Ať o vině rozhoduje laická porota, jako v Americe, navrhuje právník Pavel Hasenkopf

Napsal/a Robert Malecký 9. srpna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Každý by si měl aspoň jednou v životě vyzkoušet, jaké to je poslat jiného člověka do vězení. Těmito slovy obhajuje právník a bývalý poradce prezidenta Václava Klause Pavel Hasenkopf své dlouhodobé přesvědčení, že by Česku slušel porotní systém známý třeba z amerických soudních síní. Měla by to být ochrana proti „profesně slepým či zaujatým soudcům“.

  • Původně jsem s vámi chtěl mluvit o tom, co ukázala kauza Davida Ratha pro případné změny v trestním řádu. Ale pochopil jsem, že k debatě o trestním řádu chováte určitou nechuť. Proč?

Nejprve k Davidu Rathovi – mám jen toto: David Rath byl zadržen 14. května 2012. Po neuvěřitelném mediálním divadle byl v první instanci, tj. nepravomocně, odsouzen 23. července 2015, tedy po více než třech letechhasenkopf-340x255

  • A k trestnímu řádu?

Zákon – jakýkoli zákon – není samospasitelný. Dokud jej budou aplikovat všehoschopní či prostě jen zbabělí lidé, oportunisté vědomí si toho, že žijí jen jednou, kteří prosazování zákona vnímají především jako nástroj vlastního sebeprosazování se a budování si osobní kariéry, lidé, které proto více než zákon zajímá aktuální politická poptávka, kterou dokáží i bez říkání perfektně vycítit a přizpůsobit se jí, sebelepší trestní řád nám nepomůže, protože vždy bude vyložen tak, aby splnil aktuální politické zadání.

  • Co ale s tím?

Dlouhodobě jsem zastáncem toho, aby o vině rozhodovala laická porota. Považuji to za záruku či alespoň šanci obžalovaných proti rutinně postupujícím, profesně slepým či zaujatým soudcům, a považuji za žádoucí, aby každý si mohl alespoň jednou za život vyzkoušet, jaké to je poslat někoho do vězení.

  • Mohl by tento model, který známe z amerických soudních dramat, vůbec v Česku fungovat?

V České republice jsme přesvědčeni, že o všem musí rozhodovat tzv. odborníci, na vše je třeba mít zvláštní schopnosti a tituly, proto se zde porotního systému nikdy nedočkám a proto nový trestní řád nikdy nesplní mé základní představy. Odtud i má nechuť se novým trestním řádem zabývat více, než musím.

  • Trend je přitom zcela opačný, a to s poukazem na postupující nároky doby a formy zločinu: má vzniknout specializované státní zastupitelství, stále více se specializují jednotliví soudci i soudní senáty.

Dlouhodobě jsem odpůrcem další a další specializace, trvám si na tom, že dobrý soudce má být schopen soudit cokoli a kdykoli – právní řád je jeden celek a tento celek má každý soudce znát. Jakmile potřebujeme dokonce i v rámci justice různé typy specialistů a pokud se tito specialisté neorientují v jiných právních oborech než těch, kterými se zabývají, je to známka toho, že systém je přeregulovaný, nesrozumitelný a nepředvídatelný a jako takový nemá vůbec nic společného s právním státem, jehož podstatou právě je, že každý může předvídat právní důsledky svého počínání.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)