje naši planetu,“ dodává.

V čele tohoto procesu podle něj dlouho stály Spojené státy jakožto impérium „ekonomiky smrti“, které drancovalo i jiné země za účelem vlastního profitu a upevnění moci. Teď se prý situace částečně mění s tím, jak Západ klade vyšší důraz na společensky uvědomělejší a udržitelnější produkci.

Vedle toho ale podle Perkinse začíná dominovat Čína, která dosavadní přístup svých západních konkurentů posunula na novou úroveň:

„Poučila se z chyb i úspěchů Spojených států a odvádí mnohem efektivnější práci. Je obchodním partnerem a investorem v zemích po celém světě, v Africe, Asii, Latinské Americe, na Blízkém východě, ale také v Evropě a Spojených státech,“ vysvětluje s tím, že by svět měl přestat závodit v „cestě do záhuby“.

Označuje to za nejdůležitější věc, na které by se měly světové mocnosti shodnout. Jde o výzvu, která – jak tvrdí – stojí nad ostatními geopolitickými problémy, dokonce včetně těch lidskoprávních, jako je perzekuce ujgurské menšiny v Číně či agresivního přístupu Číny k Tchaj-wanu a Hongkongu.

„Je jedno, kdo strategii ekonomického zabijáka používá, jestli to jsou Spojené státy nebo Čína. Jde o systém, který požírá sám sebe. I když se na ničem jiném neshodneme, v tomto bychom měli táhnout za jeden provaz,“ myslí si.

Kdyby zaútočilo UFO

Takzvaná ekonomika života v podání Perkinsna je založena na mezinárodní spolupráci a uvědomělém přístupu firem. Podle něj toho lze dosáhnout důrazem na sebeuvědomění a naplnění potenciálu jednotlivců, kteří „budou vyvíjet tlak na společnosti, aby přijaly udržitelné postupy“.

„Většina vrcholových manažerů, které znám osobně, chce lepší svět, jenže se musí zodpovídat Wall Streetu a investorům. Často chtějí dělat správné věci, ale bojí se, že kvůli tomu ztratí podíl na trhu, klesne cena akcií jejich firmy a oni přijdou o práci, když doma mají děti,“ říká Perkins.

A dodává: „Chtějí a potřebují, aby na ně klienti zatlačili a dali jasný signál, že očekávají od společnosti změnu v přístupu. Spotřebitelům se musí naslouchat. Samozřejmě existují i sociopaté a narcisté, kterým je udržitelnost jedno. Ti se však neřídí ani ziskem, chtějí úspěch a pokud to znamená, že jejich společnost má sloužit udržitelnosti a dlouhodobým cílům, budou první, kdo po tom skočí.“

Podle Perkinse je ekonomika života zároveň systém, který „platí lidem za odstraňování znečištění, úklid plastů z oceánů, obnovu zničeného životního prostředí, znovuosazování zničených lesů nebo péči o korálové útesy, ale také za recyklaci a vývoj nových technologií, které nepustoší Zemi, ale naopak zlepšují život.“

Aktuální stav přirovnává k invazi mimozemšťanů: „Kdyby se nad námi najednou vznášeli zelení mužíčci, co by dělalo Rusko, Čína a Spojené státy? Myslím, že by udělali to stejné, jako Západ, který se teď ve válce sjednotil proti ruské invazi na Ukrajinu. Spojili by se proti společnému nepříteli.“

„Popravdě: vy i já jsme mimozemšťané. Nevnímáme se za součást přírody. Cítíme se od ní být oddělení nebo dokonce nad ní, a to je nutné změnit. Ať už jsme Amerika, Čína nebo nějaká korporace,“ dodává s tím, že „na mrtvé planetě není vítězů“.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)