Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Andreje Babiše, zdroj

Babiš využívá k předvolební kampani akce, které pořádají a platí firmy z holdingu Agrofert

Ve čtvrtek 14. září se Andrej Babiš zastavil v Kolíně, na Dni otevřených dveří společnosti ZNN Polabí. Akce to byla velkolepá. Podle svědectví zúčastněných na ni veřejnost lákaly letáky rozdávané do domovních schránek v širokém okolí, hlavním tahákem bylo jídlo a pití zdarma. A Andrej Babiš. 

V záplavě facebookových fotografií a příspěvků z cest Andreje Babiše po celém Česku působí zastávka v Kolíně celkem nenápadně; přesto si v probíhající předvolební kampani zasluhuje zvláštní pozornost. ZNN Polabí je totiž součástí holdingu Agrofert.

I když akce nebyla oficiálně koncipovaná jako předvolební mítink ANO 2011, Babiš zde získal možnost snadno oslovit stovky lidí.

Ti přišli na akci pořádanou a financovanou firmou, jejíž majitelem byl donedávna přímo Andrej Babiš (nyní je součástí svěřenského fondu, v němž je Babiš takzvanou obmyšlenou osobou).

Místa k sezení bylo dost. Fotografie těsně před začátkem akce.

Měl jsem tu nějakou řeč

HlídacíPes.org se snažil kontaktovat ředitele ZNN Polabí Romana Kubíčka. Ten ale mobilní telefon opakovaně nezvedal, na zaslaný e-mail neodpověděl.

Není tak jasné, zda je Den otevřených dveří tradiční každoroční akce, či jen letošní předvolební specialita. Bez odpovědi zůstal i dotaz, kdo akci platil a zda se na financování nějak podílelo hnutí ANO.

Klobásky zdarma

Na zaslané dotazy nereagovala ani mluvčí hnutí ANO Lucie Kubovičová.


AKTUALIZOVÁNO. Na publikovaný text reagovala společnost Agrofert tímto prohlášením (otiskujeme jej v kompletní podobě):

Den otevřených dveří ZZN Polabí je pravidelnou akcí. Jde o událost pořádanou za účelem setkání se zemědělci a partnery po ukončení žní

V médiích se objevila informace, že na tradičním dni otevřených dveří společnosti ZZN Polabí, který byl spojen s polním dnem, prezentoval svoje politické hnutí pan Andrej Babiš. Ten však byl stejně jako v minulých letech pouze jedním z hostů a řečníků. Celá akce je nepolitická, proto jsou každý rok zváni odborníci bez ohledu na jejich politickou příslušnost. Dle našich informací se pan Babiš zúčastnil podobné akce zemědělců den předtím v Kameni (šlo o velký polní den), kde byli i jiní politici. Společenských akcí typu dožínek se po celé republice účastní i zástupci dalších politických stran. Toto však serveru HlídacíPes.org zřejmě nevadí. Pro každého zjevně platí jiný metr.


Prvky předvolební agitace však akce splňovala. „Měl jsem tu nějakou řeč chvilku a teď si lidi berou knížky,“ popisuje Babiš na kameru v propagačním facebookovém videu, jež se natáčelo právě i na akci v Kolíně. 

„Mluvil jsem i o zemědělství, kde dnes skutečně je dnes problém másla, že 50 % másla dovážíme. Nemáme soběstačnost ani ve vepřovém, ovoce, zelenina taky katastrofa,“ dodal na videu Babiš.

Jak ukazují záběry, fronta na knihu zdarma a podpis předsedy hnutí ANO byla dlouhá.

Takovou akci považuje Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí jednoznačně za předvolební agitaci. Náklady na ni by proto měly být součástí celkových výdajů na kampaň hnutí ANO. Zda to tak bylo či bude však není kvůli mlčení zainteresovaných jasné.

„Ve chvíli, kdy někam přijede politik a mluví k lidem v době volební kampaně, a ještě při tom rozdává a podepisuje výtisky knih, tak to kampaň je. Teď je otázka, jakým způsobem se ta strana popere s tím, že to pro kampaň využila a jakou část nákladů zanese do svých výdajů,“ řekl na dotaz HlídacíPes.org František Sivera, který je pověřený zastupováním předsedy Úřadu.

Podobně Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí hodnotí jako součást politické kampaně návštěvy prezidenta Miloše Zemana v českých a moravských krajích. Hrad s takovým výkladem ale nesouhlasí.


Redakce HlídacíPes.org připravila exkluzivní publikaci
mapující byznys i záměry Andreje Babiše.

Křest publikace 21. září v Praze, 25. září v Olomouci a 26. září v Ústí nad Labem.

Zájemci o publikaci mohou napsat již nyní na redakce@hlidacipes.org… 


Zvolte si (bývalého) šéfa

Jak už dříve upozornil HlídacíPes.org, v místech, kde má Agrofert své firmy, dosahuje hnutí ANO ve volbách nadprůměrných výsledků.

Při pohledu na vybraný vzorek firem z holdingu Agrofert je patrné, že mezi (někdejšími) zaměstnanci Andreje Babiše je významná část voličů hnutí ANO 2011.

V loňských podzimních krajských volbách ve čtrnácti ze šestnácti vybraných míst, kde sídlí významné Babišovy podniky (či výrazné značky, jež si veřejnost s Babišem spojuje), ANO s naprostou převahou zvítězilo .

Zdaleka největší úspěch ze sledovaných měst a obcí zaznamenalo ANO v Lišanech u Loun, kde je dominantní firmou velkovýkrmna vepřů ANIMO Žatec. V této vesnici dala Babišově hnutí svůj hlas téměř polovina voličů (48,2 %).

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

6 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Nejhorší na tom je, že Babišovi ty jeho obecné žvásty pořád voliči baští ….

  • pedro napsal:

   Baští mu to každý třetí volič.Protože minimálně dvoutřetinová část národa je znechucena dosavadní devastující politikou.Po 27 letech
   vládnutí SD+ODS jsme bohužel pouze rozvojovou zemí navzdory velkým komparativním výhodám,které ČR v r 1990 měla a bohužel je nevyužila ke svému rozvoji.Voliči rozhodnou,jestli se budeme ekonomicky propadat nebo přijde změna k lepšímu.Otázkou je jestli
   jsou dnešní politici vůbec schopni efektivně řídit tento stát.Zatím to vypadá, že umí jenom na sebe plivat.Nic jim neříká pojem „týmová
   práce“ jako základní přepoklad úspěšnosti firmy,obce ,státu.

   • František napsal:

    To je ta věc. Proč to tedy baští někomu kdo byl po celou tu dobu s těmito politiky jedna ruka? Kdo na tom stavu věcí pochybně vydělal miliardy a stal se bohatším než Trump. Jak můžete očekávat, že člověk jehož jedna část podnikání je založena na dotacích a druhá na jediném odvětví které bylo po revoluci konkurenceschopné se západem – chemičkách, něco změní? Ani jedna z těchto oblastí není něco co by nás vyneslo nahoru. Ani jedno nemá nijakou zvláštní přidanou hodnotu. O dotační části nemá cenu se bavit a chemičky? Ty byly možná konkurenceschopné po revoluci, ale nyní se tomu v Číně vyrovná a překoná kde kdo.
    Jak chcete mít funkční profesionální politiku, když první věc kterou našemu snad jedinému profesionálnímu politikovy je vytýkána je právě to, že nikdy „nepracoval“. To nemluvě o tom, že u nás jsou všechny netechnické obory vnímány jako bezcené často aniž by většina lidí měla šajna čím se vlastně zabývají.
    Mizérie naší politiky je zaviněna více naší nevzdělaností v tomto oboru než čímkoli jiným. Řízení státu je obor jako každý jiný. Všem by přišlo divné kdyby dům navrhoval chirurg. Ale všem přijde jako dobý nápad když má stát řídit mašinfíra.

 2. Nemec napsal:

  Je naprosto jasné, že tak dobře jako teď se mít už nebudeme. Bohužel už teď nezbylo na učitele. Po vítězství Babiše ve volbách nejprve klesnou výdaje na armádu. Ostatní budou následovat. Po vystoupení z EU začnou krachovat automobilky ,které nahradí levná auta Číny a zničí nás jako naše textilky. Důchodci ať zapomenou na zubaře a levné léky. Omezí se svoboda slova a písma na internetu. Ale zvýší se vykonstruované politické procesy , které mají Češi už z histoire rádi . Volte NAS a my už s vámi zatočíme. Jedině pravdivý slogan nadcházejících voleb.

 3. Kain Václav napsal:

  Že nám ničí půdu žlutým svinstvem je mu jedno.Že otravuje spodní vody jedovatými pesticidy co produkuje jeho Agrofert je mu také jedno.Důležitý je okamžitý zisk a občané? Ty potřebuje aby byl zvolen a mohl zastavit trestní stíhání proti sobě.Získá vnitro a bude vymalováno.Potom nastanou čistky.

 4. petrph napsal:

  No vždyť ano, to přece říkám pořád, že voliči by měli volit lidi které znají odjinud, z jiných akcí, a ne jenom slepě zaškrtávat na kandidátce partaje, protože nabízí náhle před volbama vymyšlený program, o kterém není žádná garance že ho plní. A že zrovna u Babiše by to lidi vědět měli, a kór zaměstnanci jeho podniků, co od něj můžou čekat, v tom pozitivním i negativním..Tak proč na takovou akci nezajít..
  Co je trochu problém je současná činnost Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Protože, nevím jak kdo ale já předpokládal že ohlídá milionové černé fondy stran a miliony od černých dárců. To co provádí místo toho je groteskní byrokracie v té nejhorší podobě…

Přidávání komentářů není povoleno