Čínský prezident Si Ťin-pching

Bývalý funkcionář čínské CEFC se brání před soudem. V Africe prý nerozdával úplatky, ale charitu

Napsal/a Sinopsis 17. října 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Někdejší generální tajemník neziskového křídla čínské společnosti CEFC Patrick Ho se snaží přesvědčit americký soud, že nekorumpoval africké politiky a funkcionáře OSN. V rámci své kuriózní obhajoby tvrdí, že v Africe jen „napomáhal čínské oficiální agendě“ a pokud už někomu dal finanční obnos, bylo to v rámci dobročinnosti.

Ho nyní také tvrdí, že by rád „vzdělával“ americké soudce v čínských politických kampaních. Podle obhajoby je totiž k pochopení korupčního chování CEFC nutné pochopit čínskou strategickou iniciativu Pás a stezka. CEFC i Ho svým působením jen prosazovali agendu čínského státu, a nikoliv vlastní zájmy.

To je překvapivě upřímné sdělení. Patrick Ho se zřejmě skutečně cítí jako oběť zájmů strany a státu.

Pro Peking má ovšem taková logika dost nepříjemné implikace – podporují čínská oficiální místa v rámci projektu Pásu a stezky skutečně korupční chování nominálně soukromých čínských subjektů?

V rámci skupiny CEFC, která byla v uplynulých letech aktivní i v Česku, to není jediná aktuální korupční kauza. Nedávno přišly z Číny také informace o osudu čestného poradce českého prezidenta Miloše Zemana, bývalého předsedy konglomerátu CEFC Jie Ťien-minga.

Čínská státní televize přinesla zprávu o procesu s bývalým stranickým tajemníkem provincie Kan-su Wang San-jünem a jedno z obvinění vůči němu je, že přijal úplatky právě od Jie Ťien-minga.

Rozbalte dárek, pane prezidente

V africké aféře CEFC má ve prospěch Patricka Ho podle South China Morning Post svědčit i profesor Harvardovy univerzity William Kirby. Podle obhajoby může jeho svědectví doložit, že Patrick Ho se pouze snažil napomáhat čínské oficiální agendě. Peníze pro africké politiky byly prý navíc myšleny jako projev dobročinnosti:

Obhajoba tvrdí, že Ho byl motivován touhou podpořit celkovou prestiž čínského státu a čínských firem včetně CEFC Energy spíše, než že by chtěl zajistit zvláštní a bezprostřední kontrakty nebo obchodní výhody.

 

 

Obžaloba zůstává k verzi o charitě pro africký lid skeptická a Hoovy peněžní dary i nadále považuje za úplatky.

Obžalovaný senegalský diplomat Cheikh Gadio, z něhož se mezitím vyklubal svědek, původně řekl žalující straně, že Ho a činovníci CEFC nabídli koncem prosince 2014 čadskému prezidentu Idrissi Débymu 2 miliony amerických dolarů (tzn. 15,6 HK dolarů), zabalených v dárkových krabicích.

Déby krabice neotevřel a nazítří povolal Hoa a činitele CEFC, aby mu to vysvětlili. Podle Gadiova svědectví odhaleného žalující stranou měl Déby povolat činovníky poté, co Gadio prohlásil, že by si nikdy nepomyslel, že Ho přinese hotovost.

Déby a šéf jeho štábu za dvoumilionovou nabídku delegaci CEFC „vynadali“, říká Gadio. „To si myslíte, že všichni afričtí lídři jsou zkorumpovaní?“ zeptal se prý dle Gadia Déby.

Účastníci této scénky se po jistých tahanicích měli dohodnout na sepsání dopisu deklarujícího, že peníze jsou určeny k dobročinným účelům.

Kdo vydělal na pašování zbraní?

Proti této verzi stálo původní tvrzení obžaloby, že to byl právě Gadio, kdo před setkáním s čadským prezidentem navrhoval naklonit si ho velkou finanční částkou, a zajistit si tak přístup k čadskému ropnému trhu a později i plynu. Obvinění proti Gadiovi byla později stažena výměnou za jeho svedectví proti Patricku Ho.

V případu přibyla před několika dny další zjištění obžaloby: Patrick Ho se měl účastnit pašování zbraní například do krizových oblastí Libye a Jižního Súdánu. Tyto skutky se měly odehrát mimo území Spojených států a nebudou tedy předmětem obžaloby u soudu.

Bohužel se tak nedozvíme, zda měl také ilegální obchod se zbraněmi podpořit iniciativu Pás a stezka. Její oficiální součástí je totiž i Česká republika.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)