Babiš a jeho Mafra. Posluhování oligarchům je exces, nikoli norma

Napsal/a -pes- 4. května 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

REDAKČNÍ KOMENTÁŘ Nezávislá kritická média jsou jedním ze základních předpokladů fungující svobodné společnosti. Je to dokonce podmínka nutná – v zemích, kde je svoboda médií ovlivňována, či dokonce potlačována, jsme vždy zároveň svědky projevů totalitarismu a omezování svobody.

Nahrávka rozhovoru mezi vicepremiérem a šéfem hnutí ANO (majitelem – nyní skrze svěřenský fond – vydavatelství Mafra) Andrejem Babišem a novinářem Mladé fronty Dnes je otevřenou ukázkou praktik, které do světa odpovědné novinařiny ani politiky nepatří. Její autenticitu nikdo ze zúčastněných nepopřel.

Jde o vážný důkaz toho, že se v médiích vlastněných přímo, či nepřímo Andrejem Babišem připravovaly články na zakázku proti jeho politickým soupeřům, že o nich byl Babiš předem informován a jejich obsah a termíny vydání přímo řídil.

Ve zveřejněné nahrávce (okolnosti jejího vzniku, ani to, kdo ji vytvořil a zveřejnil zatím informace nejsou) oba aktéři řeší kdy a jakou kauzu pustit do novin.

Jakkoli vydavatelství Mafra případ relativizuje, je zřejmé, že jde o způsob práce, který nelze provozovat bez vědomí a aktivní účasti nejvyšších členů vedení vydavatelství i redakce. V nahrávce je ostatně přímo zmíněn ředitel strategického rozvoje vydavatelství Mafra František Nachtigall. babišpaska

Novinář Marek Přibil má pověst muže na špinavou práci. Tu také zjevně odváděl. Těžko však bez požehnání nadřízených. To, že v MF Dnes dostal výpověď, se tak jeví spíše jako trest, že tahle skutečnost vyšla najevo.

O tom, že Mafra „je součástí holdingu Agrofert, kde patří k firemní kultuře takové to musíme si pomáhat,“ ostatně mluvila i několikaměsíční šéfredaktorka MF Dnes Sabina Slonková – poté, co služby Andreje Babiše opustila.

Dá se to vyložit i tak, že některé (minimálně však jeden) vydavatelské domy přijaly psaní na zakázku, skandalizaci protivníků a stírání hranic mezi ovlivňováním veřejného mínění a seriózní novinařinou jako normu.

Veřejnost by pak měla plné právo pochybovat o čistotě novinářské branže jako celku, což je nebezpečný hazard s její důvěrou. Vzhledem k moci, kterou žurnalistika má, a autority, jíž u veřejnosti požívá, může taková ztráta důvěry destabilizovat celou společnost.

Novináři mají z podstaty své práce právo a povinnost upozorňovat na nepravosti, kterých se osoby veřejného zájmu dopouštějí; očekává se to od nich. Aby této odpovědnosti mohla dostát, musí být novinářská obec sama schopna takové nekalé praktiky pojmenovat, pokud se vyskytnou v jejích řadách. A zřetelně se od nich distancovat.

Věříme, že česká novinářská obec není těmito ostudnými praktikami, směřujícími proti samotné podstatě novinařiny jako veřejné služby, nakažena jako celek.

Normou kvalitní a odpovědné novinářské práce je zůstává nestranné posuzování faktů, objektivita a odmítnutí jakýchkoli snah o ovlivňování, ať už ze strany politiků, ekonomických subjektů nebo jiných skrytých zájmů.

Robert Břešťan, Ondřej Neumann, Robert Malecký, Eliška Hradilková Bártová, Ivo Čermák 

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)