Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ronald Reagan a Michail Gorbačov podepisují americko-ruskou smlouvu o likvidaci raket středního a kratšího doletu (1987). Foto: Profimedia
,

Aleš Rozehnal: Rusko je stejná říše zla jako ta, o níž mluvil Ronald Reagan v osmdesátých letech

KOMENTÁŘ. Jeden bývalý český politik léta ubezpečoval veřejnost, že Putinovo Rusko není Brežněvovým Sovětským svazem. Zcela zásadně se mýlil. Rusko je stále stejnou říší zla, za kterou označil počátkem osmdesátých let minulého století Sovětský svaz Ronald Reagan.

Rusko je stejně totalitním, nedemokratickým, nesvobodným a agresivním státem, jako byl Sovětský svaz. Rusko není kvůli své agresivitě nebezpečné pouze svým sousedům, ale vzhledem k vlastnictví jaderných zbraní i celému světu.

Mezi útoky Sovětského svazu na Maďarsko, Československo a Afghánistán a ruským útokem na Gruzii a Ukrajinu není žádný rozdíl. Komunistické náboženství bylo pouze nahrazeno směsicí sekulárního pravoslaví a poněkud pomateného nacionalismu.

Ruská pátá kolona

Stejný výše citovaný bývalý český politik prohlásil, že nesouhlasí s nynějším nepřátelstvím západních elit vůči Rusku. I v tom se mýlil. Rusko je nepřítelem Západu a naopak. Právě na této premise Reaganova doktrína spočívala, stejně tak jako na přesvědčení, že Západ vyhraje a Sovětský svaz bude poražen.

Tato doktrína byla účinná a k porážce Sovětského svazu došlo bez jediného výstřelu ve válce mezi Západem a SSSR. Doktrína přitom spočívala metodách, které jsou aplikovatelné i dnes. Jedná se o snížení příjmů Ruska z prodeje ropy a plynu, embargo na high-tech výrobky způsobující kolaps ruské ekonomiky a důrazné vyzbrojení států NATO.

To vše vyústilo v porážku Sovětského svazu, jeho rozpad a ukončení jeho nadvlády nad východo- a středoevropskými satelity. I tehdy, stejně jako nyní, došlo k aktivizaci páté kolony působící v západních státech. V osmdesátých let se halila do hávu boje za mír a jaderné odzbrojení.

Dnes se ruská pátá kolona zaštiťuje údajným neposkytnutím bezpečnostních záruk Rusku, popř. porušováním práv ruské menšiny ze strany Ukrajiny. Představa, že se Ronald Reagan staral o bezpečnostní záruky Sovětského svazu, je směšná. A stejně tak je absurdní, že by se Západ měl starat o bezpečnostní záruky Ruska.

Západ totiž nemůže usilovat o bezpečnostní záruky Ruska, ale o jeho porážku. Západ již jednu studenou válku vyhrál a není důvod, aby ji nevyhrál podruhé. Proti Západu navíc nestojí světová supervelmoc Sovětský svaz, ale Rusko, jehož ekonomika má velikost jako ekonomika Belgie a Holandska dohromady. I vojensky je Rusko slabší než Sovětský svaz. Je vidět, jaký má problém v boji s armádou, která je mnohem slabší. Jak by asi vypadal konflikt ruské armády s armádami NATO, které jsou naopak násobně silnější?

Ruská zaostalá společnost

Skutečnost, že Rusko zaútočilo na svého souseda, který útok nijak nevyprovokoval, je důkazem, že třicetileté opuštění Reaganovy doktríny bylo chybou. Představa, že se Rusko zařadí mezi civilizované státy, byla mylná. V některých ohledech je Rusko ještě horším místem k životu, než byl Sovětský svaz.

Demografická situace Ruska je mimořádně špatná. Rusové vymírají a stárnou. Jen za loňský rok jich milion ubylo. Není to ovšem pouze vymírání a stárnutí, které je patrné ve všech vyspělých zemích. Situace v Rusku je ještě vážnější. Průměrná délka života mužů je pouze 66,4 let, průměrná délka života žen 77,2 let. V tomto ohledu je Rusko až na 113. místě na světě, za státy jako je Severní Korea nebo Libye.

Přibližně čtvrtina ruských mužů umírá již před dovršením věku 55 let a důchodového věku se nedožije. Většinou je důvodem alkoholismus, srdeční onemocnění nebo rakovina. V důvodech úmrtí následují sebevraždy, silniční nehody a vraždy.

Rusové v produktivním věku ubývají dokonce ještě větší rychlostí, než jakou se snižuje celkový počet příslušníků ruské populace. Viníky této situace jsou levná vodka a cigarety, ale rovněž přísun levného heroinu z Afghánistánu. Vodku pijí pravidelně desítky procent dětí ve věku 15 – 17 let a v zemědělských oblastech dosahuje tento podíl výše 90 %.

Pouze 30 % ruských dětí se narodí zdravých. Kvůli nedostatečné zdravotní péči se z nemocných dětí stávají nemocní dospělí. Polovina odvedenců do ruské armády nemůže kvůli zdravotnímu stavu vykonávat plnohodnotnou vojenskou službu.

Největší úbytek zaznamenávají Rusové ze slovanské části populace. Naopak přibývá populace muslimské a asijské, a to jednak z důvodu větší porodnosti, ale i z důvodu imigrace. Některé části Ruska se tak stávají převážně muslimskými nebo asijskými, což bude přinášet do budoucna obdobné problémy, jaké jsou známy ze vztahu slovanských Rusů a Čečenců či Dagestánců. Ruští muslimové a Asiati navíc představují méně vzdělanou a chudší část ruské populace.

Negativní roli hraje rovněž útěk ruských mozků do západní Evropy a USA. Dalším problémem je mimořádně hluboká sociální rozdílnost ruské společnosti, která je brzdou vytvoření společenské koheze.

Není divu, že tato zaostalá společnost není pro nikoho lákadlem. Svůj vliv si proto musí vynucovat cestou agrese proti slabším sousedům. Pokud si ale Západ vzpomene na slavný Reaganův projev a bude se jím řídit, nemá Rusko v boji se Západem žádnou šanci.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

18 komentářů

 1. petrzel napsal:

  Značně děsivé čtení…

 2. toky napsal:

  Stejná říše zla? Ale kdepak, je ještě horší!!

 3. petrph napsal:

  V cem je zavazny omyl tehle uvahy, je ze Sovetsky svaz nezkolaboval diky svym ekonomickym potizim (ani ekonomickym uzbrojenim) – ale az behem provadeni demokratickych a kapitalisticke zmen za obdobi Gorbacova a Jelcina. (btw tehdy za nadseneho potlesku Zapadu). Ale ze nebylo dosazeno kyzeneho vysledku,coz pak vyneslo nahoru Putina.
  Takze i toto by meli zapadni analytici dnes vzit do uvahy – ceho ze vlastne chteji ekonomickymi sankcemi dosahnout. Ze se obycejni Rusove budou mit jeste hur, budou stat fronty na cheba? To stavali i za Stslina taky. Ze Rusko ohlasi ze nezaplati sve dluhy zapadnim bankam je skoro jiste. Ale ze by kvuli ukoncilo valku na Ukrajine nebo i jinde? Popripade kdo asi nastoupi po Putinovi a jak pak povede Rusko dal?

  • Svatopluk Otava napsal:

   Rusko své dluhy platí, jak se zdá, s přehledem. Dokonce i navzdory loupeži své hotovosti u západních bank, což byly téměř vesměs peníze za dodaný plyn a ropu. A co se týče front na chleba? Lze oprávněně pochybovat o této Vaší vizi. Rusko je soběstačné. Nu, nám se zřejmě fronty na chleba už na podzim zcela vyhnou. Proč tam taky stát, když možná žádný nebude, pravda….:-)?

   • Pavel napsal:

    PRoti rusácké zlodějina (o vraždění nemluvě) na Ukrajině se je třeba pojistit. Aby bylo z čeho platit rusácké škody. Rusáci prozatím nebyli schopni splatit ani svoje dluhy z doby Lend-Leasu a z dob russovětska.

   • Toky napsal:

    Zatím platí jenom úroky, dluhy za druhou válku nezaplatilo dodnes.

  • Marty1959 napsal:

   V Rusku je 99 procent obyvatel ovcí, které nikdy nezažily ani den demokracie, mají vymyté mozky od cara po Putina a nejsou schopni přemýšlet v dimenzích našich a už vůbec ne typicky západních. Pokud u nás bude morální debolševizace trvat ještě nejméně jednu generaci, v Rusku to bude generací daleko víc. A to pouze za předpokladu, že po pádu Putina nastoupí do vedení generace mladých, bolševismem nezkažených lidí, kteří budou chtít vytvořit normální stát bez politických přívěšků.

  • Marty1959 napsal:

   Na rozdíl od bolševiků a zločince Putina západ nechce, aby se obyčejný mužik měl ještě hůř než teď. Naopak, kapitalista potřebuje výkonného mužika, který bude pro něj makat, a za to mu dá nějaký peníz na nákupy, aby nebrblal a nevymýšlel revoluce. Není to úplně čestné, ale pořád lepší než nějaké socio a komuno ideologie, za které si nic nekoupí.

  • A. S. Pergill napsal:

   Gorbačov přišel právě proto, že šla sovětská ekonomika do kopru. Před ním se o totéž pokoušel Andropov, i dost drastickými prostředky – popravami zkorumpovaných ministrů a někdy i jejich rodin. Nicméně byla asi po roce zesnut, údajně olovem.
   Gorbačov se snažil zachránit, co se dalo, ale bylo už pozdě. Proto vyjednal alespoň co nejméně bolestivý mezinárodní rámec toho hospodářského zhroucení.

 4. Miroslav Souček napsal:

  Tak jest, super článek, palec nahoru. Zdr. Souček

 5. joko napsal:

  Rusko vs Západ? Už tohle poměřování je neprofesionální. Rusko – zaostalá společnost? Není to jednostranně, lacině, až primitivně sděleno, pane autore článku? My jsme Slované, tedy, nikdy nebudeme „také ti ze Západu“. Maximální možný relevantní termín pro nás je „západní Slované“. Byť ti „nejzápadnější Slované“ jsou Lužičtí Srbové, dodnes žijící v Německu. Neměli bychom spíše pracovat v náš prospěch? Pracovat na sobě? Ne se věnovat kritice, nebo pochlebovat druhým? Myslím, si, že máme na čem ještě pracovat. My, středoevropská slovanská země. Jsme srdcem Evropy, máme se maximálně snažit, být i centrum Evropy. To jsou ty správné pojmy. Hezký den všem národ budujícím Středoevropanům-našim českým spoluobčanům.

  • Toky napsal:

   Jak Pan Slovan našel inspiraci v KLDR a potom ji překonal.

  • Jan napsal:

   Nastudujte si názor ruska, zda jsme Slované.

  • Sámo napsal:

   Především si musíte uvědomit, že Rusové nejsou žádní Slované, je to jenom stát s imperialistickými sklony, který chce získat co možná největší část zeměkoule do své moci a poté zde vládnout naprosto despotickým způsobem- je to patrné z nynějšího jednání dnešního Putinova Ruska. Rusko nebude nikdy evropskou civilizací- jsou zde prvky hlavně asijských civilizací a všechny ty kecy o Slovanech a jejich sounáležitosti jsou jenom kecy pro hlupáky, kteří tomu věří.

   • A. S. Pergill napsal:

    Rusko je pravoslaví. Velmi blízké Řecku a Srbsku (a, konec konců, i té Ukrajině). Tragédií Ruska byla bolševická diktatura z níž se jeho satelity vymanily hlavně proto, že se s ní zcela neztotožňovaly (a braly ji jako nucený import).
    Rusku bude třeba po válce pomoci, aby to nedopadlo jako ve Výmarské republice, kde se v důsledku jejího ekonomického zhroucení dostal k moci Hitler. A je třeba si uvědomit, že režim, který byl v Rusku za Jelcina, nebyla žádná demokracie (ale proto, že byl západní propagandou za demokracii vydáván, stačil tento politický systém totálně zdiskreditovat v očích ruského obyvatelstva).

   • Marty1959 napsal:

    Naprostá pravda.

  • Otakar Jíra napsal:

   Poněkud zmatený „řechocentrismus“.

 6. taipan napsal:

  Výborný článek. Na prezidenta Reagana s nostalgií vzpomínám.

Přidávání komentářů není povoleno