Čínská CEFC podala u České národní banky novou žádost o navýšení podílu v J&T

Napsal/a Robert Břešťan 2. února 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Česká národní banka vloni v listopadu zamítla navýšení podílu čínské CEFC v česko-slovenské investiční skupině J&T Finance Group. CEFC poté vydala prohlášení, že k 31. 12. 2017 „doložila všechny relevantní skutečnosti nutné pro získání souhlasu ČNB“. Místo rozkladu a odvolání však nakonec podala novou žádost. 

To, že CEFC svůj rozklad k zamítavému stanovisku stáhla a podala zcela novou žádost, redakci pod podmínkou anonymity potvrdily důvěryhodné zdroje z ČNB. I když se může zdát, že jde jen o technický detail, není tomu tak.

Souhlasil i Barbados

Nově podaná žádost o souhlas dává smysl v případě, že CEFC dokládá jiný původ peněz určených na navýšení podílu J&T Finance Group. Právě nejasný původ finančních zdrojů byl důvodem, proč ČNB vloni v listopadu původní žádost CEFC zamítla.

Podle textu rozhodnutí ČNB citovaného serverem Echo24 bylo důvodem původního nesouhlasného stanoviska „nedostatečné prokázání původu a nezávadnosti podstatné části finanční zdrojů žadatelů (cca 728 milionů EUR, když celková hodnota investice do J&T Finance Group činí 980,6 mil. EUR) a s tím souvisejících důvodných obav.“

Česká národní banka aktuální stav žádosti CEFC o souhlas s navýšením podílu v J&T až na 50 % oficiálně komentovat nechce. „Takové informace nezveřejňujeme,“ konstatuje mluvčí ČNB Marek Zeman.

Sama CEFC na dotaz HlídacíPes.org nový vývoj nepotvrdila ani nevyvrátila. Tuzemské zastoupení CEFC s redakcí dlouhodobě odmítá komunikovat poté, co HlídacíPes.org upozornil na nesrovnalosti v životopise spolumajitele CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga.

ČRo Radiožurnál, který informaci o aktuálním vývoj zveřejnil jako první, však citoval SMS šéfa evropského zastoupení CEFC Jaroslava Tvrdíka, která stav žádosti potvrzuje: „Akceptovali jsme 100 procent doporučení jednotlivých útvarů ČNB a věříme, že nyní již nic nebrání schválení naší již podané žádosti.“

Zájem i Novu

CEFC o získání polovičního podílu v J&T Finance Group, a tedy i v bance, kterou skupina provozuje, usiluje dlouhodobě. To však musí posvětit všichni regulátoři na trzích, kde banka J&T působí: na Slovensku, na Barbadosu, v Chorvatsku, v Rusku a také v České republice.

„CEFC China do současné doby získala souhlas s nabytím 50 % společnosti J&T Finance Group od Evropské centrální banky, Národní banky Slovenska, Chorvatské národní banky, Centrální banky Ruské federace a Centrální banky Barbadosu,“ shrnul počátkem ledna v tiskovém prohlášení mluvčí CEFC Pavel Bednář.

Poslední a rozhodující slovo má tak nyní ve svých rukou právě Česká národní banka.

CEFC v J&T Finance Group nadále drží 9,9 %. Kromě toho CEFC v Česku koupila například 60 procent ve fotbalové Slavii, majoritu ve výrobci nápojů Lobkowicz Group, podíl v letecké společnosti Travel Service, investovala i v mediálních skupinách Médea Group a Empresa Media, nyní má společně s investiční skupinou Penta zájem o koupi televize Nova.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)