Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
facebookový profil Andrej Babiš,

Čau lidi, položím život za vlast. Jak premiér Babiš útočí na city pomocí argumentačních faulů

Přesně po dvou měsících a šesti dnech ve funkci premiéra je Andrej Babiš na zhroucení. V pondělí na Facebooku zveřejnil obsáhlý status, v němž popisuje své pracovní tempo. „Prý mám zvolnit nebo to nepřežiju a položím život za vlast,” píše mimo jiné.

Nejsme personalisté, a tak se zdržíme komentáře o tom, že zaměstnance v podobném pracovním rozvalu by citlivý manažer vyměnil, nebo aspoň poslal na dovolenou.

Na Babišův nezvykle dlouhý status se ovšem podíváme z hlediska argumentačních faulů (též zvaných řečnické triky), kterých obsahuje celou řadu.

Jde o logické konstrukce porušující pravidla vedení diskuze, často působící na emoce místo na rozum, jejichž cílem je prosazení vlastního názoru bez ohledu na pravdivost zastávaných tvrzení.


Celé pondělní prohlášení Andreje Babiše najdete zde.

 

 

 

 

 

 


Nebudeme se tedy zabývat prostým ověřováním pravdivosti tvrzení (fact-checkingem), jakkoli v Babišově projevu najdeme i zjevné a snadno odhalitelné nepravdy.

Jen jeden příklad z úvodu premiérova statusu: „Potřebujeme rychle udělat analýzy jednotlivých rezortů, stanovit cíle a úkoly. Makáme na věcech, které nikdo nikdy nedělal.”

Nebyla tu vláda, která by nezačala vládnutí právě takovou analýzou a stanovením cílů a priorit. Běžně se tomu říká programové prohlášení. Ale to skutečně jen na okraj.

Útoky na city

Když je řeč o útoku na emoce, ty patří do běžného arsenálu nynějšího předsedy vlády. Jde o tvrzení, která se místo věcné argumentace snaží působit na city, patří mezi ně i argumenty vzbuzující soucit (přepis doplňujeme o autenticky použité emotikony, pozn. red.) 

„Čau lidi, tak kolegové na mě začali už normálně řvát ? Prý mám zvolnit nebo to nepřežiju a položím život za vlast ? Holky na sekretariátu dokonce stávkujou a odmítají mi vařit kafe. Místo něj mi začaly nosit čaj proti tlaku. Uznávám, těch kafí jsem za jeden den vypil asi deset. Doteď mi pomáhaly zvládat pracovní tempo. Lidi kolem mě tvrdí, že je smrtící. Já ale teda fakt nevím, jak funkci premiéra vykonávat jinak.“

V premiérově projevu najdeme věty, které jsou vůči sobě v rozporu. Jde o inkonzistenci, klam založený na předpokladu, že jsou pravdivé dva odporující si výroky.

„Makáme na věcech, které nikdo nikdy nedělal. V koalici to ani nebylo možné.“

vs.

„Jsme na vládnutí sami, nikdo nám nechce pomoct.“

Vidíme zde celou sérii úhybných manévrů, které mají nakonec znovu vzbudit soucit s osamoceně stojícím hnutím ANO. Věci, na kterých vláda maká, samozřejmě jsou možné i v koalicích.

Navíc není pravda, že hnutí ANO nechce nikdo pomoct. Ve sněmovně jsou minimálně čtyři subjekty, které deklarovaly ochotu vládní projekt podpořit, nebo se na něm dokonce přímo podílet. O čemž by měl být informován především Babiš jako šéf hnutí ANO, který podporu vyjednává.

Kruhem se tedy vracíme na začátek – Babiš volá po tom, aby na vládnutí nebyl sám, ale koalici odmítá.

Dál ovšem úvahu rozvíjí:

„Jsme na vládnutí sami, nikdo nám nechce pomoct. Takže vstávám v 5:00, posílám první smsky kolegům v 5:30, v kanceláři začínáme v 6:30. Celý den mám jednání a schůzky.”

Jde o nevyplývající jevy, tzv. non sequitur. Kdyby na vládnutí nebylo hnutí ANO samo a mělo partnera, Babiš by vstával až v osm? SMSky posílal až o půl deváté? A co nám vlastně o výkonu funkce premiéra říká fakt, že má celý den jednání? Očekává někdo, že si po obědě odskočí k soustruhu?


Co jsou argumentační fauly a jak na ně nenaletět? Přečtěte si zde.


„Ale uznávám, že není úplně normální, abych makal dvakrát víc než když mi bylo 50 a řídil jsem firmu s 35 tisíci zaměstnanci.”

Jde o další emotivní klam oslavující úspěch. Ten předpokládá, že dosažené výsledky nutně souvisí s pravdivostí tvrzení.

„Chceme rychle stavět dálnice, obchvaty, už vím, kde nás vydírají pozemkoví spekulanti a kde Děti země brání lidem, aby normálně jezdili do práce a s dětmi do školy.”

Zde si Babiš připravuje útok, kde mu jako fackovací panák poslouží ekologické organizace. Prozatím se dopouští falešného dilematu (kdo nejde s námi, jde proti nám), při současném použití citového vydírání (brání dětem jezdit do školy).

„U Přerova prý Děti země našly nějaké živočichy a ty nesmíme ohrozit dálnicí, na kterou čeká celý kraj už desítky let ?”

Zčásti jde o zesměšňování. Babiš předkládá argumenty oponenta v takové podobě, aby vyvolaly posměch (nějaké živočichy, na jiném místě zmiňuje žáby a křečky).

Proti tomu staví zájmy celého kraje, mluví o desítkách let. Jde o dovolávání se falešné autority, navíc anonymní. Jsou přitom jistě i lidé, pro které argumenty ochrany přírody převáží.

Klamu, který zdůvodňuje myšlenku tím, že s ní ostatní souhlasí, aniž by to mělo vliv na její faktickou správnost, se říká společenský apel.

„Kvůli tomu jsme přišli o automobilku Land Rover na přerovském letišti a získali ji bohužel Slováci.”

Jev má větší počet příčin, ale je označena jen jedna z nich. Průmyslová zóna u Přerova nebyla na příchod strategického partnera připravena v mnoha dalších ohledech.

„Vlaky budou od 65 let zdarma za paušální průkazku. Celkem to bude stát naši kasu 34,7 miliard korun. Já už jsem 15 miliard našel ? Najdeme i zbytek. Jasně, že ODS bude říkat, že jsem levicový populista, ale to se mýlí. Jsem i pravicový ?”

Podsunutý argument, neboli slaměný panák. Jeho podstatou je slabý argument (Babiš je levicový populista), který by mohla zastávat protistrana (zde nevíme, zda to ODS vůbec řekne).

Tento podsunutý argument je vyvrácen (zde velice povrchně – jsem i pravicový), což budí zdání, že se všemi argumenty protistrany se lze takto snadno vypořádat.

Problém jízdného zdarma pro seniory má řadu vážných negativ, například předpokládaný odliv platících cestujících, na některá upozorňuje i sám Babiš (musí najít dalších 20 miliard, které nemá).

Přesto je publiku podsouváno, že je věc vyřešena odmítnutím levicového populismu.

 

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

18 komentářů

 1. Weber napsal:

  Výborný sociologický a psychologický rozbor našeho nadějného mesiáše A.B. Otázkou je, co si z toho mohou (jsou ochotni) vzít bezmezní vyznavači jeho víry! Mám obavu, že jim bude velkou překážkou vlastní intelekt a zlomyslnost. Myslím, že tito vyznavači jeho mesiášského formátu osobnosti si nevidí na špičku nosu a tím nejsou schopni dohlédnout na důsledky svojí krátkozrakosti (také zlovolnosti). Bubnovat na to, že by měli vzít do ruky selský rozum (nový fenomén inteligence) a tím prohlédnout zřejmé úsilí si s nimi pohrávat k vlastnímu prospěchu zdá se marné. Známe citát > 100 opakovaná lež …… <, zajímalo by mne zda je možná alternativa – 100 krát vyslovená pravda přece musí být pravdou! – Autorovi článku dík za odvahu!

 2. liberal shark napsal:

  Hezký rozbor :-). Budete tímto způsobem analyzovat i jiné politiky, například ty „proevropské“ ? Nebo máte strach, že by vás to dovedlo ke stejným závěrům jako u Babiše a raději uplatníte dvojí metr ?

  • Vojtěch Berger napsal:

   V případě jednobarevné vlády je celkem na místě zvýšená pozornost směrem k jejímu premiérovi, který navíc „maká 18 hodin denně“ protože, jak sám říká, má konečně volné ruce nesvázané koaličním vládnutím. Je dobré vědět, co všechno pro tuhle zemi dělá, a rozebírat jeho výroky, nemyslíte?

  • Olin napsal:

   Vážně znáte ještě nějaké politiky, kteří mluví jako Babiš? 🙂

  • štír napsal:

   Od kdy může být ,na jasného zločince-STBáka dvojí metr.?! Vždyť ten lotr lže kam přijde!

 3. Tyl napsal:

  Pane Weber máte pravdu. o tom kolik je mezi našimi spoluobčany „selského rozumu“ svědčí o tom kolik procent jich je závislých na alkoholu, přejídání, drogách a sebezničujícího zadlužování.

 4. Tyl napsal:

  Ad. Vojtěch Berger.
  Ano bylo by dobré vědět kolik z 18 hodin opravdu věnuje „premierování“.
  Nezapomeňte kolik má podniků, včetně médií.
  A jestli si myslíte, že ty nadále neřídí tak přejděte do diskuse do P.L. Tam budete mezi svými.

  • Ivana napsal:

   Každý ví, že u tak „úhledného nepořádku“, hledá kde a co může čerpat a
   skulinky v paragrafech – pro sebe.

 5. Jan Kružík napsal:

  „Prý mám zvolnit nebo to nepřežiju a položím život za vlast,” píše mimo jiné.

  Bureši, už včera bylo pozdě.
  Každý je nahraditelný, i CML;-))

 6. Jan Kružík napsal:

  „Ale uznávám, že není úplně normální, abych makal dvakrát víc než když mi bylo 50 a řídil jsem firmu s 35 tisíci zaměstnanci.”
  ——————————————————————-

  Úďo, je to noumální;-))
  “ Nepochválím-li se sám, nikdo to za mne neudělá“ , to je Burešovo krédo, a proto například když jel do Bruselu, byl jediným, kdo se domluvil anglicky;-)), když odletěl na ekonomické forum do Davosu, pochopitelně byl jediný, kdo tam Česko zastupoval v posledních xy letech a tak bych mohl pokračovat, ale vlastně proč Babiše rozebírat? Jeho voliči nepřemýšlí, nekladou si otázky, jen plují v davu a šíří Burešovy a Tomiovy „pravdy“. Místo rozumu preferují emoce.

  Babiš se Zemanem jsou geniální oportunisté.

  Česko je konečně jedna velká rodina, kterou řídí taková uzší rodina, momentálně bez důvěry a v demisi a v čele stojí velký AB.

 7. Kain Václav napsal:

  Pan Babiš byl součástí minulé vlády.Jak to vypadalo není snad ani třeba rozepisovat.Euro ne,ne,ne a najednou vláda podepsala fiskální pakt o euru.A jak to bude s migranty se ještě uvidí.To je taky ne,ne,ne.Problém je v tom,že Babišovo podnikání by bez dotací zdechlo.Komu dá přednost?

 8. teufel3424 napsal:

  Především žádný soudný člověk nemůže věřit, že tohle napsal Andy z bandy. Tolik českých slov on ani nezná. Je to cizelovaná práce nějakého píáristy, který na tom maká 12 hodin denně a je to znát. Ale chtěla bych si přečíst nějaký delší text od Andyho samotného, abych se trochu zasmála jeho husákovštině

 9. Tondach napsal:

  Lže, jako vždy! Jeho vlast je Slovensko!

 10. šuměnka napsal:

  Lidi pojďme na ten Václavák v neděli nebo se to tady zase zvrtne někam, kde jsme už byli. Podívejte se na komunisty, už jsou zase na koni a kladou podmínky. Vždyť tohle je cesta do pekel, zničí tady střední podnikání a lidi uvrhnou do bídy. Včera jsem se dívala na projevy maďarského premiéra v Bruselu i v Maďarsku na náměstích a ve sněmu, jen pro srovnání. Tedy to je obrovský rozdíl, když slyšíte jeho a našeho premiéra. Přece není možné, aby občané země, kde ještě ani po 70-ti letech se nepodařilo vymýtit následky komunistického převratu,zapomněli na vše a akceptovali premiera z řad StB, který k majetku přišel bůhvíjakým způsobem. Já tomu nemůžu uvěřit, copak jsme takové stádo?

 11. Honza napsal:

  Dobrý materiál. Vážné téma, souč. s nadhledem i vtipně pojaté.

 12. Jura napsal:

  Dvě mistrovské díla p. premiéra – když sestavoval vládu, tak prohlašoval, že ministři nebudou sedět v kancelářích, ale že minimálně jednou týdně budou jezdit po celé republice a ptát se lidí co potřebují – tak nechápu – budou makat nebo dělat propagaci ANO? Když ale vytvořil vládní program – skvělý tah – nedal do toho nic vlastního od ANO, ale vybral všechny kladné a populární programy všech stran. A nyní jsem teprve pochopil souvislost těchto dvou tahů – když nebudou stačit programy druhých stran, budou sbírat nové hesla u lidí.

 13. SickBoy napsal:

  Jsem poslední, kdo by se chtěl Babiše zastávat. Ale když už ho kritizujeme, tak se nedopouštějme stejných faulů.

  „Potřebujeme rychle udělat analýzy jednotlivých rezortů, stanovit cíle a úkoly. Makáme na věcech, které nikdo nikdy nedělal.”

  Druhá věta se nemusí nutně vztahovat k první. Babiš (tedy spíše Prchal) píše, že dělají A a taky B, nikoliv že A=B. Takže v tomhle ja vaše kritika dost manipulační 🙂

 14. Jirka napsal:

  Já vůbec nechápu, že tomuto člověku můžou lidi věřit a natož ho volit. V sobotu jsem si přečetl v Právu rozhovor s tímto individuem, kterého si voliči zvolili za premiéra. To je přesně mluva bolševického funkcionáře, kterým samozřejmě byl. Jen samé bláboly, vytahování a žvanění a navrch shazování bývalých kolegů z předešlé vlády. Hnus.

Přidávání komentářů není povoleno