Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
facebookový profil Andreje Babiše,

Kdybych nerozuměl lidem, nikdy bych nevybudoval úspěšnou firmu. Aneb sedm řečnických triků Andreje Babiše

ANALÝZA. Říká se jim řečnické triky nebo také argumentační fauly. Jejich smyslem je porazit názorového oponenta, aniž bych nutně v ruce držel trumf v podobě pravdivého tvrzení. A jako takové jsou součástí výbavy politiků, propagandistů, psychopatů a manipulátorů všeho druhu. Abychom se sami argumentačního faulu nedopustili: netvrdíme, že Andrej Babiš patří do některé z uvedených skupin – sám o sobě říká, že není ani politik. Jeho projev na nedávném sněmu hnutí ANO ovšem argumentačních faulů obsahoval celou řadu. Pojďme si je rozebrat.

Příklad na úvod:

„Co o problémech obyčejných lidí vědí politici, kteří sedí ve sněmovně 20 let? Copak mohou něco vědět o problémech běžných rodin, když se od školy nikdy neživili ničím jiným než politikou?“

Tak se Andrej Babiš ptal ve svém projevu, v němž představil svou vizi České republiky do roku 2035. Argumentem o politicích, kteří sedí ve sněmovně 20 let, podkládal své návrhy na změnu volebního systému.

Ve skutečnosti je mezi dvěma sty poslanci takových jen sedm – z nichž pět se od školy živilo i jinak než politikou. Jde tedy o řečnický klam, který se jmenuje unáhlené zobecnění: řečník podsouvá publiku vlastnost celku na základě příliš malého vzorku.


PSALI JSME: Do sněmovny dvakrát a dost? Babišův nápad by zasáhl hlavně komunistické „dinosaury“


Jakých dalších faulů se Andrej Babiš dopustil?

„Letos to bude už šest let, kdy jsem nevydržel mlčet a přestal se bát a začal jsem hlasitě kritizovat naše polistopadové politiky.“

Jde o klamný argument ze skupiny útočících na city. Konkrétně o argument vzbuzující soucit. Vytváří se zde dojem, že hlasitá kritika polistopadových poměrů je čímsi, co s sebou neslo strach a nutnost ho nějakým impulsem překonat. Ve skutečnosti nejsou známy případy, kdy by byl někdo postihován za vyjadřování politického názoru; Babiš navíc ve stejné době úspěšně budoval své hospodářské impérium a není o něm možné uvažovat jako o ušlápnutém disidentovi.

„Vládly tu tradiční politické strany, které si 25 let dělaly z veřejných peněz koryto.“

Jde o další příklad již zmíněného unáhleného zobecnění. Babiš podsouvá vlastnosti celku – v tomto případě tradičním politickým stranám, na základě malého vzorku nebo excesu. Případy zneužívání veřejných peněz, a to jak ty domnělé, či skutečné, pravomocně odsouzené, se ovšem nevyhýbají ani nezávislým politikům v komunále, úředníkům bez stranické příslušnosti a podobně. Jinými slovy nejde o rys charakteristický tradičním politickým stranám, které by ho měly ve svém „genetickém kódu“.


Co jsou argumentační fauly a jak na ně nenaletět? Podívejte se zde.


„Kdybych nerozuměl lidem, kdybych jim s pokorou nenaslouchal, tak bych nikdy nevybudoval od nuly firmu, která se stala jednou z největších ve Střední a Východní Evropě a zaměstnává 35 tisíc lidí!“

Babiš kombinuje dva fauly: emotivní klam oslavující úspěch a tzv. společný efekt. Ten první předpokládá, že bohatství nějak nutně souvisí s pravdivostí tvrzení. Ve druhém případě jde o sloučení zdánlivě souvisejících jevů, které ovšem nemají společnou příčinu. Jinými slovy: Babiš zde vystavuje na odiv svůj podnikatelský úspěch, který ale těžko může být způsoben tím, že seděl a s pokorou poslouchal, co mu kdo říká.

„Já jsem od roku 2011 potkal tisíce lidí.“

Zde není zcela zřejmé, co tímto údajem, navíc vágním, chce Babiš vůbec říct. V projevu jím opět podkládal svou schopnost naslouchat; mohlo jít buď o dovolávání se falešné autority (každý, nejen Babiš, nejen ostatní politici potkali od roku 2011 tisíce lidí. Co to o nich říká? A co říká Babišova věta o oněch lidech, jejich složení, „kvalitě“, důvodech k setkání?), nebo opět o tzv. společný efekt: Jak kvalita programu, osoby vůdce souvisí s počtem lidí, které potkal?

„Ta volební rovnice pro podzimní volby je velmi jednoduchá. Buď voliči budou chtít pokračování hnutí ANO ve vládě, anebo si zvolí návrat k vládnutí tradičních politických stran.“

Klasické falešné dilema. Babiš nám předkládá dvě možnosti a vyvolává dojem, že existují pouze ony. Dělá to samozřejmě proto, aby vyvolal dojem, že ANO může prosadit svůj program jen tehdy, pokud volby vyhraje přesvědčivě a v ideálním případě nebude potřebovat koaliční partnery. Ve skutečnosti je vysoce pravděpodobné, že i jako vítěz voleb bude muset v koalici vládnout. A navíc je zde současný model: Babišovo ANO jako součást koalice – ano, tradičních politických stran.

„Jaká náhoda, že zrovna teď pan premiér začal řešit rychlovlaky a daně. A dokonce si vzpomněl na poplatky za služby mobilních operátorů. Vždyť je to lidem jenom pro smích.“

Typické zesměšňování. Předkládání argumentů či skutků oponenta v takové podobě, aby vyvolaly posměch. Mimochodem – na tento typ klamné argumentace je vhodné si vzpomenout, kdykoli řečník pronese slovo absurdní.

„Důchodce dneska vydá pomalu všechny peníze za nájem a léky, ačkoliv 40 let předtím poctivě pracoval a platil daně.“

I kdyby bylo nesporné, že důchodci vydávají většinu peněz za nájem a léky, je zde problém ve vztahu příčiny a následku. Babiš podsouvá platnost následující věty: Kdo poctivě pracuje a platí daně, má nárok očekávat, že většina jeho výdajů nepůjde právě na nájem a léky. Taková věta ovšem nemá žádnou oporu, jde tedy o nevyplývající tvrzení (non sequitur).  


Chcete podpořit HlídacíPes.org?

Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.


 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

19 komentářů

 1. Josef napsal:

  To ,že min.financí p.Babiš je na správné cestě potvrzuje deklarace posl. sněmovny,která je namířené proti p. Babišovi.Je to nebezpečné usnesení,které si zahrává s tím ,že posl.sněmovna může soudit a dávat výzvy ke všemu co se odehrává v ČR a jde proti jejich osobním zájmůmtéto určité účelově většinové skupiny poslanců tohoto parlamentu.Ano ,tak scestné se objevují deklarace.Je na místě připomenout Cromwelova slova.“příliš dlouho jste zasedali“a po té je jako protektor Anglie rozpustil.

  • Miroslav Dvořák napsal:

   Stručně: Ona poslanecká sněmovna s. Babiše odsoudila? A jak? ZA hlavní: VŚICHNI tam hlasují dle svého vědomí a SVÉDOMÍ. Přísahali, né?

  • misomus napsal:

   No Pepiku, z tvé reakce je dovoditelné, že jsi nepochopil psaný text a proto se nijak nerozpakuješ použít „argumentační faul“.

  • Milan napsal:

   Ale ne. Musel si být vědom, že jej opozice a novináři při první příležitosti svléknou do naha. Má co si vysloužil. Chtěl stát řídit jako firmu. Nikdo netušil že to zahrnuje i téměř absolutní kontrolu zaměstnanců, tedy občanů, zákazů, tvorbu registrů, hlášení, kontrol, pokut za cokoliv a jeho soustraníci to prohloubili v jiných odvětvých i do osvícené úřednické kontroly obydlí a soukromí….. Jen ať ho rozcupují. Je to v pořádku. Zklamal mně na celé čáře.

  • Tondach napsal:

   Z Ústavy:
   Vláda se zodpovídá poslanecké sněmovně …
   Babiš snad není ve vládě?
   Tak se musí zodpovídat poslanecké sněmovně!
   Co na tom ještě nechápete?

 2. nováček napsal:

  Když stejným způsobem rozeberete mluvené projevy t.zv. diktátorů minulého století – Stalina, Mussoliniho, Hitlera a pominete dobová specifika v těch projevech, zjistíte, že Andrej Babiš u publika boduje tím, že zpívá stejnou písničku na stejnou notu. Svět chce být oblbován a lidé zvláště.

  • František napsal:

   Nebo těm lidem kteří ho volí nikdo nikdy neukázal a nedal poslechnout projevy diktátorů minulého století.

 3. Honza Čáp napsal:

  Super téma.
  Jenom bych k tomu argumentu, že „potkal tisíce lidí od roku 2011“ poznamenal, že ať už ty lidi vodí za nos nebo s nimi opravdu diskutuje, on se na rozdíl od méně dravých straníků mezi ty lidi fakt – třeba na Zemi živitelce – fakt vydává. Třebaže to tvrzení je možná rétorická figura, zároveň ho tahle praxe skutečně odlišuje od delegací ČSSD vlády. Oni na pódiu a ministr financí brázdí publikum.

  • nováček napsal:

   No,a? 99,999999999% občanů „… se na rozdíl od méně dravých straníků mezi ty lidi fakt – třeba na Zemi živitelce – fakt vydává“ a „tahle praxe jeskutečně odlišuje od delegací ČSSD vlády. Oni na pódiu a“ 99,999999999% občanů „brázdí publikum“.

 4. Dvořák napsal:

  Díky polistopadovým politikům a korupci vybudoval AGROFERT,ale už chtěli moc velké výpalné,tak si to šel ošéfovat do politiky.O tom ,jak rozumí lidem by mohli vyprávět jeho zaměstnanci,kobliháři by se jich mohli zeptat.Voli jsem ho,ale nevěřím mu ani slovo a v jeho partaji jsou nalezlí politici z jiných pol.stran,které tak kritizuje(Faltýnek letitý člen ČSSD aj.)!Viz jeho optimalizace aby se vyhnul co nejvíce placení daní,a ještě mi hodně zbyde,protože pobírá 2,5 miliardy dotací.

 5. Anett napsal:

  Na rovinu ,mnohaleté vysedávání ve vládě,je super přání kažďého minimálně druhého občana,brát nepředstavitelné peníze za nic neodpovídat,nic pro obyčejný lid neřešit,to je naše vláda.Do toho se objeví někdo ,kdo umí pracovat,umí ukázat že to jde,
  léta zaměstnánat občany,velice dobře firmy řídit,prosperovat,
  ukázat,že to jde když se chce a velice dobře. Tohle vše ukázal národu mluvte si co chcete,pište si co chcete,ake byl a je to jen Andrej Babiš.Tímto přínosem pro normálně průměrně smýšlející občany,kteří mají mozek, ale jej také používají,poctivě pracují,nekradou, to chápou,volí Babiše.Právě nástupem Babiše jsou všichni tito nefachčenko ohroženi,vlædní činitelé.Tak co udělají?Semknou se všichni do jednoho, Kalous,Ne Kalous,Komunista,ne Komunista,jde do tuhého jsou ohroženi ,jak zachránit tyto koryta,mlátit,tláchat,
  lhát vytahovat,kraviny staré 20 let,kydat hnůj,vyhrožovat, na koho?? No přece jediný,kdo po nich chce práci,výkony,poctivou práci a výsledky je Babiš,jediný koho obyčejný lid chce a bude volit je Andrej Babiš,to picítili,co jim zbývá svė nedostatky zakrýt touto kampaní.Takže všichni v ohrožení.!!Proč nepředloží lidu jak hlásá Kalous,premier a všichni vládní činitelé že to celý lid;Své přiznání?( !!Kdo se nás ptal? Jaký celý lid,kdo je ten celý lid,mě se nikdo neptal,.Jen ohroženou vládu zajímá 20 let staré kraviny,obyčejný lid to nechce,tomu není co vzít,už vůbec ukazovat,proč?
  Proč se pořád každý ohrožený vládní činitel opírá o lid.Když Babiš,má předkládat,tak všichni do jednoho v případě vládních činitelů 40 let nazpět.Jinak nemáte co požadovat,nemáte na to nárok my to nepotřebujeme,na co,proč k čemu nám to bude? Schválně a úmyslně touto trapnou kampaní zakrýváte svou totální neschopnost,nečinnost pracovat pro nás obyčejný lid,poctivě pracující na Vás ,kteří řeší veřejně kraviny,jelikož na víc nemá.;Co jste udělali pro nás,kolik jste přidali nám obyčejným lidem,důchodcům,mladým rodinám,sociálně slabým,postiženým,dlouhodobě nemocní ?.Jen sliby,blbé kecy,sobě přidáte ihned ,to si schválíte bez připomínek,nám důchodcům dáte 40/200 Kč.Tím nám chcete zavřįt ústa?? Ukončete tyto ataky,útoky,pomsty,tím jen a jen umocňujete ,že jste tam již zbyteční,
  ještě Vám to nedošlo,je to způsob proč Vás volit!
  Starejte se o lid,vytvářejte nová pracovní místa,dejte lidem práci,dobře placenou práci,nekrmte lid Vašim bytím či nebytím na postech,které po mnoho let okupujete neoprávněně svou totální nečinností,řešte zákony,staré občany,jejich bytí,žití v tomto státě,,
  mladé rodiny,úkony které jste pro nás slíbili,proto tam jste.Neřešte kraviny,které od Vás řadoví občané nepožadují.Budete-li pokračovat v této Vaší neoprávněné činnosti vypískáme Vás,nechceme Vás,nebudeme Vás volit,my obyčejní občané.Pokud chcete jít touto cestou,pak všichni do jednoho předložte svá přiznání od vstupu do politiky.
  V prvé řadě Kalousek,pak v š i c h n i!!

  • František napsal:

   Děkuji vám za nádhernou ukázku argumentačních faulů. Báječně se hodí k tématu!

  • nováček napsal:

   Proslov hodný mistra slova Josepha G., jediné oko nezůstává suché; bravo Anett. Ba ani Adolf H. by to neřekl lépe a ten pro obyčejné občany, tehdy Německé říše – Výmarské republiky, řekl a vykonal ledacos. Ovšem protože cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly a tak to všechno vyústilo v totalitu, jakou do té doby svět nepoznal a která se velmi podobala dnešnímu – „řídit stát jako firmu“; a ve firmě existuje pouze vůle šéfa a nic jiného; kdo má jiný názor, tak lže a je vyhozen, ve firmě nemají místo diskuze, ve firmě se tvrdě maká a nekecá. Akorát se ve firmě nepředkládají „svá přiznání od vstupu …“

   • Richter napsal:

    Ono to bude jako vždy, trošku složitější. Starší generace, jsem jedním z nich, již po celoživotních zkušenostech s politiky, moc v jejich spásu nevěří. Ač se může zdát, že zevšeobecňuji, dá se vcelku slušně vyvodit, ano kradli jak straky všichni. Připouštím, že se najdou světlé výjimky, což této skupině na pověsti nepřidá.
    Ještě bychom mohli přijmout takovou tu korektnost a vyjmenovat ty co kradli, že.

    Babiš dal, i když falešnou naději, že to bude jinak. No, a každý se snaží se proti němu vymezit. Uvedený článek nevyjímaje. Ukázat to, že jsme tak nějak lepší a uvedených faulů se nedopouštíme. Autor článku se argumentačních faulů dopustil bezesporu při svém psaní mnohokrát (unáhlené zobecnění), leč u ostatních to je třeba zatratit a vymezit se. Já dobrý, babiš špatný.

    Nic to nemění na faktu, že Babiš je naše zhouba a to nejhorší co nás mohlo potkat.

    Pokud to ale bude mít za následek zhroucení tohoto zatuchlého systému, opět to unáhlené zobecnění, děkuji mu za to.

  • Vláďa napsal:

   Vážený pane Anette,naprosto a hluboce se ztotožňuji s obsahem Vašeho příspěvku. To proto, že jednak nejsem nejmladší a ve svém životě jsem již ledascos prožil. Proto zastávám názor, že kritika založená na kvazi skutečnostech vytržených ze skutkového děje, o čemž rozhodně svědčí obsah příspěvků celé řady přispěvatelů,jednak plně nesvědčí o mentální zralosti těchto přispěvatelů a v lepším případě tyto projevy chápu jako projevy názorového pomýlení. Jsem přesvědčen o tom, že Ing Andej Babiš, jako snad jedniný subjekt řadící se mezi velice úspěšné podnikatele v tomto státě nevybudoval svoji firmu způsobem, že ji postavil na základech různým způsobem získaného majetku státu.
   Odpovědí na to by mohl být dotaz: Co pozitivního, kromě nepředstavitelného zadlužení mnoha dalších generací, přinesla 95 procentům obyvatel tohoto státu vláda Václava Klause, nebo vláda Mirka Topolánka. V obou těchto vládách velice úspěšně zasedal odborník na výrobu pneumatik, pan Miroslav Kalousek. Ano, přesně ta osoba, obecně známá jako Bechyňský král, která v současné době ve velkých dávkách dští hořící síru na vše pozitivní,co je se značným přičiněním Andeje Babiše pro obyvatele této republiky vybojováno. A mně se dovolte zeptat: Jaká odpovědnost za jím vědomně způsobené škody byl byla na Kalouskovi uplatněna? Odpověď je jednoduchá. Nijaká, jako ostatně vůči řadě dalších.
   A propto říkám: Více Babišů ve vládě tohoto státu!!!

   • nováček napsal:

    Copak že to bylo se značným přičiněním Andeje Babiše pro obyvatele této republiky vybojováno? Odpověď zní: nic.

  • Tondach napsal:

   Zaspal jste dobu či co?
   Oni všichni ta přiznání při vstupu do sněmovny, senátu a do jiné ústavní funkce podávají už dlouhá léta! Jen Babiš v něm zase lhal….

 6. Tondach napsal:

  Tragedií této země je, že mu to spousty lidí pořád baští …. i tady v diskuzi jsou tací inzelektuálně jednodušší jedinci!

Přidávání komentářů není povoleno