Blamáž justice a policie v kauze Opencard. Nejvyšší soud zrušil rozsudky nad exmanažery Dopravního podniku

Napsal/a Robert Malecký 4. dubna 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Nejvyšší soud vyhověl dovolání bývalých manažerů pražského Dopravního podniku v jedné z větví kauzy Opencard. Zrušil rozsudky nad Tomášem Petanou a Janem Suntychem a nařídil nižším soudům, aby se případem zabývaly znovu. HlídacíPes má usnesení Nejvyššího soudu k dispozici.

Nejvyšší soud rozhodl o zrušení rozsudků už loni v polovině prosince. Čekalo se ovšem na vyhotovení písemného zdůvodnění, v těchto dnech je rozhodnutí rozesíláno nižším soudům.

Petana a Suntych dostali tresty 2,5 a dva roky vězení s podmíněným odkladem za porušení povinností v souvislosti s projektem Opencard. Obvodní soud pro Prahu 9 je ovšem nejprve zprostil, podmínky vynesl až na základě vráceného případu pražským městským soudem s pokyny, jak postupovat.

Podle rozsudku měli oba oba manažeři způsobit při přípravě smluv s firmou Haguess škodu přes 20 milionů korun. Měli by uhradit podniku 350 tisíc a 250 tisíc korun, se zbytkem nároku justice odkázala dopravní podnik na civilní řízení.

Petana byl v dopravním podniku ředitelem úseku služeb, Suntych vedoucím oddělení IT. V roce 2007 doporučili uzavřít smlouvu s firmou Haguess na dodávku softwaru. Soud jim vytkl, že věděli, že cena navržená firmou je nadhodnocená a smlouva má být pro podnik nevýhodná.

Rozhodněte znovu, žádá Nejvyšší soud

Nejvyšší soud shledal dovolání Petany a Suntycha jako zčásti důvodné a nařídil Městskému soudu v Praze, aby o věci znovu rozhodl. Věc se tak vrací do fáze po prvním rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 9, který oba muže zprostil.

Odůvodnění rozsudku má 36 stran, ale zjednodušeně lze říct, že Nejvyšší soud zjistil, že nižší soudy nesprávně hodnotily skutky, kterých se měli obžalovaní dopustit.

Nejvyšší soud zároveň naznačuje, že policie mohla do určité míry jednat pod tlakem společenské objednávky. A že před soudem měl možná stanout někdo jiný. „Projekt tzv. univerzální čipové karty Pražana byl provázen řadou kroků, jež nebyly orgány činné v trestním řízení komplexně vyhodnoceny ve vztahu k osobám, které se na jejím prosazování i formou poškozujícího jednání podílely největší měrou, proto je nutné pečlivě vážit, zda ten, kdo byl postaven před soud, nese na zjevných chybách provázejících realizaci projektu, byť (snad) rovněž chyboval, takovou míru odpovědnosti, která si vynucuje postih prostředky trestního práva,“ napsal Nejvyšší soud v usnesení z 20. prosince loňského roku.

Za projekt Opencard byl už v minulosti odsouzen k 3,5 roku vězení bývalý šéf magistrátního IT odboru Ivan Seyček, stejně jako další podmínečně odsouzený úředník Jiří Chytil podal i on dovolání. To loni v červnu Nejvyšší soud odmítl.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)