Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Profimedia
,

Cesta, jak z Agrofertu čerpat miliony, Babišovi letos končí. Má ale ještě inkasovat 1,5 miliardy

V posledních deseti letech přicházely Andreji Babišovi z Agrofertu každý rok desítky milionů korun: z úroků z nákupu dluhopisů za 1,5 miliardy korun. Nejprve nezdaněných 90 milionů, později, v posledních třech letech – po zdanění korunových dluhopisů – „jen“ 76,5 milionu. Na konci letošního roku jsou navíc dluhopisy Babišovy „bývalé firmy“ splatné.

Na konci tohoto roku by mělo Andreji Babišovi přistát na jeho soukromém účtu 1,5 miliardy od Agrofertu. Zda se tak stane, je otázka. Agrofert na otázky spojené s nadcházející splatností korunových dluhopisů odpovídat nehodlá.

„Děkujeme za vaše dotazy. Jsme soukromá společnost, podnikáme v souladu s platnými zákony a nebudeme zveřejňovat naši finanční strategii,“ říká Pavel Heřmanský, tiskový mluvčí Agrofertu.

Nějak se to vyřeší

Osud dluhopisů bude zajímavé sledovat jak s ohledem na vztah Babiš – Agrofert, tak i z hlediska cash-flow holdingu z Babišových svěřenských fondů, ale i s ohledem na Babišovu očekávanou kandidaturu na prezidenta.

Kupříkladu majitel společnosti Grinex Advisory a člen Komory daňových poradců Richard Jahoda předpokládá, že Agrofert Babišovi v hotovosti nic platit nebude: „Osobně předpokládám, že se třeba najde nějaká jiná nevypořádaná transakce a tento dluh se započte nehotovostně na základě vzájemné dohody. S ohledem na to, že jde o Andreje Babiše a Agrofert, a s ohledem na jejich vazbu se to dá očekávat,“ říká.

V době, kdy informace o nákupu korunových dluhopisů vyšly najevo, musel Andrej Babiš po nátlaku médií dokazovat, že si ze soukromých peněz skutečně mohl nákup ve výši 1,5 miliardy korun dovolit a že peníze z jeho účtu opravdu odešly. Tento výčet příjmů a výdajů za dané roky však zjevně nebyl úplný, jak se ukázalo poté, co krátce před volbami musel Babiš vysvětlovat okolnosti svého utajovaného nákupu zámku na jihu Francie prostřednictvím sítě firem registrovaných v daňových rájích.

HlídacíPes.org se s dotazy obrátil i na Andreje Babiše. Zajímal se například o to, zda počítá s tím, že ke konci tohoto roku dostane od Agrofertu svou miliardu a půl, či zda je zde možnost dohody například o nehotovostním zápočtu dluhu. Tento dotaz, stejně jako otázka, zda se po odchodu z vlády plánuje k vlastnictví holdingu Agrofert znovu otevřeně přihlásit, zůstal bez reakce.

Téma pro prezidentské debaty

Fakt, že Andrej Babiš po loňských parlamentních volbách ztratil křeslo předsedy vlády, má pro něj alespoň jeden pozitivní efekt – zbavil se tím v podstatě ze dne na den svého střetu zájmů vládního politika a vlivného byznysmena. Ovšem možná ne na dlouho. Fialova vláda již schválila novelu zákona o střetu zájmů, podle níž už nebude stačit, že politik umístil mediální podnik do svěřenského fondu, jak to Babiš udělal s vydavatelstvím Mafra. Rozhodující bude, kdo je „skutečným majitelem“, ne „ovládající osobou“ jako doposud.

Babiš se nicméně zatím může soustředit na svou prezidentskou kampaň, kterou sice oficiálně nevyhlásil, ale již ji de facto zahájil. Nevyjasněný vztah k Agrofertu by však mohl být v rámci předvolební kampaně i jeho slabinou. Mimo jiné kvůli stále nedořešené kauze Čapí hnízdo, či okolnostem, za nichž farma získávala peníze z reklamy zadávané od ostatních firem z holdingu.

Babiš již avizoval, že se chce obracet na „nezastoupené voliče“ levicových stran ČSSD a KSČM. Jeho oponenti mohou poukazovat i na to, že Babiš několik let pobíral nezdaněných 90 milionů korun ročně, od roku 2020 pak 76,5 milionů (po zavedení 15% zdanění) z korunových dluhopisů.

Navíc by měl dostat od Agrofertu zpět svých 1,5 miliardy korun právě na vrcholu prezidentské kampaně, krátce před prvním kolem volby. Splatnost desetiletých dluhopisů je na Silvestra tohoto roku. Termín prvního kola prezidentské volby vychází na polovinu ledna 2023.


Tématu se věnujeme i v textu pro aktuální vydání tištěného Týdeníku Forum. Vychází právě dnes, ve čtvrtek 27. ledna 2022.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

8 komentářů

 1. Zdenek napsal:

  Byl bych rád, kdyby server Hlídací pes informoval i o jiných subjektech než je Babiš. Takhle to vypadá, je je jejich jediným cílem.

  • Ondrašíková Jaroslava napsal:

   Přesně , nic jiného nemaji.

  • Martin M. napsal:

   Záleží na co klikáte. Já jsem tu nedávno četl nepěkný komentář o spolupracovnících pana ministra Blažka.

 2. petrph napsal:

  Fakticky je to pravda, ale relativně, ostatně a jak je správně v odstavci „..Babiš se nicméně zatím může soustředit na svou prezidentskou kampaň“ – ovšem s tím, že ty nevyjasněné vztahy, vůbec nevyjasněné nejsou to každý ví, včetně těch už probíhajících kauz Čapí hnízdo a další. Takže toto už názory voličů pro i proti nezmění. A jak je ostatně uvedeno, bude se moci obracet na velkou skupinu nezařazených a taky patrně nespokojených voličů.
  A v čem je určitá výhoda/nebo nevýhoda? jiných kandidátů, pokud by měli získat podporu vládních stran, že voliči už právě je budou posuzovat podle aktuálního stavu důvěře k té vládě. Nikoliv už podle slibů a hesel, ale již podle v té době viditelných výsledků a dopadů rozhodováni té vlády.

  A taky v (ne)poslední řadě, v jakém stavu bude právě aktuálně vývoj trestního řízení v kauze Čapí hnízdo. Že už se do té doby nepodaří Babiše pravomocně odsoudit a dát zavřít, je v  celku jasné.

  • René Skalský napsal:

   Trestní stíhání bude koncem roku 2022 zastaveno. Zeman udělí milost. Klaus to udělal s tuneláři také…
   Chcete se vsadit?

   • petrph napsal:

    S tou možností počítám, ale s takovou reklamou by asi Babiš těžko uspěl v prezidentské volbě.
    Takže bych to viděl tak, že si napřed počká, jestli tu žalobu proti němu vůůbec podaj, potom kdy proběhne první stání u soudu, protože má nenulovou šanci, že ho ten soud může, prohlásit za nevinného. A Zemana si nechá až na konec. Taky to může dopadnout tak, že napřed bude volba nového prezidenta a teprve potom Zeman ta zastavení trestních stíhání vyhlásí těsně předtím než odejde z funkce:))))

   • josef napsal:

    Trestní stíhání vůbec nezačne, buď to „odpíská“ Šaroch nebo jeho nadřízený… Agrofert tehdy v ranku „hospod“- resp. případně pod nějakým dalším honosnějším názvem, vůbec nepodnikal – čili z hlediska účelu „vypsání“ dotace to bylo de iure v pořádku… A soud (tedy případný) by to musel posuzovat dle tehdy platné legislativy… Proto tedy to tak dlouho trvá, protože důvod k trestnímu stíhání je vágní, ale zkoumají se proto různé vedlejší cesty (viz třeba „zavlečení-nezavlečení syna A.B. na Krym, apod., apod.). A to, že Čapí hnízdo nebyla „bouda“, protože stále „hospodářsky “ funguje, znamená, že ty peníze (dotační) nebyly znehodnoceny …

    • petrph napsal:

     Abych pravdu řekl, v tomto vůbec nedokažu dělat nějaké předpovědi. Na to aby státní zastupitelství definitivně rozhodlo i jen zda tu žalobu podá nebo ne, čekáme už řadu let.
     Jak na to budou reagovat soudy, v několika instancích je prognóza hodná simulaci třeba vývoje našeho vesmíru. na miliardy let dopředu.

     Jinak, ale pro informaci „soud to ani nemusí posuzovat dle tehdy platné legislativy“, může ale nemusí, na to je docela zajímavý paragráfek,
     Takže i v tom bude u soudů docela pěkný zmatek..

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost