Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Sabina Slonková: MF Dnes a Agrofert fungují podle vzoru „musíme si pomáhat“

„Mafra je součástí holdingu Agrofert, kde patří k firemní kultuře takové to musíme si pomáhat,“ říká o tlacích na ovlivňování obsahu novin Andreje Babiše Bývalá bývalá šéfredaktorka Mladé fronty Dnes Sabina Slonková.

Řekla to v debatě o vývoji českých médií, kterou ve čtvrtek večer pořádalo sdružení Post Bellum (moderátorem debaty byl šéfredaktor HlídacíPes.org Robert Břešťan).

Na přímou otázku, zda někdo zvenčí přímo diktoval obsah novin, odpověděla jednoznačně: „Je to tak. Obsah se opravdu nemůže přizpůsobovat momentálním přátelům vydavatele, zájmům nejrůznějších klientů a přátelům přátel.“

V době jejího půlročního působení v čele MF Dnes podle svých slov vnímala, že „lidé z Agrofertu“ vnímají vydavatelský dům jako běžnou součást holdingu.

„Ve chvíli, kdy se to „musíme si pomáhat“ vztahuje na média, tak to prostě je problém. V Agrofertu nechápali, o čem mluvím, když říkám, že můžeme mít na spoustu věcí stejný názor, ale ve finále nemohu vyhovět tomu, když chce někdo nějakým způsobem ohnout obsah kvůli tomu, že si musíme pomáhat. To byla v podstatě nesdělitelná věc,“ řekla Slonková.

O čem a jak píše Mladá fronta Dnes podle svých dnes nesleduje: „Já ji nečtu.“

Slonková vedla MF Dnes od ledna do července 2014. „Rizika jsem si uvědomovala, ale stejně mi to za to stálo a jasně jsem řekla, že nebudu moct pracovat v novinách, pokud nebudu schopná garantovat, že obsah budu tvořit já a nést za to zodpovědnost. Když nastala situace, kdy jsme to už dodržet nemohla, tak máte na výběr: buď se tomu podřídíte nebo se seberete a odejdete.“

Na adresu kolegů, které s sebou do MF Dnes přivedla a oni tam na rozdíl od ní zůstávají poznamenala: „Nikoho jsem nenutila, aby tam se mnou chodil, lidé věděli, do jakého rizika jdou. V určitý okamžik se každý musí rozhodnout, jestli tam chce dál zůstat nebo znovu riskovat a jít někam jinam.“

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

13 komentářů

 1. J.Němec napsal:

  Pan Babiš dělá jen to, co mu umožňují jeho voliči. Z Ministerstva financí svoji odbočku a náhradu policie ale s velmi vysokým platem. Koupi Marfy zničil média a z novinářů si podle výrazu pana Komárka udělal svoje lokaje. Peníze mají velkou moc a nahradili svazáckou košili. Nejhorší je že ANO v podobě pana Babiše, Krnáčové a Komárka dělají nejen z novin ale i z politiky hnusný bulvár. Policie a novináři zničili demokratickou stranu ODS. Teď tu máme hnusný mediální a politický bulvár s prezidentem i náznak normalizace. Novináři mají co napravovat pokud nechtějí aby se o nich jejich kolega Komárek sprostě vyjadřoval jako o hrdinném Kalouskovi.

  • Leo napsal:

   Policie a novináři nezničili demokratickou stranu ODS. Promiňte ale tahle strana se zničila díky svým politikům, představitelů,ne svým řádovým členům. To špička ODS pohřbila ideály. Žádný Babiš, žádný Kalousek, žádný nikdo , vlastní TOP ODS to pokazila. A to se vyjadřuji velice vstřícně.

   • Arne napsal:

    ODS se zničila hlavně tím že mezi seba vzala komunisty.

  • petrph napsal:

   Voliči? Proč do toho pletete voliče? Prosím voliči způsobili že z p.Babiše je poslanec,nic víc. Ale za to že je ministrem financí může vedení ČSSD které ho do své vlády přijalo.Tak doufám že chápe že za to nese zodpovědnost

  • Jan Netopil napsal:

   Policie a novináři zničili demokratickou stranu ODS ? Že Vy máte ale smysl pro humor. ODS je po KSČM nejprohnilejší strana po listopadu 89 a zaplať Pán Bůh za ty dary, že je ODS tam, kde je. ODS tu s výjimkou 4 let vládla prakticky celou dobu a má tudíž drtivou zodpovědnost za to, jak rozkradená a zničená tato zem je. ODS se odstřelila sama tím, že si myslela, že je neodstřelitelná, a každý, kdo nese podíl na jejím pádu, má mé vřelé díky.

  • roca napsal:

   volil jsem kdysi ods ale to co predvedli za prisernosti Topolanek a pak pan Naď pardon Necas v kombinaci s Kalouskem je tragedie Ano ods s top prohodpodarili v letech 2007 – 2013 obrovsky potencial pravice posunout tuto zemi ktera ma kapitalni smulu na kreatury a tragikomicke figury v ustavnich funkcich o hodny kus dopredu Oni jsou ta hlavni pricina ze nechali na svych zadech diky svemu jednani a bezohlednemu chovani a schvalovani prisernych asocialnich zakonu (prisera Drabek Heger ) vyrust ted mozna uz ani nezkrotitělnou hydru Babise a Agrofert Toto si nikdo opravdu neuvedomuje ??? Co jste chteli kdyz takovy slaboch a ubozak Necas a ostatni ministri se nechali komandovat nejakou smudlou na uradu vlady ??? t
   Takze jak mel Naď – Necas sveho Kalouska tak socan Sobotka ma sveho Babise To ale vsechno uplne spatne

 2. Marek M. napsal:

  Podle mého názoru jsou periodika Mafry takovým firemně stranickým časopisem, maskovaným zdáním širšího záběru témat, kterým se věnuje. Pomocí šikovně psaných PR článků tak Babiš může manipulovat veřejným míněním ve svůj prospěch. Bohužel mediální gramotnost je u nás zoufalá, takže to není složitá práce. Rozhodně byl před jeho nástupem do politiky, nákup tohoto mediálního domu logickým a rozumným tahem.
  To jak se v diskusích novináři Mafry obhajují a tvrdí, jak jsou nezávislí a nikdo na ně netlačí je legrační.

  • Michal napsal:

   Pokud byste se na to podívali z pohledu reálného impactu, tak to není tak strašné, jak si novináři myslí.

   Trh tištěných novin strašně padá a to co v něm zbývá jsou důchodci (typický příklad Lidovek). Je mi 35 a neznám ve svém okolí nikoho, kdo by si slavnou MF DNES kupoval a činil z ní nějaké závěry – je to papír na otop potištěný textem, který nemá smysl číst a včerejšími zprávami – byť si Slonková a spousta dalších předinternetových novinářů myslí opak.

   Jediná zásadnější masovka v Babišově impériu je iDNES a 5plus2, ale nesrovantelně větší zásah na veřejné mínění mají televize (protože nejsprostější masy neumí číst), případně Blesk.

   U online médií zase platí, že pokud máte pochyby, můžete za 2 sekundy „listovat“ v konkurenčním titulu a manipulace je proto poměrně obtížná.

   Pro měření síly zásahu veřejného mínění (v širokém slova smyslu, nemyslím časopisy pro intelektuály) se dá měřit podílem na příjmech z reklamy, a to je printová reklama dost nadindexovaná.

 3. Citatel napsal:

  Normální vývoj. Společnost se mění a média se mění spolu s ní. Objektivní médium v ponímaní Slonkové dnes nemá šanci na přežití. Počítám že by po chvíli mělo marginální čtenost. Lidi mají prostě rádi senzace a bulvár. Taková je doba

  • Michal napsal:

   Taková doba byla vždy, ale teď situaci komplikuje příchod internetu, se kterým se novináři ještě nedokázali vyrovnat (zejména v rovině obchodního modelu).

   Vaše úvaha o senzacích je poměrně hlubokomyslná (nevím s jakou dobou či stavem ji srovnáváte), ale titul jako je MF DNES ani dřív nečetli jezeďáci, ale inteligentní lidi. Těch stále v ČR minimálně 500 000 bude.

 4. Jan Husa napsal:

  MF Dnes jsem si kupoval dlouhou řádku let, byla celkem objektivní. Pak to začalo smrdět babišovinou tak jsem to přestal kupovat. A nejsem sám, takže možná, že tento plátek a další za skupiny prostě padnou, protože je bude číst čím dál tím méně lidí. Ovšem je tu hrozba, že si Agrofert koupí všechny madiální firmy a pak nám mohla zbýt jen Svobodná Evropa, kterou si koupit nemůže i když jí máme přímo na dvorku, ale kdo ví?

 5. sasek napsal:

  Překvapuje mne, že zkušená novinářka Slonková nevěděla, do čeho jde. Nakonec si budu myslet, že je naivka, když přijala angažmá u Velkého Andreje a myslela si, že bude nezávisle na jeho zájmech koučovat noviny podle svého. Nikdo dnes není nezávislý,snad jen penzisté, pokud jsou zdraví a mají našetřeno a i to je s otazníkem. Dokud mám řidičák a respektuji dopravní předpisy, užívám si svobody pohybu, ale jakmile nedostanu potvrzení o způsobilosti k řízení od lékaře, mám po žížalkách. A tak je to skoro se vším. I tak se ale tady dá docela dobře žít, o novináře míň nebo víc, koho to trápí?

 6. Karel napsal:

  Bez pomoci druhých prostě podnikání nejde, to snad ví Sabina Slonková a pokud to neví, tak si podnikání může v českém právním systému vyzkoušet

Přidávání komentářů není povoleno