Babišův bič na podnikatele: elektronické pokladny do každé rodiny

Napsal/a Ondřej Neumann 22. února 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem chystá na podnikatele bič pod názvem Elektronická evidence tržeb (EET), která se má uplatňovat takzvaným on-line systémem na veškeré hotovostní platby v Česku. Detaily kontroverzního návrhu uvnitř článku.

Fakticky vznikne databáze o všech hotovostních operací v ČR a tedy současně i o stranách každého obchodního jednání, množství, čase a dokonce i místě obchodu/předání peněz. Zatím není jasné, kdo a za kolik by tento systém měl pro stát provozovat. Už teď je však jisté, že stát bude evidovat údaje i od podnikatelů či živnostníků, kteří nic neporušují.

Eviduj, eviduj, eviduj

Elektronická evidence tržeb se má podle zdůvodnění ministerstva financí zavádět v rámci boje proti neplatičům daní v průběhu následujících 2-3 let, první na řadu přijdou hoteliéři a restauratéři. Podle plánu hned od ledna 2016. Za šest měsíců poté se budou muset do systému připojit všichni podnikatelé v maloobchodu a velkoobchodu, od ledna 2017 pak všichni podnikatelé i živnostníci.

„Povinnost účtovat elektronickou pokladnou nebudou mít jen plátci DPH, tedy podnikatelé s obratem nad milion korun ročně, ale úplně všichni, kdo sami přiznávají daň z příjmu. Podle ministerstva financí je to prý nezbytné. Není totiž vyloučeno, že lidé, kteří nepřiznávají roční příjmy ve výši milionu korun, mohou podvádět a tajit některé tržby, aby se platbám DPH vyhnuli. Proto také jejich poctivost prověří elektronická pokladna,“ zhodnotil návrh server Echo24, který na nový nápad Babišových kolegů upozornil v pátek.

MF: Jen bojujeme s daňovými úniky

Ministerstvo financí elektronickou evidenci tržeb zdůvodňuje bojem proti tzv. šédé ekonomice. „Dle statistických dat přesahuje rozsah šedé ekonomiky v diskutované oblasti v České republice částku 150 mld. Kč, z toho může být velká část postižena systémem elektronické evidence tržeb. Odhadovaný dodatečný výnos zavedení systému elektronické evidence tržeb pro veřejné rozpočty může reálně přesáhnout 10 mld. Kč ročně při nejširším nastavení rozsahu povinných subjektů (podnikatelů podléhajících tomuto systému),“ vypočítávají Babišovi úředníci.

Konkrétně pak v odvětví stravovacích služeb (restaurace, hostince, bary) tvrdí, že „teoreticky dle revidovaných národních účtů měl výnos DPH činit 11 mld. Kč, ovšem podle údajů ze systému ADIS bylo tímto sektorem odvedeno 1,6 mld. Kč. Při statickém posouzení to indikuje daňový únik v rozsahu 9,4 mld. Kč.“.

A jaké transakce budou v systému elektronické evidence? Vlastně všechny s vyjímkou převodů z účtu na účet, které finance vyčleňují s odůvodněním, že jsou evidované bankami a ty mají povinnost na žádost finanční správy výpisy z účtů vydat.

Povinně evidované transakce

  • Hotovost
  • Poukázky, stravenky
  • Platba karou (kreditní, debetní)
  • Elektronické platební prostředky (kreditní karta, elektronické peněženky, on-line placení přes elektronickou bránu, karta na jízdné, stravné, atp.).

Celou analýzu ministerstva financí můžete přečíst zde: Analýza evidence tržeb elektronickými prostředky. HlídacíPes.org bude problematiku elektronické evidence tržeb dále analyzovat.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)