Návrh na insolvenci Moravia Industry. Bývalí zaměstnanci reagují na obdržené výpovědi, přidal se k nim i vítkovický holding

Napsal/a Jakub Mikel 8. března 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

AKTUALIZOVÁNO. V Jeseníku se rozjíždí nové kolo bojů o závod Hard. Kromě již běžících sporů a žalob mezi vítkovickým holdingem a firmou Moravia Industry se do situace opět vložili bývalí zaměstnanci. Malá skupina podala insolvenční návrh na Moravia Industry. Nově se k nim přidal i vítkovický holding, původní majitel provozu.

Situace okolo jesenického závodu Hard se opět o něco více zamotala. Prvního března se v insolvenčním rejstříku objevilo nové řízení – se společností Moravia Industry (MI). Právě MI v současné době operuje v jesenickém závodu Hard.

Za návrhem na insolvenci stojí bývalý zaměstnanec Peter Antolík. Proč zvolil právě tento postup?

„Protože mi to zákon jako zaměstnanci umožňuje. Firma Moravia Industry mi dluží (a všem mým bývalým kolegům) minimálně výplatu za listopad 2017,“ uvedl pro HlídacíPes.org Peter Antolík.

„Přitom jsme všichni za listopad obdrželi výplatní lístky a také přehledy o zdanitelných příjmech. Paradoxně nám je Moravia Industry předala prostřednictvím Úřadu práce v Jeseníku. Peníze jsme však dosud nedostali a žádná komunikace ze strany MI ohledně dlužných výplat neproběhla,“ říká Antolík. Očekával také, že návrh na insolvenci podá jiný větší věřitel, například Vítkovice nebo firma Fenix.

„Protože se tak nedělo, podal jsem návrh insolvenci za podpory několika kolegů sám,“ vysvětluje.

„Nemyslím si, podle dosavadního působení MI, že je reálné v insolvenčním řízení od MI něco získat, ale je třeba se alespoň pokusit,“ dodává Antolík.

„Tato vyhláška (o zahájení insolvenčního řízení) není rozhodnutí o tom, zda je podaný insolvenční návrh důvodný,“ upozorňuje totiž i soudce Rostislav Krhut ve vyjádření k insolvenčnímu návrhu.

Moravia Industry byla zároveň se startem insolvenčního řízení zveřejněna na stránkách úřadu práce jako firma, na niž byl podán insolvenční návrh. Pro bývalé zaměstnance to znamená, že buď se mohou všichni přihlásit do insolvenčního řízení jako věřitelé, nebo zkusit uplatnit své nároky na mzdy skrze úřad práce.

Mohou za to Vítkovice?

Vedení Moravia Industry nechce situaci příliš komentovat. V zaslaném vyjádření poukazuje na podobnost s dalším děním okolo vítkovického holdingu, konkrétně Světlíkova boje s Vítkovickými strojírnami, za kterými stojí podnikatel František Pivoda.

„V důsledku aktivních kroků části holdingu Vítkovice, který je dosud ovládán panem Světlíkem, je narušováno fungování všech výrobních jednotek, které prodal insolvenční správce Vandrovec. V tisku se lze dočíst, že vedle HARD Jeseník směřují k insolvenci například také Vítkovické strojírny, které také vznikly z majetku Vítkovice Power Engineering. Moravia Industry na situaci reaguje odpovídajícími právními úkony a podrobnosti v této fázi nebude zveřejňovat,“ uvedl k současné situaci pro HlídacíPes.org mluvčí Moravia Industry Pavel Kočiš.

„Spory s Vítkovicemi vyvolala jen a pouze MI a to hned na samém začátku svého působení v Hardu. Byla to právě MI, která aktivně vtáhla Vítkovice do soudního sporu,“ brání se mluvčí vítkovického holdingu Eva Kijonková.

Vítkovice navíc oznámily, že se zapojují do insolvenčního řízení. Chtějí se touto cestou dostat k halám, které Moravii k výrobě pronajaly.

„Za situace, kdy lze zjevně pochybovat o tom, že by MI kdy chtěla splnit jakýkoli závazek, považují Vítkovice za nezbytné chránit svůj majetek a dosáhnout převzetí svých hal,“ vysvětluje Kijonková.

Aby toho nebylo málo

Návrh na insolvenci ze strany Antolíka je dalším z řady kroků, které jednotliví aktéři jesenické kauzy podnikají. V současné době jde především o tři strany – vítkovický holding, Moravia Industry a bývalé zaměstnance.

Závod Hard vyráběl montované haly. Patřil vítkovickému holdingu, konkrétně společnosti Vítkovice Power Engineering, která se ale dostala do finančních problémů, a Hard tak skončil v insolvenci. Na poslední chvíli koupila závod od insolvenčního správce Davida Vandrovce firma Moravia Industry, založená jen chvíli před koupí ve Velké Británii.

Správce Vítkovic Power Engineering David Vandrovec v konkurzu do soudního spisu k prodeji Hardu do rukou MI mimo jiné uvedl uvedl: „Vzhledem k tomu, že v této části závodu dlužníka bylo zaměstnáno cca 135 zaměstnanců, bylo nutné počítat s tím, že zaměstnancům bude v budoucnu vyplaceno odstupné a listopadová mzda v odhadované výši cca 15,5 až 16,9 milionu Kč. Společnost MORAVIA INDUSTRY ltd nabídla kupní cenu 1,5 milionu Kč a dále nabídla převzetí celé části závodu, tj. včetně všech zaměstnanců této divize, nájemních smluv. Dopad do majetkové podstaty byl tedy kladných 17 milionu Kč až 18,4 milionu Kč. Tato společnost převzala závazek dlužníka z běžících výpovědí, kolektivní smlouvy, nevyčerpaných dovolených atd. atp.“

Za 1,5 milionu korun získala firma několik budov, stroje a zaměstnance včetně výpovědí s nárokem na odstupné, které jim před tím rozdal insolvenční správce. Tyto výpovědi MI zrušila s tvrzením, že chce ve výrobě v závodu pokračovat. Následně však nechala zakonzervovat stroje a většině zaměstnanců rozdala nové výpovědi za hrubé porušení pracovní kázně, a tedy bez nároku na odstupné.

Rozzlobení zaměstnanci začali postupně podobu výpovědí od MI napadat trestními oznámeními a spory půjdou nejspíše k soudu.

Vítkovicím zůstaly v areálu výrobní haly, ve kterých měla Moravia obnovit výrobu. Za pronájem hal a za další, především IT služby měla MI platit Vítkovicím. To se však nedělo a dluhy se podle vyjádření vítkovického holdingu vyšplhaly na 4 miliony korun. K 1. březnu tak dostala MI z prostor výpověď.

S tím však firma nesouhlasila a napadla výpověď u soudu. Vznikl tak již druhý spor mezi MI a Vítkovicemi. Moravia loni zažalovala veřejnou aukci Vítkovic, při které holding prodával část rozsáhlého areálu v Hardu.

Zároveň stále není jasné, jakou roli v celém příběhu hraje firma DAGAZ CZ, ze kterou stojí kontroverzní bratři Zaorálkové.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)