Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Andreje Babiše,

Babišovy koblihy netáhnou. Pekárny PENAM skončily ve ztrátě, nejlíp se v Agrofertu daří chemičkám

PAVUČINY BYZNYSU. HlídacíPes.org detailně zmapoval vazby firem v rámci koncernu Agrofert ministra financí a místopředsedy vlády Andreje Babiše (ANO). První ze série analýz dává nahlédnout, jak Babišovo impérium hospodaří.

Zatímco řada společností v Babišově vedlejším koncernu SynBiol, přes který ovládá firmy vyčleněné z centrálního holdingu Agrofert, jako například společnost IMOBA s farmou Čapí hnízdo, se v minulých letech ocitla v červených číslech, skupině Agrofert se znatelně daří.

Jak vyplývá z analýzy hospodaření 173 českých a slovenských firem ovládaných ať už přímo, či nepřímo společností Agrofert, pouze šestnáct z nich vykázalo v uplynulém roce ztrátu.

Nejhůře z firem s červenými čísly skončila v loňském roce pekárenská společnost PENAM, která se ze zisku propadla do ztráty téměř půl miliardy korun. Tržby společnosti se snížily o 3%. Nicméně ztrátu vysvětluje mateřská společnost započtením opravné položky na finanční investice v zahraničí.

To slovenské pobočce PENAM Slovakia se nedaří dlouhodobě. Stejně jako v předchozích letech, tak i loni vykázala ztrátu – v přepočtu téměř 80 milionů korun.

Ostatní ztrátové společnosti se pohybují už v nižších řádech milionů, případně statisíců. Ztrátu přes 7 milionů korun vykázala například hospodářský podnik ZEAS Puclice, a.s., přes 2 miliony v mínusu skončila společnost LED Multimedia a ke dvěma milionům napočítaly ztráty zemědělské podniky Statek Břežany či Zemspol.

Chemičky táhnou

Zcela na opačném konci řebříčku stojí Babišovy chemičky. Ty přináší holdingu z českých firem nejvyšší zisky. Trio nejsilnějších průmyslových závodů – PRECHEZa, DEZA a Synthesia dosáhly v loňském roce hospodářského výsledku okolo půl miliardy korun. Celkově ovšem nejlepší výsledky vykazují německé společnosti (o zahraničních firmách Andreje Babiše se dočtete níže).

agf-zisky-vybranych-firem

Zdroj: aplikace Cribis společnosti CRIF. Společnosti byly vybrány na základě významnosti a jejich veřejné známosti. Červeně jsou vyznačeny společnosti ve ztrátě.

Také na mediálním poli se Babišovi dařilo, když postupně vytáhnul společnost MAFRA vydávající mimo jiné deníky Mladá fronta Dnes a Lidové noviny z červených čísel.

Zatímco v roce 2013, kdy vydavatelství koupil, vykázala MAFRA ztrátu 886,6 milionů korun, v loňském roce skončil mediální dům 140,3 milionů korun v plusu.

Podobně se Babišovi podařilo dostat z červených čísel také společnosti Ethanol Energy, která se léta pohybovala v záporných číslech, ale loni už vykázala zisk 130,9 milionů. Stejný trend je patrný u uzenářské výrobny Kostelecké uzeniny.

Úspěšná je také společnost AGROTEC, která je v současné době obžalována v souvislosti s machinacemi s veřejnými zakázkami České pošty. Vloni vykázala nejvyšší zisk za uplynulých pět let, téměř 120 milionů korun.

Babišův koncern Agrofert, který ovládá 173 českých a slovenských firem a 18 zahraničních společností celkově zvýšil za loňský rok konsolidovaný zisk o 40% na 8,6 miliard korun.

Dařilo se i samotné společnosti Agrofert, které vzrostl zisk o téměř 30% na 2,5 miliardy korun.

Za hranicemi úspěšně

Mimo Česko a Slovensko vlastní Andrej Babiš přes koncern Agrofert 18 firem – po pěti jich působí v Německu a Maďarsku, po jedné pak sídlí v Dánsku, Itálii, Nizozemí, USA, Velké Británii, Švýcarsku a v Číně.

Z dostupných údajů o hospodaření zahraničních dcer holdingu vyplývá, že pouze tři firmy vykázaly v loňském roce ztrátu – německá Lieken AG, maďarská NT-Integrátor Termeltetó a čínská Precheza Titanium Dioxide Technologo Co., Ltd. vyrábějící titanovou bělobu.

Na angažmá v Číně si Babiš už před lety otevřeně stěžoval, když prohlásil, že jej jeho tehdejší podnikatelský partner okradl o 250 milionů korun. Nicméně ještě v roce 2015 stále patřila čínská chemička do jeho portfólia.

Ostatní zahraniční společnosti hospodařily se ziskem. Podobně jako v Česku, tak i v zahraničí to byly právě chemické podniky, u kterých Agrofert zaznamenal největší zisky.

AGF-konsolid výsledek

Zdroj: Výroční zprávy (konsolidované) společnosti Agrofert

Nejúspěšnější byla v roce 2015 německá společnost SKW Piesteritz, jež vykázal před zdaněním zisk 2,8 miliard korun, přes čtvrt miliardy korun pak vydělal jeden z největších slovenských chemických podniků DUSLO.

Andrej Babiš coby jediný vlastník koncernu tak může být s výsledkem spokojen. Coby vysoce postavený politik a zároveň majitel mediální skupiny MAFRA ale nadále čelí kritice ze střetu zájmů a neslučitelnosti role velkopodnikatele s politickou funkcí.

Srdcový byznys

Kromě koncernu Agrofert ovládá Babiš napřímo ještě dvě společnosti – SynBiol a Kostelecké maso uzeniny (neplést s Kostelecké uzeniny, jde o odlišné firmy – pozn. red.).

O tom, jak se daří společnostem stojícím mimo koncern AGROFERT se DOČTETE ZDE.

Zatímco poslední jmenovaná firma nevykazuje žádnou činnost, přes SynBiol ovládá Babiš svůj srdcový byznys – investiční fond Hartenberg Holding a firmu IMOBA, která vlastní většinu nemovitostí a také například Babišovy firmy sídlící ve Francii.


agf-final

Zdroj: aplikace Cribis společnosti CRIF, Obchodní rejstřík, Výroční zpráva Agrofert 2015


Analýza vznikla za podpory Nadačního fondu proti korupci.

Vyjádření zakladatele Nadačního fondu proti korupci Karla Janečka: 

Konflikt zájmů Andreje Babiše je objektivní fakt. Zveřejněná čísla dotací a podpor silně indikují, že bohužel dochází i k faktické realizaci tohoto konfliktu, tedy k neoprávněnému zvýhodňování firem vlastněných Andrejem Babišem. Je dobré si uvědomit, že k této realizaci ani není nutná osobní angažovanost nebo špatný úmysl Andreje Babiše. Plně k ní stačí antisportovní disciplína ř…lezectví, zvláště oblíbená v České republice. Koneckonců smutným příkladem vrcholového přebornictví v této ostudné disciplíně se nedávno stali naši nejvyšší ústavní činitelé. Nemůže proto překvapit, že vysokou angažovanost v ř…lezectví mohou vykazovat i někteří úředníci veřejné správy posuzující oprávněnost dotací a podpor.

Jaká je cesta k dobrému řešení? Situaci se může pokusit vyřešit Andrej Babiš. Správnou odpovědí je podle mého přesvědčení tlak na maximální transparentnost a tvrdý postih jakéhokoliv neoprávněného zvýhodnění. Andrej Babiš by se měl aktivně angažovat *proti* zvýhodňování svých firem. Klíčová je efektivní a nezávislá veřejná kontrola a i z tohoto důvodů je neobhajitelné jeho vlastnictví médií, které konflikt zájmů silně prohlubuje.


8 komentářů

 1. Hosek napsal:

  Pokud je Karel Janeček miliardář,tak věřím,že fond je v nejlepších rukách a jeho konto je křišťál sám!!!!

 2. mikiqex napsal:

  PENAM mi nesmí přes práh, ale ne kvůli Agrofertu, ale protože se to nedá jíst, je to zbytečně chemické a třeba jejich chléb třetí den (= přesně po konci trvanlivosti) začne plesnivět.

  Konkurence si u chleba vystačí se základními surovinami (voda, sůl, mouka, kvásek…) a místo zplesnivění prostě normálně ztvrdne.

 3. bětka.báthory napsal:

  No tohle! PENAM není chemička???

 4. teufel3424 napsal:

  Zajímavé je, jak skvěle vydělávají jeho mlékárny. V televizi brečí zemědělci jako želvy, že je výroba mléka ztrátová, ale jeho zpracování je fajn byznys, viz. tabulka.

 5. Josef napsal:

  Nic proti kritice a bedlivemu sledovani. Na druhe strane je dobre si uvedomit, ze dotace i kdyz dejme tomu ne primo standartni cestou ziskane, porad se tykaji podniku existujicich na narodnim uzemi, vlastneny obcanem tohoto statu. Nedavno jsem nekde v TV zaslechl, ze poslednich 10 let prislo do CR na dividendach ceskych vlastniku majici firmy v zahranici neco pres 60 miliard korun. Opacnym smerem, tedy z CR zahranicnim investorum odteklo v deseti poslednich leteh 1.250 miliard Kc. Tato bilance musi stat za zamysleni. Kroky vedouci k urcite vyvazenosti musi byt vitane.

  • Petys napsal:

   Když dostane dotace Hrabiš, nedostane je někdo jiný v Českou. To je jak s Čapím hnízdem, těch 50 milionů bylo určeno malým a středním podnikatelům.

 6. nováček napsal:

  Velmi potěšitelné je, že přes potíže PENAMu a.s., se konsolidovaný zisk skupiny Agrofert zvýšil meziročně o 2,5 miliardy (2 500 000) Kč. Nám skupině důchodců se zvýšil konsolidovaný zisk také, meziročně celkem o 4,8 set (480) Kč, a jak nás to potěšilo; co teprve Babiš, ten musí mít radost!

 7. Přemysl Dvořák napsal:

  Nejvíce ziskové firmy Babiše jsou ty,které inkasují největší dotace,viz. ve velkém dotované zpracování řepky.Uniles měl obrat 6 miliard a zisk 15 milionů,to může provozovat jen Babiš,protože inkasuje dotace ze zemědělství na všechno možné(Čapí hnízdo aj.)Řadu firem má jen proto,aby zlikvidoval konkurenci a jede klidně na nulu(viz.Uniles).Umí jen, po všech těch jeho kecech před volbami,podojit ty nejmenší podnikatele(EET,kontr.hlášemí DPH kde vybral jen nepatrně víc a to kvůli hosp.růstu),tak kde jsou ty jeho prohlášení,jak všichni živ.kradou a hausnumera o 60 miliardách karusel.obchodech DPH!Největší firmy mají sídlo v daň.rájích a na ty se nechytá(nebo nechce)!A nyní nově udavačský veb fin.správy.Je mu to blízké z minulého režimu.Bratr utekl do Německa,tak jsem nesměl ani pracovat v hraničním pásmu a on po emigraci jeho bratra dál jezdil na západ.

Přidávání komentářů není povoleno