Miloš Zeman s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem

CEFC v úzkých: Jak souvisí zatčení Zemanova čínského poradce s globálním korupčním skandálem?

Napsal/a Sinopsis 1. března 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Čínské skupině CEFC, která je aktivní i v Česku, přibývají problémy. V Číně nedávno zadrželi předsedu CEFC China Energy Jie Ťien-minga, který je i poradcem českého prezidenta Miloše Zemana. Agentura Reuters jako důvod vyšetřování uvedla hospodářskou kriminalitu. Je také možné, že CEFC upadla u čínského vedení v nemilost kvůli korupčnímu skandálu, do kterého se měla zaplést v Africe, a poškodila tak renomé prestižního čínského projektu – iniciativy Pás a stezka.

Jako první o zatčení Jie Ťien-minga informoval server uznávaného časopisu Cchaj-sin. Podle deníku South China Morning Post s odvoláním na čtyři dobře informované zdroje byl Jie zatčen na přímý pokyn generálního tajemníka a prezidenta Si Ťin-pchinga těsně před oslavami čínského nového roku 16. února. Mluvčí CEFC se podle světových médií ke zprávám o zatčení předsedy Jie odmítl vyjádřit.

Český server Neovlivní.cz uvádí na základě informací od svého zdroje v Číně:

„Bylo nařízeno hloubkové vyšetřování aktivit a financování CEFC. Některá čínská média píší, že šlo o přímý pokyn prezidenta. Už se to řeší i v dalších čínských médiích, což znamená, že to prošlo přes propagandu (oddělení propagandy, které má na starosti cenzuru médií – pozn. Sinopsis). Je to jasný signál, že státní aparát dává od CEFC ruce pryč,“ uvedl zdroj.

Původní článek z Cchaj-sinu byl mezitím z webu odstraněn, ale jeho anglická verze je stále k dispozici. Oddělení propagandy zřejmě nechce příliš jitřit domácí veřejné mínění, ale v cizině již zpráva pronikla do většiny mezinárodních médií, a není tedy důvod anglický text stahovat.

Stín na Hedvábné stezce

Podrobnosti případných obvinění vůči předsedovi Jie nesou známy. Leccos ale může napovědět případ Patricka Ho, dalšího zadrženého vysokého funkcionáře CEFC, k němuž je naopak k dispozici rozsáhlý materiál shromážděný americkými vyšetřovateli, částečně zveřejněný v oficiálním obvinění vůči panu Ho.

logoPatrick Ho, generální tajemník neziskového křídla CEFC se sídlem v Hongkongu, byl zatčen v listopadu v New Yorku pro podplácení afrických politiků, například bývalého ministra zahraničí Ugandy Sama Kutesy, který v té době zastával funkci předsedy Valného shromáždění OSN.

Sam Kutesa jmenoval v roce 2015 Jie Ťien-minga svým „zvláštním čestným poradcem“. Podle americké žaloby převedl v té době zatčený Patrick Ho na účet Sama Kutesy z Hongkongu přes americké banky na půl milionu dolarů. (V témže roce 2015 se Jie Ťien-ming stal také čestným poradcem českého prezidenta Miloše Zemana.)

Zatčení Patricka Ho a široká negativní publicita, které se korupčnímu případu dostalo ve světových médiích, vrhá špatné světlo nejen na společnost CEFC, ale i na iniciativu Pás a stezka, jejímž je CEFC předvojem, a kterou také široce podporoval na nejrůznějších mezinárodních fórech a v médiích zatčený Ho.

CEFC nedávno zřídila ve spolupráci s renomovanou Univerzitou Fu-tan v Šanghaji Institut pro studium Pásu a stezky a globálního vládnutí. Je možné, že Jie Tíen-ming mohl upadnout u Si Ťin-pchinga v nemilost právě kvůli poškození pověsti celé iniciativy v důsledku korupčního skandálu CEFC v Africe.

Podle zdrojů Financial Times začala být negativní publicita společnosti pro prezidenta Si na obtíž:

Vysoký představitel v oboru čínské energetiky prohlásil, že pan Si se zřejmě snaží od CEFC distancovat poté, co se společnost dostala do rostoucí mezinárodní pozornosti. V mnoha případech následovaly investice CEFC po státních návštěvách pana Si.

Další možnou příčinu naznačuje původní zpráva časopisu Cchaj-sin, která zmiňuje Jie Ťien-mingovu roli ve vyšetřování korupční kauzy Wang San-jüna:

Cchaj-sin zjistil, že v loni září si čínské úřady vyžádaly Jieovu pomoc při vyšetřování Wan San-jüna, bývalého stranického šéfa z provincie Kan-su, který byl v červenci obviněn z korupce. Wang v roce 2012 podpořil CEFC při akvizici Huaxing Chemical Industry Co., což byl obchod, který později pomohl CEFC vydělat nejméně dvě miliardy jüanů (přes 300 milionů dolarů). Cchaj-sin získal tyto informace od zdroje blízkého celé kauze.

Zadlužení boháči a šedí nosorožci

Podle Financial Times se v zainteresovaných kruzích o vyšetřování CEFC hovoří již přes týden. Mezi „zainteresované kruhy“ informované o klesající hvězdě Jie Ťien-minga s předstihem zřejmě patří i majitelé investiční skupiny J&T Finance Group; ta začala v minulých dnech podle zprávy Českého rozhlasu pečetit majetek CEFC v Praze, který vzala do zástavy jako záruku za desetimiliardovou půjčku pro tuto společnost.

Původní článek, později zcenzurovaný, na serveru Cchaj-sin (Printscreen: Cchaj-sin)

Na co si musel největší čínský „investor“ v ČR od J&T půjčovat, není jasné. Úvěr je nicméně jedním z hlavních zdrojů financování společnosti, zejména formou půjček od čínských státních bank, jako je China Development Bank. Podle Jieova vlastního vyjádření pro Cchaj-sin představuje celkové zadlužení CEFC přes 60 miliard RMB (asi 9,5 miliard USD).

Podle odhadů agentury Bloomberg dosahuje zadlužení ve skutečnosti výše 119 miliard RMB. Více než polovina tohoto dluhu připadá na státní China Development Bank. Celková aktiva se přitom mají pohybovat kolem 160 miliard RMB.

Cchaj-sin naznačuje, že CEFC zveličovalo údaje o obchodním obratu, aby mohlo získat vyšší bankovní půjčky:

V interview z roku 2017 Jie popřel, že by CEFC falšovala obchodní transakce kvůli bankovním půjčkám, ale současně prohlásil, že společnost od takových obchodních operací upustí docela.

Čínské vedení v poslední době přijalo řadu opatření na oddlužení čínské ekonomiky. Zvýšenou pozornost věnuje velkým čínským společnostem, které provádějí riskantní akvizice v cizině (v Číně se takovým skrytým rizikům uvnitř systému říká „šedí nosorožci“).

Nedávno čínská vláda převzala společnost An-pang, která na sebe upozornila kromě jiného nákupem hotelu Walsdorf Astoria v New Yorku. Její předseda Wu Siao-chuej byl rovněž zatčen; nepomohlo ani to, že má za manželku vnučku bývalého čínského lídra Teng Siao-pchinga.

Rosněfť čeká, čínské banky mlčí

Bude zajímavé sledovat, jaký dopad bude mít osud předsedy Jie Ťien-minga na dosud nedokončenou akvizici minoritního podílu CEFC v ruském státním gigantu Rosněfť. Celá transakce měla podle všeho přímou podporu prezidentů obou zemí, Vladimíra Putina i Si Ťin-pchinga, a zdála se být dokladem těsných vztahů CEFC s čínským vedením.

Pokud Jie skutečně upadl v Pekingu v nemilost, jak se to odrazí na této strategické transakci? Podle Cchaj-sinu se projevily problémy už při snaze financovat celou operaci:

Zdroje blízké celé věci sdělily, že CEFC plánuje zaplatit 4 miliardy USD ze svých vlastních zdrojů, přičemž zbytek (asi 6 mld. USD) měl jít z bankovních úvěrů, včetně půjčky od China Development Bank. Ale domácí čínské instituce prý k transakci přistupují opatrně.

Jieho asistent Sun Jün-feng sdělil redakci, že CEFC jedná o dvouletém přemosťovacím kreditu s ruskou bankou VTB. „CEFC usilovně shání peníze… Ale čínská vláda mlčí a domácí banky váhají,“ prohlásil pro Cchaj-sin jiný informovaný zdroj. „Pokud CEFC nesežene peníze do konce února, transakce se zruší, a CEFC China bude možná muset platit penále.“

Podle Reuters se CEFC bude snažit sehnat potřebné fondy odprodejem svých aktiv, včetně podílů v leteckých společnostech, aby se mohla více soustředit na své základní aktivity v energetice a finančnictví.

Je ale zřejmé, že zatčení a vyšetřování Jie Ťien-minga společnosti při shánění peněz příliš nepomůže.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)