Babiš využívá k předvolební kampani akce, které pořádají a platí firmy z holdingu Agrofert

Napsal/a Robert Břešťan 20. září 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Ve čtvrtek 14. září se Andrej Babiš zastavil v Kolíně, na Dni otevřených dveří společnosti ZNN Polabí. Akce to byla velkolepá. Podle svědectví zúčastněných na ni veřejnost lákaly letáky rozdávané do domovních schránek v širokém okolí, hlavním tahákem bylo jídlo a pití zdarma. A Andrej Babiš. 

V záplavě facebookových fotografií a příspěvků z cest Andreje Babiše po celém Česku působí zastávka v Kolíně celkem nenápadně; přesto si v probíhající předvolební kampani zasluhuje zvláštní pozornost. ZNN Polabí je totiž součástí holdingu Agrofert.

I když akce nebyla oficiálně koncipovaná jako předvolební mítink ANO 2011, Babiš zde získal možnost snadno oslovit stovky lidí.

Ti přišli na akci pořádanou a financovanou firmou, jejíž majitelem byl donedávna přímo Andrej Babiš (nyní je součástí svěřenského fondu, v němž je Babiš takzvanou obmyšlenou osobou).

Místa k sezení bylo dost. Fotografie těsně před začátkem akce.

Měl jsem tu nějakou řeč

HlídacíPes.org se snažil kontaktovat ředitele ZNN Polabí Romana Kubíčka. Ten ale mobilní telefon opakovaně nezvedal, na zaslaný e-mail neodpověděl.

Není tak jasné, zda je Den otevřených dveří tradiční každoroční akce, či jen letošní předvolební specialita. Bez odpovědi zůstal i dotaz, kdo akci platil a zda se na financování nějak podílelo hnutí ANO.

Klobásky zdarma

Na zaslané dotazy nereagovala ani mluvčí hnutí ANO Lucie Kubovičová.


AKTUALIZOVÁNO. Na publikovaný text reagovala společnost Agrofert tímto prohlášením (otiskujeme jej v kompletní podobě):

Den otevřených dveří ZZN Polabí je pravidelnou akcí. Jde o událost pořádanou za účelem setkání se zemědělci a partnery po ukončení žní

V médiích se objevila informace, že na tradičním dni otevřených dveří společnosti ZZN Polabí, který byl spojen s polním dnem, prezentoval svoje politické hnutí pan Andrej Babiš. Ten však byl stejně jako v minulých letech pouze jedním z hostů a řečníků. Celá akce je nepolitická, proto jsou každý rok zváni odborníci bez ohledu na jejich politickou příslušnost. Dle našich informací se pan Babiš zúčastnil podobné akce zemědělců den předtím v Kameni (šlo o velký polní den), kde byli i jiní politici. Společenských akcí typu dožínek se po celé republice účastní i zástupci dalších politických stran. Toto však serveru HlídacíPes.org zřejmě nevadí. Pro každého zjevně platí jiný metr.


Prvky předvolební agitace však akce splňovala. „Měl jsem tu nějakou řeč chvilku a teď si lidi berou knížky,“ popisuje Babiš na kameru v propagačním facebookovém videu, jež se natáčelo právě i na akci v Kolíně. 

„Mluvil jsem i o zemědělství, kde dnes skutečně je dnes problém másla, že 50 % másla dovážíme. Nemáme soběstačnost ani ve vepřovém, ovoce, zelenina taky katastrofa,“ dodal na videu Babiš.

Jak ukazují záběry, fronta na knihu zdarma a podpis předsedy hnutí ANO byla dlouhá.

Takovou akci považuje Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí jednoznačně za předvolební agitaci. Náklady na ni by proto měly být součástí celkových výdajů na kampaň hnutí ANO. Zda to tak bylo či bude však není kvůli mlčení zainteresovaných jasné.

„Ve chvíli, kdy někam přijede politik a mluví k lidem v době volební kampaně, a ještě při tom rozdává a podepisuje výtisky knih, tak to kampaň je. Teď je otázka, jakým způsobem se ta strana popere s tím, že to pro kampaň využila a jakou část nákladů zanese do svých výdajů,“ řekl na dotaz HlídacíPes.org František Sivera, který je pověřený zastupováním předsedy Úřadu.

Podobně Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí hodnotí jako součást politické kampaně návštěvy prezidenta Miloše Zemana v českých a moravských krajích. Hrad s takovým výkladem ale nesouhlasí.


Redakce HlídacíPes.org připravila exkluzivní publikaci
mapující byznys i záměry Andreje Babiše.

Křest publikace 21. září v Praze, 25. září v Olomouci a 26. září v Ústí nad Labem.

Zájemci o publikaci mohou napsat již nyní na [email protected]… 


Zvolte si (bývalého) šéfa

Jak už dříve upozornil HlídacíPes.org, v místech, kde má Agrofert své firmy, dosahuje hnutí ANO ve volbách nadprůměrných výsledků.

Při pohledu na vybraný vzorek firem z holdingu Agrofert je patrné, že mezi (někdejšími) zaměstnanci Andreje Babiše je významná část voličů hnutí ANO 2011.

V loňských podzimních krajských volbách ve čtrnácti ze šestnácti vybraných míst, kde sídlí významné Babišovy podniky (či výrazné značky, jež si veřejnost s Babišem spojuje), ANO s naprostou převahou zvítězilo .

Zdaleka největší úspěch ze sledovaných měst a obcí zaznamenalo ANO v Lišanech u Loun, kde je dominantní firmou velkovýkrmna vepřů ANIMO Žatec. V této vesnici dala Babišově hnutí svůj hlas téměř polovina voličů (48,2 %).

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)