Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook ANO 2011,

Agrofert zaplatil Babišovi za akcie 527 milionů a obratem je za 20 milionů prodal

ANALÝZA. Kauza nejasných Babišových příjmů pokračuje. Podle závěrů zprávy auditorských firem získal Andrej Babiš prodejem akcií společnosti Profrost svému koncernu Agrofert přes 527 milionů korun. „Tato částka byla mimořádně přemrštěná. Znovu se tak nabízí otázka, zda spíše než o zaplacení reálné kupní ceny akcií nešlo o zastřenou dividendu. Výplata dividendy by však byla zdaněna, kdežto prodej předražených akcií zdaněn není. V takovém případě by se jednalo o daňový únik,“ píše ve své analýze pro HlídacíPes.org Aleš Rozehnal.

Podle zprávy auditorských společností získal Andrej Babiš prodejem akcií společnosti Profrost v roce 2010 celkem 527 468 800 Kč, a to od svého koncernu Agrofert.

Ve zmíněné zprávě sice není uveden celkový podíl akcií, které Andrej Babiš prodával, na základním kapitálu, jisté ale je, že Andrej Babiš měl ve společnosti Profrost ke dni, ke kterému měla být kupní smlouva na akcie uzavřena, již de facto pouze přibližně 20procentní podíl.

Pochybná cena

O několik dní předem totiž  Babiš jakožto jediný akcionář společnosti přijal rozhodnutí, že se základní kapitál této společnosti zvyšuje o 100 milionů Kč, z čehož 80 procent vkladu převzal koncern Agrofert a pouze 20 procent převzal Andrej Babiš.

PSALI JSME: Aleš Rozehnal: Pokud Babiš prodal svému Agrofertu předražené akcie, mohl tím spáchat trestný čin

Je tedy očividné, že Andrej Babiš nemohl prodat své společnosti Agrofert více než zmiňovaný 20procentní podíl, protože větší podíl nevlastnil. Podle počtu akcií je dokonce možné, že převáděné akcie tvořily pouze 1,5procentní podíl na základním kapitálu Profrostu. Cena, kterou Andrej Babiš inkasoval, však vzbuzuje pochyby.

Společnost Profrost měla v době, kdy Andrej Babiš prodával její akcie za zmíněných 527,5 milionu Kč, vlastní kapitál pouze 1,9 milionu Kč a její aktiva ve výši 361 mil. Kč byla kryta pasivy tvořenými z 356 miliony Kč cizími zdroji, zejména bankovními úvěry.

Dluhy společnosti tak byly téměř stejně vysoké jako hodnota jejího majetku.

Agrofert tedy na základě zvýšení základního kapitálu Profrostu získal 80 procent jeho akcií, což ho přišlo na 80 milionů Kč, kdežto dokoupení zbylých dvaceti procent či dokonce jen 1,5 procent ho přišlo na 527,5 milionu Kč.


Chcete podpořit HlídacíPes.org?

Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.


Tím však záhada nekončí. V tom samém roce, ve kterém Agrofert koupil od Andreje Babiše maximálně 20 % akcií za částku 527,5 mil. Kč, tedy v roce 2010, prodává Andrej Babiš rovněž 20 % akcií společnosti RAPACES GROUP, avšak za cenu pouhých 20,4 mil. Kč.

Údaj o nabytí akcií Profrostu společností RAPACES GROUP vyplývá z její účetní závěrky za rok 2010. O jak velký podíl se jednalo však otevřené zdroje až do roku 2014 neuvádí, protože listiny akcionářů jsou od zápisů z valných hromad pečlivě separovány.

Daňový únik?

V roce 2014 se však konala valná hromada Profrostu, která rozdělovala zisk za rok 2013, a ze zápisu z této valné hromady vyplývá, že podíl RAPACES GROUP na Proforostu byl právě oněch zmiňovaných 20 %.

Zaplacení částky 527,5 milionu Kč za maximálně 20 procent akcií Profrostu Agrofertem Andreji Babišovi ocenilo společnost Profrost na nejméně 2,5 miliardy korun českých. Taková představa je však stěží reálná.

Zaplacení částky 20,4 milionu Kč za 20 procent akcií Profrostu společností RAPACES GROUP  ocenilo společnost Profrost na přibližně 102 milionů korun, což je částka, která na korunu odpovídá základnímu kapitálu společnosti Profrost po navýšení základního kapitálu o 100 mil. Kč Agrofertem a Andrejem Babišem.

Taková cena je tedy naprosto logická.

Majoritním vlastníkem společnosti RAPACES GROUP byla Simona Sokolová, což je členka představenstva skupiny Agrofert, která je ve skupině Agrofert zodpovědná za mlékárny, mražené pečivo, drůbežárny i distribuci potravin. I ona svůj podíl v Profrostu následně prodala Agrofertu.

Z výše uvedeného vyplývá, že částka 527,5 milionu Kč, kterou Agrofert za maximálně 20 procent akcií Profrostu Andreji Babišovi zaplatil, byla mimořádně přemrštěná. Znovu se tak nabízí otázka, zda spíše než o zaplacení reálné kupní ceny akcií nešlo o zastřenou dividendu.

Výplata dividendy by však byla zdaněna, kdežto prodej předražených akcií zdaněn není. Takové jednání by ale nebylo ani obcházením nebo zneužitím zákona, ale porušením zákona, a jednalo by se o daňový únik.

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

21 komentářů

 1. Aj napsal:

  Postup prostý a postup sprostý se liší tak málo .jednou hláskou.

 2. nováček napsal:

  Jen naprostá naivka se může domnívat, že toto čilé obchodování (kšeftaření) s akciemi mělo a má jiný cíl než „ušetřit“ na danich, než „ojebat“ stát, jak správně nedávno řekl Bohouš Sobotka, který ač sám má hodně másla na pleši, tentokrát uhodil hřebík přímo na hlavičku a odhalil Babiše v celé nahotě a ani svléknout ho při tom nemusel. Udělat z Babiše ministra financí, který z titulu funkce, má přísně dbát, aby nedocházelo daňovým únikům, je čítankovým naplněním bajky o tom, jak se stal kozel zahradníkem. V každém státě, který si zakládá na tom, že je demokracií a právním státem, by taková pohrdání sněmovnou, jaké včera předvedl Andrej Babiš co by poslanec a ministr, vedlo k okamžité demisi jmenovaného. ČR ovšem takovým státem je jen na papíře! Až sem jsme se dozvonili!

  • Tondach napsal:

   Tím máslem na hlavě premiérově myslíte co?

   • mila napsal:

    Trebe ten barak na nez si nakradl penize z poslaneckych nahrad. Coz je krasna ukazka jaka jsme bananova republika, kdyz nas predseda vlady (a bohuzel zrejme nejlepsi porevolucni jakeho sme meli) je usvedceny defraudant.

    • Martin napsal:

     Domnívám se že ten byt byla jen zástěrka. Vyhodnotili že mu to lidé zkousnou.

 3. RZ napsal:

  Celá operace s držením akcií „PROFROST x RAPACES GROUP“ nedává ekonomický smysl.

  Mám firmu, ta se úspěšně rozjíždí a já jen tak dám za nominál 1/5 firmy 3 jiným lidem, sdružených v adhoc vzniklé společnosti, která nic nedělá, nemá zaměstnance a jen žije po dobu 5 let z mých dividend, které jsem mohl mít já? A po konci této doby akcie zpět odkoupím a sfúzuji se svojí mateřskou společností?

  Jedno řešení se ale nabízí – ve skutečnosti byla těmto lidem fungujících v orgánech společností kolem Babiše poskytnuta odměna za fungování a start PROFROSTu po získání 200 mil. investiční pobídky , která byla v roce 2010 odsouhlasena a o které se zmiňuje např. výroční zpráva PROFROSTU v 2014 u chyby u odložené daně.

  Tato nastrčená firma nově a účelově vzniklá držící u sebe minoritní podíl akcií ( proč by proboha Babiš jen tak dával akcie rostoucího podniku od sebe?) dostala z Profrostu na dividendách 2011-2015 cca 37 mil. Kč.

  Svým 3 společníkům (všem lidem napojeným na PROFROST v jejich statutárních orgánech) v letech 2012 + 2015 pak vyplatila přes 13,5 milionu Kč jako podíly na zisku !!! a to bez sociálního a zdravotního pojištění.

  Zarážející je to, že společnost RAPACES GROUP neměla žádné zaměstnance, nevykonávala žádnou jinou činnost, než držení 20% akcií PROFROSTU a přesto se k akciím dostala za úplně jinou cenu než AGROFERT.

  Zajímavé je i to, že financování akcií PROFROSTU bylo přijatou půjčkou mimo okruhu společníků RAPACES GROUP, která byla splacena z výnosů dividend a společnost RAPACES GROUP v době jejího odkupu AGROFERTEM měla přesně výši kapitálu cca 20 mil. Kč rovnající se hodnotě držených akcií.

  Tedy byla prakticky vyčištěná a byly v ní jen zaparkované akcie, které spolknul při fúzi opět AGROFERT.

  Je potřeba se ptát:

  Kdo byl ten, kdo poskytl půjčku na akcie? Nebyl to sám Babiš či Agrofert?

  Čím ručila společnost RAPACES GROUP za tu půjčku 20 mil. Kč na odkup akcií?

  Jakou činnost vykonávali společníci RAPACES GROUP pro společnost PROFROST, kde se účastnili práce ve statutárních orgánech?

  Shrnutí: RAPACES GROUP nijak nepodnikala, její společníci zasedali v orgánech PROFROSTU, jen u sebe držela akcie a lidem za to dala opakovaně odměny ve formě podílu na zisku, který by jinak ti lidé dostali u PROFROSTU zdaněné za výkon práce včetně odvodů sociálního a zdravotního pojištění.

  Jinak si neumím vysvětlit, proč bych dával 20% své společnosti v šanc jiné společnosti, která na ně navíc neměla vlastní zdroje.

  Vyvrátí Babiš podezření, že krátil těmito benefity manažerů za výkon práce pro jeho společnost PROFROST zákonné odvody a tedy okrádal státní důchodový účet a krátil příjmy zdravotního pojištění tím, že optimalizoval tok financí za odměny za práci přes nastrčenou společnost RAPACES GROUP maskováním za podíly na zisku?

 4. RZ napsal:

  už jen doplnění : paní Sokolová byla při prodeji akcií Agrofertu osobou, účastnící se přímo na řízení PROFROSTU.

  Za kolik prodala tyto akcie v roce 2015? za tržní cenu nebo opět za nominál? Byl na to znalecký posudek?

  Pan Faltýnek byl v tu dobu předsedou představenstva Agrofertu – měl povinnou „péči řádného hospodáře“.

  Jakou cenu pro odkup 20% akcií PROFROSTU schválil?

  Tržní nebo tu, kdy případným odkupem opět za nominál potvrdil, že okolnosti držby akcií nebyly standardní?

  V roce 2015 společnost PROFROST čerpala investiční pobídky, byla zisková a cena akcií měla jinou úroveň, jak v roce 2010.

  • nováček napsal:

   Váš příspěvek je zajímavý, ale celá věc bude asi mít mnohem prostší pozadí, šlo jednoduše (a jenom), jak řekl Sobotka a já napsal výše, o „ojebání“ státu způsobem obtížně zákony postižitelným. Proto si „neumíte vysvětlit, proč by jste dával 20% své společnosti v šanc jiné společnosti, která na ně navíc neměla vlastní zdroje“.

 5. vyskočil napsal:

  Tolik jste toho na Babiše nakydali.Můžete mi ale říci,proč při vědomí jeho škod na České republice páchaných jste se stále ještě neobrátili na orgány činné v trestném řízení,aby ho popohnaly k soudu?To platí jak pro autora,tak pro vřele souhlasící přispivatele.Stali jste se součástí nekritické laviny proti Babišovi.Stali jste se součástí předvolebního boje za zahlušení Babiše.Protože jeho vítězství ve volbách a premierský post by odhalil praktiky politiků v uplynulých 28 letech od sametového usurpátorství klíči povolaných.Toho se parlamentní strany a i mimoparlamentní dříve se podílející tolik obávají,že téměř v křeči volají po všem řešícím „je třeba zabít Babiše“.Voliči,buďte toho pamětlivi.Podpořme ve volbách hnutí ANO tak,aby získalo nadpolovoční většinu.To by byla konečně neovlititelná změna vedení státu jako podniku.Protože prosperita podniku je hlavní zásadou těch,co ho řídí.Věřím,že ANO by stát vedlo úspěšněji než všechny garnitury od r.1989.A konečně by také politici z povolání ostrouhali a museli dělat prospěšnější práci.A vydělat si na chleba jako my.

  • David Janda napsal:

   Andreji, neblázni.

  • Honza napsal:

   Milý Vyskočile, budu radši, když bude ve vládě morálnější člověk, než agent Bureš. A ještě nadpoloviční většinu? Pánbůh s námi….

  • Tondach napsal:

   To je prostě neuvěřitelné, takových nesmyslů pohromadě ….

  • RZ napsal:

   Á opět jeden, který čeká na zázračného Mesiáše? Pamatuji hodně, třeba dobu, kdy jeden spřátelený populista , nyní kamarád Babiše, řval do všech medií cosi o akci Čisté ruce …

   A jak to dopadlo, jen si zavřel svého ministra Svobodu. Finanční správa je bohužel strnulá a nekoná.

   Ano, Zeman má v něčem pravdu. Parlament nemá co vyšetřovat daňové úniky. Ty má ověřit,znalyzovat a zkontrolovat Finanční správa, která je ale 100% pod kuratelou toho, koho má kontrolovat.

   Co z toho plyne? Progresivní paralýza státu, kdy nezávislý úřad prostě nekoná, ačkoliv indicie a poznatky jsou takového řádu, že mají konat sami.

   A to třeba i s takovým instrumentem, jako je použití výzvy k doložení majetku, protože po všech těch sdělením Babiše není vůbec jasné, z čeho si mohl vlastně koupit svoji vlajkovou loď jménem Agrofert. Ano, doložil nějaké příjmy na dluhopisy, ale nedoložil, z čeho pak financoval Agrofert.

   Důvěř, ale prověřuj.

   Nesmyslná adorace Babiše bez vidění toho, co a jak ve skutečnosti konal ( třeba právě v době, kdy zakládal ANO ) je spojena s fanatismem na entou a vaše vize, že takový člověk má vládnout, mi obrací žaludek. Děkuji, nechci takového mesiáše…

  • Robbert napsal:

   Nakydali? Vy pořád nevidíte, že je v podstatě úplně jedno, kdo v té politice je? Tady je zarny příklad, že zloděj volá chyťte zloděje. Prostě tohle, co se dělo, by měla vyšetřit finanční správa, ale ta je bohužel pod vedením toho, koho má vyšetřovat. Kdyby byl Babiš tak čestný, za jakého se vydává, rezignoval by na post ministra sám, celou věc nechal vyšetřit nezávislou institucí a pak by se vrátil jako vítěz. Ale neudělá to. Nabízí se otázka proč?

   • nováček napsal:

    Cituji odjinud: „Na tu otázku, co se nabízí, je myslím, jen jedna pravděpodobná, či spíše správná, odpověď: Kdyby Babiš rezignoval na post ministra sám, celou věc nechal vyšetřit nezávislou institucí, rozhodně by se nevrátl jako vítěz a celá ta jeho politická eskapáda by byla jen ztraceným časem.“ Tak by to asi bylo, kdyby …

 6. Bohumil Perner napsal:

  Souhlasím s příspěvkem pana Vyskočila. Etablované politické strany a politici sedící 20 let v parlamentu nebo jiných státem dobře placených pozicích, kteří se zasloužili o okrádání státu nemohou potřebovat Babiše. Už teď jim přiskřípl penězovody a vědí co by je čekalo, kdyby vyhrál pořádně volby. Proto ten humbuk proti němu. Kalousek ten starý zloděj křičí nejvíc, lidovci pilně sekundují socanům. Ti jsou také samý podraz a zlodějna (olomouc, Ústí n. Labem…) Navíc kašlou na zákony a smlouvy -viz neplacení dluhu Altnerovi za dobytí Lidového Domu…

  • Tondach napsal:

   Byly Věci veřejné také etalovaná strana? taky se říkalo, že po Bártovi a Johnovi jdou, protože jim vidí pod prsty a jiné řeči, že? Všechno, co píšete o dokonalém poctivci Babišovi je nesmysl, jako o Bártovi a Johnovi….a v tom Ústí na Labem to bylo všechno v režii Nováka a Šulce! To byli snad socani?

  • Martib napsal:

   Ani Češi nemohou potřebovat Babiše.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Lhát je nepěkné, ale politici stejně lžou, ale každý z jiných důvodů: Babiš lže aby si zachránil miliony o které legálně „ojebal“ stát (což sám přiznal, když řekl do televize, ž těch +- 50 milionů dá na charitu) a renomé pro nedaleké volby, jiný politik lže když ho o to požádají kolegové (Hašek lhal na požadavek Chovance, aby zúčastnění nemluvili o své návštěvě u prezidenta) a mnozí lžou ze zvyku (sobotka o privatizaci OKD), nebo proto, že už neví jestli řekl pravdu nebo lež (Marek Benda co je už tak dlouho poslancem, že lež od pravdy nerozezná).

 7. Tomáš napsal:

  Casus bellum spustil posl.Kalousek za asistence prem.Sobotky.Min.financí p. Babiš zřejmě podá písemnou zprávu o transakcí okolo dluhopisů a to bude vše. Pokud to nebude postačující pro zradikalizované poslance parlamentu ČR ,padne vláda. Následky ponesou a projeví se v uspíšených volbách pánové Kalousek a B.Sobotka.
  Prez.Zeman začal tlumící akci ,která nemusí být úspěšná. V Česku se občas historicky stává,že se vyleje z vaničky i dítě.

 8. Němec napsal:

  Miliardář Babiš si šel stěžovat prezidentovi, že poslanci jsou na něho zlí aby zjednal nápravu. Zeman jak je jeho zvykem hned z poslanců dělá nevzdělaná trdla protože dobře ví, že proti Babišovým miliardám a jeho obhájcům nemá státní policie šanci. Národ zase má svou mediální politickou grotesku a Babiš miliardy na kontě. Co má z Babiše a Zemana důchodce a volič s mozkem? Prázdnou portmonku v vztek na voliče Babiše a Zemana.

Přidávání komentářů není povoleno