Ronald Reagan a Michail Gorbačov podepisují americko-ruskou smlouvu o likvidaci raket středního a kratšího doletu (1987). Foto: Profimedia

Aleš Rozehnal: Rusko je stejná říše zla jako ta, o níž mluvil Ronald Reagan v osmdesátých letech

Napsal/a Aleš Rozehnal 2. května 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Jeden bývalý český politik léta ubezpečoval veřejnost, že Putinovo Rusko není Brežněvovým Sovětským svazem. Zcela zásadně se mýlil. Rusko je stále stejnou říší zla, za kterou označil počátkem osmdesátých let minulého století Sovětský svaz Ronald Reagan.

Rusko je stejně totalitním, nedemokratickým, nesvobodným a agresivním státem, jako byl Sovětský svaz. Rusko není kvůli své agresivitě nebezpečné pouze svým sousedům, ale vzhledem k vlastnictví jaderných zbraní i celému světu.

Mezi útoky Sovětského svazu na Maďarsko, Československo a Afghánistán a ruským útokem na Gruzii a Ukrajinu není žádný rozdíl. Komunistické náboženství bylo pouze nahrazeno směsicí sekulárního pravoslaví a poněkud pomateného nacionalismu.

Ruská pátá kolona

Stejný výše citovaný bývalý český politik prohlásil, že nesouhlasí s nynějším nepřátelstvím západních elit vůči Rusku. I v tom se mýlil. Rusko je nepřítelem Západu a naopak. Právě na této premise Reaganova doktrína spočívala, stejně tak jako na přesvědčení, že Západ vyhraje a Sovětský svaz bude poražen.

Tato doktrína byla účinná a k porážce Sovětského svazu došlo bez jediného výstřelu ve válce mezi Západem a SSSR. Doktrína přitom spočívala metodách, které jsou aplikovatelné i dnes. Jedná se o snížení příjmů Ruska z prodeje ropy a plynu, embargo na high-tech výrobky způsobující kolaps ruské ekonomiky a důrazné vyzbrojení států NATO.

To vše vyústilo v porážku Sovětského svazu, jeho rozpad a ukončení jeho nadvlády nad východo- a středoevropskými satelity. I tehdy, stejně jako nyní, došlo k aktivizaci páté kolony působící v západních státech. V osmdesátých let se halila do hávu boje za mír a jaderné odzbrojení.

Dnes se ruská pátá kolona zaštiťuje údajným neposkytnutím bezpečnostních záruk Rusku, popř. porušováním práv ruské menšiny ze strany Ukrajiny. Představa, že se Ronald Reagan staral o bezpečnostní záruky Sovětského svazu, je směšná. A stejně tak je absurdní, že by se Západ měl starat o bezpečnostní záruky Ruska.

Západ totiž nemůže usilovat o bezpečnostní záruky Ruska, ale o jeho porážku. Západ již jednu studenou válku vyhrál a není důvod, aby ji nevyhrál podruhé. Proti Západu navíc nestojí světová supervelmoc Sovětský svaz, ale Rusko, jehož ekonomika má velikost jako ekonomika Belgie a Holandska dohromady. I vojensky je Rusko slabší než Sovětský svaz. Je vidět, jaký má problém v boji s armádou, která je mnohem slabší. Jak by asi vypadal konflikt ruské armády s armádami NATO, které jsou naopak násobně silnější?

Ruská zaostalá společnost

Skutečnost, že Rusko zaútočilo na svého souseda, který útok nijak nevyprovokoval, je důkazem, že třicetileté opuštění Reaganovy doktríny bylo chybou. Představa, že se Rusko zařadí mezi civilizované státy, byla mylná. V některých ohledech je Rusko ještě horším místem k životu, než byl Sovětský svaz.

Demografická situace Ruska je mimořádně špatná. Rusové vymírají a stárnou. Jen za loňský rok jich milion ubylo. Není to ovšem pouze vymírání a stárnutí, které je patrné ve všech vyspělých zemích. Situace v Rusku je ještě vážnější. Průměrná délka života mužů je pouze 66,4 let, průměrná délka života žen 77,2 let. V tomto ohledu je Rusko až na 113. místě na světě, za státy jako je Severní Korea nebo Libye.

Přibližně čtvrtina ruských mužů umírá již před dovršením věku 55 let a důchodového věku se nedožije. Většinou je důvodem alkoholismus, srdeční onemocnění nebo rakovina. V důvodech úmrtí následují sebevraždy, silniční nehody a vraždy.

Rusové v produktivním věku ubývají dokonce ještě větší rychlostí, než jakou se snižuje celkový počet příslušníků ruské populace. Viníky této situace jsou levná vodka a cigarety, ale rovněž přísun levného heroinu z Afghánistánu. Vodku pijí pravidelně desítky procent dětí ve věku 15 – 17 let a v zemědělských oblastech dosahuje tento podíl výše 90 %.

Pouze 30 % ruských dětí se narodí zdravých. Kvůli nedostatečné zdravotní péči se z nemocných dětí stávají nemocní dospělí. Polovina odvedenců do ruské armády nemůže kvůli zdravotnímu stavu vykonávat plnohodnotnou vojenskou službu.

Největší úbytek zaznamenávají Rusové ze slovanské části populace. Naopak přibývá populace muslimské a asijské, a to jednak z důvodu větší porodnosti, ale i z důvodu imigrace. Některé části Ruska se tak stávají převážně muslimskými nebo asijskými, což bude přinášet do budoucna obdobné problémy, jaké jsou známy ze vztahu slovanských Rusů a Čečenců či Dagestánců. Ruští muslimové a Asiati navíc představují méně vzdělanou a chudší část ruské populace.

Negativní roli hraje rovněž útěk ruských mozků do západní Evropy a USA. Dalším problémem je mimořádně hluboká sociální rozdílnost ruské společnosti, která je brzdou vytvoření společenské koheze.

Není divu, že tato zaostalá společnost není pro nikoho lákadlem. Svůj vliv si proto musí vynucovat cestou agrese proti slabším sousedům. Pokud si ale Západ vzpomene na slavný Reaganův projev a bude se jím řídit, nemá Rusko v boji se Západem žádnou šanci.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)