Babiš nesmí propagovat EET za státní, tak vydal brožurku. Podívejte se, co v ní píše

Napsal/a Ondřej Neumann 18. září 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Udělal jsem tuhle brožurku, kde je všechno podstatné o EET. Na tohle téma bylo dosud napsáno snad ještě víc nesmyslů než o mně samotném. Těmito slovy Andrej Babiš představil vydání příručky s názvem „Elektronická evidence tržeb – Fámy a fakta o chystané legislativě“.

Ministr financí Andrej Babiš vydal brožurku obhajující zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Učinil tak krátce poté, co jeho ministerstvo muselo pozastavit práce na zavedení systému i jeho propagaci, který odmítá opozice i část podnikatelů a živnostníků.

Ministerstvo financí muselo zrušit i tendr na „zajištění strategie a kreativní části informační kampaně“ s rozpočtem 41 miliónů a odměnou pro vítěze zakázky ve výši 1,35 miliónů. Teď tedy EET vysvětluje osobně Andrej Babiš v brožuře opatřené vlastní podobenkou.


 Podívejte se na brožuru Andreje Babiše:

 Andrej Babiš: EET – Fámy a fakta o chystané legislativě


„Ministerstvo financí teď zastavilo přípravu systému. Dost dobře není možné, aby se vypisovala výběrová řízení, pořizovalo se vybavení pro státní pokladnu, když není schválený zákon. V tuto chvíli je to obezřetný a podle mého názoru správný postup,“ oznámil o víkendu premiér Bohuslav Sobotka.

Příslušný zákon čeká na schválení Sněmovnou, kde se o něj vede tvrdý boj. Bez zákona nelze vypisovat soutěže. Opozice již prohlásila, že se zavedení evidence tržeb bude snažit zabránit. Celý projekt by měl přijít na 1,22 miliardy korun. Již v minulosti Babišem vedené ministerstvo financí v rozporu se zákonem vypsalo v souvislosti se zavedením elektronické evidence trže několik soutěží.

Veřejnou zakázku na logo EET vypsalo už v březnu. A s vítězem soutěže Lion Communication (zastřešující mj. Agentury Saatchi & Saatchi či Leo Burnett) smlouvu na částku 283 tisíc podepsalo v květnu. Tedy ještě před tím než se zákonem zabývala vláda.

Výsledkem je oficiální logo „e-tržby“ se sloganem „Má dáti. Dal“.logo-e-trzeb-1

„Logotyp symbolizuje jak on-line elektronickou komunikaci při procesu evidování tržeb, tak poctivost a rovné podmínky na trhu,“ vysvětluje Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství.

Fakt, že stát utrácí za něco, co ještě ze zákona neexistuje, kritizuje Radomil Bábek, předseda Asociace podnikatelů a manažerů, který si informace o vzniku loga podle zákona o svobodném přístupu k informacím od ministerstva financí vyžádal.

„Celý proces přípravy loga EET tedy proběhl ještě před tím, než návrh zákona vůbec schválila vláda, tedy v době, kdy ještě zákon nebyl zákonodárcům ani předložen. Zajímalo by mne, na základě jakého předpisu je možné utrácet peníze za něco, co ještě neexistuje,“ podivuje se Bábek.

Z elektronické verze nové brožury, které vévodí fotografie Andreje Babiše není jasné, kdo ji vydal.

Spuštění EET je již posunuto z jara na polovinu příštího roku.


Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)