Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook TV Barrandov,

Aféry J. Soukupa: Vysílací rada chce vědět, jak TV Barrandov vybírala hosty předvolebních duelů

Televize Barrandov miliardáře Jaromíra Soukupa má měsíc na to, aby objasnila, na základě jakých kritérií zvala před loňskými parlamentními volbami do pořadu Duel představitele politických hnutí.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) vyzvala provozovatele TV Barrandov, jímž je společnost Barrandov Televizní Studio, a.s., k podání vysvětlení na svém květnovém zasedání.

Chce vědět, jakým způsobem se vybírali hosté, konkrétně politici kandidující v parlamentních volbách, do pořadu Duel Jaromíra Soukupa v rozmezí od 29. srpna do 19. října loňského roku. Na odpověď mají zástupci televize třicet dní. Stanovená lhůta by měla v nejbližších dnech vypršet.

„Rada se seznámila s analýzou zpravodajství a publicistiky televize Barrandov z období čtyř týdnů před podzimními parlamentními volbami,“ vysvětluje předseda RRTV Ivan Krejčí.

Analýza konstatovala, že není zřejmý klíč, podle jakého byli do pořadů Duel Jaromíra Soukupa a Duel Jaromíra Soukupa – SPECIÁL v daném období zváni zástupci jednotlivých politických subjektů. „Proto rada rozhodla vyžádat si od provozovatele v této věci vysvětlení,“ doplňuje Krejčí.

V minulosti už RRTV udělila TV Barrandov celkem tři pokuty v celkové výši 330 tisíc korun. Poslední ze sankcí ve výši 200 tisíc korun není ještě pravomocná, zástupce komerční televize proti ní podal žalobu.

Představitelé televize trvají na tom, že kritizované pořady jsou vyvážené. „Ve všech politicko-diskusních pořadech TV Barrandov, nejenom v Aréně Jaromíra Soukupa, mohou hosté bez obav z cenzury říci vše, co mají na srdci, a lidé z publika mají příležitost zeptat se na cokoli, co je zajímá,“ konstatuje mluvčí televize Marie Opálková.

Dostatečným důkazem o objektivitě jsou podle ní i data výzkumu MML, ze kterých vyplývá, že „počet lidí, kteří považují barrandovské zpravodajství za nejlepší ze všech televizních stanic, vzrostl meziročně o 56 procent“.

Neomezený prostor

Televize ovládaná miliardářem Jaromírem Soukupem, který je současně hlavní tváří hned pěti politických pořadů, mimo jiné i zmíněného Duelu, čelí v současné době pěti správním řízením.

Ve všech případech bylo šetření zahájeno kvůli pořadům moderovaným právě Soukupem. Ve dvou případech je terčem kritiky pořad Kauza, dvakrát Aréna a jeden případ se týká prezidentského speciálu pořadu Duel, kde byl hostem Miloš Zeman.

„Moderátor dostatečným způsobem neplnil roli kvalifikovaného oponenta, naopak vyjadřoval hostu Miloši Zemanovi svoji názorovou podporu, a to v úvodní monologické řeči i v průběhu diskuze,” vysvětluje předseda Rady Krejčí jeden z důvodů pro zahájení řízení.

„Pořad vysílaný v období před druhým kolem prezidentských voleb tak způsobem moderace a volbou diskusních témat výrazně zvýhodnil jednoho z kandidujících, stávajícího prezidenta, Miloše Zemana, nad jeho protikandidátem,” říká Krejčí.

Zdroj: Info.cz

Také další z pořadů, který je předmětem správního řízení, se týkal prezidenta Zemana. Jde o vysílání pořadu Aréna, jejímž hostem byl v prosinci mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Podle závěrů RRTV měl host k dispozici prakticky neomezený prostor k tomu, aby prezentoval své postoje a postoje prezidenta Zemana.

„Vydání, vysílané v období před prezidentskými volbami, bylo koncipováno takovým způsobem, že výrazně zvýhodnilo jednoho z kandidujících, stávajícího prezidenta Miloše Zemana, nad jeho protikandidáty,“ uvádí se v zápisu ze zasedání Rady.

Prezident dostává na TV Barrandov prostor každý týden v samostatném pořadu Týden s prezidentem – taktéž uváděném Soukupem. Ten se svojí náklonností k Zemanovi netají, stál například po jeho boku po vítězství v prezidentských volbách a zasedl také mezi hosty při inauguraci.

Soukup je na Hrad navázán také díky přátelským a příbuzenským vztahům s klíčovým mužem prezidenta Zemana Martinem Nejedlým, ve své televizi zaměstnal také manželku prezidentova kancléře Alex Mynářovou (někdejší moderátorku České televize).

Nevyváženost a obyčejní občané

Na politickou nevyváženost v Soukupových předvolebních debatách upozornila Rada již několikrát. Televizi Barrandov například vytýkala, že v diskusích příliš často vystupují politici z hnutí ANO či předseda SPD Tomio Okamura.

Podle analýzy serveru Info.cz byl Okamura v Aréně nebo Duelu Jaromíra Soukupa od ledna letošního roku nejčastějším hostem, diskuse se účastnil celkem třináctkrát. Druhým nejčastějším hostem pak byl předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO.

I v tomto případě ale televize kritiku odmítá. „Rada pro rozhlasové a televizní vysílání odložila již několik stížností, které poukazovaly na to, že by televize Barrandov v předvolební kampani zvýhodňovala nějakou stranu či kandidáta,“ uvedla mluvčí média Opletalová:

„Počty vystoupení odpovídaly preferencím, které jednotlivým stranám přisuzovaly průzkumy veřejného mínění – a to bylo uvedeno i ve vysvětlení.”

HlídacíPes.org již dříve také upozornil, že v „publiku obyčejných občanů,“ kteří tvoří kulisy zmíněných diskusních pořadů na TV Barrandov, opakovaně usedají známé tváře proruské a extremistické scény, které televizní divák nemůže znát, a tak je vnímá jako běžné občany.

TV Barrandov čelí také výtkám nepolitického charakteru. Na posledním zasedání Rady byl například její provozovatel uznán vinným z porušení zákona, když v pořadu Duel Jaromíra Soukupa televize vysílala prezentaci titulů ze Soukupova vydavatelství – Týden, Sedmička, Exkluziv a další.

„Tato sdělení naplňovala definiční znaky skrytého obchodního sdělení,“ uvádí Rada ve svém zápise z jednání, trest ale neuložila. „Od uložení správního trestu upouští, neboť má Rada za to, že vzhledem k závažnosti přestupku samotné projednání věci postačilo k nápravě vytýkaného stavu.“


Podpořte nezávislou žurnalistiku.

Jako odměnu za dar ve výši 499 korun obdržíte exkluzivní 100stránkovou publikaci Babiš. Vůdce pro 21. století.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

24 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Trapný ubožák, který si nevidí do huby a zneužívá hloupost a tupost voličů prezidenta Zemana, nejapným pomlouváním konkurence. Dvořák by ho měl žalovat za pomluvu České televize!

  • Jitka napsal:

   Jenom ze ten vas vysneny prezident Drahos odmital jakekoli dueli v techto i jinych poradech. Tak se porom nedivte a nesvadejte to na Soukupa!!

   • Jan napsal:

    Nebavíme se o Drahošovi, ale o Soukupovi. Jeho ubohé moderátorské a vyjadřovací schopnosti jsou korunovány tendenčním výkladem (ne že by to ČT nedělala, ale alespoň poněkud sofistikovaněji). TV Barandov je TV pro tupé stádo elektorátu voličů neagenta.

   • Otakar Jíra napsal:

    To je váš dojem nebo můžete uvést konkrétní tvrdá data podpořená i statistikou?

 2. PM napsal:

  Nevím, já jsem si pro zachování duševního zdraví, vymazal Barrandov z jídelníčku.
  Jsem si ale naprosto jistý, že kdyby pan Drahoš měl v Barrandovu stejný prostor a podporu jako MZ, tak se dnes za prezidenta nestydím. Dost jednoduchých lidí je pravděpodobně rádo Soukupem vedeno, co si mají myslet. Pár pořadů jsem viděl, tak jsem oprávněn vyjádřit svůj názor a ten nikomu nevnucuji.

  • Emilian Jindřich napsal:

   Kdopak jste,že si dovolujete voliče nazývat jednoduché lidi? Pane/í PM jednoduchost náhledu na téma čiší z vás. Osobně jsem dost komplikovaný a přesto někoho hodnotím až po hlubším poznání jeho činů i v minulosti delší. Nemusí se mi líbit jeho veřejné vystupování. Za prezidenta se nestydím. S proudem neplavu. Za vstup do NATO se stydím, za lži, polopravdy a tuto „demokracii“ veřejného prostoru se stydím a za Vás také. Nikomu tento názor nevnucuji. Jindřich

   • PM napsal:

    Prosím uklidněte se, stydět se za človíčka diskutujícího k nějakému článku? To nedává smysl. Styďte se pouze za sebe. Tak jako se stydím, já že vůbec na ten váš výplod reaguji.
    Ale pro objasnění. To co sedí nyní na hradě, je největší prohra, slušnosti, tolerance a pokory k tomuto úřadu. Ano daří se mu ničit jakýkoli pokus o smíření, má to v popisu práce (instrukce z Moskvy jsou jasné). Podařilo se mu nesmiřitelně rozvrátit, společnost. Pálení trenýrek, to už je úplný vrchol demence. A těší mne, jsem pán, který se snaží, seč může, být slušný a nikomu neškodit. Nyní jsem ale vyděšený slepotou, voličstva.
    Nevěřil, jsem. Výroku, jednoho ze svých přátel: „Lidi jsou blbější, než si vůbec dokážeš představit“.

  • Viliam Ficu napsal:

   Konecne se nasel clovek ktery se neboji zdelit verejnosti pravdu a odhalit nesvary jednotlivych zlodeju podvodniku hlavne se neboji odhalit lumparny CT.ja fandim panu Soukupovi aspon diky nemu vime co se u nas deje .Nase prohnila spolecnost potrebuje vice takovych odvaznych lidi jako je pan Soukup.Ja Vam drzim palce a nenechte se odradit od niceho nebot ti lumpove budou na Vas dal utocit.

   • Otakar Jíra napsal:

    A jak víte, že vystupování pana Soukupa je objektivní? Protože je v souladu s vaším přesvědčením nebo protože máte stejný přístup k informacím jako on a vyhodnocujete si je stejně? Započítal jste do svého stanoviska i fakt, že ČT je konkurenční televizí pro TV Barrandov a s konkurenty se nezacházívá zpravidla v rukavičkách? Nezarazilo vás, že při množství televizních stanic je pro pana Soukupa jediným výživným cílem právě a pouze ČT? Jste přesvědčen o tom, že ČT je jediný zloduch mezi médii a ostatní jsou bez poskvrny? A nezarazilo vás, že zatím prošly ve sněmovně všechny výroční zprávy ČT a přitom sněmovna svým složením prakticky kopíruje vůli občanů, kteří se dostavili k volbám?

 3. Felix Julec napsal:

  Myslím si,že do soukromé televize si majitel si může do svého pořadu pozvat kohokoliv,pokud nevzbuzuje veřejné pohoršení.ČT je veřejnoprávní TV a taky si zve hosty dle svého uvážení,tak proč ten údiv.

  • Robert Břešťan napsal:

   Protože zákon o televizním a rozhlasovém vysílání. Protože licenci musí získat za určitých podmínek, od státu, není jeho navěky atd.

  • Karel Novotný napsal:

   Přečtěte si prosím „Práva a povinnosti provozovatelů vysílání při vysílání programu“ – jsou to jen 4 paragrafy:
   https://zakonyprolidi.cz/cs/2001-231#cast5-hlava1

 4. Petr Kaminsky napsal:

  Nejlepsi by bylo, kdyby TV Barandov proste odebrali vysilaci licenci. Ty sve hruzy si muze Soukup zverejnovat klidne na Youtube. Skalni priznivci by si ho jiste nasli.

 5. Tomáš napsal:

  Zajímavým by bylo pátraní po příčinách a důsledcích neobjektivity na českém mediálním trhu. Jestli stojí za pravicovostí Hospodářských novin jejich pravicoví čtenáři nebo snad vliv majitele? Řídí se rozhodování v Mladé frontě Dnes snahou zaujmout co největší masu a ovládnout trh inzerce? Nakolik ovlivňují deníky Blesk a Haló noviny názory svých čtenářů? Chtěl bych chtěl připomenout Aristotela, který říkal, že opakem neřesti není ctnost, ale opět neřest, ctnost je vyvážený střed. Například štědrost je ve svých extrémech neřestí – na jedné straně rozhazovačnost, na druhé lakomství. Ctnost je uprostřed a není to žádná pohodlná střední cesta, ale neustálý boj s neřestmi extrémů. Většina lidí má tendenci sklouzávat do některého z extrémů a média k tomu přispívají. K TV Barrandov a pořadům pana Soukupa. Např. i Švýcaři hlasovali o návrhu hnutí No Billag. Šlo o úplné zrušení povinných poplatků za veřejnoprávní média. Přívrženci tohoto plánu kritizují příliš vysoké náklady a ideologičnost švýcarských médií, podobně jako Jaromír Soukup kritizuje Českou televizi. Když uvážíte charakteristické rozdíly mezi volebním chováním Pražanů a zbytku republiky, které trvají už zhruba dvě desetiletí, není divu, že mimopražští diváci a posluchači vnímají „pražská média“ jako komunikační nástroje velmi specifické názorové skupiny lidí.

 6. Martas napsal:

  Soukup špiní kde koho,, hlavně ti co mají nějak divně nahrabany miliardy,.Na StB Babiša by se toho našlo taky spousta,ale Soukup nechce a proč, protože mu leze do prdele tak jako imbecilovy Zemanovy na něho bych navíc poslal Chocholouška

  • PM napsal:

   Díky, vyjádřil jste je jednoduše, srozumitelně, plně v souladu s realitou.
   A dokonce slovníkem našeho pana prezidenta, takže by tomu mohli porozumět i jeho voliči.

 7. Jiroušek Karel napsal:

  Ten kdo přemýšlí protože má zdravý mozek-tomu je jasné,že SOUKUP si je jistý tím o čem mluví.Každý soudný člověk by se měl zamyslet nad těmi zlodějskými miliardáři kteří okrádají nás všechny-kdyby si nebyl Soukup jistý-tak by si nemohl dovolit tvrdit to co věřejně říká všem lidem.Solární baroni kteří hází špínu druhé,zloději z čez atd.Tak se proberte a přemýšlejte,český národ není hloupý a soudný člověk si správný obraz učiní sám…

  • PM napsal:

   Ne na toto téma se nemohu vyjadřovat, sklouzávám k vulgaritám, a to opravdu nechci, prezident není můj vzor. Ale po přečtení zákona, nechápu jak je možné že doposud licenci vlastní. Opět se ukazuje, jak jsme neschopní využívat stávající zákony. Jestli-že to co Barrandov provádí je vyvážené a objektivní a bez podprahových sdělení, tak jak jinak si mám představit, nevyváženost a manipulaci. Barrandov je přímo učebnicový příklad. Ale asi platí pouhé, není-li žalobce, tak není soudce.

 8. Pavel Liska napsal:

  Souhlasim s nazorem pana Brestana : moje medium, moje pravidla . Nebo ne pane Brestane ?

  • Petr Novák napsal:

   Vy jste tu odpověď pana Břešťana nečetl, že jo?

   • Pavel Liska napsal:

    Pro Vas jako ne zasvěceného upresnim, ze jsem přesně citoval pana Brestana a jeho odpověď na stížnosti přispěvatele jménem Frankie Hunter, který si stěžoval na pravidla zveřejňování komentářů zde na soukromém mediu s názvem Hlídací pes. Holt není soukromé medium jako soukromé medium ….

 9. Frenki Hunter napsal:

  Snad se můj další příspěvek aspoň nyní objeví…z diskuse zní jedno: Je špatné, když někdo upozorňuje na nešvary. Přesně takto se vyjadřují PM a další podivíni. A já tvrdím, že je mi to úplně u „pochele“, hlavní věcí je upozornit na zloděje a gaunery všeho druhu a velikostí.

  • PM napsal:

   Jasně Frenki H. jen se na Barrandov, nemohu koukat, jsem tedy podivín, podivuji se ale nad tupostí stáda vedeného Soukupem, jeho demonstrace u tabule, koho tím asi tak oslovuje? Pro mne je to ukázkový příklad manipulace, s využitím, publika. Jeho přímo servilní přístup k MZ, a napadání ČT. Nechápu, jak je vůbec možné, že tohle provádí médium, které vlastní licenci.
   Ano jsem podivín, sleduji veřejnoprávní zpravodajství, sleduji otázky VM, sleduji Reportéry ČT, 168_hodin, atd. utvářím si celkový obraz i z jiných médií.
   Ano jsem podivín. A po posledních parlamentních a prezidentských volbách jsem podivín na druhou.
   Ale nechci být pesimistou, i když je to čím dál, těžší a těžší.
   Zlodějíčky a prospěcháře nahrazují morální ztroskotanci, prokazatelní lháři, hrabající přímo bagrem.
   A to s podporou vyváženého média „Barrandov“ a snahou uzavřít informační kanály ČT.

   • Frenki Hunter napsal:

    Aha, takže podle PM je poukázání na gaunery napříč to špatné, když to „ukázání“ vychází od Soukupa a Zemana? Já si stále myslím, že poukázat na nešvary gaunerů je správné, ať to udělá kdo chce. Sledování ČT, VM a dalších citovaných pořadů, je mixem vkusu, morálky, svědomí a poznání. Podivíni typu „PM“ jsou falešní narcisové, kteří skrze brvno v oku jejich, lesa nedohlédnou.

Přidávání komentářů není povoleno