Protikorupční speciál na odpis. Vláda ho neplánuje, boj o něj vzdali i sami státní zástupci

Napsal/a Robert Malecký 27. února 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

VIDEO. Takzvaný protikorupční speciál, tedy státní zastupitelství dohlížející na vyšetřování korupce a nejzávažnější hospodářské kriminality, nakonec nejspíš nevznikne. Třeba v programovém prohlášení Babišovy vlády o něm nestojí ani slovo. A boj o speciál nakonec vzdávají i sami státní zástupci.

Přibližně od roku 2014 byl přitom zamýšlený speciál hitem protikorupčního boje i předmětem ostrých sporů mezi státními zástupci a politiky.

Ve vládním programovém prohlášení je o zákoně o státním zastupitelství jediná zmínka. „Předložíme nový zákon o státním zastupitelství, který nově nastaví nezávislost státních zástupců na výkonné moci.”

O speciálu, který byl snem pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, naopak jakákoli zmínka chybí. A nenajdeme ji ani v části, která se přímo týká boje s korupcí.

„Budeme dále bojovat proti korupci ve všech oblastech. Za tím účelem zejména předložíme zákon na ochranu whistleblowingu a zákon o regulaci lobbingu vycházející z mezinárodních doporučení,” slibují v prohlášení Andrej Babiš a jeho ministr spravedlnosti Robert Pelikán (oba ANO).

Není vhodný čas

Myšlenku na speciál pomalu opouštějí i sami státní zástupci. Nebo přesněji řečeno pragmaticky hodnotí situaci, která velkému otevírání platného zákona o státním zastupitelství příliš nepřeje.

„Naučili jsme se s ním žít,“ říká prezident Unie státních zástupců Jan Lata v rozhovoru, který HlídacíPes.org pořídil v rámci projektu Mapa justice.

„V tuto chvíli nejzávažnější hospodářskou a finanční kriminalitu řeší vrchní státní zastupitelství v Praze i v Olomouci. Mně se zdá, že dělají svou práci dobře,“ říká Lata.


Podstatné části rozhovoru, které se týkají protikorupčního speciálu a nového zákona o státním zastupitelství, spustíte ve videu v úvodu článku nebo zde.
Celý rozhovor s Janem Latou, stejně jako s dalšími rozhodujícími představiteli české justice, bude HlídacíPes.org přinášet v následujících týdnech.


Dá se tedy říct, že státní zástupci pod vlivem okolností ustoupili od požadavku na zřízení protikorupčního speciálu? „Řekněme, že nevidíme nejvhodnější dobu na zásadní zasahování do zákona o státním zastupitelství,” říká Jan Lata.

Vratké postavení Pavla Zemana

Prezident unie ovšem zmiňuje jiný problematický bod platné úpravy, a to je postavení nejvyššího státního zástupce. Toho může vláda kdykoli odvolat, a to bez vysvětlování. A to vláda jakákoli, tedy i vláda bez důvěry a v demisi.

Hypoteticky se tak uzavírá kruh, v němž ministři vlády trestně stíhaného premiéra řídí resorty vnitra a spravedlnosti, které se podílejí na stíhání předsedy vlády. A případné odvolání nejvyššího státního zástupce jako hlavy veřejné žaloby by minimálně vyvolalo otázky o střetu zájmů.

Lata tuto konkrétní hypotézu komentovat nechtěl, v obecné rovině ale postavení nejvyššího státního zástupce považuje za největší slabinu platného zákona.

„Odvolání nejvyššího státního zástupce není spojeno s žádnými důvody, tento je jmenován a odvoláván vládou na návrh ministra spravedlnosti, a jeho postavení je tudíž velmi vratké,” řekl.

Postavení nejvyššího státního zástupce je tak podle Laty důvodem, proč zákon otevřít.

„Jestli se mě ptáte na největší problém zákona o státním zastupitelství, tak je to nejisté postavení nejvyššího státního zástupce jako hlavy žaloby,” řekl prezident Unie státních zástupců.


Článek je součástí projektu Mapa justice, který HlídacíPes.org připravuje za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.

Cílem projektu je zmapovat skutečné vlivy v české justici, popsat osoby a skupiny, které mají na její chod rozhodující vliv.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)