Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Andreje Babiše,

Babiš nesmí propagovat EET za státní, tak vydal brožurku. Podívejte se, co v ní píše

Udělal jsem tuhle brožurku, kde je všechno podstatné o EET. Na tohle téma bylo dosud napsáno snad ještě víc nesmyslů než o mně samotném. Těmito slovy Andrej Babiš představil vydání příručky s názvem „Elektronická evidence tržeb – Fámy a fakta o chystané legislativě“.

Ministr financí Andrej Babiš vydal brožurku obhajující zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Učinil tak krátce poté, co jeho ministerstvo muselo pozastavit práce na zavedení systému i jeho propagaci, který odmítá opozice i část podnikatelů a živnostníků.

Ministerstvo financí muselo zrušit i tendr na „zajištění strategie a kreativní části informační kampaně“ s rozpočtem 41 miliónů a odměnou pro vítěze zakázky ve výši 1,35 miliónů. Teď tedy EET vysvětluje osobně Andrej Babiš v brožuře opatřené vlastní podobenkou.


 Podívejte se na brožuru Andreje Babiše:

 Andrej Babiš: EET – Fámy a fakta o chystané legislativě


„Ministerstvo financí teď zastavilo přípravu systému. Dost dobře není možné, aby se vypisovala výběrová řízení, pořizovalo se vybavení pro státní pokladnu, když není schválený zákon. V tuto chvíli je to obezřetný a podle mého názoru správný postup,“ oznámil o víkendu premiér Bohuslav Sobotka.

Příslušný zákon čeká na schválení Sněmovnou, kde se o něj vede tvrdý boj. Bez zákona nelze vypisovat soutěže. Opozice již prohlásila, že se zavedení evidence tržeb bude snažit zabránit. Celý projekt by měl přijít na 1,22 miliardy korun. Již v minulosti Babišem vedené ministerstvo financí v rozporu se zákonem vypsalo v souvislosti se zavedením elektronické evidence trže několik soutěží.

Veřejnou zakázku na logo EET vypsalo už v březnu. A s vítězem soutěže Lion Communication (zastřešující mj. Agentury Saatchi & Saatchi či Leo Burnett) smlouvu na částku 283 tisíc podepsalo v květnu. Tedy ještě před tím než se zákonem zabývala vláda.

Výsledkem je oficiální logo „e-tržby“ se sloganem „Má dáti. Dal“.logo-e-trzeb-1

„Logotyp symbolizuje jak on-line elektronickou komunikaci při procesu evidování tržeb, tak poctivost a rovné podmínky na trhu,“ vysvětluje Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství.

Fakt, že stát utrácí za něco, co ještě ze zákona neexistuje, kritizuje Radomil Bábek, předseda Asociace podnikatelů a manažerů, který si informace o vzniku loga podle zákona o svobodném přístupu k informacím od ministerstva financí vyžádal.

„Celý proces přípravy loga EET tedy proběhl ještě před tím, než návrh zákona vůbec schválila vláda, tedy v době, kdy ještě zákon nebyl zákonodárcům ani předložen. Zajímalo by mne, na základě jakého předpisu je možné utrácet peníze za něco, co ještě neexistuje,“ podivuje se Bábek.

Z elektronické verze nové brožury, které vévodí fotografie Andreje Babiše není jasné, kdo ji vydal.

Spuštění EET je již posunuto z jara na polovinu příštího roku.


Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

1 komentář

  1. petrph napsal:

    Osobně se tedy domnívám že výklad zákona že „… není možné vynakládat finance na daný účel dokud není schválený patřičný zákon“ je bud mylný-a nebo se tedy dosud tento zákon soustavně porušoval. Připomenme období předešlých vlád, kdy se zákony odhlasovávaly někdy v půlce prosince, ale nabyly účinnosti již od 1.ledna. Tehdy bylo přímo bytostně nutné aby úřady vynakládaly značné prostředky pro tyto účely předem -aby mohly sami ten zákon, hned od 1.ledna začít reálně uplatnovat.

Přidávání komentářů není povoleno