Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook: Andrej Kiska, zdroj

Česká fascinace Kiskou. Slovenský prezident přitom dělá jen to, co by mělo být normální

Na českém Facebooku a Twitteru to padlo už mnohokrát, a teď kolem výročí sovětské okupace znovu: Nemohl by být Andrej Kiska českým prezidentem, třeba jen na záskok, když by se Miloš Zeman zrovna „necítil“? Slovenská hlava státu fascinuje české liberální voliče i novináře. Ve skutečnosti Kiska nedělá nic víc, než by měl správný prezident dělat. 

Nejdřív malý výlet do nedávné historie: psal se červen 2014 a slovenská prezidentská ochranka byla tehdy zpocená, ne kvůli vedru, ale proto, že čerstvě inaugurovaný prezident Kiska procházel centrem Bratislavy a spontánně podával ruce lidem, kteří po stovkách lemovali ulice.

Slovenský prezident tehdy ukázal, že to „bude dělat jinak“ než jeho předchůdci. A vydrželo mu to dodnes.

Pojďme ale demaskovat Andreje Kisku hned zkraje: jeho kouzlo spočívá v tom, že je přímý a slušný člověk nebo se tak v prezidentské funkci alespoň chová.

Ruské anexi Krymu říká ruská anexe Krymu, fašistům ze strany Mariana Kotleby říká fašisté a okupaci Československa nazývá okupací. Že to pro každého není tak snadné, dokázal v den výročí okupace třeba místopředseda KSČM Stanislav Grospič ve vysílání České televize svým slovním tancem mezi vejci.

Řekněte „okupace“

Ve stejný den, kdy Grospič skoro nedokázal říct nahlas slovo „okupace“, Andrej Kiska ve svém projevu prohlásil, že spojence a partnery má Slovensko v Evropské unii a Severoatlantické alianci a označil obě instituce za „pilíře prosperity a bezpečnosti“.

Poprosil také rodiče, učitele a pamětníky, aby o okupaci a událostech roku 1968 mluvili s mladšími lidmi a dětmi.


HlídacíPes.org chystá další exkluzivní publikaci, po Babišovi a Zemanovi je na řadě

TOMIO OKAMURA – nekorunovaný král českých populistů. Podpořte nás!


Na českých sociálních sítích sklidil (u liberální části společnosti) aplaus, jako už mnohokrát. Když se ale na jeho slova podíváme znovu, opravdu jsou tak přelomová? Nebo jen ostře kontrastují s mlčením prezidenta Zemana v Česku, který ke kulatému výročí roku 68 nepronesl ani slovo?

Andrej Kiska není bez poskvrnky. Musel třeba vysvětlovat (a doplatit) daňové nesrovnalosti své firmy z prezidentské kampaně. Tohle mohlo rozladit některé jeho slovenské příznivce, pro české Kiskovy fanoušky je ale kauza nepodstatná.

Popularita slovenského prezidenta u části české veřejnosti ukazuje, že je tu poptávka po někom úplně normálním.

Po někom, kdo by za každou cenu neotáčel názorové kormidlo podle momentálních nálad společnosti či jen ve snaze provokovat; po někom, kdo využije možnosti promluvit k celospolečenským otázkám, ale přitom nebude neustále strhávat pozornost jen sám na sebe.

Jak pravil Ovčáček

Mohlo by se zdát, že je Kiskova lehkost daná jen tím, že už nechce prezidentský post obhajovat. Nebo že vláda na Slovensku není po turbulencích vyvolaných vraždou novináře Jána Kuciaka zdaleka tak silná jako ta předchozí.

Andrej Kiska se ale takhle choval už v dobách, kdy měl proti sobě silného protivníka, Roberta Fica, kterého Kiska porazil v přímém souboji ve 2. kole prezidentských voleb (a který letos odstoupil po protestech vyvolaných vraždou Kuciaka).

Kiska se nebál Ficovu vládu a poměry na Slovensku kritizovat a Fico coby premiér na Kisku také opakovaně útočil.

Tady se hodí parafrázovat mluvčího prezidenta Zemana Jiřího Ovčáčka, který prezidentovo mlčení k roku 68 vysvětloval slovy: „Byl odvážný v době, kdy odvaha nebyla levná.”

I Kiska byl odvážný v době, kdy se nezdálo pravděpodobné, že dlouholetého hegemona slovenské politiky Roberta Fica něco smete. Sympatické je, že Kiska teď pokračuje ve stejném stylu, i když mu v prezidentské funkci už o moc nejde a příští rok ji opustí.

V tu dobu ale bude mít stále tři a půl roku ze svého druhého funkčního období před sebou proruský Miloš Zeman, který neváhá jít Kremlu na ruku kdykoli to jen jde (vzpomeňme na kauzy Novičok nebo spor o vydání hackera Nikulina mezi USA a Ruskem).

Ješitní starci a marnivé nevěsty

Ve střední Evropě přitom už Zeman dávno není sám. Jen tři dny před výročím sovětské okupace Československa dorazil jako zvláštní host na svatbu rakouské ministryně zahraničí Karin Kneisslové ruský prezident Vladimir Putin.

Svatba se změnila v bizarní představení, kdy šéfka rakouské diplomacie a nevěsta v jedné osobě s Putinem tančila a v rámci tance před ním také poklekla – fotka ministryně zahraničí země, která právě předsedá Evropské unii, jak klečí před Putinem, se stala virálem internetu.

V těchto středoevropských kulisách je tedy nestraník, původně podnikatel a později filantrop Andrej Kiska zástupcem ohroženého druhu politiků.

Pravděpodobnost, že se po Kiskovi prezidentem na Slovensku stane někdo jemu podobný, je malá. Politické strany vyšly s Kiskou naprázdno a v příštích volbách chtějí uspět.

Bez „obyčejného člověka Kisky“ už tu pak můžou zůstat opravdu jen ješitní starci a marnivé nevěsty, ochotné tančit s každým.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

23 komentářů

 1. Frenki Hunter napsal:

  Jistě, Kiska dělá to, co je i u nás normální. Lichva, kšefty s cizími pozemky, je na něj podáno i trestní oznámení za podvod s financováním voleb…má toho pan prezident a krku opravdu docela dost. Jen, to je opravdu to, na co má bát někdo hrdý?

 2. Petr Kaminsky napsal:

  Jsem fakt zvedavy, kdo se objevi jako novy prezident SR a (hlavne) jak se bude ve funkci projevovat. Fico? Kotleba?

  • Frenki Hunter napsal:

   Můj tip je JUDr. Štefan Harabin. A zatím se, u voleb prezidentů, kupodivu, vždy trefuji.

 3. petrph napsal:

  Zlatý voči.
  Ono totiž zase není povinností a „správnou věcí“..co by měl správný prezident dělat, pronášet projevy k výročí okupace 1968. Jen tak jsem namátkou nahlédl do Knihovny Václava Havla. A světě div se, elito plačte, i sám velký Havel to učinil pouze v letech 1990 a 1993.
  A vlastně (že by mi vynechávala paměť, z těch úúúžasných let naší polistopadové demokracie?) se vůbec to výročí okupace tak manifestačně neslavilo, jako nyní… Z tohoto pohledu vlastně
  ani letos nešlo o pravidelné připomenutí výročí okupace, leč o demonstrativní akci naší rozdělené politické scény..
  Tudíž – asi se mnou nebude někdo souhlasit, pan prezident Zeman udělal velice moudře (jako v řadě případů předtím ), že mlčel a žádný projev nepronesl.
  Ale – co je bohužel ještě podstatnější otázka – proč musela naše média místo toho přenášet projev pana prezidenta Kisky, když velice podnětný vzpomínkový projev pronesl a to dokonce mezi lidmi pan pan premiér Babiš? Jenže, ten se „kupodivu“ dočkal Vypískání, hrubých urážek a nadávek do stbáků..
  Takže, znovu, šlo o připomenutí výročí okupace 1968 a nebo o něco úplně jiného?

  • ČERT napsal:

   Tak ono tu určitou letošní výjimečnost lze vysvětlit tou „padesátkou“, tedy dost kulatým výročím… Ten Babišův projev, a těsně předtím projev předsedy Poslanecké sněmovny, Ondráčka, vysílal v přímém přenosu Český rozhlas 2 (a nevím, možná i jiná média). A ten křik apod. – neměl jsem rozhodně pocit, že by to tomu slušelo…

  • ČERT napsal:

   Jen bych k tomu výše uvedenému opravil, že předseda PČR se jmenuje samozřejmě Radek Vondráček, nikoliv Ondráček (na rozdíl od jiného dost probíraného poslance). Detail… Každopádně, pokřiky „hanba!“ se ozývaly už při jeho proslovu.

  • skeptik napsal:

   A já si spíše kladu otázku, o co tu jde vám, pane petrph?

  • martin napsal:

   hahaha

 4. Pavel Liška napsal:

  Ufff …. Ještě teď tu oslavnou filipiku rozdýchávám. Prosím, jaký záslužný státnický počin udělal pan Kiska pro Slovensko a slovenský národ ? Soustřeďme se na podstatu věcí. Odfiltrujme slova, vizuální „umělecký“ dojem a komentáře. Zaměřme se na činy. Neboť jak praví moudří…: „podle skutků poznáte je …. “ . Létání do Popradu k rodině na státní náklady, dovolená v Dubaji, podnikání na hraně etiky ( se zneužitím chudoby ? ) Problematické financování a zúčtování kampaně. To vše je schováno a přehlíženo za mlhou pokrokového „liberalismu“ ( zajímavý významový posun udělalo tohle slovo za poslední cca. dva roky ) a nadšeného eurohujerství. Zajímavý úvodní odstavec pane Berger…. Kouzlo nechtěného ? ( … fascinuje české liberální voliče a novináře …. 🙂 …. novinář=automaticky liberální volič ? OK, takhle to už asi funguje. Na HP určitě a opět v tom zneužitém a znásilněném významu slova „liberální“ … ). Jak říká VK. To jsou takové zlé větičky…. Má pravdu , předsedo.

  • skeptik napsal:

   Vzpomínám si na jistého Pavla Lišku, v době totality protěžovaného zpěváka sovětských písní a písní oslavujících Sovětský svaz. Byl tím zpěvákem nějaký váš příbuzný? Nebo jste to snad přímo vy? V podobném stylu „zpíváte“ totiž i na Hlídacím psu.

   • Pavel Liska napsal:

    Znám ! A čímpak konkrétně Vám jej připomínám ? Jestli myslíte , že láskou k národům Sovětského svazu, pak jste vedle jak ta jedle . Asi další oběť šablonovitého myšlení… Estebaky a komunisty fakt nesnasim. A zejména ty co se tváří, ze jimi v životě nebyli. Bek, Zima, Šiklová, Stech, Dvořákova, Zeman, Babis , Kohout a…. ano. Kiska se dost snažil.

    • skeptik napsal:

     Rád bych se dozvěděl, podle jaké šablony myslíte vy, jestliže uvádíte jako estébáky Jiřinu Šiklovou a Pavla Kohouta, kteří byli u StB podle http://www.svazky.cz evidováni jako BLOKOVANÁ OSOBA NO. I NEBEZPEČNOSTI, což o spolupráci s StB právě nesvědčí. V případě paní Dvořákové netuším, o kterou vám jde, v případě pana Zimy, pokud jste měl na mysli zpěváka Josefa Zímu narozeného 11. 5. 1932, tak ten není podle svazků.cz evidován vůbec, stejně tak jako slovenský prezident Andrej Kiska. Kiskové jsou sice ve svazcích.cz evidováni dva, ale jeden narozený 1901 a druhý 1934, což znamená, že se o slovenského prezidenta nejedná. Z vámi uváděných osob by bylo možné za spolupracovníky StB považovat pouze herce Josefa Beka, Miloše Zemana a Andreje Babiše. O těch dvou posledně jmenovaných žádné pochybnosti nemám.

    • skeptik napsal:

     Ještě bych chtěl dodat Pavle Liško, že postupujete podle známých pravidel: Smícháte trochu pravdy, trochu lží a ve výsledku vám vyjde krásná dezinformace.

     • Pavel Liška napsal:

      Píšu Estébáky a komunisty . OK, nebylo to zcela přesné, uznávám, ale nebyl to záměr. Bylo to obecné vyjádření mého postoje. Nepíši, že jmenovitě třeba Bek byl estébák. Ale mohu to tedy upřesnit :
      Zima – člen KSČ, Bek – kandidát na člena KSČ, Šiklová – členka KSČ, Dvořáková – členka KSČ, Štěch – člen KSČ, Kohout – člen KSČ, Babiš – člen KSČ ( StB… ? ). A k tématu Kiska bych dodal, že tento svazácký funkcionář se hlásil v osmdesátých letech aktivně do Komunistické strany . Prosím, je to podle Vás pravda nebo ne ? Držme se faktů. Můj zdroj je wikipedie, nikoliv Aeronet. Jistě víte, že kdo chtěl po roce 68 vstoupit do KSS ( KSČ ) , tak musel hodnotit kladně vstup vojsk VS do ČSSR v roce 68 . Takže Kiska alespoň papírově musel se vstupem souhlasit, nebo jej alespoň neodmítat a být připraven to při prověrce potvrdit.
      A Vám se nezdá chucpe, aby nyní řečnil k výročí okupace 68 a odsuzoval ji jako bezprecedentní porušení suverenity atd. ?
      Nezlobte se , nato já bych neměl žaludek.
      Ale taky nejsem prezident.
      A nedělejte ze mne laskavě proruského trola. Děkuji.

     • Pavel Liška napsal:

      Ještě bych chtěl dodat, pane „skeptiku“ ( na rozdíl od Vás se neschovávám a za svoje názory se nestydím ) , že mám na mysli pana Zimu – rektora Univerzity Karlovy, pane Beka – rektora Univerzity Masarykovy, paní Vladimíru Dvořákovou – bývalou předsedkyni akreditační komise pro VŠ, politoložku, která nesleze z obrazovek ČT a neustále nám říká jak si máme správně vykládat různé události a co si máme o nich myslet. Pány Štěcha, Kohouta, Zemana a Babiše kupodivu znáte . Zajímavé je, že nikomu nepřišlo divné, že k výročí událostí roku 68 hovořil předseda Senátu, předlistopadový člen KSČ ( tudíž souhlasil se vstupem vojsk… ) pan Štěch. Opět se ptám : to se Vám zdá normální ? Mimochodem, už tu někdo přede mnou nakousnul projevy VH – viz Knihovna VH . Tak jsem se tam ze zajímavosti podíval a přečetl si třeba jeho projev před volbou prezidenta – dne 16.12.1989 . A to jsem tedy koukal … Ale jo, chápu, že to bylo v nějakém dějiném kontextu apod. , ale přece jen …. Přečtěte si jej . Zajímavé a osvětlující i dnešní postoje mnoha lidí k bývalým členům KSČ. Ale jo, vedu bitvy dávno minulé, uznávám, ale jak říkám, osobně bych se být Štěchem, Kiskou, Zimou, Bekem apod. styděl a měl bych dost sebereflexe se takhle veřejně neexponovat. Je to můj názor , dodávám, a nemám jej z Moskvy.

     • skeptik napsal:

      Vy jste si pane Pavle Liško nejspíše nepomyslel, že by se někdo namáhal a mohl by se na ty http://www.svazky.cz podívat a vaše informace si ověřovat. Ty estébáky jste totiž uváděl na prvním místě. O vašem tvrzení, že nejste trollem, si nadále myslím své. Váš styl na ruské a proruské trolly dokonale pasuje. A se svým nickem Pavel Liška jste úplně stejně anonymní, jako já se skeptikem.

 5. Jos napsal:

  „Slovenská hlava státu fascinuje české liberální voliče i novináře.“
  říká novinář. A jsou fascinováni někým, kdo vyrůstal v  rodině komunistického funkcionáře éry normalizace – podpředsedy okresního národního výboru v Popradu, který měl na starosti dle slovenské Wikipedie …… do ktorého kompetencie spadali záležitosti školstva, kultúry a náboženských otázok.
  A který za studií, coby funkcionář SSM, požádal o možnost vstoupit do KSS , tedy té organizace, co se opírala o sovětské bodáky! A tenhle normalizační předseda SSM s krásně našlápnutou kariérou v KSS a KSČ se mávnutím kouzelného proutku změnil v bohatého lichváře úžerníka jak krásně říkají Slováci, a kšeftsmana v hledáčku policie. Který pro svůj osobní politický profit neváhal ohrozit před několika měsíci svou zemi. No to je fakt člověk k fascinaci. Ten má co dodat k 68 roku. On, co ty sovětské bodáky tak pěkně využil.
  Já jen říkám „liberální voliči i novináři“ nechcete se konečně probudit a začít používat rozum?

 6. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Opravdu bychom chtěli mít za prezidenta lichváře, i když bývalého? Jistě že Zeman nikdy neděllal to co dělal, než začal prezidentovat, ten normální Kiska, nelichvařil, nekšeftoval s nemovitostmi, ba dokonce nekšeftoval vůbec, není na něj podáno žádné trestní oznámení, ani za podvod přifinancování voleb, nemusel „vysvětlovat (a doplatit) daňové nesrovnalosti své firmy z prezidentské kampaně“, ba ani žádnou svou firmu zprezidenské kampně neměl a prot sním můžete být pane Berger právem nespokojený. Ani já sním nejsem spokojený, ale byl bych přímo velmi nesokojený, kdyby byl jako Kiska; ten Zeman.

 7. Maarcy napsal:

  Myslím, že předcházející komentáře jsou vyčerpávající a není co dodat. Žila jsem na Slovensku dlouho a myslím, že docela vidím do jejich „hlav.“ Volby prezidentů jsou tam jako u nás – údajně menší zlo, ale Kiska je v tomto případě to mnohem větší.

  • jan w napsal:

   1000x lepsi kiska nez to prase na hrade co mame my. Ja mam zase manzelku slovenku, jezdim tam casto a neznam nikoho, kdo by kisku nepodporoval….

 8. Pavel Liška napsal:

  Dotaz a upřesnění pro skeptik , protože mi již nebylo povoleno ve vlákně pokračovat .
  Tak za prvé, omluvil jsem se za nepřesnost a dotčeným kromě p. Babiše se klidně omluvím též. Estébáci nejsou.
  Za druhé : k mým věcným poznámkám a argumentům něco nemáte ?
  Neodpověděl jste mi na dotaz, zda Vám nevadí, že okupaci v r. 1968 veřejně odsuzuje předlistopadový člen KSČ, který musel okupaci schvalovat . Anebo p. Kiska, který se snažil do KSS vstoupit v osmdesátých letech, tudíž s okupací musel alespoň naoko souhlasit. Odpovíte ? Máte na to názor ? Rád bych si jej přečetl. Děkuji.

 9. skeptik napsal:

  U ruských a proruských trollů mi vadí, že šíří polopravdy, dezinformace nebo že přímo lžou a na to občas reaguji. Jejich názory mě nezajímají. Současně ani ruským a proruským trollům nic není do názorů mých a jsou ti poslední, s kterými bych o svých názorech diskutoval.

  • Pavel Liška napsal:

   Je to marný, je to marný….. je to marný. Nechápu logiku, jak mne někdo může považovat za proruského trolla, když píšu, že nenávidím estébáky a Vůdce matičky Rusi, velký Voloďa Putin byl významným exponentem KGB . Tuhle logiku mi hlava nebere. Jak píšu, názory podle šablony . Snaha přemýšlet , věcně diskutovat, argumentovat, oponovat , přít se, hledat zdroje, ověřovat si je ….. holt na to je potřeba trocha námahy. A to bolí…. viďte.

Přidávání komentářů není povoleno