Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Peter, zdroj

Volby v sídlech Babišových firem: drtivý úspěch ANO v okolí chemiček i výkrmny vepřů

Místopředseda vlády Andrej Babiš vlastní v Česku – ať už přímo či nepřímo – na 160 společností. Při pohledu na vybraný vzorek jeho firem je patrné, že mezi jeho zaměstnanci je i řada voličů Babišova hnutí ANO 2011. 

Ukazují to výsledky v konkrétních oblastech a regionech v podzimních krajských volbách. Ve čtrnácti ze šestnácti vybraných míst, kde sídlí významné Babišovy podniky (či výrazné značky, jež si veřejnost s Babišem spojuje)  s naprostou převahou zvítězilo hnutí ANO 2011.

Přímé rovnítko mezi volbou místních voličů a sídlem významných firem Andrej Babiše sice nelze položit, nicméně úspěch hnutí ANO je ve vybraných případech velmi výrazný.

V 11 ze 16 sledovaných míst dosáhlo Babišovo hnutí významně lepšího výsledku než byl celostátní průměr strany (21,05%).

Úspěch u vepřů

ANO 2011 bodovalo ve městech, kde sídlí Babišem vlastněné velké chemičky, jako je Lovochemie v Lovosicích (37,6%), nebo Precheza v Přerově (32,1%). Úspěchem pro Babiše skončily volby také v pardubické Synthesii, v jejímž okolí hnutí získalo 26,7% voličských hlasů.

Ačkoliv například výrobna hnojiv Lovochemie patří mezi největší znečišťovatele ovzduší v regionu, ani tato skutečnost volbu obyvatel neovlivnila. Firma totiž zároveň patří k největším zaměstnavatelům v regionu, což bylo v očích voličů zásadnější.

Babišovu hnutí se dařilo také v Hustopečích, kde sídlí společnost AGROTEC. Navzdory tomu, že společnost je stíhána kvůli machinacím se zakázkami České pošty, získalo ANO v daném okrsku 30% hlasů.

Zdaleka největší úspěch ze sledovaných měst a obcí ale zaznamenalo ANO v Lišanech u Loun. Zde je dominantní Babišova velkovýkrmna vepřů ANIMO Žatec. V této vesnici mu dala svůj hlas téměř polovina voličů (48,2%).

Obdobný úspěch zaznamenal ministr financí také v Olbramovicích (36,2%), kde sice formálně žádná jeho firma nesídlí, ale nachází se zde farma Čapí hnízdo – tedy značka, která je s Babišem v často spojována. I kvůli podezření ze zneužití dotace EU.

Naopak v Rumburku, kde sídlí lesnická firma UNILES, a ve Lnářích, kde působí firma obchodující s hnojivy AGRO Blatná, Babiš neuspěl. V obou místech zvítězila ČSSD.

V Brně-Cejlu, kde je umístěna Babišova pekárna PENAM, sice ANO zvítězilo, ovšem pouze s patnácti procenty hlasů.


Firmy byly do vzorku vybrány podle významnosti (Precheza, Lovochemie, Synthesia), podle známosti na veřejnosti (Čapí hnízdo, Olma, Kostelecké uzeniny), a také společnosti, které sídlí v malých městech, kde lze předpokládat znalost obyvatel o spojení Andreje Babiše s danou firmou.


ab-sidla-volby-final

Výsledky z okrsků podle adres sídel firem. Modře vyznačeny okrsky, kde ANO získalo vyšší počet hlasů než byl celostátní průměr. Žlutě vyznačeno vítězství jiné strany. Zdroj: volby.cz


Projekt Pavučiny byznysu podpořil Karel Janeček.

Janecek-logo

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

5 komentářů

 1. Marie napsal:

  To je dobré vysvědčení pro Babiše a dobrá zpráva pro nás.Jeho zaměstnanci jsou s ním spokojeni.Proč se stále iracionálně bránit tomu, že stát lze řídit jako firmu.Dobrá rodinná firma se postará o všechny členy své rodiny, nikoliv však firma jako je OKD a Bakala.Babiš ukazuje,že je dobrým šéfem a není třeba na něj za to plivat.Pánům v parlamentu by více vyhovovalo, kdyby všechno prodal číňanům?

  • Petys napsal:

   Babišovy firmy jsou největšími příjemci dotací v Česku. A za 2 roky Babišova vládnutí dostaly jeho firmy světe div se víc dotačních peněz než předtím za 8 let. To se nám to podniká, když o systému dotací rozhoduje Babišovo ministerstvo. No aby nebyl Babiš i jeho zaměstnanci velespokojeni.

  • Paul Jaros napsal:

   Velmi s Vami souhlasim Marie.

 2. Němec napsal:

  Čí chleba jíš, toho píseň zpívej. Popularita a úspěch pana Babiše není jen v jeho miliardách ale hlavně v jeho rétorice. Lišácky dove do médií lidem říkat co chtějí slyšet. Jeho výrok všichni kradnů vstoupí do naši historie. Bude zajímavé sledovat, jak se ho o miliardy bude snažit připravit zadlužená ČSSD se svými čínskými přáteli. S policií je to 1:0 pro ČSSD.

 3. Paul Jaros napsal:

  No a co je na tom,ze uspesne podnika.To chcete aby podnikal jako OKD?

Přidávání komentářů není povoleno