Tereza Hlůšková. Foto: Profimedia

Češka odsouzená v Pákistánu za pašování heroinu má naději vrátit se brzy domů, věří její právník

Napsal/a Tereza Engelová 25. června 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Vrchní soud v pákistánském Láhauru stanovil odvolací řízení v případě Češky Terezy Hlůškové na 29. června. „Pokud odvolací řízení skutečně proběhne a znovu ho neodročí, máme velmi dobrou šanci ho vyhrát,“ tvrdí její advokát Saif ul Malúk. Ten poskytl redakci HlídacíPes.org exkluzivní rozhovor.

„Mluvil jsem s Terezou Hlůškovou o samotě po roce a půl. Tentokrát bez jakýchkoliv omezení. Nebylo mezi námi ochranné sklo a v klidu jsme mohli probrat všechny podrobnosti kolem jejího odvolání,“ říká pro HlídacíPes.org Saif ul Malúk. Stání, které se mělo původně konat minulý týden, bylo u láhaurského vrchního soudu odročeno na 29. června. Podle Malúka ale ani tentokrát není jisté, zda řízení skutečně proběhne.

Terezu Hlůškovou odsoudil pákistánský soud před dvěma lety k trestu osmi let a osmi měsíců za mřížemi a k pokutě 113 000 pákistánských rupií (tehdy zhruba 18 500 korun). Shledal ji vinnou z pašování necelých devíti kilogramů heroinu.

Pětadvacetiletá žena od svého zatčení v lednu 2018 na láhaurském letišti tvrdí, že jí drogy někdo podstrčil do kufru.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


„Posledně bylo projednání případu české občanky v rozvrhu soudce na prvním místě, tentokrát zatím neznáme ani v jakém pořadí bude případ slečny Hlůškové projednáván. Nicméně pokud k řízení dojde, máme velmi dobré vyhlídky odvolání vyhrát. Státní žalobce není v dobrém postavení,“ komentoval aktuální vývoj kauzy odsouzené Češky právník. Ten se případu Terezy Hlůškové ujal před půldruhým rokem. Kvůli pandemii covidu-19 se ale jednání soudů pozdržela.

V českých médiích se objevily informace o tom, že případ Hlůškové převzal advokát Navíd Básir. To ale Saif ul Malúk popírá. Podle něj tuto informaci šíří právník Básir ve spolupráci s pákistánským novinářem, který prodává informace o Hlůškové českým bulvárním médiím. „Nevím nic o tom, že by Terezu Hlůškovou zastupoval i pan Básir. Ani má klientka to nepotvrdila,“ řekl Saif ul Malúk.

„Chybí jí rodina“

Zkušený advokát Saif ul Malúk věří, že by zadrženou Česku mohl dostat z vězení. Foto: Tereza Engelová, HlídacíPes.org

To, že se stala obětí pašeráckého gangu, zopakovala Hlůšková i v korespondenci s autorkou tohoto textu: „Nejsem ani jsem nebyla drogový dealer. Za to, že jsem byla blbá a naivní, jsem si už odseděla řadu měsíců v pekle,“ napsala Hlůšková redakci ještě před koronavirovou pandemií.

Na své nevině česká občanka trvá. „Chce, aby se český národ dozvěděl, že je nevinná a že byla obětí své krásy. Moc jí chybí její rodina a nemůže se dočkat, až se s ní zas setká,“ říká advokát Hlůškové Saif ul Malúk.

Podle něj je klientka v dobrém fyzickém stavu, na podmínky ve vězení si nestěžovala. Pouze jeho prostřednictvím apelovala na českého premiéra, aby se spojil se svým pákistánským protějškem a pokusil se vyjednat podmínky pro její návrat do vlasti nebo případné odpykání si zbytku trestu v České republice, když by s odvoláním neuspěla.

Česká republika nemá ale s Pákistánem zatím uzavřenou dohodu o předávání odsouzených. Pokouší se ji vyjednat, ale zatím bez výsledku.

„Česká republika je připravena jednání o textu smlouvy zahájit, na rozdíl od pákistánské strany, která na žádosti ČR o zahájení expertního jednání o návrhu smlouvy vůbec nereaguje. Věc pravidelně urgujeme cestou Velvyslanectví ČR v Islámábádu, ale bez výsledku,“ shrnul před rokem situaci mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. Dodnes se na tom podle ministerstva nic nezměnilo.

V případě, že by Saif ul Malúk s odvoláním Terezy Hlůškové uspěl, bude česká občanka smět opustit Pákistán.

„Pokud obhajoba s odvoláním u vrchního soudu uspěje, odsouzený je během několika dnů propuštěn na svobodu. Je to finální rozhodnutí, už neprobíhají žádná další soudní řízení,“ potvrdil pro HlídacíPes.org právník.

Chtějí mou hlavu…

Saif ul Malúk se proslavil úspěšnou obhajobou pákistánské křesťanky Asii Bibiové, která byla za rouhání odsouzena k trestu smrti. Ve vězení strávila osm let. Díky úspěšně vedenému odvolání zbavil pákistánský nejvyšší soud Bibiovou všech obvinění a v lednu 2019 ji propustil na svobodu. V Pákistánu to rozpoutalo masové pouliční protesty. Podobný scénář se očekává i kvůli dalšímu případu, kde Malúk figuruje jako obhájce.

Začátkem června dosáhl zproštění viny pro křesťanský manželský pár Shaguftu Kausarovou a Shafqata Emmanuela. Oba byli odsouzeni k trestu smrti za urážku proroka Mohameda. Teď se mají dostat na svobodu. Malúkovi za jejich obhajobu radikální islamisté vyhrožují smrtí.

„Dostávám výhružné zprávy. Islamisté chtějí mou hlavu,“ shrnuje pro HlídacíPes.org Malúk. Britské BBC si postěžoval, že ochrana, kterou mu stát poskytl, není dostatečná. Právník nevyloučil, že bude muset hledat bezpečí na nějaký čas mimo Pákistán, tak jako tomu bylo před třemi lety po obhajobě Bibiové. Několik týdnů se tehdy musel kvůli výhružkám smrtí schovávat v Evropě.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)