Peníze na „analýzy a mediální zastoupení“ Okamurovy SPD šly k lidem spojeným s TV Barrandov a Parlamentními listy

Napsal/a Robert Břešťan 1. února 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

AKTUALIZOVÁNO. I když byl Tomio Okamura původně rozhodnutý informovat o příjemci plateb ve výši 7,4 milionu z volebního účtu SPD jen „oprávněné kontrolní orgány“, nakonec si to rozmyslel.

Ve svém pravidelném videovystoupení na sociální sítí Facebook prozradil, že „obě tyto platby (2,9 milionu na analytickou činnost a 4,477 milionu na mediální zastoupení a poradenství v oblasti P.R., pozn. red.) šly mediální agentuře Play Net a.s“. 

Ta prý pro hnutí zajišťovala „analýzy voličského elektorátu, analýzu volební kampaně, mediaplány, strategické plánování, kampaně a analýzy reakcí na změny vnímání voličů“.

„S touto agenturou nemám osobně nic společného,“ ujišťuje Okamura. Firma se prezentuje jako expert na mediální komunikaci, jak ale upozornil server iDnes,  za uplynulé tři roky utržila jen něco málo přes milion korun.

SPD podle SANEPu

Jak ukazuje pavučina vazeb níže, přes majitele a statutární zástupce firmy Play Net lze dojít k známým firmám z mediálního byznysu.

Vzájemné vazby tak naznačují spíše to, že SPD si na trhu nekupovala ani tak nezávislou analytickou činnost a mediální poradenství, jako spíše vstřícnost vybraných médií, Okamurovi nakloněný obsah, případně stranickým preferencím nakloněné průzkumy veřejného mínění.

Vytvořeno v aplikaci ClueMaker. Zdroj dat: aplikace Cribis. ©HlídacíPes.org

Členem představenstva Play Net je Radomír Pekárek. Ten byl v minulosti ředitel výzkumné společnosti SANEP, která se mezi mediálními agenturami dlouhodobě netěší právě vysoké důvěryhodnosti.

Člen dozorčí rady Play Net Oldřich Zajíc je současným ředitelem SANEP. Právě tato agentura dlouhodobě připisovala SPD výrazně vyšší preference než ostatní výzkumné agentury. Teprve krátce před volbami se jejich předpovědi sblížily.

Akcionářem Play Net je společnost Astro Capital, jejímž majitelem je Jan Fulín (zároveň předseda dozorčí rady Play Net).

Kupte si obsah

Fulín a Pekárek jsou také jedni z původních zakladatelů TV Barrandov, na niž má Tomio Okamura viditelně silné vazby. V předvolebních debatách byl velmi častým hostem politických debat.

Televize Barrandov v souvislosti s tím vydala prohlášení, v němž se „důrazně ohrazuje proti tvrzení médií, že by se jakýmkoli způsobem podílela na přípravě předvolební kampaně nebo měla jiný obchodní vztah s politickou stranou SPD nebo agenturami, které pro tuto politickou stranu v rámci kampaně pracovaly“.

Faktem je, že jak Fulín, tak Pekárek v TV Barrandov působili předtím, než ji v roce 2013 koupil současný majitel (a moderátor politických pořadů) Jaromír Soukup.

Pánové Pekárek a Fulín společně působí i v Easy Communications s.r.o., spoluakcionářem je Our Media, vydavatel Parlamentních listů, kde majoritu drží senátor Ivo Valenta.

I Parlamentní listy jsou Okamurovi dlouhodobě pozitivně nakloněny. Není tajemství, že redakční obsah i vyznění článků tohoto webu si lze koupit (respektive takový obsah neoznačit za reklamní sdělení).

Easy Communications s.r.o samostatně provozuje například web Prvnízprávy.cz. Pekárek je zde šéfredaktorem, spolumajitelem serveru je Fulín.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)