Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook: Andrej Babiš, zdroj

Čas spekulací kolem Čapího hnízda. Proč neměl být Andrej Babiš nikdy předsedou vlády?

KOMENTÁŘ. Pouhý den poté, co vešlo ve známost, že policie chce poslat kauzu předsedy vlády Andreje Babiše k soudu, dochází ke změně v čele resortu spravedlnosti. Pod něj spadá soustava státního zastupitelství, kde se bude o obžalobě premiéra rozhodovat. Samo o sobě jsou to zprávy, které dokáží vyvolat řetěz spekulací o tom, jak se chystá zametení Čapího hnízda pod koberec. Klíč je stále stejný jako u všech střetů zájmů, v nichž se Andrej Babiš vyskytuje: nikdy se se svými problémy neměl ocitnout v čele exekutivy.

Babiš si za spekulace může do značné míry sám. A to sveřepostí, s níž lpí na svém premiérském křesle.

„Nikdy neodstoupím, nikdy! Nech si to všichni zapamatují.“ Památná slova z listopadu loňského roku nás vedou k otázce, čo si pán predseda predstavuje po takým slovom „nikdy“, a hlavně – co je pro to ochoten udělat?

Absurdní divadlo, které reprezentuje kus zvaný obviněný premiér v čele vlády a jím nominovaní ministři v čele resortů, které mají na stíhání vliv, bude vždy nabízet dostatek obrazů, v nichž zmíněný střet zájmů vynikne. Problém je jediný: Andrej Babiš nechápe, v čem je to špatně.

Končící ministr spravedlnosti Jan Kněžínek propásl výjimečnou příležitost vyjít ze situace jako čestný člověk. Říká, že končí, protože „již nechtěl čelit mediálním spekulacím o svém konci ve funkci“. Hraje vabank. Právě v té chvíli mohl a měl říct: Končím, protože mě to štve. Ale abych předešel jakýmkoli spekulacím, zůstanu přesně do chvíle, než bude kauza předána nezávislému soudu. Ani o den déle, ale ani o minutu méně. Dokud bude kauza v rukou exekutivy, jsem tu jako hráz proti jakýmkoli spekulacím. Nezávislá justice ať si pak dělá, co umí.

Kněžínek jako ministr selhal. Stáhl kalhoty a prchá.

Zemanova Marie

O jeho nástupkyni Marii Benešové víme, že má všechno, jen ne ortodoxní přístup k právu. Radí prezidentu Zemanovi a vypracovala pro něho analýzu, podle níž je v Česku možné objednat trestní stíhání. To je verze, se kterou ve své kauze od počátku operuje Andrej Babiš. Kdyby si chtěl na toto téma nechat vypracovat znalecký posudek, těžko by hledal vhodnějšího kandidáta.

Marie Benešová má k dotačním kauzám blízko. Přátelí se třeba s bývalou ústeckou hejtmankou Janou Vaňhovou, aktuálně obviněnou v rozsáhlé kauze rozkrádání evropských dotací na severozápadě Čech. Dokonce ji zastupovala jako poškozenou v soudu s vrahem Vaňhové partnera, severočeského kmotra Romana Housky.


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


Jako klíčová se začíná jevit otázka mravní integrity nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. On je hrází, která drží nezávislost soustavy státního zastupitelství. Jinými slovy bez souhlasu nejvyššího státního zástupce není možné zvenčí do soustavy personálně sáhnout – pokud by bylo třeba tlačit na některý článek. Má to jediný háček, a tím je odvolatelnost samotného Pavla Zemana. O tom může rozhodnout vláda – na návrh ministra spravedlnosti.

O tom, jak je postavení nejvyššího státního zástupce vratké a že je to největší slabina současného zákona o státním zastupitelství, mluvil nedávno v rozhovoru pro HlídacíPes.org třeba šéf Unie státních zástupců Jan Lata. „Odvolání nejvyššího státního zástupce není spojeno s žádnými důvody, tento je jmenován a odvoláván vládou na návrh ministra spravedlnosti, a jeho postavení je tudíž velmi vratké,” řekl.

Ustojí Pavel Zeman případný tlak? Obětuje svoje křeslo za ochranu státních zástupců, kteří spadají do obvodu Vrchního státního zastupitelství v Praze? Nebo přímo jeho hlavy Lenky Bradáčové? To jsou otázky, které si budeme v příštích týdnech klást a které si bezpochyby v Brně a v Praze už několik desítek minut kladou.

Zmínili jsme hranici mezi exekutivou a justicí, a nezmínili jsme ji náhodou. Dokud budou Babišovy věci v rukou exekutivy, nikdy neopadnou spekulace o jeho vlivu na ně. Žádné vysvětlování ministra, že chtěl skončit už dávno a že je to z jeho vůle, nebude věrohodné, dokud nebude Babišova kauza před soudem. Neexistuje žádný prostor pro to, aby byla zastavena jinak, než zprošťujícím, nebo odsuzujícím verdiktem soudu.

Důvod, proč je na Babiše třeba pohlížet jinak než na jiného „sprostého podezřelého“, je jediný: Je to právě jeho postavení v čele vlády. Proto je třeba znovu připomínat, že se premiérem neměl nikdy stát. Respektive že se jím neměl stát dřív, než bude případně očištěn.

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

29 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  1) No, nedeje se nic, co by se nedalo cekat. Babis (a jeho tym) udelaji vsechno, aby se pred soud nedostal. Takze Benesova poda navrh na vymenu P. Zemana. Vmziku se objevi vhodny kandidat (Tana Mala?). Dojde s vymene dozorujicicho zalobce, prekvalifikovani na neumyslny cin a je to – promlceno. 2) Prijde mi divne, ze do toho nevstoupil Eman abolici. Ale mozna si setri „naboje“ na reseni problemu svych nohsledu. 3) Proc se Babis vsemocne snazi zabranit projednani pred soudem? Medialni obraz? Nebo ma strach z CSSD? Ad CSSD – nejdriv Hamacek hulakal, ze nepujdou do vlady se stihanym Babisem, pak obvinenym Babisem. Proste oportunismus za jaky by se nestydel ani Lenin/Stalin/Putin. Navic ted maji uplne jine starosti – bankrot, ikdyz Hamacek ujistuje, ze to neni nic, s cim by si nedokazali poradit. Financni injekce od Andreje jako uz tolikrat na posledni chvili (viz Beltomate) vsechno zachrani.

 2. Dušan napsal:

  Pořád všichni čekáme na zázrak a on stále nepřichází. Zodpovědní lidé v dnešní době trpí. V přímém přenosu sledujeme vývoj událostí a zdá se nám, že vše mizí v nenávratno. Je třeba se ozvat! Zakřičet a bouchnout do stolu! Sebevědomí národa se probouzí. Po třiceti letech. Konečně! Mladá generace je ta, co určí směr. My co jsme dělali revoluci, jsme za zenitem. Akorát si to neumíme přiznat. Věřím, že dalších dvacet let bude skvělých. Těm co dnes vládnou a těm co je tam dostali se čas neúprosně krátí. A oni to ví. Naše děti jsou naše budoucnost.
  Masaryk řekl: Čapku, Této společnosti je třeba 50 let nepřetržitého Demokratického vývoje. A já poznamenávám, že 30 už máme skoro za sebou. Tak ještě těch 20 let.

  • Věra Valová napsal:

   Píšete mi z duše,mám stejný pocit.Nějak se nám nedaří zvednout zadky ze židlí a znovu vyjít do ulic.Asi nic jiného nezbývá, ale čekám stále na ty mladé, že snad prozří a konečně se naštvou.Brzy jsme zapomněli.Štve mě lhostejnost, otupělost,nezájem ,který vidím dnes a denně kolem sebe.Vážím si lidí v mediálním prostoru, kteří neustále připomínají lži a nepravosti, které se dějí. Zdá se mi, že stále nepadají na úrodnou půdu.Asi je půda kontaminovaná Agrofertem.Zdravím.

  • Bohumil Řeřicha napsal:

   Pane Dušane, ne ještě dvacet ,ale 70 let. V podstatě od doby českých obrozenců, což znamená od počátku 19.století bloudíme již dvěstě let. A dnešní stav společnosti je proto zákonitý, podporovaný ještě od 30 let 20.století sovětskou a dnes ruskou tajnou službou, kdy jsme dodnes její největší mateřskou letadlovou lodí ve Střední Evropě. Masaryk též prohlásil. „že český národ počátkem 19.století vylezl z chalup“ a bohužel příslovečné ideologie nacionalizmu a komunizmu ho do těch chalup vrátili zpátky……

 3. Mgr. Josef Orel napsal:

  Podle Vás všichni čekáme na zázrak. A jak to tedy, že byl pan Babiš zvolen většinou voličů a každý měsíc mu přibývají preference?

  • Miloš napsal:

   K volbám přišlo cca 50% voličů a z těchto to hodilo 30% Anofertu ( což je cca 15% oprávněných voličů) tak prosím nemanipulujte tady a neblábolte o nějaké většině .

  • Radek napsal:

   Jednoduchým voličům nabízí jednoduchá řešení. A preference mu nestoupají. Ty jsou +- stejné už asi tři roky. 1% = cca 10 lidí… Takže odchylka +- 3% je naprosto normální. Podle průzkumů by už ve sněmovně nebyli Starostové, KDU-ČSL, ani TOP 09. A piráti by měli pár poslanců. U ČSSD se dlouhodobé průzkumy sekly o nějakých 5%.

  • Daniel Král napsal:

   Je to jednoduche-vetsina je 50% procent plus -proste pro laika- vetsi polovina.
   A dle prezidenta, ta vetsina ktera je duchem chuda, voli jednoducha reseni ktere jim nabizi okamura(poctive vlastenectvi) komunisti(at maj vseci stejne malo-teda krome vedoucich kadru) a ANO(kopnete souseda do rozkroku za to, ze se ma lip, protoze pracuje a ne jen chodi do zamestnani) je porad plus minus stejna jen se preleva mezi temito subjekty
   Dale hovorit o tom, kdo ma kolik hlasu se da vzdy jen po volbach, a v tech, a to by i laik mel poznat vas panko Babis vetsinu nedostal-tak nevim proc rikate, ze si neco preje vetsina?

  • Josef Hrnčíř napsal:

   Zázrak se rozhodně nestane. Chtěl bych vidět „nezávislého soudce“, který by jej odsoudil. A i kdyby, tak se přejde na taktiku à la Rath – zdržovat, podjatost toho, za nějakou dobu zase někoho jiného – a ono mu to pár desítek let vydrží. A preference? Těží z nejpočetnější vrstvy obyvatel – spousta seniorů stále slyší na koblihy, zvýšení důchodu..

  • David napsal:

   Mám zábrany poučovat studovaného člověka, ale přece jenom: většina znamená 50 a více procent všech voličů, kteří přišli k volbám. Vznikne pak jednobarevná vláda s velmi vratkým mandátem, pokud závisí např. na jednom poslanci. Zde se přepočítáním dostalo ANO počtem poslanců do výhodnější pozice na úkor menších stran (D´Hondt), a přesto to většinu netvoří ani tímto způsobem.
   Jiná věc je, že cca třetina voličů buď dobrovolně rezignovala na kritické myšlení ve prospěch slibu „bude líp“, nebo tohoto kritického myšlení ani není schopna. Není to míněno jako přezíravost, ale mechanismus působení dobře provedené reklamy – kupuju reklamní produkt, a nikoli skutečný.
   A už vůbec nelze spojovat fungování justice s fungováním marketingu.

  • T.Hla. napsal:

   Vážený pane magistře, používáte nebezpečnou rétoriku. pan Babiš nebyl zvolen většinou voličů. Nevím jak Vás učili ve škole, ale 30% není většina a nikdy ani nebyla. Tuto nebezpečnou rétoriku používá i pan Babiš a bohužel přebírají média (ať již vědomě či nevědomě) a lidé mají tendenci ji opakovat. Prosím Vás o korekci myšlení dle platných zákonů matematiky. Děkuji

  • Pepa napsal:

   30% není většina.

  • Petr22 napsal:

   Nejspíš proto, že image “ skromného, nezištného, ublíženého a pracovitého“ miliardáře, nejspíš funguje u velké části populace.
   P.R. umí neskutečné věci , a když dokážete zaplatit ty nejlepší z tohoto oboru, jste „většinou“ milovaný vítěz… A moc je příliš návyková a NIKDO se jí sám od sebe nevzdá (navíc, když z ní každoročně „kapou“ miliardy…!)
   Ale na druhou stranu – ten chlap (A.B.) má charisma, atraktivní blondýnu, hezký rolák a tepláky…. a neomezenou moc – protože strach, je ten nejlepší argument.
   A hlavně má naprosto bezkonkurenční a geniální rétoriku – hodně slov a žádná relevantní informace.

  • Zdena napsal:

   Protože jsou lidi slepí a nechají se koupit za pár drobáků,které magnátům spadnou ze stolu.Je třeba ,aby konečně otevřeli oči.

  • Také si tuto otázku pokládám při každé zmínce proti Babišovi. Pořád se jen říká, že je všechno špatně. Já ale vidím na sobě i okolí, že se máme lépe, že se něco dělá pro obyčejné lidi, že se například staví nové dálnice, přestože se říká, že ne, že se opravují silnice, chodníky, celé vesnice se rozrůstají. Tak co teda je tak špatně? Není to spíš závist a vztek, že někdo úspěšný odřízl ty neúspěšné od penězovodů? Stále si říkám proč by miliardář měl mít zájem o podvody, a na druhou stranu proč by neměl využít nabízené a zákony povolené dotace.

  • Iris napsal:

   Protože potřebujeme 50 let demokratického vývoje, jak napsal pan Dušan. Ale velké spoustě lidí, hlavně starší generace, se život ve svobodě a demokracii příčí. Nechtějí žít bez diktátu a ústrků, proto volí populisty. Takže nám díky těmto omezeným lidem opět hrozí přerušení 50 ti let demokratického vývoje. A pak zase někdy v budoucnu budou další začínat tento cyklus znovu. Ale zase spousty lidí s pokřivenými charaktery, pro které je každá totalita líheň, budou tento proces hatit.

  • Mario napsal:

   necelych 30% neni vetsina. Preference mu narustaji diky rozhazovani penez ze stani kasy na slevy a zvysovani duchodu atd, ktere ovsem nema jak pokryt. Lidi se snadno nechaji oblbnout.

  • Max napsal:

   Pozor nebyl zvolen většinou voličů 🙁

  • Jarmila napsal:

   Podepisovat petice. Kdo má možnost, demonstrovat. Hovořit o pravdě a lži s lidmi při každé příležitosti, přeposílat pravdivé informace a odkazy na články, petice, odkazy na „milion chvilek“ apod. zvláště čtenářům a šiřitelům hoaxů. Nepropadat malomyslnosti. Nesmíme dopustit, aby dezinformátoři ovlivnili výsledky voleb, jak se to stalo při volbě prezidenta. Nečekat s tím na poslední chvíli před volbami, protože se jistě zase vynoří spousta lží o demokratických kandidátech a těsně před volbami je již voličům, kteří nejsou zvyklí přemýšlet nad informacemi nevysvětlíme.

  • Martin napsal:

   Problém spočívá v přesvědčení, že podpora většiny legitimizuje jákekoliv jednání, jinak řečeno, že většina má vždy pravdu. To je úskalí demokracie. Stálo by za připomenutí, že jak Hitler tak Gottwald se dostali k moci prostřednictvím demokratických voleb. Souvisí to se způsobilostí k rozhodnutí a krásným příkladem tohoto problému je Brexit nebo volba našeho prezidenta. Současná situace je důsledkem toho, že moderní svět je natolik složitý, že většina hlasujících vůbec netuší o čem hlasuje a jaké bude mít jejich rozhodnutí důsledky. Bohužel neplatí, že každý když hlasuje tak by měl rozhodovat jen ve věcech o nichž něco ví a u nichž je schopen alespoň trochu dohlénout důsledků svého rozhonutí. Nedá mi to abych nepřipomenul známý bonmot : problémem demokracie je, že dva hlupáci přehlasují jednoho chytrého

  • John Doe napsal:

   Nebyl zvolen většinou voličů, byl zvolen cca 30ti procenty. Preference mu přibývají kvůli jeho cílení na méně vzdělanou část obyvatel a starší lidi. Mají nízký počet procent voličů s maturitou a jejich věkový průbměr je poměrně vysoký. Zkrátka se stará, aby jej volili ti, které může nejsnáze oblbnout. Hloupý tedy rozhodně není. Nemusí díky tomu přinášet kvalitní řešení a ve sněmovně si může dělat, co se mu zachce. Jen musí svým voličům rozdat mediální koblihy… http://showme.median.cz/snemovni-volby/#/

  • Michal Bílý napsal:

   30% je většina?

  • PP napsal:

   Chcete to slyšet natvrdo? Hloupí, dezorientovaní, nevzdělaní, mentálně poškození minulým režimem, chytají se na jednoduché slogany, kampaně a PR výkřiky. V některých případech půjde stejně jako u Trumpa a Zemana o pouhé antihlasy, kdy se nevolí někdo,ale proti někomu. Dokážu pochopit volbu Babiše v např. roce 2014. Ale s informacemi, co jsou na Babiše v současné chvíli venku, už ho nikdo soudný, slušný a informovaný volit nemůže. Kromě zlodějin už se stává také překážkou pro rozvoj České republiky v mnoha oblastech. V oblasti ekologie a zemědělství, kdy už začíná jít pomalu do tuhého, například. Nemá taky žádnou pořádnou koncepci, nic o ničem neví a nechá sebou orat svým okolím a PR průzkumy. Raději volte nějakou nezdiskreditovanou normální stranu.

 4. gargamel napsal:

  Toto jen potvrzuje tezi,že nás stát je kriminální.A tím,že takto funguje se státní moc dostává do rozporu s právním státem.Je to ostudné a neuvěřitelně potupné pro všechny kdo v tomto žijí a platí výpalné mafiím,tedy daně.

 5. Svatoslav Krack napsal:

  Jak dokument ZDF připomíná, od doby, kdy je Andrej Babiš ve vládě, dokázal Agrofert zdvojnásobit své příjmy z evropských fondů. Zatímco v roce 2014 si přišel na 42 milionů eur (1,1 miliardy korun), o tři roky později to bylo dokonce 82 milionů eur (2,1 miliardy korun). Například 95 milionů korun šlo na účet společnosti Penam, stejnou částku získala z EU Vodňanská drůbež a 93 milionů získaly Kostelecké uzeniny. Všechny firmy patří do koncernu Agrofert.

  „Stejní lidé, kteří vyplácejí evropské peníze, dohlížejí na jejich kontrolu. Haló? Tohle přece nemůže fungovat,“ upozorňuje s hořkým smíchem Hilpertová.

 6. michel napsal:

  Premiér ing. Andrej Babiš je chytrý člověk ale největší egoista, uznává jen své problémy miliardáře ale problémy obyčejných lidí ho vůbec nezajímají, nemá na to čas proto že je premiér, ve svých novinách kde má svou fotografii deklaruje že je tady pro každého, když jsem si přečetl tu jeho deklaraci že je tady pro každého tak jsem si myslel že také k ním patřím, tak jsem ho písemně požádal o pomoc pro řešení politické věci z roku 1968, kterou nechtěl řešit ani pan Ombusman JUDr. Motejl, je to záležitost která mě způsobuje duševní útrapy, nevím jestli mou žádost si vůbec přečetl nebo vyděl i když byl dopis určen do vlastních rukou, odpovědi jsem obdržel od Úřadu vlády české republiky od pana Mgr. Marka Macháňe přesně stejným způsobem jako od pana Ombusmana JUDr. Motejla který mě doporučil abych se obrátil na jinou instituci, nebo na soud, kterému od určité doby vůbec nevěřím, závěrem chtěl bych upozornit že politická újma i na zdraví občana české republiky je také problémem právního státu. Pan premiér ví jak si vyřešit svůj problém ale neví jak se řeší problémy občana který nemá žádnou moc pro řešení takových záležitostí, věřil jsem straně ANO i jeho předsedovi, ale dnes pro nezájem řešení mé žádosti jsem na pochybách že uvedena strana ANO je tady pro občany který se obrátí na Premiéra, který ignoruje politický problém občana i když nastal v roce 1968 protože sám ho řešit nemůže, ptám se existuje v našem státě politik nebo politická strana která by problém vyřešila, prosím ozvěte se.

 7. Petr22 napsal:

  A ještě taková „drobnost“ – znáte ještě jiný stát, který řídí člověk jiné národnosti?
  Proč pan Babiš není premiérem Slovenska? Nebylo by to logické?

 8. A.Tůma napsal:

  Je zajímavé, jak Babiš získal hlasy.ˇ. Kritizuje.Napsal své knize všechno, co se vědělo za chyby minulých vlád. Bylo to pravda a vědělo se to před tím. Dal to do hromady. Vytiskl. Rozdal. Lidé četli. „má pravdu“. Volte jej. Nenapsal jak chyby napraví. Napsal je.+ Je činný. Napravuje? Snad. Ale je činný!

 9. PP napsal:

  Jestli dojde k odstranění Pavla Zemana, nebo Bradáčové, a to pod jakoukoliv záminkou, tak to bude prasárna zcela srovnatelná s Chovancovou tzv. reorganizací policie. Reakce veřejnosti, opozice a médií by měla být minimálně stejná.

Přidávání komentářů není povoleno