Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Inspirací má být i proslulá záchrana dětí z Československa před 2. světovou válkou Nicholasem Wintonem.
Porsupah Ree, zdroj
https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/

Ani jednoho uprchlíka do Česka? V Senátu se bude mluvit o přijetí padesáti sirotků ze Sýrie

Současná atmosféra v Česku sice nepřeje žádné představě přijetí jakéhokoli uprchlíka, europoslankyně Michaela Šojdrová se ale snaží dále posunout svou ideu, že by Česká republika mohla poskytnout útočiště zhruba padesáti sirotkům, dětským uprchlíkům ze Sýrie.

Tuto agendu prosadila na jednání na půdě českého Senátu. Na tento pátek svolal Václav Hampl, předseda Výboru pro záležitosti EU, kulatý stůl za účasti zástupců vlády, Ministerstva zahraničí, Ministerstva vnitra i v Česku žijící syrské komunity.

Plán na přijetí dětských sirotků se inspiruje iniciativou britského lorda Dubse. Ten je původně sám zachráněné uprchlické – Wintonovo – dítě. Narodil se v srpnu 1932 v Praze a jako šestiletý byl jedním z více než 660 židovských dětí, které stihly opustit Prahu před vypuknutím druhé světové války.


HlídacíPes.org chystá další exkluzivní publikaci, po Babišovi a Zemanovi je na řadě

TOMIO OKAMURA – nekorunovaný král českých populistů. Podpořte nás!


Dubs navrhl dodatek k britskému imigračnímu zákonu, podle něhož měla Británie přijmout 3000 nedoprovázených uprchlických dětí.

Jak už v červenci informoval HlídacíPes.org, podle europoslankyně Šojdrové by Česká republika mohla, či spíše měla přijmout pět desítek dětí, osiřelých dívek i chlapců, vesměs mladších osmnácti let.

Podporu pro to sbírá mezi politiky. „Rozhodně kvůli tomu nečekám slávu, naopak musím těžce vysvětlovat, že máme projevit solidaritu a tím spíše u dětí. Nechci to také dělat sólově, ale v dohodě se širší komunitou a s politiky KDU-ČSL. Když s někým mluvím, cítím podporu, ale pořád dokola slyším, jak je to politicky ožehavé,“ řekla pro HlídacíPes.org Šojdrová.

Ani jednoho uprchlíka

Podporu její snaze vyjadřuje například zmíněný senátor Václav Hampl (zvolený jako nestraník za KDU-ČSL a Stranu zelených).

„Asi mě ještě neopustil patologický optimismus, a tak si myslím, že by se to do nějaké míry podařit mohlo a rozhodně se v tom hodlám angažovat,“ říká Hampl.

„Jsem přesvědčen, že navzdory strachu z imigrace z afrických zemí a Blízkého východu, který dnes v ČR dominuje, existuje významná část občanů, pro něž je účast, soucit a pomoc lidem postiženým válkou, přírodními katastrofami nebo despotickými režimy velmi významnou hodnotou a převládající politickou rétorikou o tom, že „ani jednoho uprchlíka nepřijmeme“, se necítí být adekvátně reprezentováni,“ doplňuje Hampl.

Tezi o tom, že „nepřijme ani jednoho migranta“ opakuje premiér Andrej Babiš jak v rámci předvolební kampaně před komunálními volbami, tak při setkáních se zahraničními politiky. Nerozlišuje při tom mezi uprchlíky před válkou a ekonomickými imigranty například z Afriky.

Problém spočívající v tom, jak by česká veřejnost vnímala zejména přijetí chlapců ve věku jen mírně pod hranicí 18 let, vidí i Šojdrová. V řeckých táborech, které letos v dubnu navštívila, podle jejích slov mezi dětmi bez doprovodu dospělých převládají právě chlapci ve věku 12 – 17 let.

„Můžeme si ale vzít i sirotky z táborů v Libanonu, kde jich je v nižším dětském věku mnohem více. Rozumím lidem, co mají obavy, mám je též. Ale skupiny nezaopatřených sirotků se může bát jen hlupák nebo sobec. Vždyť je to naopak prevence jejich budoucí radikalizace. Jediné, co je zapotřebí, je politická odvaha,“ konstatuje Šojdrová.

Podle ní zároveň není nutné udělovat ihned všem azyl. „Šlo by o doplňkovou ochranu, lze to pojmout primárně jako ochranu dětí,“ říká europoslankyně.

Oslabit údiv spojenců

Výsledkem páteční debaty v Senátu by měla být výzva vládě, aby se o téma migrace začala starat a aby se politici v této věci začali chovat konstruktivněji.

„Češi mohou mít obavu z nelegálních uprchlíků, potenciálních islamistů, ale dítě je pořád dítě – je schopné vzdělání, formování, je ovlivnitelné tak, aby přijalo zásady naší kultury,“ říká Šojdrová.

Podle ní by přijetí dětí z řeckých uprchlických táborů mělo i svou symboliku. Tehdejší Československo v roce 1949 v době řecké občanské války přijalo na dvanáct tisíc Řeků, mezi nimi množství dětí, a poskytlo jim bezpečné útočiště.

Podobně by prý Česko mohlo oplatit pomoc, kterou dětem z bývalého Československa poskytla Británie, respektive záchranná akce organizovaná Nicholasem Wintonem.

„Bylo by ale jen na nás, koho bychom si vybrali. Jako civilizovaná země se můžeme postarat o 50 dětí, máme tu ostatně kvalitní institucionalizovanou péči o děti, naučit je česky, integrovat je,“ říká Šojdrová.

Podobně to vidí i Václav Hampl: „Pomoci pár dětem, kterým válka a krutý režim ničí život od mala na mnoha frontách, ale nejdrsněji ztrátou obou rodičů, je snad to nejmenší, čím můžeme svoji lidskost realizovat. To, že tím snad také trochu oslabíme údiv našich spojenců nad tím, jak nad tímto problémem usilovně zavíráme oči, je už jen druhotným přínosem.“

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

23 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Osmnáctiletý muslim už není nevinné dítě….

 2. Frenki Hunter napsal:

  Podle následných podrobných zdravotních testů v dotčených západních zemích je polovina údajných „dětí-mladistvých „už dospělá. Jako děti-mladiství, mají totiž větší výhody a tak se „omlazují lhaním o svém věku“. Nesdílím falešnou korektnost s eurovou poslankyní MUDr. Šojdrovou. Nechci u nás ani jednoho muslima, nebo Afričana. Není to žádné systémové řešení. Sýrie je už téměř celá svobodná a není důvod brát Syřany kamkoli jinak, než do Sýrie. Naopak, je nutné zrušit nesmyslné sankce a pomoci Sýrii obnovit válkou zničenou zemi. Zejména těmi zeměmi, které se na ničení Sýrie nejvíce podílely.

 3. petrph napsal:

  Ono je opravdu těžké to opakovat, že heslem „ani jednoho uprchlíka“ myslí pan Babiš pouze a pouze ty uprchlíky přerozdělované z jiných států EU?
  Ale jinými cestami přijímáme migrantů spousty, takže ani protibabišovci si z toho nemusí dělat předvolební reklamu. Ale když ano, tak za navržené řešení si pak ponesou zodpovědnost. Dejme tomu, přivézt sem 50 dětí, je jistě chválihodné, leč má už Šojdrová promyšlené kdo se tady o ně bude starat? Chce je strčit do děcáku, nebo už si dohodla 50 rodin, které si je rozeberou? (Btw, v tom byla právě ta nejtěžší práce pana Wintona a jeho spolupracovníků, že pro ty tehdy zachráněné děti si ty rodiny předem v Británii našli).
  Nebo dále „..Podle ní zároveň není nutné udělovat ihned všem azyl. „Šlo by o doplňkovou ochranu, lze to pojmout primárně jako ochranu dětí,“? Doplňková ochrana je ovšem „..na rozdíl od azylu udělována na dobu určitou a po této době je přezkoumáváno, zda trvají důvody, pro které byla udělena. “ Což ale u sirotků nemá smysl, ty nejde poslat „někam zpátky“ až důvody pominou.. Musí se jim prostě u nás zajistit trvalé sociální rodinné i právní zaopatření..
  Tož doufám že paní Šojdrová a její podporovači v tom mají jasno.
  A vlastně si neodpustím jednu poznámku. Nevěřte tomu že “ tím snad také trochu oslabíme údiv našich spojenců nad tím, jak nad tímto problémem usilovně zavíráme oči, je už jen druhotným přínosem.“ Protože „naši spojenci“ od nás chtějí pouze a pořád to jediné. totiž v rámci přerozdělování přebírat migranty OD NICH.. Kolik migrantů, sirotků, si odebereme přímo z rozvojových států, jim může být naprosto jedno, vůbec nám to nepřičtou k dobru, a budou stejně i potom dále mediálně křičet “ Češi nepřijali ani jednoho migranta“, a naše přihlouplé elity a veřejnoprávní média to po nich budou stejně přihlouple opakovat…

 4. Danka napsal:

  Ano, ale jedině do adopce. A ne, že je necháme v nějakém domově. A Šojdrová a ostatní senátoři ať jdou příkladem.

 5. Petr Kaminsky napsal:

  1) Podle toho slizu tady (v diskuzi) bych rekl, ze jsme narod hlupaku a xenofobu. Drzim pani Sojdrove v jejim snazeni palce. 2) Zastupce MZV a MV? Tak zabijte 2 mouchy jednou ranou a dejte tam dvojjedineho ministra Hamacka, odbornika ala brouk Pytlik. A „happy ending“ nas nemine! 3) Politicka odvaha v CR v roce 2018? Tady uz se politici neridi principy, ale vyhradne pruzkumy verejneho mineni.

  • Frenki Hunter napsal:

   V článku je uvedeno: …V řeckých táborech, které letos v dubnu navštívila, podle jejích slov mezi dětmi bez doprovodu dospělých převládají právě chlapci ve věku 12 – 17 let.

   „Děti“ ve věku 12-17 let?!
   A kdo je bude „vychovávat“? Kdo zná jejich řeč? Kdo to zvládne s muslimskými „puboši“? Vy – Petře Kaminský? A až ty „děti“, některé, za rok dospějí, co potom s nimi? Rád si přečtu fakta a argumenty, ne ty „slizy“, jak jste sám uvedl.

   • petrph napsal:

    Mimochodem, zvláštní je to , že sice paní Šojdrová mluví o sirotcích, ale pak u tohoto tábora použije termín „mezi dětmi bez doprovodu dospělých „. Což může být zásadní rozdíl. Protože, pokud žijí a ozvou se později jejich rodiče, jsme povinni je k nám, dle zákonů o azylu/doplňkové ochraně k nám dovézt a přijmout také.

 6. Jana Pechová napsal:

  Pokouším se vždycky vtělit do role potřebného – a tyto „předvýběry“, úřednické škatulky, přes které nejede vlak, mě upřímně děsí.
  Tuším jsme si jednou už okázale vybrali: ateistická země zabalená do keců o křesťanství si dovezla s velkým humbukem „prokádrované“ irácké křesťany. A pak se všichni divili, že se jim tu nelíbí, a měli jim to za zlé.
  Tedy: buď tu máme podmínky a přichystanou koncepci pro přijetí potřebných lidí, kteří o naši pomoc stojí, a pak jistě víme, jaké množství si můžeme dovolit přijmout, abychom to zvládli. Anebo ty podmínky nemáme. O takových záležitostech se ale nemluví.
  Proč by, proboha, mělo být potřebnější dítě sirotek, než kdokoli jiný? Anebo už paní Šojdrová počítá s tím, že se z vody Středozemního moře budou vytahovat jen děti?

  • zdenek 2 napsal:

   Jano , o ty sirotky nejde . Jde o ty dva pověstné prstíčky , které se ohřejou a …….

  • petrph napsal:

   Jenže, je to bohužel právě opačně než píšete 🙁
   Právě případ s  „prokádrovanými“ iráckými křesťany ukázal podstatu problému . Právě jim zajistil stát maximální podmínky. Od rozhovorů našich lidí s nimi u nich a jejich souhlasu doma že půjdou do ČR , dopravou letecky, zajištěním rychle bytů, sociální a zdravotní podpory, přijetí jejich dětí do škol, jazykové kurzy, rychlé zajištění práce, zajištění sociálních pracovníků kteří s nimi byli v kontaktu a snažit se jim pomáhat jak to jde, atd….. Souhlasíte s tím, že toto je ta Vaše koncepce???A přece jim to bylo málo a odešli jinam…
   Jenže – náš stát migrantům , v rámci jakékoliv koncepce nemůžeme dávat víc než toto, než než na co mají nárok třeba naši vlastní lidé . Pokud se jim to takto – a tady nelíbí a nestačí, skutečně,nemějte mi to za zlé, at si jdou jinam… O tom by se mohlo a mělo, jak požadujete mluvit zcela nahlas. Pokud by tedy mainstream lidem, kteří to otevřeně říkají, nenadával do xenofobů a rasistů…

   • scallop napsal:

    Celkem presne to vystihujete podtstau problemu: dokonale prokadrovat lze jen toho, komu extremni nebezpeci nehrozi – a ten pak pochopitelne neni okolnostmi tak moc tlacen k emigraci.

    Dokonale jste zkonstruoval hlavu 22. Sice to zpoza hranic kotlinky berou jako mistni folkolr sasku, kteri obdivuji svoji saskovskou cepici, ale tim se nenechte znervoznit a obdivujte dal svoje genialni dilo!

 7. Nemec napsal:

  Bavit se o přijetí nebo nepřijetí jakýchkoliv sirotku je pod lidskou důstojností. To dokáže jen zbabělý národ, kterému nevadili okupanti z Německa a Sovětského svazu a dnešní prošpikování České republiky agenty z Ruska , kteří naši zem zkupují.
  Pokud se Česká republika bude izolovat , dopadne jako náš fotbal.

  • bolek.vala napsal:

   Jistě jste fanda kapitalizmu , tak proč vám vadí , že si tu cizinci ( nejenom Rusové ) něco podle zákona kupují !!?? A okupace Bruselem vám nevadí ? Rusové nám alespoň nepřikazovali ,jak se má jmenovat rum ! Sirotky předškolního věku jistě brát , ale předem vědět , která česká rodina si je vezme a zajistí jim řádnou českou výchovu bez islámu !!

  • petrph napsal:

   Btw, tady přece nejde o „přijetí“…“Přijmout“ můžete dospělého migranta, kterému bude pak socialka vyplácet socdávku, leč ten se o sebe může postarat sám… Trochu zjednodušuji, ale tak by to v principu fungovat mělo..
   Kdežto v případě dětských sirotků, znamená přijmout a postarat se o něj v plné míře – „doslova“ jako o vlastní děti.. Tož, ať si to paní europoslankyně Šojdrová,s panem Hamplem,u kulatého stolu za účasti zástupců vlády, Ministerstva zahraničí, Ministerstva vnitra i v Česku žijící syrské komunity,… do detailu organizačně dořeší nikdo z občanů proti tomu protestovat nebude. Jenže spíš, se bojím že se to nedořeší a všichni na tom jednání budou říkat, to je ale krásné, ale co my s tím můžeme dělat, to si snad máme ty děti vzít domů, nebo co?

 8. bolek.vala napsal:

  Pokud se jedná o děti do 6 let , budou je adoptovat české rodiny , které zajistí českou výchovu bez islámu , tak proč ne !

 9. Nemec napsal:

  Není náhodou miliardář Babiš také migrant.? Sirotek asi ne.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Je to migrant toho nejhoršího druhu – ekonomický migrant!

 10. Ludmila Miketová napsal:

  Tak si paní doktorko kupte za své nějaký ostrov v Oceánu a za své si přijměte třeba 1000 uprchlíků – nezletilých dětí! Živte si je, vychovávejte, učte je češtině. Ale tady v naší republice nebude přijat ani jeden ! Doufám, že znovu nekandidujete do Senátu, ani komunální politiky.

 11. xxx napsal:

  Toto je presne ta situace kde se senat jevi jako zbytecny a kontraproduktivni.hozeni vidli nic vic.Poslankyne Sojdrova kdyby chtela opravdu pomahat? Zajisti tem chudatkum presun treba do Turecka a zaroven ČR.poskytne penize na jejich zivot a zacleneni tam.nic vic,ANO jsem hrdy xenofob rasista populista a v posledni dobe i nudista .Normalne uvazujici clovek si domu do kurniku tez dobrovolne nenasadi Kunu.U tech holatek je jeden preveliky problem nikdo totiz nevi proc se z nich stali sirotci.Zdali jejich rodice nebyli tak trosku clenove ISIS a dalsich muslimskych teroristickych frakci bojujicich proti Assadovi.Jen at hezky jsou doma .Koneckoncu -Clovek v tisni muze pomahat i tam -penez mu platime dost.

 12. bětka.báthory napsal:

  Je těm „sirotkům“ paní Šojdrové vážně 12-17 let, nebo o 10-15 let víc? A zaručeně se nejedná o bývalé dětské vojáky ISIS, třeba i s výcvikem, jak se odpálit uprostřed davu, nebo katy, kteří v 7 letech hrdě předváděli vlastnoruční zavraždění rukojmích? Kdo se těch „dětí“ ujme? Alráví a další radikálové z českých mešit, kteří obhajují zahalování a trestání „neposlušných“ žen, bití dětí líných memorovat korán, méněcennost kafírů, takíju?

  Ve 12-17 letech už mají zakořeněné názory náboženské, na vztahy mezi muži a ženami, muslimy a kafíry, na násilí i asimilaci – to je chcete přeprogramovat (jak?) nebo z nich udělat ztracené existence v cizí zemi? A jste si jisti, že „sirotci“ nemají někde rodiče a kupu sourozenců, džihádistů, kterým za pár let s přispěním Člověka v tísni a spol nezařídí „sjednocení rodiny“ v ČR?

  Chcete přijímat arabské sirotky? OK, ale pak, Z BEZPEČNOSTNÍCH DŮVODŮ, jenom holčičky ve věku 0-4 let, výlučně do trvalé adopce v nemuslimských rodinách, standardně prověřených sociálkou.

  Jestli chcete následovat příkladu sira Wintona, buďte důslední a děti umístěte jedině do rodin, které se o děti samy přihlásí, vyberou si je podle fotografií a informací o zdravotním stavu, původu, zájmech, a zavážou se k péči o ně stoprocentně na vlastní náklady, případně s předem zaručeným přispěním některé křesťanské církve.

  • nováček napsal:

   Šojdrová není sir Winton, natož aby následovala jeho příkladu. Je to jen politička se vším všudy.

 13. Horák napsal:

  Příklad se sirem Winstonem je zoufale demagogicky. Otázka je kolik je jim skutečně let .
  V Sýrii je už na většině území mír, jistě mají příbuzné.
  Nebo je můžeme podporovat v táborech v Řecku.
  A příklad tisíců Řeku je uhozený, ti nám nevnucovali své zvyky a vážili si pomoci.

Přidávání komentářů není povoleno