Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
TheAlieness GiselaGiardino²³, zdroj

Bill Gates jako nástupce George Sorose. Koronavirus konspirátorům znovu zamotal hlavu

Vystřídá Bill Gates George Sorose jako ten, kdo „tahá ve světě potají za nitky“? Podle nové studie k falešným zprávám o Covidu-19 byl zakladatel Microsoftu jedním z hlavních námětů dezinformací spojených s koronavirem. Gatese alternativní média a fanoušci konspiračních teorií například obviňují, že údajně dopředu věděl o nadcházející pandemii nebo že jeho nadace vlastní a skrývá vakcínu proti Covidu-19.

Podobně jako George Soros je i Bill Gates dlouhodobým terčem mnoha konspiračních teorií. Ve spojitosti s pandemií Covidu-19 ale spoluzakladatel firmy Microsoft a jeden z nejbohatších lidí světa na dezinformační scéně „povýšil“. Stává se jejím obětním beránkem číslo jedna, mužem, který „množí vir, aby ovládl svět a část světové populace nechal zmizet“.

Vyplývá to z nové studie o šíření dezinformací během pandemie koronaviru, kterou vydalo pět nezávislých organizací zabývajících se ověřováním faktů v evropských médiích.

Přidali se i konspirátoři v ČR

Vše začalo momentem jako vystřiženým z hollywoodského akčního filmu – takzvanou „Událostí 201“.

Tak se jmenovalo cvičení, které v říjnu 2019 proběhlo v New Yorku a mělo simulovat vypuknutí celosvětové koronavirové pandemie a reakci veřejného i soukromého sektoru na takovou událost. Cvičení pořádalo Centrum Johna Hopkinse pro zdravotní bezpečnost, Světové ekonomické fórum a Nadace Billa a Melindy Gatesových.

Cílem bylo vytyčit strategické oblasti a postup, který by zmírnil hospodářské i společenské následky podobné závažné pandemie.

Bill Gates upozorňuje na nebezpečí vzniku celosvětové pandemie už léta, hovořil na toto téma na bezpočtu zdravotnických konferencí a utratil desítky miliónů dolarů za výzkum vakcín proti infekčním chorobám.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Přesto netrvalo dlouho a různými mediálními kanály se začaly šířit teorie, že „Událost 201“ je důkazem zapojení Billa Gatese do spiknutí cílícího „na likvidaci části populace přelidněné Země, kde má zemřít 65 miliónů lidí,“ a že Gates o pandemii Covidu-19 „musel vědět dopředu“.

Články tohoto znění vyšly v Rusku, ale, jak upozorňují fact-checkingové organizace Correctiv, Full Fact, Maldita.Esp a AFP také ve Francii, Španělsku, Itálii a ve Velké Británii. V České republice šíří zprávu o Gatesově zapojení do „depopulizace“ planety například server Rukojmí.cz.

Centrum Johna Hopkinse vydalo prohlášení, kde zásadně popřelo jakoukoliv spojitost mezi podzimním cvičením v New Yorku a následným vypuknutím koronavirové epidemie v Číně. V tiskové zprávě Centrum uvedlo: „Cvičení sloužilo k vyzdvihnutí výzev připravenosti a reakce, které by se pravděpodobně vyskytly při velmi závažné pandemii. Ačkoli naše cvičení zahrnovalo fiktivní nový typ koronaviru, data, která jsme použili pro modelování potenciálního dopadu tohoto fiktivního viru, nejsou podobná Covidu-19 a rozhodně nešlo o předpověď.“

Prohlášení organizátorů „Události 201“ šíření konspiračních teorií nicméně nezastavilo. Alternativní servery naopak přišly s dalšími „objevnými“ zjištěními založenými na údajném propojení starších výzkumů, které financovala Gatesova nadace, se současnou Covidovou pandemií.

Vakcína ano, ale pro ptáky

Další z hoaxů šířený například serverem InfoWars tvrdil, že „patent na vakcínu proti Covidu-19“ byl podán už v roce 2015 britským Pirbrightovým institutem. Výzkum měla tehdy opět spolufinacovat Nadace Billa a Melindy Gatesových, která měla podle dezinformací šířených pro změnu v Německu dosahovat díky vakcíně zisku až 2000 procent.

Patent č. 10 130 701 sice skutečně existuje, jak ale upozorňuje britská organizace zabývající se ověřováním faktů Full Fact, vakcína se týkala prevence virových chorob u hospodářských zvířat, nikoliv nového typu koronaviru. Pirbrightův institut k šíření dezinformace o svém patentu uvedl, že vakcína z roku 2015 byla určena pro zmutovanou formu infekční ptačí bronchitidy (IBV), jiného typu koronaviru, který infikuje drůbež, nikoliv člověka, a že organizace „v současné době nepracuje s lidskými koronaviry“.

Jak upozorňuje Full Fact, tvůrci lživých zpráv o současné pandemii často vycházejí z nesprávného předpokladu, že existuje pouze jeden typ koronaviru, ačkoliv jsou koronaviry širokou kategorií virů, mezi něž patřil například i virus způsobující onemocnění SARS.

Mikročipy v očkování

Vakcíny jsou dlouhodobě populárním tématem konspirátorů a jim nakloněných médií. V souvislosti s Billem Gatesem a kampaní kolem Covidu-19 se objevila ještě dvě témata spojená právě s očkováním.

Francouzská dezinformační média šířila podle agentury AFP informaci, že Bill Gates chce pomocí vakcín proti Covidu-19 implantovat lidem do těla mikročipy a sledovat pak jejich pohyb.

Tato myšlenka se poměrně úspěšně šířila také na amerických dezinformačních serverech. Podle průzkumu, který dělala agentura YouGov pro Yahoo News jí uvěřilo více než 40% voličů Donalda Trumpa a v jejím důsledku by se podle YouGov nechalo v případě dostupnosti vakcíny proti Covidu-19 očkovat jen 50% Američanů.

Jako nejrozšířenější současnou dezinformaci v USA ji označila také analýza The New York Times. Podle amerického deníku zhlédlo mezi únorem a dubnem 2020 falešné informace spojující Billa Gatese s šířením Covidu-19 v televizi nebo na sociálních sítích 1,2 miliónu uživatelů.

Druhá konspirační teorie, která kolovala pro změnu v Itálii a v Německu, vinila Gatese z nepřímé zodpovědnosti za ochrnutí stovek tisíc dětí, které byly očkovány v rámci Gatesových ozdravných kampaní. Německá fact-checkingová organizace Correctiv uvedla, že uživatelé Facebooku sdíleli téměř 8000krát článek blogu Marbec-14, kde se uvádí, že vakcíny proti obrně, viru HPV a meningitidě financované Gatesem poškodily tisíce dětí.

Nadace Billa a Melindy Gatesových věnovala kolem sedmi milliard korun na vývoj vakcíny proti novému typu koronaviru. Sám Gates opakovaně prohlásil, že důvodem je, aby se vakcíny dostaly i k nemajetným lidem a byly distribuovány rovnoměrně.

Nešiřte drby, zachraňujte životy

„Nechceme, aby první vakcíny šly do zemí, které nejvíc zaplatí,“ řekla k tématu Melinda Gatesová. Mezi prvními, kteří by měli případně schválenou vakcínu dostat, by podle ní měl být zdravotní personál po celém světě a starší generace, kterou Covid-19 ohrožuje nejvíc.

Manželé Gatesovi v souvislosti s šířením dezinformací spojených s jejich nadací pro britskou BBC uvedli, že lidé by měli spíše spojit síly a zachraňovat životy než šířit drby. Za jeden ze způsobů boje s Covidem-19 označili šíření faktů a faktických informací.

Bill Gates doslova řekl: „Jsem z toho skutečně překvapený, že se tolik soustředí právě na mou osobu. Jen věnuji peníze, vypisuju šeky a ano, myslíme na ochranu dětí před nemocemi, ale to nemá nic společného s čipováním a podobnými nesmysly. Člověk by se tomu skoro musel smát. Je skutečně smutné vidět po světě tolik šílenství.“

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

5 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  1) Proc by meli nejbohatsi lide ztelesnovat zlo? Protoze bohatstvi je nemravne? Normalni clovek se prece „poctivou praci“ k takovem jmeni nikdy nedostane. 2) Co zene priznivce konspiraci k takove horecne aktivite? Nenavist, zavist, hloupost? 3) Gates ma (stejne jako jakykoliv obcan) ve volbach 1 hlas. Takze moznost ovlivnit chod udalosti neprekracuje bezny prumer. Nebo se pletu a uz si vsechny koupil? 4) Proc se nikdo nesoustredi na jeho veskrze charitativni/verejne prospesnou cinnost? Dalo by se rict, ze ten clovek by uz nemusel delat vubec nic. Jenze to uz by zas skoro znelo jako Babisova mantra – nemusi krast, protoze uz si nahrabal dost.

 2. WannabeeP napsal:

  Riešenie poskytne až Umelá inteligencia [(AI) prognózovaná na rok 2039], ktorá bude na človeku totálne nezávislá a teda aj objektívna.
  Nebude a nesmie mať lieblingov, favoritov, obľúbencov, vyvolené národy, uprednostnené národy, etniká, kluby a národné záujmy akéhokoľvek národa.
  *
  Jej hodnotenie, výroky, závery a odporúčania budú mať charakter pravdy, tzn, stav, že pravda je zhoda výroku s realitou.
  Týmto stavom musia zaniknúť akékoľvek fámy, hoaxy, polopravdy lži a konšpirácie. Pokiaľ človek bude človekom , bude disponovať citmi a teda aj sklonmi komukoľvek straniť. Človek bude svoje city smerovať výhradne k posilovaniu humanity.

 3. Tatiana napsal:

  Neznám Billa Gatese ale ruku do ohně by za něj nedala. Je na místě opatrnost vůči jeho osobě. Epštein byl také filantrop a co se s něj vyklubalo. Zrůda která nestojí ani za odplivnuti. Mam za to že řádný boháč nemá čisté svědomí. A až Gates bude na pravdě boží tak tehdy se dozvíme co byl zač,a mam takové tušeni že ještě se budeme divit…A to nemám ve zvyku pomlouvat nikoho!!!

 4. Jan napsal:

  Nevěřím v dobrotu pana Gatese. Vystupuje jako zachránce světa, nicméně když se podíváte na situaci v samotném USA, z pohledu např. českých youtuberů tak jen přemrštěné nájmy, drogy, černošské gangy, bezdomovectví. Ať si pan Gates zamete před svím prahem!

 5. Tatiana napsal:

  Pokud by ten dobrodinec chtěl nás čipovat nebo i očkovat tak je jisté že se snadno nedám !!!

Přidávání komentářů není povoleno