Agrofert Dnes, Rudé Právo Včera, Česká televize Forever. Kdo rozsévá strach z uprchlíků

Napsal/a Robert Malecký 4. října 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Česko obchází strach z uprchlíků, kteří tu pořádně nejsou a nebudou. Začali s tím politici, teď je následují média. Evropa přežila polského instalatéra, Česko imaginární radar v Brdech, přežijeme i tohle. Nepokoušejte se tomu rozumět, jde jen o hru o voliče a čtenáře.

  • Začneme ovšem vážně, situace si to žádá. Konkrétně situace v Drahonicích na Lounsku, kde bude otevřeno nové zařízení pro zajištění cizinců. Senzory rozechvělé duše redaktorky ČT Petry Tachecí zde zachytily zvýšený stupeň znepokojení obyvatelstva, které pomalu přechází až ve strach. „Prohlédnout si areál přišly odhadem dvě stovky lidí, jak jsem s nimi mluvila, tak byli ze širokého okolí. Ven ale příliš uklidnění neodcházeli.

Psisko velice zajímá užitá metoda měření. Má ČT k dispozici průzkum míry uklidnění obyvatelstva před a po návštěvě? Provedla cosi jako exit-poll, v němž se 101 vycházejících lidí vyznalo ze svého neuklidnění? Nebo míru strachu redaktorka odečetla nějakým tajemným zařízením umístěným v jejích ostinátně mrkajících očích? Pokud si soukromá média mohou dovolit plácat nesmysly ve jménu zvýšení sledovanosti či čtenosti, od ČT se čeká profesionální výkon. A dojmy slečny redaktorky ať si schová na komentování krasobruslení.

 


Politici a další veřejně činné osoby se den co den „dopouštějí“ zaznamenáníhodných slov, jež je dobré uvést do patřičného kontextu.


 

  • Ale ČT v tom není sama. Dva nejlidovější deníky se v sobotu rozhodly poděsit klientelu těmito titulky otvíráku: „Česko se chystá na nejhorší. Chce dát vytisknout do zásoby 150 tisíc dokladů pro migranty“ (Rudé Právo) a „Policisté mizí z ulic hlídat hranice“ (Agrofert DNES). V případě Práva připojí Psisko jen poznámku, že když už, tak 150 tisíc migrantů není rozhodně varianta nejhorší, což ví každý, kdo dochodil pátou obecnou a naučil se počítat do miliónu.

Případ druhý stojí za podrobnější rozbor. Je totiž velmi sporné, zda policisté na hranice mizí zrovna z ulic. „Počty policistů jsou, jaké jsou, a mimo to se i méně důležité věci, které má policie plnit, odkládají. Třeba prevence, ruší se porady a podobně,“ tvrdí anonymní zdroj – vysoký policejní důstojník. Třeba v ústecké čtvrti Skřivánek, kde Psisko též žije, se poslední doložený výskyt pěší policejní hlídky datuje do roku 2002, kdy sem dvoučlenný oddíl zabloudil po cestě z restaurace Panorama. Čili pokud migranti způsobili, že se policisté ze zasedaček přesunuli do terénu, chvála jim. Ocení to jistě i příslušníci, aspoň se vyvětrají na čerstvém vzduchu.

 

  • Do redakcí dorazila žádost o tiskovou opravu, která se týká výroku mluvčí Generálního finančního ředitelství Lindy Paterové. „S odvoláním na zákonnou povinnost mlčenlivosti nemůžeme sdělovat informace z daňových řízení týkajících se konkrétních daňových subjektů,“ citoval Paterovou deník E15. Šlo o zjištění, že financové loni firmám odpustili daně za rekordních 6 miliard. Citát mluvčí byl prý ale nevhodně zkrácen, pokračovat měl vedlejší větou: „… aby se nepřišlo na to, že čtvrtinu z této částky stát pod vedením ministra financí Andreje Babiše odpustil firmám z holdingu Agrofert.

Na to, že Agrofert získal daňový pardon za 1,5 miliardy, upozornil týdeník Respekt. A Psisko má za to, že podobných zpráv už bylo dost. Babiš byl opět vyhlášen nejdůvěryhodnějším politikem, lid mu věří, že do politiky nepřišel krást, ale zlepšit výběr daní a vůbec, a takovéto články jeho snaze jen házejí klacky pod nohy. To musí přestat, toto, rekonstrukci státu si rozvracet nedáme.

 

  • Mysleli jste si, že Praze vládne primátor? Chyba. Je jen pátým kolečkem u vozu, v popisu práce má hlavně činnost literárně-poetickou. „Já jsem takovým malým slabým hláskem, přestože jsem primátor,“ citovala média Adrianu Krnáčovou ve věci obsazování dozorčích rad městských společností politiky.

Jako by se nad magistrátem vznášel nějaký poetický přízrak. Pavel Bém měl Mazánka a Kolibříka, teď zase tohle. Všechno je ale možná jen důsledek doktríny lepší mediální komunikace, kterou Krnáčové před časem naordinoval stranický šéf Babiš. Jestli nebylo líp, dokud primátorka jen mlčela.

12072643_998584950193802_7823817671953195481_n

 

  • Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se vrátil z úspěšné cesty po USA – a byl to pro něho civilizační šok. „První dojem po návratu z USA? Kontrast mezi svobodnou zemí a intolerantním a zideologizovaným světem Pražské kavárny je do očí bijící,“ svěřil se Twitteru.

To jen, abychom věděli, v čem musíme žít. Nesvoboda, ostnaté dráty, cenzura. A k tomu ještě ti fašizoidi ze Ztohoven. I když, jak na Facebooku prohlásil reklamní guru a zenový mistr Jakub Horák, u kterého ovšem člověk nikdy neví: „Pražská kavárna se nefašizuje. Kdyby se fašizovala, místo těch trenýrek tam visel Zeman.

Klidné podzimní rozjímání.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)